Наскільки безпечно почуваються наші активи і вільні гроші, поки вони знаходяться на брокерському рахунку. Які гарантії дають брокери? Як працює страхування брокерського рахунку, на які активи воно поширюється, а які активи не підлягають страхуванню, тобто, їх можна повністю втратити у випадку форс-мажору. Усе це розглянемо на базі двох самих популярних у нас брокерів – Interactive Brokers та Freedom Finance Europe.
А також, поглянемо як насправді проходить банкрутство брокера і яке невраховане підводне каміння може виникнути у процесі повернення коштів інвестора. Не так давно були банкрутства доволі великих брокерів – навіть більших за то й же Interactive Brokers. Тому, є що проаналізувати. І звичайно – як максимально знизити ризики.
Одразу до справи. Важливо усвідомлювати, що кожен брокер – це просто бізнес, який може нести ризики – починаючи від власних, які виникають у результаті підприємницької діяльності і закінчуючи різними глобальними потрясіннями.
А звідси виникає звичайний висновок – брокер, як і будь-яке підприємство, може збанкротувати. Тому, надважливо розібратися які ризики несе банкрутство брокера для нашого капіталу. Бо інакше, немає змісту постійно відкладати кошти та інвестувати через брокера, якщо в один «прекрасний» день можна позбутися усього.
Перше і саме важливе що потрібно знати про брокерське обслуговування, це те, що наші гроші знаходяться на сегрегованих рахунках, а не напряму у брокера. Це значить, що коли ви поповнюєте свій рахунок у брокера, то ці гроші поступають на окремий рахунок, відділений від рахунків брокера. Те ж саме стосується і акцій. Тобто, ваші гроші і акції у безпеці. Є звичайно деякі нюанси, але про це далі у дописі.
Переконатися у тому, що брокер використовує сегреговані рахунки доволі просто – потрібно порівняти капіталізацію брокера і об’єм коштів клієнтів. Наприклад, на червень 2024 року клієнтський капітал у Interactive Brokers становить 486,3 мільярди доларів, при цьому капіталізація брокера становить трішки більше 50 мільярдів доларів. Тобто, чітко видно, що клієнтські кошти не входять у капіталізацію компанії.
Сегрегація рахунків – це узагалі №1 норма для надійності коштів. Звичайно, є ще й страхування, але це тільки допоміжна функція, але аж ніяк не основна. І питання страхування ми розглянемо зараз із усіма важливими нюансами – а їх, нажаль, у питанню страхування доволі багато.
Щодо брокера Interactive Brokers – то основне страхування у них йде через організацію, що називається SIPC – це корпорація захисту інвесторів у цінні папери. Це некомерційна членська корпорація, створена відповідно до Закону про захист інвесторів у цінні папери.
Стандартно SIPC страхує кожного клієнта брокера на 500 000 доларів, в тому числі, на 250 000 доларів готівкою.
Interactive Brokers має розширену програму страхування SIPC – на 30 мільйонів доларів, в тому числі, на 900 тис доларів готівки на рахунку. Це надзвичайно висока страховка. Більше того, усі хто має страхування від SIPC – мають ще додаткову страховку на 30 мільйонів доларів від страхової компанії Lloyd’s.
Але, є декілька нюансів із страховкою від SIPC. По-перше, вона покриває, переважно, тільки основні види цінних паперів, тобто, первинні, сюди входять готівка (включаючи іноземну валюту), акції, облігації, варранти, майже усі ETF (крім тих, які оформлені як партнерство із обмеженою відповідальністю) і так далі.
При чому, ф’ючерсні контракти і опціони на ф’ючерси не покриваються страхуванням. Але опціони на акції – підлягають (там є деякі нюанси по опціонам, але я ними не користуюсь, тому глибоко не копав у цю сторону). Є багато нюансів із покриттям криптовалют – це важливе питання, так як думаю найближчим часом можна буде купувати крипту напряму через брокера без використання ETF чи інших посередників. Деякі американські брокери уже дають таку можливість, наприклад, той же Robinhood.
Не покриваються страхуванням угоди із валютними парами (форексні пари), сировинні товари (наприклад, золото, срібло і т.п.), аннуїтети та деякі інші похідні інструменти.
І що важливо, страховому випадку не підлягають недоотримані прибутки. Що мається на увазі, якщо ви трейдер, і у вас є відкрита позиція по акції, то якщо під час страхового випадку у вас є відкрита позиція – і мав спрацювати тейк-профіт чи стоп-лосс, то це не буде враховано – ваш прибуток чи збиток не страхується, страхується тільки позиція (акція, облігація чи інший інструмент).
Більше того, якщо ви використовуєте маржу для угоди – спочатку має бути погашена ця маржа, а потім уже розраховується залишок.
Узагалі, по трейдингу трішки складніше – на американських біржах працює правило «Т+1», тобто, якщо ви сьогодні провели операцію, то вона попадає до депозитарія тільки через день. Тобто, навіть із сегрегованими рахунками можуть виникнути деякі нюанси у трейдерів.
Що важливо у страхуванні SIPC – це те, що немає вимог, щоб клієнт проживав або був громадянином Сполучених Штатів. Негромадянин США з рахунком у брокерській фірмі, яка є членом SIPC, розглядається так само, як резидент або громадянин Сполучених Штатів з рахунком у брокерській фірмі-члені SIPC.
Але у цій бочці меду є ложка дьогтю. Не усі клієнти Interactive Brokers є учасниками SIPC. Українцям узагальному більше повезло. Справа у тому, що як правило більшість рахунків відкривались або напряму через американський підрозділ, або через підрозділ Великобританії.
Ці обидві юрисдикції є учасниками SIPC. Проте, якщо ви реєстрували рахунок перебуваючи за межами України чи є резидентом іншої країни, то процес страхування може бути іншим.
Наприклад, по двом самим популярним філіям у Європі – клієнти Interactive Brokers центральна Європа – не є членами SIPC, їх максимальне страхове покриття становить до 100 000 євро. Якщо клієнт зареєстрований у Interactive Brokers Ірландія – то страхування буде покривати всього 20 000 євро.
Тобто, залежно від регулятора країни, де зареєстрований клієнт може суттєво відрізнятися розмір страхової виплати і правила страхування. Щоби взнати деталі у якій філії у вас відкритий рахунок, чи підлягають ваші активи і кошти страхуванню від SIPC – просто напишіть у підтримку клієнтів Interactive Brokers.
Хоча, потрібно зазначити, що і у центральній Європі, і в Ірландії частина позицій і коштів клієнта зберігається, чи може зберігатися, у філії Interactive Brokers у США, і на ці активи повністю буде діяти страховка SIPC.
Тому, не так насправді усе страшно, і узагалі – страховка це крайність, саме головне – це сегреговані рахунки. А тепер розглянемо як справи із безпекою наших інвестицій у Freedom Finance Europe.
Звичайно, фрідом також тримає кошти клієнтів на сегрегованих рахунках (це спеціальні рахунки в авторизованих банках). Цей брокер працює по ліцензії комісії по цінним паперам і біржам Кіпру. Відповідно, до SIPC вони жодного відношення не мають, а страхує їх ICF (це кіпрський фонд компенсацій інвесторів), і цей фонд покриває максимально 20 000 євро на клієнта. І тут також не всі типи інвестиційних продуктів та послуг охоплюються страхуванням, але основні типи покриваються.
Проте, повторюся, страхування – це про самий екстрений випадок, головна суть безпеки брокера – це використання сегрегованих рахунків.
Як відбувається процедура повернення коштів і активів. Якщо у брокера, на вашу думку, з’являються проблеми – ви звертаєтесь до регулятора.
Узагалі, як визначити, що у брокера проблеми – наприклад, ви не можете вивести кошти чи перенести акції до іншого брокера. Буває навіть, що ви не можете купити акції, навіть якщо у вас є кошти на рахунку – таке було у брокера Robinhood.
Так відбувається, коли у брокера не вистачає грошової застави. Як я згадував вище, акції купуються по схемі «Т+1», тобто, між тим коли акція перейшла від покупця до продавця проходить день, а на цей час брокер за власні кошти має забезпечити угоду – внести депозит у клірингову компанію, і якщо у брокера недостатньо ліквідності, ви не зможете відкрити позицію. Це не є глобальна проблема, але це знак того, що ваш брокер доволі слабенький, і якась сильна криза просто зможе вивести його з бізнесу.
Отож, ви та інші клієнти звернулися до регулятора. Далі він опрацьовує ці звернення, проводить необхідні перевірки і якщо є якісь проблеми, то проводить відповідні дії.
Якщо рахунки клієнтів сегреговані – то це не проблема, кошти і активи переводяться до іншого брокера, а по поточному брокеру запускають процедуру банкротства, яка нас уже і не цікавить. SIPC також бере участь у цьому, вона проводить наглядову роль.
Якщо активи клієнтів повністю чи частково втрачені – тоді до процедури банкрутства більш активно приєднується SIPC. Тут ситуація складніша.
По перше, йде оцінка залишкових активів компанії– з них в першу чергу повертаються кошти клієнтам, завдяки високому рівню захисту інвесторів у США, у даному випадку, на першому місці стоять саме інвестори, а не кредитори (як це переважно відбувається).
А далі, на підставі наявних активів вирішується кому і скільки повертається за рахунок цих активів, і скільки повертається у вигляді виплати по страховому випадку. У цьому випадку, терміни повернення активів інвесторам будуть доволі довгими.
І перед тим як перейти до того, як максимально убезпечити себе від ризиків брокерського обслуговування, давайте поглянемо, як на історії проходило банкротство великих брокерів.
Першим таким банкротством, яке я хочу розглянути – це банкротство Lehman Brothers. Якщо можливо хтось не вкурсі, то саме банкрутство цього інвестиційного банку у 2008 році стало кульмінацією іпотечної кризи у США, яка переросла у світову фінансову кризу.
Це була така собі, фінансова катастрофа – але навіть у такій ситуації, завдяки тому, що брокерське відділення виконувало усі норми захисту інвесторів, тобто, кошти інвесторів були повністю на сегрегованих рахунках, жоден інвестор не поніс втрат.
Уже за кілька тижнів, активи і кошти інвесторів почали переводити до інших брокерів, і за лічені місці усі активи були переведені.
Але не завжди усе так добре закінчується. Банкрутство MF Global у 2011 році пройшло не так гладко. Багато хто не знає цю компанію, але до банкрутства вона була суттєво більшою за Interactive Brokers. І це була компанія із бездоганною репутацією, яка існувала на той момент більше 200 років.
Що ж сталося. Звичайна жадібність і людський фактор. Компанія просто захотіла заробляти більше, оскільки прибутки від брокерської діяльності були для них недостатні.
Тому, вони вирішили зайнятися інвестиціями, але як це часто буває – без контролю ризик менеджменту. Збитки накопичувалися, для утримання позиції, вони почали порушувати законодавство і використовувати кошти клієнтів. Коли вони зрозуміли що масштаб проблем занадто великий, то почали шукати інвесторів, щоби врятуватися – але у такій ситуації ніхто уже не хотів вкладати у них.
Тому, вони оголосили банкрутство. Та проблема уже була доволі глибокою – із 400 мільярдів клієнтських коштів на її рахунках було всього 160.
Через роки судової тяганини вдалось повернути близько 80% клієнтських коштів, що теж не самий гірший результат. До речі, це банкротство породило багато питань до здійснення регуляції та аудиту компанії. Туди поринати не будемо, бо це не основна тема, а переходимо до самого важливого питання – питання безпеки інвестицій.
По-перше, це банальна диверсифікація. Потрібно розподіляти власні інвестиції по кількох брокерах – ми можемо довіряти брокеру, але ми не знаємо що насправді відбувається у середині компанії.
Друга сторона диверсифікації полягає у тому, щоби тримати частину інвестицій поза межами брокерських рахунків. Наприклад, готівка, фізичне золото, предмети колекціонування, нерухомість, криптовалюта і так далі. Така диверсифікація активів суттєво розширює захист капіталу.
По-друге – аналіз брокера. Тобто, брокер повинен бути ліцензованим і тримати кошти клієнтів на сегрегованих рахунках. По брокеру не має бути відкритих проваджень від регулятора – якщо такі є, то це дзвіночок як мінімум уточнити суть претензії і оцінити її можливі наслідки.
Також, сюди можна добавити контроль фінансової звітності брокера – брокер, це звичайний бізнес, тому аналіз фінансових даних може розкрити реальний стан справ.
По-третє. Інвестуйте у первинні активи. Якщо ви хочете довгостроково інвестувати в акцію – то купуйте саме акцію, а не контракт на різницю по акції чи інший похідний інструмент, оскільки багато похідних інструментів не є предметом страхування. З іншої сторони, якщо ми говоримо про спекуляції, то це вже не так важливо.
Четверте – відкривайте брокерські рахунки тільки у капіталістичних країнах де є розвинутий і дієвий захист інвестора, а також у державах з реальним демократичним устроєм. Якщо цих двох факторів немає, то ви рано чи пізно втратите свої інвестиції.
Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.
Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!
Відео версія:
Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.
Я згідний, доволі дивна назва для допису, коли біткойн обновлює свої історичні максимуми, але давайте…
Європейські акції доволі часто недооцінюють, порівняно із американськими – я не виключення, але виявляється, що…
Думаю що багато із вас чули, що Воррен Баффет масово продає акції, і має на…
У цьому дописі ми розглянемо 4 важливих набори економічних індикаторів США, які варто використовувати для…
Нажаль, переважна більшість інвесторів сліпо довіряє теорії пасивного інвестування, яке часто базується просто на довгостроковому…
У цьому дописі пропоную розглянути два самі актуальні на даний момент інструменти – біржовий індекс…