Хочу показати вам підхід, як працювати із різними дропами від криптобірж із погляду інвестора, а не криптана. Нічого не маю проти криптанського підходу – вони заробляють свої гроші, тут питань немає. Проте, заробіток криптана часто зв’язаний із високою активністю, є високозатратним по комісіям і таке інше, а також – часто результат є фактично лотереєю, тобто, не прогнозований.
Але я, як інвестор, маю зовсім інші вимоги до інвестування – це відносна прогнозованість результату, низькі операційні затрати і масштабованість власних вкладень. І у цьому дописі, я пропоную поглянути саме так на тему різного типу роздач та інших інвестиційних пропозицій бірж.
Отож, до справи. Я буду говорити суто про централізовані криптовалютні біржі, а не про усі можливості на крипті, ретродропи, якість бонусні пропозиції, амбасадорки і так далі.
Тут є кілька моментів. По перше, це зручність роботи – на централізованих біржах є широкий інструментарій, навіть ті ж базові продукти для пасивного заробітку, щоби гроші не простоювали між подіями, а постійно працювали.
Наступне – це низькі затрати по операціям. В межах біржі фактичні йдуть затрати тільки на торгові угоди – при чому і вони копічайні, так як немає переказів між мережами і тому подібного. А на усі інші активності узагалі ніяких затрат немає.
Наступне – це безпека. Звичайно, можна на цю тему можна говорити багато. Так як були різні банкрутства і сками бірж – і то, вони виникали в основному у двох випадках. Перший – у невеликих біржах, другий – на ведмежих ринках.
Нічого ідеального немає, це – інвестиції, а у інвестиціях є ризики і їх треба враховувати. Саме важливе тут – кошти мають бути розподілені між різними біржами і холодними гаманцями, а також частково і у фізичному доларі.
Навіть якщо порівняти із децентралізованими сервісами – то там не краща ситуація, регулярні злами, витоки даних, викрадення ключів і так далі. У будь-якому випадку – кожному своє, якщо вам комфортніше працювати із децентралізованими площадками, то так і поступайте.
До речі, регуляція крипти, яка активно продовжується – ще більше посилить безпеку. Я впевнений, що в осяжному майбутньому, усі централізовані криптобіржі будуть прирівняні до брокерів, із відповідними вимогами до аудиту і страхуванню вкладів.
Наступна перевага – це присутність на біржах подій, які вимагають мінімальної активності. Тобто, підтвердив участь, виділив активи і крапка. Особисто я, не маю часу і, в принципі бажання також, виділяти під якісь дії багато часу.
Ну і остання перевага, про яку я хочу згадати – це масштабованість. Тобто, мій результат не фіксований, а залежить від суми інвестиції яку я зроблю. Це дає можливість зростати капіталу, а відповідно, будуть активно працювати складені відсотки.
А тепер, основна відмінність інвестиційного підходу від криптанського – це робота із пропозиціями бірж відповідно до фаз ринку.
Що таке фази ринку. Я поділяю фази на 4 типи – це фаза падіння (ведмежий ринок), фаза росту (бичачий ринок), фаза активного росту (коли на ринку підвищена ліквідність, як її називають альтсезон) і фаза невизначеності (це переломні фази перегрітого і переохолодженого ринку – тобто, коли по всім показникам тренд закінчився, але ознак початку протилежного тренду ще немає).
Для простоти, все те що я говорю про ведмежу фазу, стосується на 100% фази не визначеності – оскільки це фази для захисту капіталу, а не його росту. І те саме стосується звичайного росту (коли ростуть тільки високо капіталізовані активи) і активного росту (коли росте усе, куди не вклади). Єдина різниця – це степінь залученості капіталу, тобто на звичайній фазі росту йде помірне інвестування, а на активному рості – агресивне. Я деталізую це на прикладі далі у дописі.
Тому фактично будемо розглядати два сценарії – падіння і ріст. Саме таке розділення на фази дає можливість заробляти постійно, але із врахуванням сценарію дій.
Справа у тому, що на кожній фазі одні варіанти – актуальні, а інші ні. І у цьому дописі, ми пройдемось по таким пропозиціям від бірж, і як правильно заробляти на кожній із них відносно поточної фази ринку.
Ми пройдемось по 3 біржам – Bybit, Binance і OKX. Чому вони? Все просто – це лідери крипторинку. Якщо ви працюєте із іншими біржами також, ви зможете перенести логіку, яку я вам покажу у цьому дописі на інші біржі.
А тепер до практики. Почнемо із Bybit. І щоби не витрачати ваш час, я не буду зупинятися на описі подій детально і розказувати конкретику. По-перше, на кожну подію на біржах є детально умови, а по друге – у телеграм каналі я пишу про усі події у яких я беру участь, важливі деталі участі і як саме я поступаю, відносно поточної фази – і якщо є питання, там же у коментарях я усім відповідаю. Тому, рекомендую підписатися і на телеграм канал.
Ставте вподобайку, а я тим часом продовжую. Отож, перша подія яку ми оглянемо – це голосування ByVotes. Коротко – проекти які хочуть отримати лістинг на біржі, виділяють на певну суму токенів своїх проектів для винагороди, і ці проекти попадають на голосування користувачам байбіта.
Навіщо проектам лістинг на байбіт? По-перше, це питання маркетингу і визнання проекту. А по-друге, це доступ до ліквідності і великої бази користувачів біржі.
Далі, йде голосування і проект який переміг – отримує лістинг, а користувачі, які голосували за цей проект – отримують частку від пулу токенів, які надав цей проект.
На перший погляд, виглядає, що це лотерея – бо треба вгадати хто переможе. Проте, це не зовсім так. Я в телеграм каналі завжди публікую допис із переможцем, тобто, хто підписаний на канал – 100% отримує цей дроп.
Ця подія має великий плюс – кількість голосів залежить від кількості стейблкоїнів на рахунку. Тобто, є масштабування інвестицій, і друга сторона – активність можна проводити у будь-яку фазу ринку, оскільки для ByVotes не треба тримати окремі монети чи токени біржі, які на ведмежому ринку падають більше, ніж можна заробити на активностях.
Що робити із дропом. На ведмежому ринку я бачу один варіант – одразу продавати за стейблкойни, тим самим збільшуючи баланс стейблкойнів для майбутніх подій.
На фазі росту, при бажанні можна залишати їх у портфелі. Але особисто я, і на фазі росту продаю ці монети. Справа у тому, що на ByVotes виходять не нові проекти із первинною пропозицією монет, і не супер проекти (супер проекти виходять інакше – про це далі), а проекти які уже давно існують, і якогось відчутного результату я б не очікував від них.
Тому, рішення тут за вами, яку стратегію ви собі виберете. Я особисто завжди виходжу у стейблкоїни.
Хто брав участь у таких подіях, може сказати, що результат від такої події приблизно приблизно 0,5%. І це при тому, що гроші блокуються на кілька днів, а у інший час можна брати участь у інших подіях, чи просто тримати стейблкоїни у накопиченнях і отримувати пасивний відсоток 5-10% річних у середньому (хоча короткостроково буває і більше 50%)
Знайти цю акцію дуже просто, заходите на сторінку байбіта, далі переходите у розділ «Торгівля», опускаєтесь до меню «Spot X» і там знаходиться ця активність.
Узагалі, на байбіт дуже зручно зроблено – усі активності про які я вам розповім, знаходяться у розділі «Spot X».
Наступна активність – це лаунчпул (launchpool). Якщо коротко, лаунчпул – це фармінг монет, як правило, свіжого проекту. На всякий випадок уточню, у чому різниця між фармінгом та стейкінгом. У стейкінгу ми стейкаємо певну монету і у цій же монеті отримуємо прибуток (якщо грубо, то типу депозиту). У фармінгу – ми стейкаємо одну монету, а як прибуток – отримуємо іншу.
Як ви зрозуміли у результаті лаунчпулу ми отримуємо монети чи токени нового проекту, а там де новий проект там і потенціал. Узагалі, на лаунчпули крупні біржі не беруть всіх підряд, вони проводять ретельні дослідження проекту, і для цієї активності відбирають найкращі. Це питання репутації біржі. Хоча, це звичайно не може бути гарантією позитивного результату.
Як правило участь у лаунчпулах можна брати трьома активами. Перше, це за стейблкоїни, друге – за монети криптобірж (для байбіта – це Mantle). Хоча, із початку процесу регуляції крипти, біржі потроху відмовляються від застосування власних монет у активностях, щоби не мати проблем із регулятором – а це дуже добре. Ну, і третій актив для участі у лаунчпулі – це уже безпосередньо нафармлені токени.
Тут уже є різниця як поступати між різними фазами. У фазі росту – токени із фармінгу я утримую і не продаю. Справа у тому, що саме такі нові проекти дають найбільші прибутки. До того ж, в нових проектах немає так званих «засаджених» зі старих циклів, які будуть продавати свої монети, які вони купили раніше по значно вищим цінам, і хочуть вийти хоча би в нуль – а це відчутно стримує ріст.
А також, у таких проектах розлоки монет теж десь у майбутньому, тобто немає сильного навантаження пропозиції монет на ціну. Це найкращий час для росту.
І трішки деталізую як саме я утримую монети у звичайній фазі росту і у активній фазі росту. У звичайній фазі росту, коли не альтсезон ще – я можу до 50% таких монет продати, і перевести у стейблкоїни, а 50% залишаю для майбутнього росту. Роблю так, тому що у фазі звичайного росту ростуть в основному капіталізовані криптовалюти, а альткойни – можуть дуже сильно просідати, і не дати потенціалу у майбутньому.
А активній фазі роту – я 100% тримаю монети. Така логіка, залежно від фази актуальна для всіх подальших активностей – я не буду далі зупинятись на цьому, щоби не витрачати ваш час.
До речі, усі нафармлені токени і монети я перевіряю на можливість поставити у стейкінг в рамках біржі (розділ «Накопичення») – так йде додаткова генерація монет, що може суттєво збільшити кінцевий результат.
У фазі падіння інший алгоритм. Я розглядаю тільки фарминг за стейблкойни, при чому дохідність лаунчпулу має бути хоча би у два рази більше ніж при звичайних накопиченнях стейблкойна.
Наприклад, якщо на звичайних накопиченнях USDT ставка 5%, то у фармінг я захожу тільки коли ставка більше 10% – щоби зберігався потенціал прибутку. І як тільки прибуток від фармінгу стає нижчим – я виходжу із лаунчпулу і при першій можливості продаю усі нафармлені монети.
Наступна активність – це лаунчпад (launchpad). Лаунчпад, це первинний вихід токена на лістинг. Основна відмінність лаунчпада від лаунчпула, це те, що на лаунчпаді ми отримуємо монети ще до їх лістингу, тобто ще до того, як вони починають торгуватися.
На байбіті участь у лаунчпаді можна взяти двома варіантами. Перший, стандартний – це утримуючи токен біржі MNT. Відповідно до кількості MNT у вас, ви отримуєте певну кількість монет нового проекту.
Цей спосіб я використовую у фазі росту, бо навіть банально утримувати токени криптобірж у ведмежій фазі є збитковим, і жоден лаунчпад не покриє ці втрати вартості біржового токена.
Відповідно, у фазі росту отримані токени від лаунчападу я утримую, і продаю уже на зміні фази росту на падіння.
Інший варіант участі у лаунчпаді – це депозит на біржі. Тобто, просто тримаючи стейблкоїни ви утримуєте певну кількість квитків і шанс виграти непогану алокацію. Там ще є можливість отримати додаткові квитки за торгову активність, але це вже затратно – мене це не влаштовує.
Звичайно, це лотерея, але вона не несе жодних затрат, то чому б і ні. Якщо я виграю алокацію, я повністю продаю її за стейблкоїни.
Схожою є і активність ByStarter – це щось типу лаунчпулу, але у вигляді лотереї. Вони дуже рідко проводять, але коли вона проходить, то можна взяти участь. Тут усе аналогічно як лаунчпул, тому не варто зупинятись.
Ви ще можете побачити у розділі «Spot X» розділ «Token Splash» – це є розділ для активних дій від учасників, тому я не беру участь. Та ще й він не масштабований, тобто результат тут, це якась невеличка фіксована винагорода. Проте, можете подивитись, можливо вам підійде.
І ще одна активність, у якій я не беру участь – це їх Web3 IDO. Це щось типу лаунчпулу, але децентралізоване. Мені не подобається що там лотерея, а не розділення алокації між усіма, а також, там Web3 – тобто високі комісії за перекази, проекти виходять у різних мережах, а це постійні витрати. Тому, це не моє.
І перед тим, як перейти до бінансу, ось моє партнерське посилання реєстрацію на біржі байбіт, якщо у вас ще немає рахунку, і ви зможете зареєструватися за цим посиланням – буду дуже вдячний. Так ви отримаєте бонуси від біржі і підтримаєте розвиток проекту Capitalizator UA.
А тепер до бінансу – у них є дві активності, це лаунчпул і лаунчпад. Знаходяться вони на одній сторінці, наводимо у верхньому меню на розділ «Більше», і вибираємо пункт «Лаунчпад і Лаунчпул».
Лаунчпул на бінансі фактично 1 в 1 як на байбіті, окрім того, що бінанс використовує стейблокойн для лаунчпула не USDT, а FDUSD. Він прийшов на заміну BUSD, який бінанс вивів із обігу, наскільки я розумію, щоби уникнути проблем із регулятором.
Усе інше – як на байбіті, коли ринок у фазі падіння – то робота у лаунчпулі тільки із стейблкоїном, і відповідно одразу продавати монети лаунчпулу, щоби не втрачати на курсі.
Ну, а коли фаза росту – то я використовую і BNB (це монета біржі Бінанс), і FDUSD у цій активності. А самі токени проекту, які фармляться – не продаю, а ставлю у стейкінг на біржі, щоби збільшити кількість монет, і продаю уже на розвороті ринку (звичайно, наскільки вийде його розпізнати).
До речі, по FDUSD є невеличка хитрість. Так як він в основному використовується тільки на бінансі, то у нього є пряма залежність від лаунчпулів. Тому, якщо вам потрібно купити ці стейблоїни – то купуйте їх після завершення лаунчпулу, тоді трейдери масово продають їх за USDT, і ціна падає нижче 1.
І відповідно, якщо вам потрібно продати FDUSD – то робити це варто в активній фазі лаунчпулу, або перед самим початком. Так ціна буде максимальною.
Лаунчпад на бінансі проходить суто через токени біржі BNB. Тобто, лаунчпади на бінансі актуальні тільки у фазі росту. Причина проста – на утриманні BNB у ведмежій фазі ринку ми втратимо на курсі в рази більше, ніж заробимо на лаунчпаді.
І переходимо до ОКХ. На ОКХ є одна така активність і вона називається JumpStart. Це є фактично лаунчпад, там ви за рахунок одних токенів, фармите токени нового проекту. Хоча, вони називають це не фармингом, а майнингом, це суті не міняє.
Але тут є позитивна особливість. ОКХ також відходить від практики використання власних токенів біржі у таких подіях. Замість них, для фармингу біржа використовує біткойн і ефір – і це дуже добре.
Одне діло тримати для фармину токен біржі, і зовсім інше – топові монети. Більше того, багато інвесторів навіть на ведмежому ринку не продають біткойн і ефір, а тільки докуповують – і це є хороша можливість отримувати додатковий прибуток.
Так, на ведмежому ринку можна токени, які отримані внаслідок фармингу продати і збільшити кількість біткойна і ефіра. Я не ведмежому ринку знаходжусь виключно у стейблкойнах, тому цю активність пропускаю.
А уже у фазі росту, не продавати нафармлені токени, а заробляти на їх рості (як правило нові проекти ростуть значно швидше і вище ніж капіталізовані топ проекти) – і на зміні бичачого ринку на ведмежий, продати ці токени і перевести у стейблкоїни чи той самий біткойн, чи ефір (залежно від вашої стратегії).
До речі, щодо бінансу і ОКХ – нижче є посилання на відкриття рахунку із 20% знижкою на комісію. Тому, якщо ви не маєте ще там рахунку, то можете гарно зекономити собі на комісіях, і підтримати проект Capitalizator UA.
Щодо інших бірж – на більшості бірж є схожі можливості, і їх варто використовувати – це суттєво збільшує капітал. Я не став описувати інші біржі, щоби не витрачати ваш час – наприклад, я ще активно користуюсь біржою Bitget, але і там, і на інших біржах – усе доволі схоже, і змісту повторюватись немає.
Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.
Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте створення україномовного контенту!
Відео версія:
Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.
Я згідний, доволі дивна назва для допису, коли біткойн обновлює свої історичні максимуми, але давайте…
Європейські акції доволі часто недооцінюють, порівняно із американськими – я не виключення, але виявляється, що…
Думаю що багато із вас чули, що Воррен Баффет масово продає акції, і має на…
У цьому дописі ми розглянемо 4 важливих набори економічних індикаторів США, які варто використовувати для…
Нажаль, переважна більшість інвесторів сліпо довіряє теорії пасивного інвестування, яке часто базується просто на довгостроковому…
У цьому дописі пропоную розглянути два самі актуальні на даний момент інструменти – біржовий індекс…