Поки США пробує нав’язати усьому світу, включаючи своїх партнерів, нові вимоги торгівлі, а також, практично капітулює із геополітичних процесів, китай плавно нарощує свій вплив, зокрема через зростання домінації своєї валюти. Так, саме зараз долару напряму нічого не загрожує, але динаміка використання долара як основної світової валюти точно не позитивна.
У цьому дописі я розповім, як китай не поспішаючи, але цілеспрямовано, завойовує домінацію у міжнародних розрахунках і стає вагомою світовою резервною валютою. При чому, цей процес почався значно давніше, як саме – теж розглянемо, але зараз він набуває видимих і загрозливих обрисів.
Ми розглянемо мотиви Китаю, навіщо їм це, подивимось якого результату китай уже досяг у зростанні домінації юаня, яку роль у цьому зіграли США, що це дає китаю та наслідки цього процесу для штатів.
Почнемо із мотивів китаю, навіщо їм збільшення домінації юаня у світі. Перший мотив – економічний, у чому він проявляється.
По-перше, це відхід від статусу «незрілого позичальника» – оскільки більшість зовнішніх активів номіновані у доларі – то у Китаю, як і усього світу, є велика залежність від долара США. А це значить, що при появі потрясінь у доларі, ці потрясіння відчуває весь світ. Це пов’язано із тим, США у даному випадку є «зрілим боржником», який може вільно позичати у всього світу у своїй валюті.
І саме цей статус та вплив потрібен китаю. Він знизить доларові ризики, як макроекономічні (волатильність чи знецінення вартості долара), так і корпоративні.
По-друге – це зниження валютних ризиків для платіжного балансу, так як торгівля буде вестися у національній валюті. А це відкриває доступ до сеньйоражу – іноземні суб’єкти будуть тримати у себе юань, який постійно потрібен для розрахунків, тобто, це аналогічно наданню безвідсоткового кредиту китаю (це теж саме, що зараз є у доларі).
По-третє – це фінансова безпека. Китай хоче уникнути «доларової пастки», тобто, негативних наслідків, якщо відбудеться девальвація долара. Це наприклад, зниження вартості резервів китаю. У цьому плані, китай хоче створення більш збалансованої світової системи резервних валют, де у юаня має бути більша вага. І на цьому шляху у китаю є уже відчутні досягнення, але про це далі.
Наступний мотив є геополітичним. По-перше, домінація є важелем впливу у геополітичному вимірі, чим штати активно користуються. А при рості домінації юаню, китай зможе отримати вплив на інші країни через застосування санкцій, можливості відрізати від розрахунків у своїй валюті, заморожувати резерви і тому подібне. На додаток до цього, китай зможе зменшувати вплив США у світі через ці ж інструменти.
Тобто, китай хоче, як це у США зараз, використовувати свій юань як зброю, і послабити у цьому плані Америку.
По-друге – це засіб страхування від можливих фінансових ударів від штатів, якщо будуть загострення конфліктів – а з поточною політикою трампа, якраз до цього усе активно йде. Китай бачить у реальному часі, як санкції впливають на московитів, і враховують цей досвід, а також, розширюють роль юаня. Більше того, вони уже створюють позадоларовий простір розрахунків, але про це у деталях буде далі.
По-третє, це зниження залежності від долара. Так, це не тільки економічна проблема, але і геополітична, оскільки це прямо впливає на критичний імпорт, такий як нафта, продовольство і т.п. Тобто, питання розрахунків за такі ресурси є питанням національної безпеки.
А ще, мотивом китаю є престиж і стратегічні амбіції. У китаю присутні амбіції мати високий вплив у глобальному світовому порядку. І якраз, міжнародна валюта – це не лише про гроші, а ще й про політичний вплив і престиж держави
Крім того, це посилить роль китаю у формуванні міжнародних фінансових правил – від участі у визначенні норм платіжних систем до збільшення своєї ваги у МВФ та інших інституціях.
Тобто, китай ламає світову ієрархію валют, яка склалась після другої світової війни, де домінацію мали західні валюти, І, фактично, створює новий баланс сил.
Тому, давайте перейдемо до того, які кроки проводив китай, для зміцнення домінації юаню. Загалом, практичні дії для збільшення домінації юаня китай почав проводити ще у 2000х. Отож, пройдемось по важливим крокам.
Цей процес почався із валютних угод для розрахунків із китаєм. Перша така угода, по якій із розрахунків вивели долар, а перевели на юань була проведена ще у 2009 році між Гонконгом і Макао. На той час, це була експериментальна угода, але саме з неї почалося розширення ролі юаня у міжнародній торгівлі.
Із останніх найбільш знакових змін, це у 2023 році китай і Бразилія домовились про проведення торгових взаєморозрахунків у юанях та реалах. І у тому ж, 2023 році, вперше проведено операцію купівлі скрапленого газу за юані між китайською компанією CNOOC та французькою TotalEnergies.
Ну і, звичайно, після повномасштабного вторгнення і накладення санкцій на московитів, у торгівлі між китаєм і московією був усунутий долар, і більше 90% операцій проводяться в юані і у дерев’яних.
І така тенденція, у міжнародних розрахунках в юані зростає. Та ж Аргентина, як і інші економіки із валютними труднощами, оплачують імпорт у юані, використовуючи спов-лінії китаю для отримання юанів. А це, підвищує міжнародну ліквідність китайської валюти.
Тому, наступний крок китаю можна визначити як створення багатомільярдної своп-лінії із центральними банками. Народний банк Китаю створив мережу двосторонніх валютних свопів – тобто угод, за якими центробанк іншої країни може у разі потреби отримати юані в обмін на власну валюту. Перші своп-лінії з’явилися в період світової фінансової кризи 2008–2009 рр., а на сьогодні їх понад 40, охоплено більшість великих економік (окрім США) та багато країн, що розвиваються. Ці угоди діють з Європейським центральним банком, Банком Англії, Японією, Сінгапуром, Південною Кореєю і іншими великими економіками.
І китай отримує пряму користь. Через такі свопи іноземні регулятори отримують доступ до ліквідності в юанях, яку можуть надавати своїм банкам для обслуговування торгівлі з китаєм, минаючи долар. Тобто, це прямо підтримує розрахунки в юані.
Більше того, така своп-мережа поширює «зону юаня» і підвищує довіру до юаня як до валюти, що завжди буде доступною у разі потреби. Особливо враховуючи те, що китай надає такі свопи навіть країнам із низьким кредитним рейтингом, тоді як США, надає такі свопи практично кільком своїм союзникам, і то, тільки під час криз.
А ще, дуже сильним кроком було створення китаєм платіжної системи CIPS, як є альтернативою американській системі транскордонних переказів SWIFT. Давайте розглянемо, чому це важливо.
Отож, у 2015 році китай запустив систему міжбанківських платежів у юанях (CIPS) – це китайський аналог SWIFT, покликаний забезпечити трансграничні розрахунки в юанях.
CIPS дозволяє банкам здійснювати платежі та кліринг в юанях напряму через китайську систему. Хоча поки що близько 80% транзакцій CIPS використовують мережу SWIFT для передачі фінансових повідомлень, об’єми операцій через CIPS зростають щороку – по даним китайського народного банку, щоденний обіг через CIPS сягає приблизно $60 млрд, але, це ще далеко від ~$1,8 трлн/добу через американську систему.
Проте уже і на зараз, CIPS є величезною страховкою для китаю, у разі відключення їх від SWIFT, як це сталося із московитами. Тому китай активно заохочує закордонні банки підключатися до CIPS, і на даний час, учасниками цієї системи стали уже більше 100 країн, включаючи міжнародні структури.
А ще, китай розбудовує мережі офшорних центрів юаня. Уже в 27 країнах діють підрозділи китайських банків, які забезпечують конвертацію та розрахунки в юані. При чому, ми говоримо про розвинуті центри – Гонконг, Сінгапур, Лондон, Париж, Люксембург, Франкфурт, Сідней, Торонто та інші.
Крім розрахунків, ці банки пропонують депозити в юані, кредити, китайські облігації, тобто максимально розширюють інфраструктуру глобальної ліквідності юаню.
А ще, китай відкриває свій фінансовий ринок. Щоб юань став привабливим, іноземні інвестори отримують доступ до китайських активів. У 2010-х Китай поступово пом’якшував обмеження: запроваджено програми для допуску іноземних інвестицій у материкові акції та облігації, запущено біржові зв’язки між Гонконгом і Шанхаєм для торгів для купівлі облігацій китаю іноземцями.
Китай також активно вкладається у розвиток фінтех ініціатив, а також, запустив електронний юань. Запуск і тестування юаню пройшло у 2020 році, а уже у 2023 обсяг платежів із його застосуванням склав приблизно 250 мільярдів доларів (у еквіваленті).
Зараз він використовується майже повністю у роздрібних платежах, але китай готується запускати його на міжнародний ринок. Уже запущений проект mBridge за участю центробанків ОАЕ, Саудівської Аравії, Гонконгу і Таїланду та під егідою Банку міжнародних розрахунків.
Це проект для створення мультивалютної платформи на базі CBDC для транскордонних платежів. І вже у червні 2024 проект досяг стадії мінімально життєздатного продукту (MVP).
Китай активно розвиває цю сферу, щоб у разі успіху цифрових валют першим запропонувати працюючу альтернативу долару у вигляді електронного юаня. І якщо усе вийде, це дозволить викинути SWIFT із ланцюгів міжнародної оплати, і збільшити домінацію юаня.
А ще китай активно просуває процес дедоларизації. Китай, фактично є лідером BRICS, і він розвиває ідею дедоларизації найбільших економік, що розвивається, включаючи Глобальний Південь. На Близькому Сході Китай відкрито закликає країни Затоки продавати нафту за юані; наприклад, з Іраном частина нафтових угод уже проводиться в юані, а із Саудівською Аравією ведуться активні переговори на цю тему.
Крім того, Китай нарощує золотий резерв – в I кварталі 2025 його запаси золота зросли до 2290 тон. І це є також компонент стратегії дедоларизації, оскільки китай подає сигнал про довіру до альтернативних активів замість американського боргу.
Загалом, політика Трамп також вплинула на активізацію процесів, покликаних на зростання домінації юаню. При чому, це почалося не зараз, а ще із першого терміну Трампа, а те що зараз – стало просто каталізатором для прискорення таких процесів.
Ще з 2018 року у торгівельній війні проти китаю, коли трамп вперше застосував масові мита проти китаю, китайці зрозуміли, що долар став небезпечною зброєю проти них. Хоча, так вирішив не тільки китай, але й увесь фінансовий світ, продажі американських активів почалися тоді по усьому світу.
Тому, процес зменшення залежності світової торгівлі від долара, для китаю отримав дуже високий пріоритет. Як раз тоді, китай і почав, так би мовити, активну фазу дедоларизації.
І потрібно зазначити, що китай має відчутний прогрес у зростанні домінації власної валюти, що загалом, буде мати негативний вплив на США, як на економіку №1 – детально про це буде далі у дописі.
Отож, успіхи які є успіхи у китаю. Частка юаня у світових фінансових потоках постійно зростає. Ще у 2010 році юань майже не використовувався глобально (менше 0,1% платежів), а вже у 2024 році його частка в міжнародних платежах досягла 4,61%, обігнавши японську єну та піднявши юань на 4-те місце у світі.
Зросла роль юаня у торгівлі – постійно зростає частина зовнішньої торгівлі Китаю, яка обслуговується в юанях. Станом ще на березень 2024 року більше половини китайських транскордонних платежів уже було здійснено в юані (52,9% проти 42,8% у доларах). А у платежах через SWIFT, юань уже перегнав євро і вийшов на друге місце за обсягами.
Юань уже визнаний офіційною резервною валютою. МВФ ще у 2016 році включив юань до SDR (спеціальні права запозичення), відповідно, після цього, деякі країни почали включати юань до своїх резервів. У 2024 році, 2,3% усіх світових резервів зберігалося в юанях, а це більше ніж у австралійського чи канадського долара, і таким чином, юань уже на 5 місці по цьому показнику.
А ще, юань активно проникає в глобальну енергетичну торгівлю. Крім закупівлі нафти і газу в юанях, китай пішов далі – на Шанхайській біржі енергоносіїв уже активно торгуються ф’ючерси на нафту за юані, пропонуючи альтернативу “нафтодолару”. І ще, китай активно впроваджує ідею «нафтоюаню», та враховуючи великий ринок споживання нафти в китаї, успіхи у цьому теж будуть.
Також, китай тепер має велику підтримку серед багатьох країн, на рахунок дедоларизації. При чому, навіть за межами БРІКС і Глобального півдня. Теми про зниження залежності від долара уже активно звучать навіть на форумах великої двадцятки.
А це усе призводить до того, що у китаю знижуються валютні ризики (бо використання юаню зростає), китай набуває фінансової незалежності (йому не такі страшні санкції США), китай зможе запозичати кошти у власній валюті (так як, юань є резервною валютою). З іншої сторони – китай стає все біль серйозних геополітичним гравцем, так як має статус великого фінансового центру. Роль китаю у світі активно зростає, з ним уже приходиться рахуватися.
А ще, якщо такий процес буде продовжуватися, то від цього постраждає в першу чергу США, а в другу – весь західний світ.
Зниження домінації долара у світових резервах призведе до того, що штатам буде важче позичати кошти у доларі, об’єми таких запозичень знизяться, а вартість – зросте. Можна буде позичати у інших валютах, але для штатів це мінус, бо вони не будуть контролювати ті валюти. Це, до речі, також буде призводити до зниження вартості долара і зростання американської інфляції.
Обмеження санкційної влади штатів – чим менша домінація долара, тим менш значним буде вплив санкцій від США, оскільки штати можуть контролювати і обмежувати тільки доларові платежі.
А це, відповідно, знизить і дипломатичну вагу США – вони втратять частину здатності примушувати опонентів фінансово, оскільки усі їх санкції можна буде легко обійти.
Штатам прийдеться більше уваги приділяти фінансовій дисципліні. Доларова система дозволяла Америці мати величезні дефіцити, які фактично легко було контролювати, із-за прямого впливу на долар. Навіть масовий друк грошей поглинався світом як резерви. У разі падіння попиту на долар, США доведеться жорсткіше контролювати свій борг і бюджет.
Тобто, стратегічно Америка ризикує втратити статус єдиної фінансової “супердержави”, що підірве її вплив в світі у наступні десятиліття. А Китай уже стає активним стратегічним гравцем – так, до поточного статусу США їм ще дуже далеко, але вони впевнено йдуть до цього.
Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.
Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!
Відео версія:
Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.
Поточний стан фондового ринку США, та й економіки загалом, все більше стає схожим на 1929…
У цьому дописі, на прикладі довгострокових облігацій (відносно позицій TLT/VGLT), покажу як виглядає аналітика на…
Такої невизначеності яка є зараз у США, не було уже доволі давно. І усе із-за…
Трішки не тематичний допис, але тим не менше, багатьом може бути корисним. У цьому дописі…
Поточне падіння часто порівнюють із 2000 роком чи навіть 1929 – і дійсно є багато…
Вирішив завершити фінансовий експеримент по крипті. Причина проста - ефективність дуже сильно знизилась в останні…