На даний момент як фондовий ринок, так і криптовалютний показують доволі стрімкий ріст. Та насправді, не все так радісно як виглядає. Тому, пропоную заглянути під капот ринкових процесів, щоби дізнатись що відбувається насправді, поза красивими графіками. Також розглянемо, чому над ринком висить ризик відчутного падіння. Яка глибина можливого падіння та коли його чекати.
Перед тим як перейти до факторів, чому варто чекати падіння (саме падіння – не корекції), я поясню, чому я розглядаю біткойн і фондовий ринок як один інструмент.
Справа у тому, що існують два види активів – ризикові та захисні. Звичайно, між ними кордони доволі розмиті, не існує чіткої межі, але і біткойн, і фондовий ринок прямо відносяться до ризикових.
Щоби глибоко не копати, бо не це є ціллю допису, то можете перевірити, що біткойн і біржові індекси мають одинакові точки розвороту – тобто, початок і закінчення трендів. А уже усередині трендів, ці активи можуть рухатись по різному, навіть у якісь моменти у протилежні сторони, так як це, все ж таки, різні класи активів.
А тепер до справи. Почнемо зі ставки ФРС, бо саме вона найбільше впливає на динаміку ринку. Щоби переконатись, просто погляньте на графік. Узагалі, якщо ви хочете розуміти причини чому присутній такий сильний вплив ставки ФРС на динаміку ринків, пишіть у коментарях, бо це тема на цілу окрему статтю. Буде інтерес – напишу.
І так, наступний перегляд ставки ФРС буде у березні, по ній присутній дуже високі очікування того, що ставка не зміниться. У мене теж така думка, я більше очікую зниження ближче на травень, але це деталізую далі.
Якщо глянути навіть із іншої сторони, то у березні не варто чекати зниження ставки, оскільки інфляція ще доволі далеко від цільового рівня ФРС у 2%. Тобто, на сьогодні офіційна інфляція у США становить 3,1%. Це ще високе значення – а якщо ФРС почне знижувати ставку при високій інфляції, це призведе до повторного росту інфляції, що ще сильніше вдарить по економіці.
Таке, до речі у же було у 70-х, США зарано почали знижувати ставку, і інфляція спочатку впала із 12% до 5%, а потім виросла ще вище – до15%. Не думаю, що ФРС допустить таку фатальну помилку ще раз.
Оскільки тут проблема навіть не в ринках, це все впливає на благополуччя громадян, рівень безробіття і інші фактори, які можуть і до повноцінної рецесії привести.
Узагалі, потрібно розуміти, що ставка – це не про те, щоби економіка росла, це є монетарний інструмент, який допомагати вирішувати поточні економічні проблеми, тобто, пом’якшувати процес падіння, коли економіка валиться, і прийняти жорсткіші міри, коли економіка перегріта – перегріта економіка це, до речі, також погано.
Наступній фактор – це обновлення історичних максимумів біржового індексу SP500. Це фактор, на якому інвестори починають сильно вірити, що будем рости і далі.
Але насправді усе працює навпаки, на пробоях історичних максимумів, доволі часто йде зміна тренду. Ось наприклад, подивіться на графік SP500:
Дуже яскраво видно, що на пробоях історичних максимумів була велика кількість розворотів ціни і просадок. Це стається тому, що створюється інформаційний привід, на якому часто розвантажується великий капітал.
Щоби не повторюватись, я про це детально розповів у дописі «невидима рука ринку». Як дочитаєте цей допис, рекомендую ознайомитись. Там я пояснив як насправді працює ринок.
Тепер перейдемо до біткойна. Орієнтовано на квітень очікується халвінг, це зменшення вдвічі нагороди за блок. Тобто, зросте собівартість майнінгу. Безперечно, це позитивний фактор, так як зростає умовна дефіцитність біткойна.
Однак, цього разу халвінг може бути дуже болючим. Усі звикли, що на халвінгу починається ріст біткойна, та й криптовалютного ринку загалом. Проте цього разу усе інакше – це перший халвінг на високих ставках ФРС!
Усі попередні халвінги були на низьких ставках, тобто за умови дешевих грошей. Цього разу – гроші дорогі, до того ж, як я раніше уже говорив, є відчутні очікування зниження ставки, що саме по собі потягне ринок вниз.
Тобто, халвінг біткойна може бути просто мега потужним інфоприводом для продажу біткойна крупним капіталом, і відповідно наступним зливом ціни біткойна. Оскільки, більша частина криптанів майже на 100% впевнені, що халвінг приведе до бичачого ринку.
Біткойн молодий ринок, тому на ньому ідеально відпрацьовуються усі інформаційні приводи. Просто подивіться на графік, що було на новинах про вихід біткойн ф’ючерса на СМЕ (торгова біржа Чикаго), на виході криптобіржі Coinbase на IPO, виходу ф’ючерсного ETF на біткойн, а зараз і спотового ETF.
Усі ці новини, по ідеї, повинні були привести до експоненціального росту ціни, проте, все виходило навпаки. Усе це сила інфо-приводів, коли великий капітал має можливість розвантажити власну велику позицію в руки інвесторів із поверхневим баченням ринку.
Узагалі, останнім часом проскакують ідеї, що біткойн буде коштувати 0. Звичайно, виключати нічого не можна, але я думаю, що це мало ймовірно. Я скоріше допускаю ймовірність того, що ріст біткойна обмежений, і нове обновлення максимумів ми можем не побачити у ближчий час, або навіть узагалі.
Для мене більш ймовірно, що біткойн у процесі зниження ставок обновить останній локальний мінімум і піде нижче – це середньострокове бачення. А довгостроково – розвиток блокчейн технологій, великі затрати електроенергії на майнінг біткойна, введення посиленої державної регуляції та майбутньої ідентифікації крипто гаманців, введення CBDC (я думаю, що усі прекрасно розуміють, що це не відворотній процес) – усе це працює проти біткойна.
Є ще й інша сторона. Біткойн прийнято рахувати за товарний актив (commodities), але він усе одно відрізняється від пшениці, нафти, золота та інших товарів. Якщо наприклад, ціна на пшеницю впаде нижче собівартості, то виробники просто зменшать посівні площі. Пропозиція пшениці зменшиться, а це призведе до росту її ціни – це звичайний баланс попиту і пропозиції.
Від споживання пшениці не відмовишся. Те ж саме і на рахунок нафти, золота та інших товарних активів. Але чи стосується такий підхід біткойна – я дуже сумніваюсь. Без нього економіка продовжить працювати, я думаю, що навіть не буде ніяких відчутних флуктуацій на ринку.
Незважаючи на це, я не рахую біткойн якоюсь фікцією. Для мене біткойн це твердий спекулятивний інструмент, я не відношу його до інвестиційних інструментів, але для середньострокових спекуляцій від прекрасно підходить.
Це є окремий і унікальний клас активів, який має дуже високу ліквідність, велику волатильність, з ним легко і безпечно працювати. Я відношусь дуже позитивно до нього, як до інструменту. Узагалі крипта дає надзвичайні можливості для заробітку, тому якщо ви досі відмовляєтесь від роботи з нею, рекомендую починати поглиблюватись у тему.
І перед тим, як перейти до визначення глибини майбутнього падіння ринку і часу, коли його очікувати, давайте що пройдемось по випереджуючим індикаторам.
Перше що я хочу показати, це індикатори сентименту – тобто настроїв інвесторів. Опитування інвесторів від американського інституту приватних інвесторів показує екстремально позитивні очікування.
Індекс жадності і страху від CNN також знаходиться у зоні екстремального страху, тобто вище 75. Із досвіду, ідеально, коли показник знаходиться вище 80-85, але і зараз показник дуже високий.
Криптовалютний індекс жадності і страху також показує зону екстремальної жадності. Цей індикатор менш точний, ніж від CNN, але як для доповнення і підтвердження до основного індикатора він дуже гарно працює.
Тобто, по настроям інвесторів ринок ризикових активів уже перегрітий і готовий до падіння. Але тільки настроїв інвесторів замало, ринок перегрітий може бути довго, якщо немає факторів для зміни тренду.
Поглянемо ще деякі важливі дані. По інсайдерам є великі продажі, а покупки навпаки, впали до мінімуму. Хоча, ще немає екстремальних продажів, просто вони значно підвищені.
А особливу увагу хочу приділити до продажу акцій інсайдерів у компаніях, які працюють у криптовалютному бізнесі. Це показує реальну картину, у що вірять інсайдери компаній.
Наприклад, Майкл Сейлор – біткойн-максималіст, який розказує що крім біткойна його нічого не цікавить, що долар це просто нічим не забезпечений папірчик, продав у січні усі свої акції у Microstrategy.
Більше того, він ще й виконав опціонів на десятки мільйонів доларів. Він їх виконав, але акції не став тримати, а також продав. Тобто, слова розходяться із діями. До речі, вся ця інформація публічна, і ви можете самі усе перевірити.
Наступний компанія – криптобіржа Coinbase. Тільки з початку року, тобто за півтора місяця, інсайдери компанії, включаючи їх керівника – Браяна Армстронга (також супер криптана), продали акцій більше ніж на 70 мільйонів доларів. Це тільки прямі продажі, не рахуючи опціонів на акції, які видають керівництву як бонуси – якщо їх врахувати, то сума продажів буде більше 100 мільйонів.
Така ж ситуація і у компаніях що займаються майнингом, у них теж були масові продажі – єдине що, основні продажі у них були ще у ІІІ кварталі 2023 року. Я говорю про лідерів ринку – Marathon Digital Holdings, Cleanspark та Riot Platforms.
А саме головне – за це цей період, ніхто зі інсайдерів у жодній із цих компаній не купив жодної акції. Тобто, ніхто не чекає росту ринку.
Таким чином, перегрітий фон для падіння ринків уже присутній, залишилось, щоби появився якийсь тригер, який запустить процес падіння.
Давайте тепер перейдем до питань, коли все ж таки очікувати падіння ринків та наскільки глибоким може бути це падіння.
Найбільш ймовірним на даний момент я бачу падіння близько травня цього року. Цьому сприяють декілька факторів. По-перше, ставка ФРС – є досить велика ймовірність, що інфляція продовжить знижуватись і ФРС відповідно знизить ставку на засіданні у травні. Та й по очікуванням ймовірність, що вони знизять ставку на даний момент висока.
Другий фактор – це сезонність біржового індексу SP500. Історично, сезонний максимум по ньому припадає на травень. Сезонність, до речі, це не просто статистика, за сезонністю ховаються неявні фундаментальні зв’язки. Уже десятиліттями сезонність зберігається майже без змін, і стара як світ фраза «sell in may and go away» абсолютно актуальна і зараз.
Третій фактор – це халвінг. Так, як я казав, халвінг у загальному це позитивний процес. Але із іншої сторони – це просто величезний інформаційний привід. Справа у тому, що напевно 99% усіх учасників ринку чекають ріст біткойна, тобто, є висока ймовірність, що, як завжди, все буде навпаки. Це звичайна фінансова реверсивна психологія – більшість майже завжди не права. Так працюють ринки.
І щодо глибини падіння. Скоріш за все воно буде не глибоким, навіть якщо воно буде стрімким, то левова частина падіння ціни буде викуплена дуже швидко.
Я так вважаю, оскільки зараз виборний рік у США і ніхто не дозволить глибокої рецесії. Просто як почнеться падіння, ставки різко знизять, можливо навіть і до нульових значень, і відповідно залиють ринок ліквідністю.
А як заробити робити коли ринок падає – теж є відповіді. Бо просто чекати коли ринок завершить падіння, і тільки тоді заходити у позиції є не ефективним рішенням. На ринку є серія фінансових інструментів, які можуть дати високу дохідність у таких умовах.
При чому, я не маю на увазі короткі продажі, оскільки я особисто не люблю їх застосовувати. Шорт позиції не ефективні зі сторони ризик менеджменту, оскільки ми отримуємо обмежений потенціал і необмежений ризик.
Тому треба бути наперед підготовленим до майбутнього падіння ринку, і мати готовий план дій. Щоби, коли все почне падати, не вгадувати, куди і скільки вкласти, бо просто ви упустите багато хороших можливостей.
Усе це я розповім у деталях із конкретними інструментами, прикладами та поясненням у одному із наступних дописів. Тому, якщо вам цікаво – підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.
Корисні посилання по темі:
Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>
Відкрити рахунок із бонусом 1000$ на комісію у брокера №1 Interactive Brokers>>>
Відкрити рахунок у брокера із доступом до IPO – Freedom Finance>>>
Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте створення україномовного контенту!
Відео версія:
З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.