Ціла серія показників та індикаторів ринку вказують на те, що найближчим часом, із високою ймовірністю, світова економіка зануриться у рецесію або уже знаходиться у ній. І у цьому дописі ми пройдемось по таким самим важливим і точним показниками, але не просто із порівнянням із минулими значеннями, але із поясненням логіки таких індикаторів – що вони означають і чому вини працюють, а також розглянемо, що із цією інформацією робити.
Світову економіку ми будемо розглядати через призму даних по США. Думаю тут усе зрозуміло, ВВП США становить більше чверті ВВП усього світу, і США фактично є поводирем світового ринку. Світові ринки на даний момент глобалізовані і тісно пов’язані один із одним, тому, аналізу США більш ніж достатньо – особливо враховуючи те, що там саме якісне розкриття даних.
Перше, що я пропоную розглянути – це інверсія кривої дохідності облігацій. Що це. Інверсія кривої дохідності – це явище, коли дохідність короткострокових облігацій стає вищою, ніж у довгострокових.
При нормальних умовах, коли хтось позичає гроші, то чим на довше позичаються гроші, тим ставка кредиту зростає. Логіка проста – чим на довше даються гроші, тим більше ризику це несе, оскільки більше невизначеності, тому і плата за цей ризик зростає. Це стосується як звичайних кредитів, так і урядових облігацій.
Але бувають моменти, коли гроші потрібні вже і зараз. Це відбувається як правило тоді, коли є якісь явні проблеми, які терміново потрібно закрити грошима. І щоби отримати ці гроші, особливо, якщо потрібні значні суми (порівняно із середніми залученнями) уряду приходиться піднімати ставки по короткостроковим облігаціям, щоби зацікавити інвесторів купувати ці облігації.
Найбільш популярними для аналізу інверсії є різниця між 2-ох и 10-ти річними облігаціями. І на поточній інверсії рівень різниці ставок у піку становив 1%, тобто, при утриманні 2 річних облігацій ставка була вищою на 1%, ніж для 10-річних – це дуже велика різниця.
Як правило, рецесія з’являється коли інверсія зникає, але на цей показник не можна покладатися, бо він не точний. Просто, коли інверсія з’являється, то потрібно розуміти, що ознаки рецесії уже є (хоча до її реалізації можуть пройти роки).
За всю доступну історію, із 1976 року, цей індикатор спрацьовував у 100% випадків. Більше того, навіть ФРС офіційно враховує інверсію кривої при розрахунку ймовірності рецесії. І відповідно до їх розрахунків, ймовірність рецесії у наступні 12 місяців рівна 62%.
Наступний показник – це Fed Pivot. Fed Pivot – це коли ФРС змінює свою поточну монетарну політику. Нас найбільше цікавить процес переходу від жорсткої політики до її пом’якшення.
Одним із яскравих показників пом’якшення політики ФРС – є зниження ставки. Хоча потрібно зауважити, що не всі зниження ставки є показником зміни політики, ставку можна міняти по різним причинам.
Але зараз при уповільненні економіки, зниженню рівня споживання, зростання боргового навантаження, а також, із підтвердженням від інверсії кривої дохідності облігацій можна впевнено говорити що наступне зниження ставки це саме пом’якшення політики ФРС.
Наступний перегляд ставки відбудеться 18 вересня, і поточні очікування на те, що ставку знизять рівна 100%, питання тільки у тому знизять її на 25 чи 50 базисних пунктів.
Узагалі пом’якшення політики ФРС, і зокрема зниження ставки це позитивний знак для ринку, то чому ж ринок падає? Все доволі просто, зниження ставки – це знак того, що ФРС визнає проблеми у економіці, і визнає те, що економіка потребує стимулювання.
А це підриває довіру інвесторів, так як історично це потужна ознака наступаючої рецесії. По наявній історії при появі Fed Pivot рецесія відбувалася у 100% випадках.
Звичайно, із часом стимулювання починає працювати, але економіка – це інерційна річ, і знижені ставки починають позитивно впливати на економіку у середньому через рік, але це середнє значення із великими відхиленнями у більшу і меншу сторону. Тобто, на цей період у рік для початку зниження ставок не варто покладатися, треба буде уже аналізувати по свіжих факту даних, що поступають – я обов’язково про це дам знати на каналі.
Наступне надважливі дані – це рівень безробіття. Ріст рівня безробіття прямо впливає на можливість рецесії. Тут є декілька факторів.
Перше, це – зниження споживчих витрат. Коли люди втрачають роботу, вони починають витрачати менше грошей, відповідно, доходи підприємств падають. Крім того, при збільшенні безробіття, як правило, падає середня заробітна плата – це має такий же прямий вплив на рівень споживання. Зростають настрої до економії коштів.
Друге, це – скорочення виробництва. Працівників звільняють в основному тому, ще немає таких об’ємів виробництва, щоби задіяти їх. Причому, цих об’ємів немає не тільки саме зараз, але і у ближчому майбутньому.
І третє, воно менш значне для економіки, але важливе для інвесторів – це зниження рівня інвестицій. Коли людина немає роботи, останнє що вона думає – це які акції купити, скоріш за все навпаки – у такі моменти можливі розпродажі акцій.
А ще на базі показника безробіття побудований і ще один точний індикатор під назвою правило Сама (Sahm Rule). Цей індикатор придумала економістка Клавдія Сам, під час своєї роботи у ФРС.
Він показує зміну між середнім рівнем безробіття за останні три місяці і середнім рівнем безробіття за рік. Фактично, це вираховування тренду зростання безробіття і сили цього тренду.
Якщо ця різниця складає більше 0,5% – це ознака того, що у найближчому часі варто очікувати рецесію. Це також надзвичайно точний індикатор.
Одна із причин, чому цей індикатор точно показує рецесії полягає у тому, що безробіття це доволі трендовий індикатор, коли безробіття починає зростати. Саме по собі високе безробіття не спадає, а тільки після якихось стимулюючих заходів – а це вже є боротьба із рецесією.
Інша сторона рівня занятості – це його структура. Ознакою того, що у економіці не все гаразд стає спадання постійних робочих місць і зростання занятості на неповний робочий день. І саме це зараз відбувається.
По безробіттю загалом усе. Єдине що, як доповнення рекомендую ще дивитися на два сильних індикатори, Nonfarm Payrolls – це кількість нових робочих місць, без врахування сільського господарства. На даний момент кількість робочих місць падає, що логічно, але ще один важливий момент – це майже постійний перегляд попередніх даних цього індикатора у гіршу сторону.
І ще один індикатор – це кількість відкритих вакансій (індикатор JOLTs). Він цікавий тим, що є фактично випереджуючим індикатором до рівня безробіття.
А тепер переходимо до прямих показників споживання і можливостей споживачів. Перший такий індикатор – це виробничий PMI. Цей індекс демонструє зростання чи спадання економіки, і він є доволі точним. Якщо значення цього індексу знаходиться нижче рівня 50, це означає, що економіка скорочується.
І наразі, таке скорочення відбувається ще з кінця 2022 року. З того часу тільки один раз цей показник показував значення вище 50.
Може виникнути логічне питання, чому економіка скорочується, а ринок продовжує рости? Джорж Сорос гарно описав це у свої теорії рефлексивності, до речі, усі його угоди побудовані саме на цій теорії (????посилання на неї).
А конкретніше, чому ринки продовжують ріст і чи надовго це – трішки далі у дописі.
Причина падіння виробничого PMI зрозуміла – це прямий наслідок падіння споживчого попиту. Тому, для повноти картини давайте поглянемо, як справи у споживачів.
Перший такий показник – це рівень особистих заощаджень. Він знаходиться на рекордно низьких значеннях, тобто, люди не мають що витрачати, щоби стимулювати економічний ріст власним споживанням.
Звичайно, як робочий варіант, можна збільшувати споживання за рахунок кредитів, якщо немає вільних коштів. Але і тут все доволі сумно.
Борги домогосподарств на високому рівні і постійно зростають, при чому, ростуть навіть не так борги за іпотеку, як споживчі – кредити за картками, авто кредити, кредити за навчання та інше.
А великі борги ведуть до великих виплат за зобов’язаннями. Тобто, чим більше виплачується за відсотками, тим менше споживач може купувати товарів і послуг.
Якщо подивитися на поточний стан із виплатами відсотків за кредитами, то вони на максимальних історичних значеннях.
Таким чином, чекати якогось позитиву від споживачів поки не приходиться. Тут усе просто, якщо споживач не купує, бізнес не отримує прибутки, що призводить до стагнації. Тобто, без стимулювання споживачів, сама по собі ця ситуація не вирішиться.
А тепер давайте перейдемо безпосередньо до ринків. Наскільки вони зараз привабливі і дешеві. Для цього розглянемо всього два простих і надійних індикатори. Перший, це індикатор Баффета.
Він показує відношення капіталізації фондового ринку до внутрішнього валового продукту. І він також показує, що ринки переоцінені, і знаходяться в рамка двох стандартних відхилень від норми – це дуже багато.
Ще один індикатор ринку – це P/E Шиллера, який показує наскільки ринок дорогий чи дешевий відносно доходів компаній. Цей показник – це циклічно скореговане відношення ціни до прибутку індексу S&P500.
Як видно по графіку – ринок дуже переоцінений, він знаходиться більше ніж за два середні відхилення від середнього значення.
Тепер давайте поглянемо на можливі драйвери росту. Як ви мабуть знаєте, основний ріст американського фондового ринку йшов за рахунок байбеків. Тобто, компанії просто викуповували власні акції за рахунок власних коштів (причому, той же час, керівники компаній масово продають власні акції).
І в принципі, багато хто очікує, що такі зворотні викупи продовжаться, але поточні дані говорять інакше – компанії із індексу S&P500 майже повністю вичерпали свої готівкові запаси, і навіть якщо зворотні викупи продовжаться, вони не будуть таким вагомими як раніше. Більше того, такий низький рівень готівкових коштів несе ризики ліквідності і те, як компанії зможуть пережити рецесію.
На звичайного роздрібного інвестора також не варто особливо покладатися, раніше ми розглянули уже його обмежені можливості. Тим більше, що роздрібні інвестори уже по вуха в акціях – більше 40% власного капіталу, це історично максимальні значення.
Тобто, очікувати якогось росту не думаю що варто. Хоча потрібно розуміти, як казав Кейнс – “Ринки можуть бути ірраціональними довше, ніж ми платоспроможними“. Тому, цілком ще можуть бути навіть нові історичні максимуми по біржовим індексам.
На даний момент я зробив свій висновок і, як завжди, поставив на нього власні гроші. По моєму власному аналізу, ми уже фактично знаходимся у початковій фазі рецесії. Звичайно, коли вона офіційно почнеться ми взнаєм значно пізніше і заднім числом.
Моя ставка доволі проста, але спочатку маю зробити важливий дисклеймер – все що я пишу, це виключно моя думка і ніяким чином не інвестиційна рекомендація. Це важливо розуміти – кожен сам відповідає за власні інвестиції.
І перед тим як перейти до аргументації, одразу відповім на найпоширеніше питання у коментарях – де відкрити рахунок і як поповнити. Відкрити можна у будь-якого прямого брокера, але якщо ви знаходитесь в Україні то є певні труднощі із поповненням. Тому, я можу вам рекомендувати Freedom Finance Європа особливо по причині того, що у них можна поповнити рахунок криптою – що є дуже легко і зручно, а також, там україномовна підтримка.
Але узагалі, якщо треба детально розкрити питання як відкрити рахунок і як поповнити криптою – пишіть у коментарях, якщо буде інтерес, то зроблю окремий допис.
І так, я у вівторок 3 вересня я продав усі свої акції і перевів усе у довгострокові облігації. Продав по доволі простій причині – на негативному фоні від усіх економічних даних, показник індексу Армса опустився нижче 0,5 – це хороший сигнал середньострокового розвороту на падіння ринку (більше детально про нього є у безкоштовному курсі «Розумні Гроші»).
Узагалі, як правило, я не продаю свої акції ніколи (хіба якісь зміни у портфелі), але цього разу крім самої рецесії, сам ринок є дуже дорогим і сильно перегрітим, тобто, нас може чекати доволі глибоке падіння, де можна буде взяти акції за набагато кращими цінами.
Звичайно, США можуть включити стимулювання як у 2020 році, і буде швидке відновлення – але це не проблема, я буду слідкувати за даними, і обов’язково дам знати, якщо у портфелі щось поміняється.
Облігації я брав не напряму, а через ETF фонди – TLT та VGLT, це напевно найзручніший варіант середньострокового інвестування у облігації.
Тут перша ставка зроблена на зниження відсоткової ставки ФРС – що буде підтягувати вартість облігацій вверх. Узагалі, на даний момент існує певний консенсус, що у 2025 році ФРС має знизити ставку до 3%, тобто, потенціал росту облігацій є.
Друга ставка при покупці облігацій зроблена на перетоки капіталу. Під час рецесії капітал йде від ризикових активів (тобто акцій) до захисних (тобто облігацій), тому, облігації мають додаткову хорошу ймовірність вирости у ціні.
Та й навіть, якщо подивитися по технічному аналізу – дуже красива картина, є сильний рівень 100 по TLT і явне піджимання до рівня, яке найчастіше приводить до пробою рівня.
Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.
До 30 листопада 2024 діє акція від брокера – при відкритті рахунку за моїм посиланням і поповненні рахунку від 100$, брокер нараховує бонусом 1 акцію певної публічної компанії (зарахування до 10 грудня)
Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!
Відео версія:
Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.
Я згідний, доволі дивна назва для допису, коли біткойн обновлює свої історичні максимуми, але давайте…
Європейські акції доволі часто недооцінюють, порівняно із американськими – я не виключення, але виявляється, що…
Думаю що багато із вас чули, що Воррен Баффет масово продає акції, і має на…
У цьому дописі ми розглянемо 4 важливих набори економічних індикаторів США, які варто використовувати для…
Нажаль, переважна більшість інвесторів сліпо довіряє теорії пасивного інвестування, яке часто базується просто на довгостроковому…
У цьому дописі пропоную розглянути два самі актуальні на даний момент інструменти – біржовий індекс…