Куди вкладати на ведмежому ринку?

Куди вкладати на ведмежому ринку?

Які класи активів актуальні для того, щоби заробити на ведмежому ринку, або як мінімум не втратити і перечекати завершення кризи, щоби знову зайти в ринок.

У цьому дописі ми не будемо розглядати фактори перегрітості ринку і ознак наступаючої рецесії, цій темі буде присвячений один із наступних дописів. А зараз ми пройдемось по усім основним класам активів і по тому, як вони ведуть себе у кризові періоди із можливими нюансами, які обов’язково варто враховувати.

І починаємо із самого простого класу активів, а саме готівковим коштам. Незважаючи на простоту, готівка є відносно непоганим активом для зберігання цінності.

Можливо ви чули фразу “Cash is King“, вона означає, що під час кризи готівка є найціннішим ресурсом. Тут є дві основні причини – по-перше, готівка оберігає інвестора від зниження ціни на ризикові активи, а по-друге – готівка дає можливість дуже дешево купити ті активи, які знецінились внаслідок ведмежого ринку.

Але як і завжди – є певні нюанси. І основний у питанні готівки – це інфляція, тобто, просте утримування готівкових коштів буде зменшувати їх купівельну спроможність. Хоча, тут теж не все так погано, оскільки багато криз супроводжуються зворотнім процесом, а саме – дефляцією. Тобто, купівельна вартість грошей може і зростати.

Також, присутні і валютні ризики, якщо хтось збирається пересидіти кризу у гривні, я не впевнений чи це хороше рішення. Як правило, валюти країн що розвиваються, можуть сильно знижуватися під час криз.

Щоби трішки покращити ситуацію, можна використовувати депозити. Як плюси, перше – це збереження капіталу. Багато банків мають державну гарантію на розмір тіла депозиту, при чому не тільки в Україні, у США у доларі також є державні гарантії.

Друге – це певний % на капітал. Нарахування % на ваш депозит, звичайно, не варто розглядати як якусь прибуткову операцію, основна ціль цих % – це захист від інфляції. Навіть, якщо це не повний захист, а частковий – це усе одно добре.

Третє – це прогнозованість доходу і відсутність волатильності. Ви чітко можете планувати скільки отримаєте по завершенню депозиту, і вас нічого не цікавить, що відбувається на ринку – це психологічно комфортно, і не буде викликати якихось невірних інвестиційних рішень.

Четверта перевага стосується ліквідності. Особливо це стосується короткострокових депозитів, які все ж таки, мають перевагу у цьому питанні над довгостроковими (хоча і мають меншу ставку). Тобто, якщо настав час переходити у ризикові активи, як правило, не потрібно розривати депозитний договір із втратою відсотків, а достатньо просто дочекатися його швидкого закінчення.

під час криз як раз, в основному, і відбуваються банкрутства банків

Але як завжди, є певні мінуси і нюанси. По перше, під час криз як раз, в основному, і відбуваються банкрутства банків. Так, звичайно, державна гарантія посприяє поверненню коштів, але на це інколи можуть піти роки. А за цей час, по-перше, інфляція може з’їсти велику частку реальної вартості, а по друге – можна втратити ефективну можливість купити активи по низьким цінам.

Тому, у питанні депозитів не потрібно ганятися за високими ставками, а першочергово дивитися у сторону надійності.

Наступний інструмент – це короткострокові державні облігації США. Я відділив окремо короткострокові облігації від довгих, оскільки короткострокові облігації – це фактично елемент готівкових коштів, які входять у агрегат М3. А довгострокові – уже більш спекулятивні (про них ми поговоримо далі).

Отож, короткострокові державні облігації мають ряд плюсів. По-перше, це високий рівень захисту, фактично, такі облігації вважаються «безризиковими», оскільки гарантом виступає держава.

Звичайно, нічого виключати не можна, але якщо ми говоримо про облігації найбільших економік світу, то ризиків практично не має. Оскільки, їм простіше умовно додрукувати грошей, ніж втратити репутацію і притоки капіталу.

Другий плюс – це висока ліквідність і низька волатильність вартості облігації. Оскільки термін погашення короткий, то дочекатися цього терміну не є великою проблемою. А також, вторинний ринок таких облігацій, як правило, доволі ліквідний.

Третій плюс – це актуальна дохідність. В той час, коли по депозитам банки самі вирішують, яку ставку поставити, у короткострокових облігаціях ставка є приблизно рівною обліковій ставці ФРС. Тобто, при зростанні інфляції дохідність облігації також буде зростати.

Мінусів особливих немає, хіба спільне для всіх захисних активів – це низька, а іноді і від’ємна дохідність із врахуванням інфляції. А також, валютні ризики.

Податки ми платимо усе одно в Україні (принаймні більшість читачів). Тому якщо купувати чи продавати облігації на вторинному ринку, чи використовувати такий інструмент, як ETF на короткострокові облігації, у нас виникає валютний ризик.

Якщо навіть купити і продати по одній ціні в доларах, то при знецінені гривні уже виникне податкове зобов’язання, навіть без фактичного прибутку.

Але тут є рішення від брокерів – вони мають програми, по яким виплачують % на вільні кошти, при чому, на щоденній основі. Тут є великий плюс у сфері валютних ризиків, оскільки не потрібно купувати жодні активи, так як відсотки нараховуються на вільний капітал.

Interactive Brokers для своїх клієнтів нараховує 3,83% річних на вільні кошти

Наприклад, на момент написання Interactive Brokers для своїх клієнтів нараховує 3,83% річних на вільні кошти. Хоча там у них є ще серія додаткових умов, плюс така ставка діє тільки для рахунків із вільними коштами більше 100 000 доларів, і чим менше вільних коштів, тим менша ставка. А якщо менше 10 000 доларів вільних коштів, то вони нічого не платять.

Freedom24 значно краща ситуація. У них є для цього спеціальний D-рахунок, куди можна перевести вільні кошти, і фактично без жодних обмежень по сумі отримувати 4,3% у доларі США

В Freedom24 значно краща ситуація. У них є для цього спеціальний D-рахунок, куди можна перевести вільні кошти, і фактично без жодних обмежень по сумі отримувати 4,3% у доларі США (це на момент написання). Переказ здійснюється миттєво і, звичайно, без жодних комісій. Ввести і вивести можна у будь-який час, жодних обмежень чи блокування капіталу немає.

Тому, якщо вам це актуально, запрошую вас зареєструватися за моїм посиланням. Цим також ви підтримуєте розвиток каналу Капіталізатор UA.

Freedom24 – це ліцензований брокер, із простою реєстрацією, україномовною підтримкою та можливістю поповнити рахунок поміж іншого, криптою чи карткою українського банку. Я особисто маю там рахунок більше 3х років.

Переходимо до довгострокових облігацій. На відміну від короткострокових – тут уже є спекулятивна складова, і вони доволі сильно відрізняються по своїй природі.

Чим довший термін погашення, тим більша можлива волатильність ціни такої облігації. Це пов’язано із тим, що за цей час до погашення може виникнути багато різних подій, які можуть напряму впливати на вартість – і такі події, чи їх очікування, прямо впливають на ціну.

Тобто, з’являється спекулятивна складова. Це і добре, і погано. Сама по собі вона несе ризики – оскільки ціна на такі активи може доволі сильні знижуватися у певні періоди. Але із іншої сторони – це дає можливість заробити значно більше.

Тому, серед плюсів можна виділити підвищений потенціал прибутку. Також, по довгостроковим облігаціям, як правило, виплачується більший купонний дохід. І так само як із короткими облігаціями – у довгих також дуже висока надійність.

Ну і звичайно є свої мінуси і ризики – по-перше, це можливі високі просадки по вартості, так як це є волатильний інструмент. По-друге, висока залежність від інфляції – при зростанні інфляції, як правило піднімають ставку ФРС, а відповідно, знижується вартість тіла облігації.

під час рецесії чи глибокої кризи, інфляція як правило знижується, оскільки споживачі менше витрачають

Хоча, потрібно зазначити, що під час рецесії чи глибокої кризи, інфляція як правило знижується, оскільки споживачі менше витрачають.

простий є вихід, це використання ETF на довгострокові облігації

По-третє, значно нижча ліквідність на довгострокових облігаціях, ніж на короткострокових. Хоча, тут простий є вихід, це використання ETF на довгострокові облігації.

Довгі облігації – це дуже хороший інструмент із високим потенціалом, хоча уже із відчутними ризиками. Та й загалом, часто, під час криз, перетік капіталу із ризикових активів йде саме у довгострокові облігації.

Чи варто розглядати ОВДП випущені Україною як захист від кризи? На даний момент, я своїм капіталом так не ризикну, тут у мене є більше запитань ніж відповідей.

Наступний вартий уваги актив – це золото. Загалом, золото рахується «тихою гаванню» під час криз. Його можна розглядати як захисний інструмент від рецесії, але в основному, функція золота – це захист від високої інфляції та геополітичних ризиків.

Під час деяких рецесій золото показувало падіння вартості

Тобто, золото має багато змінних, які напряму не пов’язані із рецесією чи глибокою кризою, що гарно видно на скріні. Під час деяких рецесій золото показувало падіння вартості.

Тому так, золото можна використовувати для захисту активів, але не можна робити це сліпо, потрібно проводити додатковий аналіз. Наприклад, навіть зараз, золото є надзвичайно переоціненим, і чи буде це хорошим захистом для активів? Тут у мене є сумніви.

Плюс у золоті потрібно визначити ефективну форму придбання – це окрема широка тема, якщо вам цікаво, то у мене є допис на цю тему.

Далі переходимо до нерухомості. Признаюсь, я раніше вважав, що нерухомість це один із найменш волатильних представників класу ризикових активів, але виявляється, що це не так.

сектор нерухомості у США має найгірший показник по середній просадці по даним з 1960 року

Навіть не те, що це не так, сектор нерухомості у США має найгірший показник по середній просадці по даним з 1960 року – середнє падіння складає 22%, що, як це не дивно, більше ніж технологічний сектор.

Хоча, нерухомість має і певні плюси. По-перше, навіть у кризу чи у рецесію, нерухомість приносить прибутки у вигляді орендної плати чи дивідендів (якщо ми говоримо про акції).

ерухомість найшвидше відновлюється після падіння, у фазі відновлення

Також важливо, що нерухомість найшвидше відновлюється після падіння, у фазі відновлення.

Серед мінусів – низька ліквідність нерухомості під час криз. Це одна із причин, чому вона так сильно падає у ціні. Також, залишаються витрати на утримання нерухомості, що також давить на ціну.

Загалом, нерухомість – це цілий окремий світ інвестування. Як на мене, щоби туди заходити, особливо у пряме володіння нерухомістю, потрібно добре розбиратися у темі.

Щодо криптовалюти, то по альткойнам усім зрозуміло, що вони дуже глибоко падають під час криз. Але от по біткойну, не рідкість, що інвестори вважають його захисним активом.

Але біткойн – це такий же ризиковий актив як і акції. І якщо на акціях наступає ведмежий ринок, то і на біткойні він наступить також.

графік порівняння біткойна і індексу SP500, усі тренди, кожен пік і кожне дно – практично співпадають

Це гарно демонструє графік порівняння біткойна і індексу SP500, усі тренди, кожен пік і кожне дно – практично співпадають. Можливо колись біткойн і стане окремим класом активів, але на даний момент цього немає.

Якісь плюси утримання біткойна чи іншої криптовалюти не ведмежому ринку, я не можу привести. Будь-який плюс перекреслюється потенційними просадками, які значно вищі ніж у тому-ж індексі SP500.

Переходимо до фондових індексів і акцій. Під час кожної рецесії чи кризи, вартість акцій у середньому знижується (відповідно і фондові індекси падають). Але справа у тому, що не усі сектора знижуються однаково.

не усі сектора знижуються однаково

Якщо подивитися на порівняння по секторам, то видно що є навіть сектор «Consumer Staples», який у середньому росте на 1%, в той час, коли більшість акцій падає у ціні.

Consumer Staples – це основні споживчі товари, це категорія товарів і послуг, які є необхідними для повсякденного життя і мають стабільний попит незалежно від економічного циклу. Це продукти харчування, побутова хімія, товари для дому і т.п. Тобто, це товари, від яких споживач може відмовитися виключно в останню чергу.

Також, непогано себе показує сектор «Utilities» – це комунальні послуги, а також, сектор «Health Care» – це охорона здоров’я. Тобто, знову ж таки, це сектора які приближені до основних потреб споживачів, на які ті першочергово витрачають кошти.

Але не потрібно шукати у цих секторах універсальне рішення для всіх фаз ринку, так як те, що такі акції зберігають вартість під час криз, не говорить про те, що вони будуть актуальними під час того, коли ринок активно росте.

такі компанії будуть явними аутсайдерами ринку, і давати найгіршу дохідність

Навпаки – такі компанії будуть явними аутсайдерами ринку, і давати найгіршу дохідність. Тому, потрібно або робити ротацію секторів у портфелі, або загалом на ведмежих ринках переходити у захисні активи.

Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.

? Мій брокер фондового ринку:

? Freedom Finance Europe із можливістю поповнити криптою чи карткою українського банку>>>
При реєстрації за цим посиланням у Freedom24 і поповненні рахунку від 100$, з 13 січня по 28 лютого 2025 діє акція – брокер дарує на рахунок акцію однієї із публічних компаній.

? ТОП криптобіржі, якими я користуюсь:

? Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
? Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!

? Підтримати розвиток проекту Capitalizator UA фінансово>>>

Відео версія:

Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest