У попередньому дописі курсу ми розглянули загалом хто такий інсайдер і що таке інсайдерська торгівля. І закінчили на тому, що інсайдери звітують про свої дії. Звіт про дії інсайдера повністю стандартизовані та подаються у формі 4 SEC. SEC – це Комісія з цінних паперів та бірж – агентство уряду США, яке є головним органом, який здійснює функції нагляду та регулювання американського ринку цінних паперів.
Почнемо з того, де шукати дані про угоди інсайдерів. Для цього ми заходимо на сайт комісії по цінним паперам і біржам США, і зверху у правому кутку у пошуку вносимо тікер компанії або її назву, і у списку, переходим на перший результат (як це вказано на першому скріні). Зробимо це на прикладі компанії Apple inc.
Вносимо тікер AAPL, і далі, ми попадаємо на сторінку зі всією звітністю компанії Apple Inc. Далі, у блоці “Selected Filings” (вибрані файли), у пункті “Ownership disclosures” (Розкриття інформації про власність) тиснемо “ [+]“, і переліку бачимо останні заповнені форм 4. Щоби подивитись усі заповнені форми 4, по угодам інсайдерів, за весь час існування компанії, натисніть “View all insider transactions” (Переглянути всі інсайдерські транзакції). Весь процес показаний на скріні нижче:
Отож, для аналізу вибираєм форму, нажимаємо на посилання, і проведемо аналіз. Форма 4 виглядає так:
У формі досить зручно все оформлено. Чорним кольором – бланк форми, синім – заповнені інсайдером дані, і зеленим – пояснення від інсайдера. Отже пройдемся по полями – вони всі пронумеровані, що дуже зручно.
Шапка стандартна у всіх заповнених формах. Перейдем до головної таблиці. Давайте по пунктам.
1 — Ім’я особи, яка заповнило форму, місце роботи та адреса.
2 — Ім’я емітента акції та її тікер
3 — Дата самої ранньої транзакції. У формі можуть бути кілька покупок або продажів, тут вказуються дані самої першої транзакції
4 — Поправка до форми. Буває іноді, що форму заповнюють з помилками. Тому, щоб опублікувати помилки виправлення, потрібно заповнити ще раз форму 4, і як раз, в цьому пункті виводяться дані першої, помилкової форми
5 — Відношення особи, яке заповнює заявку до емітента. Це може бути директор, який-небудь інший співробітник компанії, власник 10% акцій компанії, або інша особа – в стоці нижче це деталізується.
6 — Тип заявки – одна особа, чи група осіб заповнює форму
1 — Назва типу цінного паперу – тут майже завжди буде «common stock» — звичайні акції.
2 — Дата транзакції.
2А – Це розширене поле 2, яке в принципі не має значення для нас
3 — Код транзакції – для нас важливий тільки ”P” – покупка, від англійського слова покупка, і «S” — продаж акцій (від продажу). Інші коди транзакцій у формі 4 вказані на сайті комісії по цінним паперам та біржам у розділі “коди форм” .
4 — Кількість акцій, далі код (А – Acquired / придбання, D – Disposed / відчужений – фактично, це дублювання поля 3) і ціна, за якою пройшла операція
5 — Кількість акцій, якими володіє особа, після(!) транзакції. Тут ми можемо бачити, наприклад, якщо інсайдер продав весь пакет, що залишився, буде цифра нуль.
6 — Форма володіння акціями – пряма або не пряме. Пряма – це коли особа, яка заповнювала форму, особисто володіє акціями, непряма – це наприклад, особа володіє акціями через який-то фонд і т.п.
7 — Природа непрямого володіння акціями, заповнюється, як саме володіє акціями особа, що заповнила форму.
Таблиця 2 — Похідні цінні папери, тут йдеться про опціони, варанти, конвертовані цінні папери. Тут схожі поля, на цій таблиці зупинятися немає сенсу, вона в принципі майже не використовується мною.
І ще нижче є пункт “Explanation of Responses” (примітки) – тут йде пояснення до виносок заповненої форми. Цей пункт важливий, я рекомендував би читати його. Інсайдер може купувати акції з різних причин, і якщо є якісь нюанси, вони написані саме тут. Наприклад, можливо, що інсайдер викуповує акції, тільки через те, що є договір зворотного викупу, або був раніше викуп акцій компанії згідно з планом реінвестиції дивідендів, буває скуповування акцій за заниженою ціною — бонус від компанії тощо. Треба читати що пишуть, найкраще якщо там порожньо, але не треба бояться якщо щось там є, закидаєте в перекладач і одразу стає ясно) Наприклад, дуже часто знизу пояснюють, що акції були викуплені в діапазоні від і до, а поле ціни вказана середня ціна та схоже (доречі, як і у нашому прикладі з Apple).
І, трішки відійдемо від теми, як приклад, нанесемо останні дві транзакції на графік. Гарно видно, що один крупний продажу був в районі історичних максимумів, а другий- на відкаті під час падіння:
Звичайно, це не може бути повноцінним аналізом, але як один із елементів – доволі якісний. А про це детально буде у наступних дописах по курсу інвестування.
Шукати і аналізувати дані угод інсайдерів на сайті SEC незручно, і це доволі трудомісткий процес. Але, на щастя, є готові платформи, які аналізують усі вхідні дані по формам 4 із сайту комісії, і виводять дані у зрозумілому форматі.
Саме це і є основна функція скрінера – виводити дані, які відповідають умовам наших запитів. При цьому, ще й відсіяти всі некоректні форми. Давайте розглянемо декілька скрінерів форм 4.
На скріні вище, ви бачите скрінер Finviz (вкладка “Insider“) – це простенький, але популярний скрінер для угод інсайдерів.
Вгорі відразу можна вибрати те, що нас цікавить – це останні інсайдерські угоди, найбільші заявки за останній тиждень, і найбільші заявки за останній тиждень по групі 10% власників компанії. І збоку є ще фільтр – тут можна вибрати – всі транзакції, чи окремо купівлі та окремо продажі, що дуже зручно для роботи.
Ну і знизу сама таблиця з даними, давайте пройдемося полями. Ticker – це тікер компанії, Owner – особа, яка відзвітувала за здійснення угоди. Далі поле ставлення до компанії (Relationship)– 10% власник, директор тощо. Далі дата операції (Date) та тип операції (Transaction), нас, в принципі цікавлять лише купівля та продаж, на все інше не варто навіть звертати уваги. Наступні поля – вартість акції (Cost), через яку пройшла транзакція, кількість акцій (#Shares) та загальна сума операції (Value, $). Далі поле «#Shares Total» — кількість акцій, яка є в інсайдера, після транзакції. І останнє поле – дата і час, коли форма була заповнена, якщо натиснути на посилання, ми потрапляємо на оригінал форми на сайті SEC, де можна подивитися всю форму в деталях.
Давайте розглянемо ще один скринер, а саме скрінер OpenInsider.com. Особисто я користуюся саме цим скрінером, оскільки він є найзручнішим для мене. Тут дуже багато різних фільтрів. Наприклад, транзакції сумою понад 100 тисяч доларів, найбільші транзакції за день/тиждень/місяць, транзакції лише СЕО. Є окремий скринер, що налаштовується, є загальний графік відношення покупок і продажів.
Як видно зі скріну вище, скрінер OpenInsider має багато налаштувань, до можна налаштувати будь-які вимоги до акцій.
Дані результату подано у формі таблиці, яка має зрозумілі поля. Перше поле – дата заповнення форми, відповідно з посиланням на оригінал форми. Друге поле – дата транзакції. Наступне поле – це тікер компанії, якщо натиснути на нього ми відразу переходимо на дані, по всім угодам інсайдерів по даному тікеру, що дуже зручно для аналізу.
Наступне поле – назва компанії, якщо натиснути на посилання, то потрапляємо на таблицю з останніми транзакціями інсайдерів. Далі, інсайдер – особа, яка провела транзакцію, якщо натиснути на посилання, можна побачити, всі транзакції цього інсайдера, навіть в інших акціях – бувають дуже цікаві результати.
“Title” – це посада інсайдера або 10% власник компанії. Далі фінансові дані угоди, скільки акцій, по якій ціні, залишок акцій у інсайдера та інше.
Чим же цей сервіс зручніший від інших. По-перше, якщо Ви подивитеся на таблицю, Ви побачите літерні індекси біля полів. Ось видно “Д”, “А”, “М”, а знизу сторінки є пояснення до цих індексів. Наприклад, «Д» означає, що в транзакції присутні операції з похідними інструментами (опціонами, варантами та інше), трохи раніше розглядали таблицю 2 у формі 4. Допустимо Вам не подобається щось, коли включені операції з похідними, і Ви відразу відсіюєте заявку, не розглядаючи її.
Далі, літера «А» – змінена заявка, тобто. видно, що раніше була неправильно заповнена заявка і тепер її поправили. І тут також Ви вже будете обережнішими, коли розглядаєте цю заявку. До речі, помилкові заявки позначають буквою «Е».
Ще цей сайт хороший тим, що він розфарбовує рядки, причому, чим більший обсяг угоди, тим інтенсивніший колір, таким чином, нам відразу впадають у вічі найбільші заявки. Це дуже зручно. Рекомендую самостійно глибше ознайомитись зі скрінером, там досить багато корисного.
Узагалі, скрінерів є багато, і ви можете підібрати найбільш зручний саме для вас. У наступному дописі по темі інсайдерів, перед тим, як перейти до іншої групи “розумних грошей”, я покажу одну із стратегій по угодам інсайдерів.
Відео на тему як читати Form 4 SEC. Скрінер угод інсайдерів:
Якщо ви не хочете пропускати нові матеріали по курсу інвестування, ви можете слідкувати за оновленнями на телеграм-каналі та ютуб-каналі. А також, є можливість підписатись по електронній пошті (блок справа), якщо вам так зручніше.
Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних матеріалах.
З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.
Я згідний, доволі дивна назва для допису, коли біткойн обновлює свої історичні максимуми, але давайте…
Європейські акції доволі часто недооцінюють, порівняно із американськими – я не виключення, але виявляється, що…
Думаю що багато із вас чули, що Воррен Баффет масово продає акції, і має на…
У цьому дописі ми розглянемо 4 важливих набори економічних індикаторів США, які варто використовувати для…
Нажаль, переважна більшість інвесторів сліпо довіряє теорії пасивного інвестування, яке часто базується просто на довгостроковому…
У цьому дописі пропоную розглянути два самі актуальні на даний момент інструменти – біржовий індекс…