Бульбашка технологічного сектору. Проблема FAANG акцій

Ринки на даний момент дуже активно ростуть, проте, уже поступово починають згущатися хмари. І все ніби нічого, бо те ще ринки коректуються і падають час від часу – є нормою. Але у одному із секторів надулася справжня бульбашка, яка реально може привести до глибокої системної кризи, по типу кризи нерухомості 2008 року. І сьогодні у дописі ми розглянемо ознаки бульбашки, чому вона активно надувається, коли вона лусне, як підготуватися до її здування і як на цьому заробити!

Не буду затягувати, і одразу скажу, що я говорю про найбільш роздуту частину технологічного сектору, а саме – про FAANG акції.

Давайте коротко поясню що таке FAANG. FAANG – це абревіатура від назв компаній, які входять у цю групу, Facebook, Apple, Amazon, Netflix і Google. Це група високотехнологічних компаній, яка фактично тягне на собі весь ринок, і, відповідно, має високу популярність серед інвесторів. Саме тому її і виділили в окрему групу, і навіть розраховують індекс по ній.

Дехто ще включає в цю групу компанії Tesla та Nvidia, так як вони повністю підходять під характеристики групи FAANG. Але так як вони, по факту, не входять в неї, я враховувати ці компанії не буду, хоча все про що я буду говорити на 100% відноситься і до Tesla, і до Nvidia. Ви переконаєтесь у цьому далі.

Давайте поглянемо у корінь проблеми. Його суть у тому, що весь ринок тягне за собою тільки група акції FAANG. При чому я говорю не тільки про якийсь локальний проміжок часу, а доволі широкий період.

З 2016 року FAANG прибавив у вартості майже 370%, при цьому, індекс сп500 виріс на 130%. І майте на увазі, що у індекс сп500 входять усі компанії FAANG. При цьому, якщо прибрати технологічний сектор із індексу sp500, то вийде, що усі інші компанії індексу виросли всього на 82% за цей же період.

Нагадаю, що у SP500 входять 500 найкращих компаній, у індексі немає шлакових компанії. Тобто, тільки найкращі компанії США, без технологічних компаній виросли у 4,5 рази менше ніж технологічні. Це дуже суттєвий відрив.

Ще більший відрив з’явився на відновленні ринку. З початку 2023 року акції FAANG виросли на 105%, а компанії із SP500 без технологічного сектору виросли всього на 20%. Відрив стає дуже явним.

При чому ріст йде доволі стрімко і майже без відчутних відкатів ціни. Усе йде ідеально по сценарію бульбашки, і виглядає, що ціна зараз у останній фазі надування.

У мене до речі, є допис про цикл розвитку бульбашки, якщо ви ще не читали, рекомендую до ознайомлення.

Тобто загальний ринок суттєво не росте, а йде дуже сильне викривлення грошових потоків, фактично все йде у одну групу активів. І схожа історія уже була із інноваційними компаніями, які були роздуті на заливанні ринку ліквідністю у 2020 році.

Яскраво це видно по графіку фонду ARKK від ARK invest (це фонд Кеті Вуд). Вони виросли на 350%, а потім, із такою ж швидкістю здулися, при чому, ще нижче рівня цін, з якого фонд почав ріст.

Щось схоже формується по FAANG, але більш глобального масштабу. І, в принципі, це відбувається майже по усьому технологічному сектору. Але чому ж так росте ціна FAANG? Давайте розберемо це питання.

По-перше, це байбеки, тобто, зворотній викуп акцій компаніями. Наприклад, Facebook, тобто компанія META тільки за 2023 рік викупила акцій на 20 мільярдів доларів. На 2024 компанія оголосила план викупу на 50 мільярдів.

Компанія Apple за попередній рік викупила акцій на 78 мільярдів доларів. Netflix викупив своїх акцій з ринку на 5,8 мільярда. Google викупив своїх акцій на 61 мільярд. А Amazon, як не дивно, не проводив викуп власних акцій минулого року.

І хоча суми зворотних викупів просто гігантські – це все тільки вершина айсбергу. А сама загрозлива ситуація із тим, що ці компанії мають велику вагу у біржових індексах.

У індексі Nasdaq 100 – FAANG складає 25% від усього індексу. Тобто 5 акцій включають капіталізацію четвертини індексу, а інші 95 компаній складають ¾ ваги індексу – ось такий роздутий розподіл компаній. Узагалі, індекс Nasdaq 100 є повністю технологічним індексом, і не такий поширений. Більш цікавим є індекс широкого ринку, а саме S&P500.

У індексі S&P500 компанії групи FAANG складають 17% ваги усього індексу, тобто всього 5 компаній володіють 17% усієї капіталізації індексу, а усі інші 495 компаній розділяють залишкові 83%.

Тобто, кожна акція FAANG у середньому має капіталізацію у 3,4% індексу, при цьому усі інші компанії мають середню капіталізацію у 0,16% індексу, тобто у 20 разів меншу.

Що це означає. Ви, купуючи на 1000 доларів ETF на S&P500, автоматично купуєте на 170 доларів акцій FAANG. Що впливає на те, що FAANG ростуть значно швидше за весь ринок, так як грошові потоки у цю групу акцій набагато більші ніж у інші акції індексу із за їх високої ваги.

Якщо порахувати розмір у грошах, то тільки 5 найбільших індексних ETF – SPY, IVV, VOO, VTI та QQQ управляють активами на суму 2 трильйони доларів. А якщо порахувати усі ETF, які володіють акціями компаній FAANG, то цю цифру мінімально потрібно помножити на 2.

Тобто, тільки у ETFах знаходиться не менше 600 млрд доларів у акціях FAANG. Але є ще більша група інвесторів – це пенсійні фонди США. По даним які я знайшов, ці фонди володіють активами, які перевищують 40 трильйонів доларів, але саме у акціях знаходиться трішки більше 6 трильйонів доларів.

Пенсійні фонди, незважаючи на те, що вони мають певні обмеження, щодо вибору компаній для інвестування, можуть на свій розсуд вибирати акції у портфель. Проте, як правило, вони йдуть по шляху найменшого спротиву – і просто повторюють індекс широкого ринку.

Тобто, можна розраховувати, що орієнтовано, вони тримають у акціях FAANG не менше 1 трильйона доларів. Звичайно, значення приблизне, але чітко показує порядок цифр.

І це не викликає жодних проблем поки усе росте. Але, ріст не вічний, тим більше, що зараз (на момент запису відео – це лютий 2024) над ринком починають згущатися хмари. Інфляція спадає, ймовірність того, що ФРС знизить ставки зростає, ринок по сентименту інвесторів явно перегрітий, інсайдери уже перестали купувати акції і суттєво наростили продажі, та й інші фактори вказують, що падіння ринку не за горами.

У попередньому дописі я детально розглянув усі найважливіші передумови, чому варто готуватися до падіння. Тому, якщо ви ще не читали його, рекомендую ознайомитися.

Що ж відбувається коли ринки починають падати. Першим ділом, індекси знижуються та із ETF фондів виходять інвестори – це звичайна практика, так завжди відбувається. Коли виходять інвестори, зменшується кількість проінвестованих коштів, і фонди ETF відповідно змушені продавати акції, і продають вони відповідно до ваги акцій у індексі. Тому найбільше навантаження буде саме на акції групи FAANG – так як їх вага найбільша у індексі, значить їх акції будуть розпродаватись найбільше.

Звичайно, це повипливає на їх ціну сильніше усього ринку. Це також призведе до того, що різного типу інвестиційні фонди, хедж-фонди та й приватні інвестори також будуть продавати ці активи.

При глибокому падінні, наступним кроком, із високою ймовірністю, буде перегляд структури індексу S&P500. Його переглядають регулярно, забирають або зменшують вагу слабших компаній, і збільшують вагу кращих.

Узагалі індекс S&P500 розраховують так, щоби він показував якнайкращий ріст – це звичайний маркетинг. Якщо індекс буде показувати поганий ріст, то ніхто ним не буде користуватися.

Тобто, логічно виходить, що вага групи акцій FAANG сильно зменшиться у індексі. Це у свою чергу створить додатковий тиски на фонди ETF біржових індексів, які ще більше скоротять позиції у FAANG компаніях.

Але, і це не все. Зміна ваги компаній у індексі змусить скорочувати позиції у FAANG найбільшого гравця, а саме – пенсійних фондів США. Що може дуже сильно повипливати на ринок.

Коли таке станеться, і чи узагалі так все буде – важко сказати, але усе схоже на те, що бульбашка на цьому ринку уже надзвичайно роздута.

Давайте тепер подивимось, чи вірить керівництво компаній та великі акціонери у власні акції із групи FAANG.

Почнемо із META. Усім відомий засновник і генеральний директор компанії – Марк Цукерберг, тільки з початку року (за півтора місяці) продав акцій на пів мільярда доларів. Так, він регулярно продає власні акції, але продажі акцій не так часто відбувалися у минулому і були на порядок менші по сумі.

По Apple у цьому році не було продажів, був продаж на 100 мільйонів доларів у 4 кварталі 2023 року. До речі, у Apple дуже рідко відбуваються продажі інсайдерів, самі перші були на падінні ринку 2022 року, тому все ж таки, вважаю що ці продажі яскраво інформують бачення перспектив правлінням компанії.

По Netflix у цьому році інсайдери компанії власних акцій продали майже на 150 мільйонів доларів. Крім цього, вони по навиписували собі опціонів, які виконали, а акції також продали. Хоча це рахується законно, але виглядає не дуже чесно.

Вони за рахунок прибутку компанії, байбеками викуповують акції, а потім виписують опціони і фактично передають собі у вигляді бонусів ці акції. З 2023 року було виконано опціонів приблизно на 250 мільйонів доларів, тобто, вони фактично забрали гроші інвесторів. Таке собі легальне вимивання грошей із компанії. Якщо ви володієте акціями цієї компанії – задумайтесь.

Наступна компанія Google. По інсайдерам компанії є великі продажі, але вони фактично не сильно перевищують середні.

Це все були квіточки, а зараз будуть ягідки. Ми переходимо до компанії Amazon. Я навіть не буду розглядати усіх інсайдерів, достатньо тільки Джефа Безоса – засновника і виконавчого директора компанії.

Отож, у лютому цього року Безос продав власних акції на 6 мільярдів доларів. Не мільйонів, не десятків і не сотень мільйонів, а 6 мільярдів.

Тому, по інсайдерам у FAANG видна чітка картина – інсайдери очікують можливого зниження ціни. Як мінімум, вони не вірять в ріст, або бачать якісь інші загрози. Звичайно, не потрібно бігти продавати власні акції, так як це не є сигналом на продаж, це є тільки один фактор.

Також знаковими є продаж Уорреном Баффетом 10 000 000 акцій компанії Apple (приблизно на 180 мільйонів доларів). Він продав не усі акції, а лише скоротив позицію. Нагадаю, Баффет не спекулянт, він купує акції «на завжди», тому його продажі завжди знакові.

Ще зі знакових подій, один із найвидатніших інвесторів – Стенлі Дракенміллер, у лютому продав усі акції свої Google і Amazon.

Узагалі, чи є ці компанії погані – точно ні, вони усі прибуткові і мають стійку бізнес модель. Чи є ці акції дорогими? Якщо взяти показник Price to Earnings, то Google, Meta і Apple мають значення приблизно як ринок у середньому 24-32 (хоча і це не дуже мало), а от Netflix уже має значення P/E 48, а у Amazon цей показник узагалі рівний 58.

Це вже дуже дорого. Це значить, якщо ви вклали у Amazon 1000 доларів, то щоби компанія заробила цю 1000 доларів потрібно 58 років. Це дуже багато.

Але проблема навіть не у цьому. Проблема у тому, що ці компанії стали заручниками власних зворотній викупів (так як зменшили кількість акцій у обігу, і при падінні ринку вони будуть падати ще швидше), а інша негативна сторона – це занадто велика вага у біржових індексах.

Тобто, будь-яке відчутне падіння ринку може сильно повпливати на ціну акцій. До речі, на падінні у 2022 році індекс SP500 впав на 25% від піку, при цьому, акції FAANG вали майже на 50%. Так, FAANG дуже стрімко відріс і обігнав біржовий індекс, але це далеко не гарантія, що наступного разу знову так буде.

Я поступати із цією інформацією? По перше, якщо ви володієте акціями із цієї групи – слідкуйте за ринком. Узагалі, коли я буду бачити розворот ринку – зроблю пост в телеграм.

Більше того, я не просто пишу що ринок має рости чи падати, всі свої слова я підтверджую торговими угодами на власні кошти. Їх результати є на сайті у розділі «Результати».

Як же заробити на цьому. Самий простий варіант – після падіння ринку, на його відновлені просто купити акції групи компаній FAANG. Якщо і далі їх вага у індексі сп500 збережеться високою, то ці акції будуть дуже сильно випереджувати середні показники ринку.

А якщо вага у індексі суттєво зменшиться – до середньої ваги компаній у індексі, то ця інвестиція буде уже не такою цікавою.

Якщо ви активний інвестор, як я, то можна буде гарно відіграти падіння ціни акцій FAANG, так як ці акції, у середньому, будуть падати сильніше за ринок. Короткі продажі я не розглядаю, я їх не люблю, так як з’являється необмежений ризик, і обмежений прибуток. Так, звичайно, можна ставити стопи, але це все трейдинг, це не моя стратегія.

Але для активних інвесторів, є дві хороші можливості. По перше – це купівля PUT опціонів, на швидкому падінні при високій волатильності це можуть бути дуже високі прибутки, можна без перебільшення очікувати сотні відсотків. Тобто, відношення ризику до прибутку дуже хороше.

А якщо ви не хочете працювати із опціонами, то є ще один інструмент – це потрійний реверсний ETF на технологічний сектор – TECS. Нажаль безпосередньо реверсного фонду на FAANG компаній немає, але фонд TECS максимально близько відповідає нашим потребам.

Що це за фонд – він складається із технологічних компаній, але велика частка фонду знаходиться саме у FAANG. Реверсний означає, що він росте, коли основний актив падає. Тобто, коли технологічні акції будуть падати у ціні, цей фонд буде рости.

Потрійний означає, що у ньому вкладене плече 3. Тобто, якщо за день технологічний сектор впав на 1%, то це фонд виросте на 3%.

Якщо подивитися історично, то на падінні FAANG акцій у 2022 році на 46%, фонд TECS показав дохідність вище 100%.

Тому – слідкуємо за ринком і заробляємо! Якщо вам цікаво – підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.

 Корисні посилання по темі:

 Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
 Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
 Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>
 Відкрити рахунок із бонусом 1000$ на комісію у брокера №1 Interactive Brokers>>>
 Відкрити рахунок у брокера із доступом до IPO – Freedom Finance>>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте створення україномовного контенту!

Відео версія:

Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Олександр Янчак

Recent Posts

Біткойн вмирає?

Я згідний, доволі дивна назва для допису, коли біткойн обновлює свої історичні максимуми, але давайте…

2 дні ago

Краще за Magnificent 7! У Європі?

Європейські акції доволі часто недооцінюють, порівняно із американськими – я не виключення, але виявляється, що…

1 тиждень ago

Воррен Баффет попереджує нас: «Забирайтеся Геть»

Думаю що багато із вас чули, що Воррен Баффет масово продає акції, і має на…

2 тижні ago

Проводите економічний аналіз? Спробуйте ці 4 набори даних!

У цьому дописі ми розглянемо 4 важливих набори економічних індикаторів США, які варто використовувати для…

3 тижні ago

Пасивне інвестування – це афера?

Нажаль, переважна більшість інвесторів сліпо довіряє теорії пасивного інвестування, яке часто базується просто на довгостроковому…

1 місяць ago

Це ЗАВЖДИ відбувається перед ОБВАЛОМ ринку

У цьому дописі пропоную розглянути два самі актуальні на даний момент інструменти – біржовий індекс…

1 місяць ago