Що не так із халвінгом біткойна?

Що не так із халвінгом біткойна?

Халвінг цього разу має сильні фундаментальні відмінності від усіх попередніх періодів. Я прекрасно розумію, що на даний момент, напевно не менше 90% усіх інвесторів переконані у подальшому рості біткойна та інших криптовалют – на це є певні причини і я не збираюся нікого переконувати ні у чому. Але у будь-якому випадку, потрібно мати неупереджений погляд, тому у цьому дописі я покажу вам зворотну сторону медалі – розкрию факти, про які не популярно говорити.

Отож, одразу до справи. Давайте розберемо ріст біткойна і його прив’язку до халвінгу за попередні періоди. Перший халвінг біткойна був 28 листопада 2012 року.

Всі біткойн максималісти, по результатам росту, звичайно заднім числом почали стверджувати, що саме халвінг привів до росту. Проте, якщо подивитись фундаментально – то як раз приблизно у цей час ФРС почало масштабну програму стимулювання на ринку.

ФРС почало масштабну програму стимулювання на ринку

Можете поглянути на графік – чітко видно що ФРС викупила на свій баланс активів приблизно на 1,7 трильйона доларів, що простимулювало ріст практично фактично усіх активів – акцій, нерухомості, облігацій і звичайно біткойна.

Давайте далі. Наступний халвінг був 9 липня 2016 року. Цього разу ФРС уже не викуповує активи на свій баланс, і нібито, виглядає, що так – халвінг працює. Проте, не цього разу.

Цього разу ФРС змінило тактику, і з великою швидкістю збільшило грошову масу. Тобто те, що називають «друком грошей». Якщо подивитися  на динаміку грошового агрегату М2, то усе стає на свої місця.

ФРС змінило тактику, і з великою швидкістю збільшило грошову масу

За період із 2015 по 2017 рік ФРС збільшило грошову масу на 14%. І до речі місяць в місяць видно, що біткойн ріс у період коли росла грошова маса. І як тільки ФРС почав політку зменшення грошової маси – біткойн полетів вниз.

Те ж саме було і на інших ризикованих активах – акціях і нерухомості.

Наступний халвінг був 11 травня 2020 року. Тут узагалі з’явилась корона і проблеми у всій економіці. Цього разу ФРС розгулявся по повній програмі, стимулювання економіки включало рекордний викуп активів і відповідно, росту балансу ФРС більше ніж на 4 трильйона доларів.

А на додачу до цього – вони ще й збільшили грошову масу. Агрегат М2 виріс на 21%. Не дивно, чому інфляція у США до цього часу не може повернутись до нормального рівня.

У цей період росло усе – куди не вкладеш гроші, усе росло. Я навіть не говорю про біткойн чи акції-блакитні фішки, ріс навіть усякий шлак.

А у 2021-2022 роках ФРС почав знижувати грошову масу і зменшувати баланс активів на своїх рахунках. Це призвело до ведмежого ринку на криптовалютах, та й по акціях само собою був спад.

Може виглядати, що я веду до того, що халвінг не несе жодної ролі у ціні на біткойн, але це не так. Халвінг має вплив, але він не основний, він – вторинний. І чому він має значення, я розповім трохи далі.

Що ми маємо зараз. На даний момент – ФРС продовжує продавати активи із власного балансу, але грошова маса уже почала ріст. Ріст не великий, але його достатньо щоби ризикові активи по трішки почали підніматись у ціні.

Хоча друга сторона росту грошової маси, це те – що інфляція у США призупинила своє падіння, а відповідно – і ставка ФРС якийсь час буде заморожена.

Чи варто очікувати повторний викуп активів на баланс ФРС і збільшення грошової маси? Так, можна очікувати, але поки у економіці більш-менш усе добре, ФРС не буде нічого робити.

Узагалі, ФРС останнім часом працює не активно, а реактивно. Тобто, не на випередження подій, а по факту. Вони працюють по принципу – «нічого не чіпай, поки працює».

А уже коли щось «зламається», вони почнуть стимулювати – монетарно, фіскально чи навіть просто умовно, роздаючи гроші.

Яку ж найважливішу роль грає халвінг біткойна у поточних реаліях? Халвінг – це величезний інформаційний привід, тобто подія, яку чекає, без перебільшення, уся криптовалютна спільнота і не тільки.

Інтерес до цієї події дуже добре показує Google Trends. Як ви бачите, за 5 тижнів до халвінгу уже є надзвичайний запит по ньому.

Google Trends - за 5 тижнів до халвінгу уже є надзвичайний запит по ньому

Якщо порівняти інтерес до халвінгу за 5 тижнів до події у поточному халвінгу і у попередньому. То видно, що у порівнянні із максимумом на самому халвінгу у 2020 році, який взятий за 100%, інтерес до поточного халвінгу становить 61%, а за 5 тижнів до попереднього халвінгу інтерес становив 11%.

інтерес до поточного халвінгу становить 61%

Тобто, зараз питання халвінгу більше ніж у 5 разів цікавіше ніж у 2020 році. А якщо порівняти із даними за халвінг у 2016 та 2012 році, то там порівняно узагалі майже нульовий інтерес.

А якщо порівняти із даними за халвінг у 2016 та 2012 році, то там порівняно узагалі майже нульовий інтерес

А це означає тільки одне – інтерес до біткойна росте, активно збільшується аудиторія людей, які цікавляться криптовалютами. По Google Trends ми не визначимо, чи це власники криптовалют, чи бажаючі купити, чи просто порожня цікавість, але впевнено можемо оцінити інтерес до теми.

Чому інтерес до теми біткойна дуже важливий. Бо крупний інвестор прискіпливо слідкує за інтересом до активу і використовує його для власної вигоди.

І тут немає жодної теорії змови. Справа у тому, що для того щоби крупняк міг вийти із позиції, йому потрібно багато бажаючих купити і великий потік зустрічних заявок.

Чому так, поясню на прикладі. Якщо у вас 1 0000 000 одиниць якогось активу, а середньодобовий оборот на біржі 5 000, то ви просто не зможете продати свою позицію. Ваш продаж не тільки продавить ціну, але скоріш за все навіть не буде реалізований, оскільки такої кількості заявок на покупку просто не буде.

Тому крупний капітал продає коли на ринку ейфорія, і купує – коли на ринку паніка. А найкраще ейфорія розвивається коли є потужні інформаційні приводи, які викликають у людей FOMO – так з’являється ліквідність за рахунок роздрібних покупців.

Ви можете подивитися, як прекрасно працювали інформаційні приводи у минулому – що було після дозволу на торгівлю ф’ючерсного контакту на біткойн на СМЕ (чиказькій торговій біржі), далі було IPO Coinbase (лістинг акцій на фондовій біржі), дозвіл ф’ючерсного ETF на біткойн.

як прекрасно працювали інформаційні приводи у минулому

А остання подія – вихід спотового ETF на біткойн уже не була потужним інформаційним приводом. Незважаючи на те, що про спотовий ETF трубили із кожного кута, інтересу особливого він не викликав. Це легко перевіряється за допомогою того ж Google Trends по запиту Bitcoin.

вихід спотового ETF на біткойн уже не була потужним інформаційним приводом

Як видно, при такій роздутій темі спотового ETF, якогось видатного інтересу до біткойна абсолютно не було, інтерес був доволі поверхневим. Основна причина на мою думку у тому, що ціна біткойна не була на історичних максимумах, тому інтерес був обмеженим.

Зараз же, ми досягли історичного максимуму, і халвінг може бути просто ідеальним інформаційним приводом, щоби великий капітал міг продати власні масштабні позиції роздрібним інвесторам.

Звичайно, я говорю у понятті ймовірностей, може бути, а може і не бути. До речі, цього року халвінг приблизно співпадає із сезонним максимумом по індексу S&P500, що є найбільш об’ємним ризиковим активом. Тому треба бути особливо пильним.

З іншої сторони, якщо взяти популярну у сфері крипто блогерів 4-річну циклічність біткойна, то халвінг це середина бичачого ринку. Але цей цикл суто статистичний, тобто виведений по короткій історії біткойна.

лягає у рамки 4-ри річного президентського виборчого циклу у США

Я не заперечую цей цикл, по причині навіть того, що він досить непогано лягає у рамки 4-ри річного президентського виборчого циклу у США. Але треба чітко розуміти – що циклічність умовна, а рухають ринки саме фундаментальні фактори – про що я розповів на початку відео. Ці фактори легко можуть продовжити цикл із 4-річного у 5-ти чи 6-річний цикл шляхом пом’якшення або посилення фінансової політики.

Тобто, цикли, включаючи цикл біктойна – мають значення, але це значення не потрібно перебільшувати, воно насправді другорядне. А значення халвінгу у циклі узагалі пахне фікцією, хоча час покаже.

Узагалі, по циклам у мене є окремий допис, якщо ви не читали його, то після того як дочитаєте цей допис, рекомендую прочитати і його.

Узагалі сам халвінг – також має сумнівний вплив на ціну біткойна. Так, зменшення винагороди впливає на собівартість майнингу, але ціна на кожен актив формується тільки відносно попиту і пропозиції. Справа у тому, що кількість біткойна не зменшується, зменшується винагорода, тобто ми не можемо говорити про дефіцит.

Є багато різних активів які мають обмежену кількість – ті ж акції. Кількість акцій у компаніях також обмежена, але далеко не всі ростуть. Багато з них навпаки тільки падають у ціні. Та й монет різних існує багато які мають обмежену кількість емісії, але, знову ж таки, далеко не всі із них ростуть. Тому, дефіцит не має значення, значення має попит.

А те що компанії по майнингу стають збитковими, коли затрати на майнинг перевищують розмір винагороди – то це тільки проблема самих компаній. Біткойн це не пшениця, не кукурудза і тому подібне, жоден уряд не буде надавати субсидії чи виділяти кошти, на те, щоби утримати майнерів на плаву. Як би це не звучало, але біткойн не є чимось критичним, чи навіть просто важливим для економіки.

Узагалі, думаю ви не раз чули риторику Гері Генслера із комісії по цінним паперам і біржам США – що його майже під примусом заставили прийняти спотовий ETF на біткойн. Чиновники європейського центрального банку називають біткойн маже пустим місцем.

Вони це роблять не від того, що вони якісь тупі і не розуміють технології та перспектив. Вони це роблять із протилежної причини – вони глибоко обізнані і розуміють ризики, і коли щось піде не так, вони просто скажуть – «А ми ж усіх попереджали».

Щодо попиту на біткойн – тут теж не все так солодко. Появляються багато проектів, які забирають увагу інвесторів від біткойна. Про це говорить навіть домінація біткойна, яка довгостроково постійно знижується і буде продовжувати знижуватися. Тобто, неминуче прийде час, коли біткойн стане просто одним із алькоїнів.

Про це говорить навіть домінація біткойна, яка довгостроково постійно знижується

Узагалі одна із проблем біктойна це те, що він не генерує доданої вартості. А серед альткоїнів таких проектів є достатньо, про чому ті ж проекти вирішують реальні проблеми, тобто мають практичні перспективи для зростання вартості.

Наступне питання, яке гуляє по інтернету це те, що компанія BlackRock масово скуповує біткойни. Так, скуповують, але вони скуповують не для себе, а для задоволення потреб власного спотового ETF.

У даному випадку BlackRock і інші провайдери ETF заробляють не на рості біткойна, а на комісіях по управлінню фондом і інших моделях монетизації, а також, це є елементом маркетингу.

Тобто, цим провайдерам абсолютно усе одно, росте біткойн чи падає, вони заробляють не на цьому. А друга сторона – ці ETF купують звичайні роздрібні інвестори – вони точно не є представниками так званих «розумних грошей», за якими можна слідувати, а скоріше навпаки.

Також, доволі багато публічних осіб купують біткойни. Але питання, чому вони роблять це публічно? З мого досвіду, усі крупні успішні інвестори коли проводять угоди, то роблять це таємно, щоби уникнути конкуренції та мати хорошу ціну угоди.

Давайте подивимось, що відбувається в реальності. Майкл Сейлор – голова правління MicroStrategy і супер криптан, постійно розказує, що він скуповує на рахунок компанії біткойни. Але, якщо подивитись звітність Сейлора – то він постійно тільки продає акції своєї компанії. Щось не сходяться слова із діями.

Майкл Сейлор – голова правління MicroStrategy і супер криптан

Наступний приклад – Ілон Маск, який розказував де тільки міг, що компанія Tesla купила біткойни. Вона то купила, але Маск промовчав про те, що компанія продала більшу частину із них ще у другому кварталі 2022 року. Про це всі дізналися зі звітів компанії, оскільки компанія є публічною і зобов’язана вести публічну звітність.

Ось так, люди говорять одне, а роблять інше. Тому завжди робіть власний аналіз!

Який висновок можна зробити по халвінгу 2024 року? Перше це те, що цей халвінг повністю відрізняється від тих, що були раніше. Зараз на ринку немає дешевих грошей (тобто висока ставка ФРС), баланс ФРС скорочується, динаміка «друку» грошей (грошовий агрегат М2) позитивна, але не висока. Жодного стимулювання ринку також не має, сам ринок по багатьом показникам перегрітий, і інтерес до халвінгу найвищий за всі попередні періоди.

Це не сигнал щоби продавати біткойн, і тим більше відкривати коротку позицію, але, потрібно тримати руку на пульсі. Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.

? Корисні посилання по темі:

? Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
? Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>
? Відкрити рахунок із бонусом 1000$ на комісію у брокера №1 Interactive Brokers>>>
? Відкрити рахунок у брокера із доступом до IPO – Freedom Finance>>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте створення україномовного контенту!

Відео версія:

Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest