Хто такі Freedom Finance Europe? Результати власного дослідження

Вітаю!

У мережі я зустрічаю багато думок і версій – хто ж такі Freedom Finance Europe? Це компанія із європейськими цінностями чи обгортка для російського бізнесу? Чи можна українцю відкривати там рахунок, чи це буде фінансування нашого ворога?

Більше того, у телеграм каналі розвернулися ціла баталії на цю тему, тому я провів свій незалежний і повний аналіз фрідома (в першу чергу для себе, щоби розібратися у фактах) та хочу ознайомити вас із результатами – що би ви могли зробити власні висновки.

Хто такі Freedom Finance Europe

Freedom Finance Europe – це одне із відділень Freedom Holding Corp, яка є публічним акціонерним товариством, акції якого торгуються на NASDAQ під тікером FRHC (капіталізація на даний момент 5,85 млрд. доларів).

Тобто, компанія зобов’язана виконувати усі міжнародні вимоги і санкції. Freedom Finance Europe діє у 100% правовому полі Європи. Коротко про саме важливе:

  • Діє згідно ліценції CySEC (на сайті регулятора)
  • Є членом Investor Compensation Fund (ICF) – страхування активів інвестора
  • Цінні папери клієнтів зберігаються у європейському депозитарії Euroclear

Тобто, надійність безпосередньо як брокера, не викликає жодних запитань (включаючи те, що я кілька років маю там рахунок і жодних питань ніколи не виникало). Але тепер до головного:

На чиїй стороні Freedom Finance?

Freedom Finance чітко заявив про власну позицію – вони у 2022 році розпочали процедуру продажу московитської філії, і успішно її завершили. При чому, зі збитком для себе більше ніж у 100 мільйонів доларів (на відміну від багатьох компаній, які із-за можливості втрати капіталізації не йдуть із московитського ринку).

І якщо зайти на сайт холдингу – то видно, що жодних філій на московії у них немає (нагадаю, фрідом – публічна компанія, яка проходить аудит).

Що важливо, Freedom Finance Europe не відкриває рахунки московитам!

Більше того, Freedom Finance проводить активну підтримку України, загальний розмір підтримки становить орієнтовано 14 млн. євро – посилань є дуже багато, тому я вивів їх у окремий документ.

Про Тимура Турлова

Одна із причин хейту компанії і зокрема введення санкцій проти Фрідом Фінанс Україна було громадянство Тимура Турлова (засновник і головний виконавчий директор Freedom Holding).

Так, він народився на московії, але у 2022 році позбувся московитського громадянства (джерело). При чому, ще з 2011 року до цього він уже жив у Казахстані і був його резидентом, і саме там розвивав свій бізнес.

Його московитьске минуле може не подобатися, але у такому випадку, щоби бути повністю чесним із собою – прийдеться перестати користуватися, наприклад, сервісами Google (включаючи Youtube, Gmail, пошук), бо співзасновник і крупний акціонер Сергій Брін – також народився на московії. Це тільки один із тисяч прикладів (просто масштабний).

Та крім зміни паспорта, Турлов має чітку проукраїнську позицію, прямо висловлює її і напряму допомагає Україні (його інтерв’ю).

Про санкції

Freedom Finance Europe не знаходиться під жодними санкціям! Під санкціями знаходиться виключно українська філія – Фрідом Фінанс Україна.

Чи дійсно є причина для санкцій? Я особисто не бачу жодної, та й від санкцій постраждали тільки українські інвестори – у них заблоковані кошті і цінні папери. І це у той час, коли ці гроші потрібні людям найбільше. Таке відношення до власних громадян…

Єдине що не зрозуміло чому не під санкціями Raiffeisen Bank та UniCredit, які надають кредитні канікули росіянам, які воюють проти України (джерело)? Чому не під санкціями компанії PepsiCo Philip Morris, Coca-Cola, METRO, Auchan та інші, які платять надзвичайно великі податки в московитську казну. Дивна санкційна політика.

Офіційний коментар Фрідом Фінанс Україна щодо потрапляння у підсанкційний список>>>

Важливе питання. Що буде із моїми активами, якщо Україна введе санкції проти Freedom Finance Europe? Нічого не буде, Freedom Finance Europe не працює під українською ліцензією і не повинна виконувати жодні вимоги уряду чи інших структур.

Прецедент уже є. Компанія Exante в Україні знаходиться під санкціями (вони до-речі, теж допомагають Україні), коли їх ввели, то постраждали українські інвестори, які працювали через моно-інвест та інших посередників (прийшлось терміново закривати позиції, щоби була змога вивести гроші). А хто мав напряму рахунки у Exante – ніяким чином не відчув цих санкцій.

Позиція Interactive Brokers

Я вагався, варто додавати цю інформацію чи ні – оскільки це допис саме про Freedom Finance, але все ж таки, для справедливості вважаю, що ця інформація має бути опублікована. Поки я шукав “компромати” на фрідом, я знайшов неочікувані факти на Interactive Brokers, які мене сильно “зачепили”.

Interactive Brokers продовжує відкривати рахунки московитам і надалі (так, із певними нюансами, але відкривають) – при чому навіть за московитськими паспортами!

Все на що спромігся Interactive Brokers – це заборонити вводити і виводити кошти в рублях (але інші валюти без проблем), закрив доступ до котирувань NYSE/NASDAQ (але котирування можна взяти із багатьох інших джерел), заборонили купувати європейські акції (продавати – можна). І це все на що здатний такий шанований усіма IB.

Скільки Interactive Brokers виділив на допомогу Україні – 0,00 доларів!

Скільки раз Interactive Brokers повідомив про підтримку України? Вірно, жодного разу! Для них це just a business.

А ще важливіше, що засновник Interactive Brokers і один із найбільших акціонерів – Томас Петерффі є близьким другом віктора обрана (думаю не потрібно пояснювати хто такий орбан для України), а також заявляє, що – цитую його “…що території, які постраждали від російсько-українського конфлікту і в яких переважають росіяни, ймовірно, повинні належати Росії” (джерело скорочене, повний оригінал інтерв’ю).

Далі навіть не хочу розписувати усе інше, бо порівняно із цим – усе інше це дрібниці.

Висновки

Висновки кожен має зробити власні – я тільки надав факти. Якщо і надалі ви бачите “зло” у Фрідом Фінанс – не відкривайте там рахунок. Але, щоби бути чесним перед собою, то закрийте рахунок і у Interactive Brokers.

Мій висновок простий – я розібрався для себе із Freedom Finance, і можу із чистим сумлінням продовжувати інвестувати із ними, рекомендувати їх послуги і надавати бонуси тим, хто реєструється за моїм посиланням (про це буде окремо, це не тема поточного допису).

 До 30 листопада 2024 діє акція від брокера – при відкритті рахунку за моїм посиланням і поповненні рахунку від 100$, брокер нараховує бонусом 1 акцію певної публічної компанії (зарахування до 10 грудня)

Також, зробив висновки на рахунок Interactive Brokers – уже забрав посилання із сторінки посилань, також, посилань на них під новими дописами і відео теж не буде. Я не можу їх рекомендувати при такій політиці відношення до України.

 

Олександр Янчак

Recent Posts

Біткойн вмирає?

Я згідний, доволі дивна назва для допису, коли біткойн обновлює свої історичні максимуми, але давайте…

4 дні ago

Краще за Magnificent 7! У Європі?

Європейські акції доволі часто недооцінюють, порівняно із американськими – я не виключення, але виявляється, що…

2 тижні ago

Воррен Баффет попереджує нас: «Забирайтеся Геть»

Думаю що багато із вас чули, що Воррен Баффет масово продає акції, і має на…

3 тижні ago

Проводите економічний аналіз? Спробуйте ці 4 набори даних!

У цьому дописі ми розглянемо 4 важливих набори економічних індикаторів США, які варто використовувати для…

4 тижні ago

Пасивне інвестування – це афера?

Нажаль, переважна більшість інвесторів сліпо довіряє теорії пасивного інвестування, яке часто базується просто на довгостроковому…

1 місяць ago

Це ЗАВЖДИ відбувається перед ОБВАЛОМ ринку

У цьому дописі пропоную розглянути два самі актуальні на даний момент інструменти – біржовий індекс…

1 місяць ago