Що станеться, коли буде видобуто УСІ 21 мільйон біткойнів?

Однією з найвагоміших особливостей біткойна, є його максимальна пропозиція в 21 мільйон монет. Тому існує думка, що ця властивість робить його схожим на обмежені ресурси, наприклад, як на золото. Але що станеться, коли всі 21 мільйон біткоїнів будуть видобуті? І це важливе питання я пропоную розглянути сьогодні у дописі.

Одразу до справи. Спочатку давайте коротко нагадаю, як працює майнінг біткойнів.

Нові біткойни надходять в обіг за допомогою процесу, відомого як майнінг. Тобто, майнери (це особи чи організації, що займаються майнингом), за допомогою спеціального обладнання, розв’язують криптографічні головоломки, щоб додавати блоки транзакцій у блокчейн.

За ці зусилля вони отримують блокчейн-винагороду.

Коли біткоїн тільки створювався, кожен доданий блок приносив майнерам 50 біткоїнів. Після кожних 210 000 блоків, або приблизно кожні 4 роки, відбувається “халвінг біткоїна“, який зменшує винагороду в два рази.

На даний час уже відбулося 4 халвінги, тому кожен доданий блок приносить майнерам 3,125 біткоїна. Наступний халвінг очікується орієнтовно на березень 2028 року, тоді винагорода за блок ще більше знизиться, і буде становити 1,5625 біткоїна.

Ви, напевно, розумієте, до чого це призведе – в якийсь день винагорода за блок впаде до нуля, коли буде досягнуто ліміту в 21 мільйон біткоїнів.

До речі, останній халвінг відбудеться в далекому 2140 році, тоді, винагорода за блок із 1 сатоші стане рівна нулю. Якщо до речі порівняти у доларах по поточним цінам, то зараз винагорода за блок становить приблизно 200 тисяч доларів, а на останньому халвінгу, при поточній ціні біткойна, становить менше однієї десятої цента. Тобто, різниця неймовірна.

Які фактори є, щоб стимулювати майнерів не закрити свою діяльність, а продовжувати майнити, щоби тримати мережу біткойна у робочому стані?

На відміну від золота, торгівля яким може продовжуватись і без його видобутку, майнери біткоїнів необхідні, оскільки саме вони підтверджують транзакції та забезпечують безпеку мережі.

Але на справді, не все так погано. Окрім винагороди за блок, майнери також отримують всі комісії за транзакції, включені в блок, які сплачують відправники біткойнів. Ідея полягає в тому, що коли винагорода за блок врешті-решт закінчується, в ідеалі, прийняття біткоїна уже має бути на достатньо високому рівні або його ціна є достатньо високою, щоб комісія стала переконливою винагородою для майнерів, щоб продовжувати видобувати блоки.

Але є деєкі сумніви, на рахунок того, чи така модель, де майнери заробляють тільки на комісії життєздатна.

По-перше, є дуже велика залежність комісій від ринку – на бичачому ринку комісії активно зростають, тоді як на ведмежому – вони суттєво падають.

Інший нюанс полягає у тому, що у середньому, комісія від транзакцій становить 15-20% від прибутку майнерів. Тобто, нагорода за блок становить 80-85% від прибутку майнерів – це дуже багато.

Проте, технології не стоять на місці. У 2023 році з’явився протокол Bitcoin Ordinals, який призвів до стрімкого зростання комісії.

Якщо поверхнево, то Ordinals дають можливість створювати NFT у блокчейні біткоїна. Тобто, до транзакцій біткойна, завдяки Ordinals, можна додавати невзаємозамінні токени.

А це, фактично, створило ринок NFT всередині найбільшої криптовалютної мережі. І тим самим, суттєво збільшило кількість, і відповідно вартість транзакцій у мережі біткойна.

Це далі призвело до появи протоколу BRC-20 і проектів на ньому, що ще збільшило кількість транзакцій.

А після халвингу 20 квітня 2024 року, був запущений протокол Runes, який ще суттєвіше збільшив кількість транзакцій.

Суть в тому, що така еволюція призвела до того, що на запуску протоколу Runes  транзакції становили вже 75% від усього прибутку майнерів. Тобто, винагорода за блок становила всього 25% – це абсолютний рекорд.

А так як технології постійно розвиваються, то є хороші шанси на те, що відсоток комісій у доходах майнерів буде постійно рости.

Про те, це не усі доходи, які можуть отримувати майнери біткойна, бо є ще й непрямі вигоди.

Ще одним потенційним джерелом доходу, як приклад, може бути участь у програмах реагування на попит. Ці програми заохочення передбачають, що великі користувачі електроенергії, такі як майнери біткоїнів, отримують плату за добровільне призупинення роботи з метою збалансування навантаження на електромережу.

Тобто, коли навантаження на мережу не велике – вони займаються майнингом, а коли є пікові навантаження на електромережу – вони тимчасово призупиняють видобуток біткойна, а за це отримують гроші.

Наприклад, у Техасі, де доля вітрової та сонячної електроенергії постійно зростає, майнери заробляють до 10% своїх доходів завдяки цим програмам. При чому, чим більш поширеними стають джерела відновлювальної енергетики, тим більш широкими стають такі програми.

А узагалі, говорячи про відновлювані джерела енергії, майнери, які мають доступ до дешевої або безкоштовної електроенергії, можуть дозволити собі продовжувати видобуток, навіть якщо їхні доходи саме від майнингу зменшаться.

І ще одне, не менш важливе, це те, ще є також особистий інтерес власників біткоїнів, на який ми можемо розраховувати, щоб мережа функціонувала.

Уже існують інвестиційні фонди та ETF, які мають біткоїн у своєму портфелі, та і не виключено, що навіть з’являться країни, які приймуть його як резервну валюту.

Тому уже існують потужні та економічно зацікавлені сторони, які будуть мотивовані підтримувати безпеку мережі біткоїну, організовуючи майнінг власними силами, якщо це буде потрібно.

Так, це може бути дорожче по комісіям, і біткойн, у прямому вигляді може уже не бути доступним для роздрібного інвестора, проте сама мережа буде існувати і працювати!

Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.

 ТОП криптобіржі, якими я користуюсь:

 Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
 Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
 Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
 Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>

 Брокер фондового ринку №1 в світі:

 Interactive Brokers із бонусом до 1000$ >>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!

Відео версія:

Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Олександр Янчак

Recent Posts

Біткойн вмирає?

Я згідний, доволі дивна назва для допису, коли біткойн обновлює свої історичні максимуми, але давайте…

1 день ago

Краще за Magnificent 7! У Європі?

Європейські акції доволі часто недооцінюють, порівняно із американськими – я не виключення, але виявляється, що…

1 тиждень ago

Воррен Баффет попереджує нас: «Забирайтеся Геть»

Думаю що багато із вас чули, що Воррен Баффет масово продає акції, і має на…

2 тижні ago

Проводите економічний аналіз? Спробуйте ці 4 набори даних!

У цьому дописі ми розглянемо 4 важливих набори економічних індикаторів США, які варто використовувати для…

3 тижні ago

Пасивне інвестування – це афера?

Нажаль, переважна більшість інвесторів сліпо довіряє теорії пасивного інвестування, яке часто базується просто на довгостроковому…

4 тижні ago

Це ЗАВЖДИ відбувається перед ОБВАЛОМ ринку

У цьому дописі пропоную розглянути два самі актуальні на даний момент інструменти – біржовий індекс…

1 місяць ago