У цьому дописі я хочу поділитися з вами найціннішими висновками, які я виніс зі свого досвіду інвестування.
Цей допис буде максимально прикладним, я не буду повторювати базові речі, які більшість з вас і так знає. Також, не буде ніяких філософських роздумів – тільки практичний погляд на інвестування і власні висновки до яких я прийшов, часто, через втрату власних коштів.
Чому я припускаю, що я можу розповідати про досвід – ну, хоча б тому, що почав роботу із фінансами більше 20 років тому – ще у 2002 році я провів свою першу угоду. Я встиг попрацювати на різних ринках, різних класах інструментів, попробувати різні стратегії і підходи.
І я можу точно сказати, що ці мої висновки у ті часи були б мені надзвичайно корисні, і допомогли б уникнути більшість фінансових втрат. А тепер до справи.
Ринки – нелінійні, часто нелогічні та ірраціональні. Перед тим як почати інвестувати – потрібно це усвідомлювати. Якщо ваш аналіз показує, що, наприклад, у якоїсь компанії ростуть прибутки, зменшується боргове навантаження і відбуваються інші позитивні зміни, то це ніяк не гарантує, що акції компанії почнуть рости.
І суть не у тому, що ви зробили помилку в аналізі, просто ринки працюють настроями інвесторів – поки масово інвестори не повірять у компанію і не почнуть купувати, акція нікуди не виросте.
Це дуже гарно підмітив Кейнс – «Ринки можуть бути ірраціональними довше, ніж ми платоспроможними». Тобто, ваш аналіз може бути на всі 100% правильним, але до того, як ціна на акцію почне ріст, можуть пройти роки, а ціна може впасти ще вдвічі.
Це не значить, що ви маєте відмовлятися від інвестування у таку компанію – просто потрібно враховувати такий можливий фактор у своїй інвестиційній стратегії.
При чому, така умовна нераціональність стосується навіть і цілих ринків, не тільки конкретних інструментів. Це найкраще описав Сорос у своїй теорії рефлексивності, яка показує що ринки і стан економіки – це не одне і те ж саме. Економіка – це об’єктивний стан, а ринки – це суб’єктивна оцінка реальності.
Наступне, це про інструменти для торгівлі – якщо ви плануєте залишатися інвестором на завжди, я рекомендую відмовитися від використання високих торгових плечей.
Навіть друге плече я вважаю високим. Рано чи пізно з’являються «чорні лебеді», які можуть бути реалізовані коли торгова сесія закрита чи під час зупинки торгів, чи під час швидких коливань цін, коли просто не спрацьовують стоп-лоси і брокер не встигає закрити позиції так, щоби вистачило грошей інвестора для покриття збитків.
Приклади таких подій, які добре пам’ятаю – це падіння ціни на нафту до майже -40 доларів за барель (втрати трейдерів рахувалися у сотнях мільйоні доларів), падіння швейцарського франку у 2015 (тільки один із найбільших брокерів того часу FXCM втратив 225 мільйонів доларів, навіть мовчу скільки інвесторів обнулилися), крах ціни ETF фонду SVXY від піку майже на 95% у 2018, а схожий фонд XIV узагалі був повністю ліквідований (деякі інвестори втратили мільйони доларів – бо падіння було коли торгова сесія була закрита), і такі випадки – не рідкість, і вони обов’язково будуть у майбутньому – це тільки питання часу (внизу під дописом є посилання).
І якщо інколи декі брокери беруть на себе ці втрати, та не стягують з інвестора заборгованість, то це дуже добре, бо як правило, трейдери часто залишаються винними брокеру величезні суми грошей – і це нажаль, буває на порядки частіше, ніж чорні лебеді.
А особливо небезпечними у цьому випадку є короткі продажі, тобто, шортові позиції. Основна причина – це невигідний ризик профіль, оскільки потенціал обмежений, а ризик – необмежений.
Я, наприклад, коли хочу взяти коротку позицію – я завжди шукаю можливість скористатися інверсними активами, тобто оберненими – ті, які ростуть, коли основний падає. Тоді я отримую вигідний ризик профіль – ризик обмежений, а прибуток необмежений.
До речі, на такі ризики із плечами чи короткими позиціями попадають не тільки роздрібні інвестори. Із-за цього закривалися навіть великі фонди, наприклад, Melvin Capital закрився після невдалого шорту акцій GameStop – вони втратили мільярди доларів, всесвітньо відомий у свій час Long-Term Capital Management збанкротував в основному із-за використання кредитного плеча – а керували фондом не звичайні трейдери із вулиці, а висококваліфіковані економісти, включаючи лауреата Нобелівської премії. І таких прикладів насправді багато.
Узагалі, усі ці надмірні ризики – це результат емоцій, самовпевненості і не рідко жадібності. Якось на інтерв’ю Уоррена Баффета спитали, ви ж розказуєте, що інвестувати доволі просто, то чому так багато людей втрачають кошти? На що він відповів – «люди не хочуть ставати багатими повільно».
І це насправді так і є, більшість інвесторів усе одно шукає швидкого заробітку, але ринок працює не так. Більше того, я вам зараз скажу дуже непопулярну річ, яку важливо усвідомити – фондовий ринок створений для того, щоби зберігати і примножувати капітал, але аж ніяк не створювати його.
Про це не пишуть у книгах і про це не розказують на інвестиційних курсах (бо вони не будуть продаватися), але це важливо розуміти. Капітал створюється поза ринком – це зарплата, власна справа і так далі, але точно не на ринку!
Повернемося до емоцій – ми всі люди, і ми всі емоційні, але якщо хочете мати позитивний результат на ринку, то прийдеться навчитися відсторонюватися від зовнішніх настроїв. Це насправді не так просто, і це скоріш за все приходить із досвідом – але над емоціями потрібно працювати.
Хоча, якщо ви розробите власну стратегію, якій повністю довіряєте – із емоціями буде справлятися набагато простіше. Ваш аналітичний розум буде переважати емоційний.
Та й узагалі, якщо ви не будете контролювати емоції – ви просто станете ліквідністю для розумних грошей. Вони просто будуть набирати позицію або виходити у ваші ордера.
І як на мене, ринки – це не так про математику, як про психологію. Саме тому, тут так гарно працюють індикатори сентименту, або по інакшому – настроїв інвесторів, такі як індекс жадібності і страху, опитування інвесторів і так далі.
Це легко перевірити – просто нанесіть екстремуми по таким індикаторам на графік ціни, і ви переконаєтеся у силі емоцій на ринку. Але не забуваємо, про те, з чого я починав – ринки не лінійні, тому не чекайте спрацювання 1 в 1, аналіз настроїв – це тільки одна із цеглинок аналізу.
Ще на початку ХХ століття легендарний Джессі Лівермор сказав – «Ринки ніколи не змінюються, бо не змінюється людська природа» (узагалі, у мене є допис по його цитатам – його досвід точно варто послухати).
Ми іноді самі вигадуємо собі щось, чого немає – будуємо ілюзію, що цього разу буде інакше ніж раніше (особливо під впливом чужих думок). Я у 2020 році на пандемійному падінні, уже маючи точно не малий досвід, і при усіх даних, що вказували що потрібно докуповувати позицію – я не збільшив свою експозицію у акціях. Бо мені здавалося, що пандемія – це більша проблема як попередні кризи, і що цього разу буде інакше. Але, усе було «як завжди». Кожна криза чи рецесія відрізняється по причині, але всі вони одинакові по суті – це реалізація психології учасників ринку.
По аналізу. Аналізувати потрібно зверху вниз, тобто від макро до мікро. Наприклад, якщо я хочу купити акцію певної компанії, я перше подивлюсь на загальний інвестиційний фон ринку.
Якщо загальний фон по ринку негативний, то купувати акції немає змісту, так як потенціал такої угоди буде доволі обмежений, а із великою ймовірністю – така угода буде збитковою. Погодьтесь, що коли ринки падають – значить більша частина акцій теж падає в ціні, включаючи і сильні компанії. Звичайно, є виключення, але покладатися на виключення – точно не найкраще рішення для брокерського рахунку.
Таким чином, просте врахування економічного фону, значно покращить інвестиційний результат.
Наступне, що я порекомендую – це перестати сліпо довіряти статистичним закономірностям. Щоби довіряти статистиці і брати її в розрахунок, потрібно або, щоби ця закономірність мала зрозумілу для вас фундаментальну основу (причинно-наслідковий зв’язок). А другий варіант – це коли статистична вибірка є дуже широкою по даним і стабільною. Звичайно це не гарантія, але це хоча би хороша перевага.
Зараз найбільша така статистична закономірність, яка вводить в оману напевно десятки мільйонів людей – це так звані цикли біткойна. Циклічність там абсолютно випадкова, а ріст і падіння пов’язані напряму із притоками і відтоками ліквідності із ринку. Якщо вам цікаві точні причини, чому на біткойні відбувався ріст і падіння у конкретні періоди – рекомендую прочитати допис «Що не так із халвінгом біткойна» – у першій частині допису я усе розклав по полицям.
Закономірності доволі часто є просто випадковими. Наприклад, у 20-х роках минулого століття з’явився індекс довжини спідниць, який ніби дійсно підтверджував, що якщо спідниці починають коротшати – то це призводить до росту ринку, і навпаки. А ще, були індекси чоловічих краваток, індекс супер кубку, індекс жіночої помади, і так далі, цей ряд можна продовжувати до безкінечності.
Хоча є приклади, коли закономірність працює – це наприклад, сезонність у деяких активах. Наприклад, ціна на пшеницю має підтверджену циклічність, оскільки є циклічність у її вирощуванні, збору урожаю і так далі. Також, циклічність є у енергоресурсах – але уже пов’язано не із виробництвом, а зі споживанням.
Але знову ж таки, повертаю вас до ірраціональності ринків, тобто, тільки на сезонність чи на циклічність, навіть якщо вона працює – покладатися на неї єдину не можна, так як є багато додаткових факторів, що впливають на ціни.
Наступне, чим я хочу поділитися – це моє відношення до дивідендів. Я ще кілька років тому був противником дивідендів, так як це фактично виводиться прибуток з підприємства, за рахунок якого, компанія може розвиватися. Більше того, з цього прибутку платить податок і підприємство, і я як отримувач дивідендів.
Але на даний момент, моя думка кардинально змінилася, і я бачу у дивідендах великі плюси. Я виділю основні два.
Перший плюс видно тільки під час довгих ведмежих трендів (коли ринок падає). Єдине, що залишає інвестора на плаву у такий час – це грошовий потік у вигляді дивідендів. У минулому столітті уже був період, коли біржовий індекс обновив свій попередній максимум через 30 років із врахуванням інфляції. Як думаєте, ви змогли б просидіти стільки часу в мінусі без грошового потоку? Я особисто мабуть ні.
Узагалі, зараз дуже багато спотвореної інформації про інвестування, усілякі калькулятори інвестицій і так далі, і це все, нажаль, натягує рожеві окуляри на інвестора, який починає вірити, що ринки повинні постійно рости.
Але це усе ілюзії, ринки не зобов’язані рости. Якщо ви вважаєте, що неможливо, щоби ринок падав десятиліттями – то десь у майбутньому вас буде чекати велике розчарування, і скоріш за все відчутні втрати.
Я це все проходив на собі. У 2006 році я торгував у форексній кухні, я подивився що на валютах мені не дуже виходить заробляти, а акції постійно зростають. Що не купиш – усе росте, беру на плечі – теж росте, просто безкоштовна роздача грошей.
У той час прямого доступу на акції отримати було майже неможливо, і я працював через CFD-контракти форексного брокера. А вони – «великі маркетологи», вибрали у доступ тільки великі компанії, які показували ріст, а історію включили з 2003 року – і появляється ілюзія того, що ринки постійно ростуть.
Я вирішив розібратися, оскільки все занадто просто, щоби бути правдою. А коли копнув глибше, побачив, що не все так солодко насправді. І я виключно випадково не злив всі свої кошти, коли почалася світова фінансова криза 2008, оскільки вирішив спочатку зробити собі систему, а потім повернутися на ринок.
Другий плюс дивідендів – це закриття маржі і відсотків по маржі за рахунок дивідендів. Пояснюю. Інколи, коли ми можемо бути повністю у акціях, ринок сильно просідає і дає можливість добрати акції по хорошим цінами.
І у такі моменти, можна взяти додатково хороших компаній, наприклад, на 5% від депозиту за рахунок маржинальних коштів. І тоді, за рахунок дивідендів я буду сплачувати повністю усю комісії за використання маржинальних коштів, і регулярно зменшувати маржинальні зобов’язання.
Тобто виходить, що компанії із мого портфелю самі платять за те, що я докупив акції. І після кожного погашення маржі, можна добирати ще компаній, тим самим нелінійно збільшуючи капіталізацію власних вкладень. І це особливо відчутно на довгих трендах, а фондовий ринок, як правило, складається із довгих трендів.
Але, якщо компанія не платить дивіденди – такий маневр неможливий. Вірніше, він можливий, але дорогий – так як прийдеться або постійно тримати маржинальну позицію і платити за використання коштів брокера, або фіксувати прибуток і платити податок.
А ще я рекомендую підвищувати свій рівень знань і добавляти активне інвестування. Ринок час від часу дає можливості додатково заробити, і ці можливості не варто ігнорувати. Так, прийдеться витратити час на розуміння ринків і аналіз інформації, що несе випереджувальний характер, але це усе окупиться із часом.
Та й узагалі, на рахунок навчання. Якщо ви хочете швидше навчитися інвестувати – відкривайте брокерський рахунок на мікро суму, яку не критично втратити.
Із дотиком до ринку – процес навчання піде на порядок швидше, це я вам кажу із власного досвіду. Прочитання книг, проходження курсів буде мати дуже мінімальний ефект, якщо ви не будете застосовувати отримані знання.
І, користуючись моментом, посилання на брокерів, якими я користуюсь є у кінці допису.
Іще, якщо починаєте навчатися – то почніть саме із інвестування. У нас прийнято, що всі навчаються спочатку трейдингу, а потім бачать себе у інвестуванні – я до речі не виключення, я нажаль рівно так само починав із трейдингу.
А правильний шлях – навпаки, спочатку навчитися інвестувати, отримати знання про ринок, розуміння ринкових процесів, мати міцну фінансову подушку у вигляді інвестицій, і уже тоді можна пробувати себе у більш професійній сфері.
Бо тільки тоді ви будете розуміти, наприклад, що голого технічного аналізу занадто мало, щоби на постійній основі заробляти трейдингом. Для трейдингу в плюс також потрібен потрібний загальний фон – відкриваючи позицію на покупку при позитивному фоні ви з високою ймовірністю будете торгувати в плюс.
Індикатори, патерни і так далі, доволі посередньо працюють без аналізу загального ринкового фону. Наприклад, під час світової фінансової кризи 2008 року коли ринок валився, трейдер, який би відкривав угоди на покупку, скоріш за все втратив би свій капітал. Те ж саме було б, якщо би трейдер по відкривав позиції на шорт, при відновленні ринків у 2020 році – тоді росло усе, включаючи найгірші компанії, і майже усі сигнали на шорт були б збитковими.
Я особисто використовую технічний аналіз, але тільки для формалізації входу. Саму можливість угоди я визначаю методами, які несуть випереджувальний характер, а от знайти потенційно найкраще місце для входу в позицію – технічний аналіз справляється із цим на відмінно!
Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.
До 30 листопада 2024 діє акція від брокера – при відкритті рахунку за моїм посиланням і поповненні рахунку від 100$, брокер нараховує бонусом 1 акцію певної публічної компанії (зарахування до 10 грудня)
Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!
Відео версія:
Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.
Теорія рефлексивності Сороса – https://capitalizator.ua/investing/teoriia-refleksyvnosti-sorosa-chomu-rynky-i-ekonomika-tse-ne-te-zh-same.html
Втрати трейдерів на нафті – https://www.businessamlive.com/oil-trader-owes-9-million-after-starting-the-day-with-77000/
Втрати FXCM – https://www.investing.com/analysis/fxcm-hit-hard-by-swiss-national-bank%E2%80%99s-surprise-move-238965
Банкротство XIV – https://www.thestreet.com/etffocus/market-intelligence/2-extinct-etfs-that-imploded-in-spectacular-fashion
Трейдер втратив на XIV – https://www.marketwatch.com/story/xiv-trader-ive-lost-4-million-3-years-of-work-and-other-peoples-money-2018-02-06
Melvin Capital – https://edition.cnn.com/2022/05/19/investing/melvin-capital-hedge-fund-closes/index.html
Long-Term Capital Management – https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0263237399000183
Я згідний, доволі дивна назва для допису, коли біткойн обновлює свої історичні максимуми, але давайте…
Європейські акції доволі часто недооцінюють, порівняно із американськими – я не виключення, але виявляється, що…
Думаю що багато із вас чули, що Воррен Баффет масово продає акції, і має на…
У цьому дописі ми розглянемо 4 важливих набори економічних індикаторів США, які варто використовувати для…
Нажаль, переважна більшість інвесторів сліпо довіряє теорії пасивного інвестування, яке часто базується просто на довгостроковому…
У цьому дописі пропоную розглянути два самі актуальні на даний момент інструменти – біржовий індекс…