Це ЗАВЖДИ відбувається перед ОБВАЛОМ ринку

У цьому дописі пропоную розглянути два самі актуальні на даний момент інструменти – біржовий індекс s&p500 і довгострокові облігації, що у них відбувається зараз і чого можна очікувати у найближчому часі і у середньостроковій перспективі.

Розглянемо усе у контексті аналізу розумних грошей, таких як угоди інсайдерів, позиції хеджерів та серії випереджуючих індикаторів.

Якщо говорити про макро статистику, то вона задає загальний фон очікувань, а от розумні гроші дають уже більш коротко- і середньострокову картину, тобто, конкретику. Нею ми і займемося у цьому дописі.

Огляд макро статистики у цьому дописі робити не будемо, оскільки я детально все уже її проаналізував у цьому дописі.

А тепер до справи. По розумним грошам будемо йти від більш загального до конкретного, тобто, від середньострокових даних до короткострокових.

І почнемо із індексу жадібності і страху. Цей індикатор побудований на серії ринкових даних і показує поточний стан ринку, яка фаза – жадність, страх чи нейтральне положення.

У деталі цього індикатора і усіх інших я не буду поринати, щоби не витрачати ваш час, оскільки про них я детально розповів у курсі «Розумні Гроші» (посилання). А також, усі посилання на індикатори я залишу у кінці допису, якщо у вас буде бажання із ними попрацювати.

Отож, індекс жадібності і страху знаходиться у зоні жадібності, на момент запису це значення 74. Воно високе, але ще далеке від екстремального – добре коли цей показник перевищує значення 85, а ідеально – більше 90.

У такому випадку, це був би дуже хороший сигнал для середньострокового розвороту, саме до середньострокового, не короткострокового.

Тобто, до екстремального страху ми ще можемо рости чи бути у боковику. Хоча із іншої сторони, потрібно розуміти, що не всі падіння були на саме на екстремальному страху – це дуже сильна передумова, але не обов’язкова. Жоден індикатор ринку, сам по собі, не може давати точний сигнал, аналіз має бути комплексним.

Наступний індикатор – це індикатор сентименту, або настроїв інвесторів, який працює по реверсивній психології, виходячи із того, що більшість не права. Я говорю про опитування американської асоціації приватних інвесторів.

І по цьому опитуванню, 49% очікують подальшого росту ринку у наступні 6 місяців, 30% – мають нейтральну чи невизначену позицію, і останні 20% – чекають падіння.

При аналізі, як правило, до уваги береться різниця між настроями на покупку і продаж. На даний момент, ця різниця становить приблизно 29%, тобто майже досягла екстремальної планки у 30%.

То ж, по цьому індикатору настроїв ми знаходимося фактично у зоні екстремальної жадібності.

Йдемо далі, до інсайдерів, а саме – до кількості угод інсайдерів на покупку і на продаж. Сильним значенням для можливого падіння ринку є кількість угод на продаж більше 400.

Зараз ми спостерігаємо картину іншого типу – повна невизначеність інсайдерів, за останній час інсайдери уже майже не продають, але і покупки також майже нульові.

Якщо по інсайдерам провести аналіз із іншої сторони, а саме провести аналіз угод виключно інсайдерів у найбільших фінансово-інвестиційних структурах, прибутки яких самим прямим чином залежать від інвестиційного клімату, тобто, від динаміки біржових індексів, то бачимо таку картину:

Масові продажі інсайдерів у всіх цих фінансових компаніях. Є одна покупка на 29 000 доларів, але вона не міняє погоди, оскільки це єдина покупка і крім того сума угоди занадто мала, щоби узагалі брати її в розрахунок (особливо враховуючи те, що продажі йдуть на мільйони і на сотні мільйонів доларів).

Ще одна важлива річ – це продажі власних акцій інсайдерів, а не корпоративних бонусів. Корпоративний бонус легко розпізнається – він у таблиці жовтого кольору, це операція виконання опціону і продаж тих акцій, що виконані опціоном.

Ще повернемось до невизначеності – її гарно підтверджує індикатор VIX. VIX це такий індикатор волатильності, який побудований по цінам опціонів на s&p500. Його називають «індексом страху».

Це не випереджуючий індикатор, це поточний індикатор – тобто він показує що відбувається на ринку зараз. Якщо цей індикатор росте – то значить на ринку є страх, це майже завжди відбувається на падінні ринку.

Якщо індикатор падає або знаходиться на мінімальних значеннях – значить на ринку усе позитивно. Але зараз відбувається досить нестандартна ситуація.

S&P500 оновлює історичні максимуми, а індекс VIX при цьому, знаходиться на досить високих значеннях – тобто, незважаючи на позитивну динаміку індексу, на ринку з’являється висока невизначеність, яка уже вбудована у ціни опціонів.

Чому VIX можна брати до уваги? Справа у тому, що як вже говорив, цей індекс будується на волатильності опціонів, а за їх фактичним ціноутворенням стоять саме продавці опціонів, тобто великий капітал, який по своїм моделям бачить зараз високі ризики.

Наступний індикатор – це індикатор відношення опціонів пут до колл. Цей індикатор я несправедливо оминув у безкоштовному курсі «Розумні Гроші», тому розповім трішки детальніше.

Це є відношення об’ємів опціонів пут до опціонів колл на акції на опціонній біржі Чикаго (це найбільша опціонна біржа у світі).

Іншими словами, він показує, скільки інвесторів купують “пут” опціони (які дають право продати актив) порівняно з тими, хто купує “колл” опціони (які дають право купити актив).

Ось як виглядає цей індикатор. Тут є два умовні екстремальні рівні – 0,5 і 1. Якщо значення 1 і віще – то значить на ринку в більшості викуповують опціони пут, тобто очікування на падіння ринку.

Якщо значення 0,5 і менше, значить екстремальну перевагу мають покупці опціонів колл, тобто настрої інвесторів – на ріст ринку. Цей індикатор, як і всі індикатори сентименту (настроїв інвесторів) працюють у протилежну сторону – проти настроїв натовпу інвесторів. Я позначив на графіку ці екстремальні місця колами, і стрілочками підвів до значень сп500, які були на той час, щоби ви побачили як відпрацьовує цей індикатор.

Зараз ми зайшли у зону екстремальних покупок, при чому поточне значення 0,44 – є мінімальним за останні кілька років, тому, є велика ймовірність розвороту ринку.

Єдине, що є два зауваження. Перше, цей індикатор більше короткостроковий, тобто він показує динаміку на наступні кілька тижнів-місяців. Але знову ж таки, кожен довгий тренд, починається із розвороту на короткостроковому періоді.

І друге – як і інші індикатори, цей також може давати хибні висновки. Незважаючи на його високу точність, аналізувати потрібно завжди у комплексі.

І перед тим, як перейти до облігацій, давайте коротко подивимось на сезонність у SP500. Якийсь аналіз по ній робити не буду, просто хочу показати, що цього року сезонність у індексі сильно «поламалась».

Звичайно з року в рік сезонність не зобов’язана повторюватися, але те що по ній видно зараз, це те, що діють певні «не ринкові» процеси, і відповідно, є ймовірність, що новорічного ралі ми не застанемо.

Випереджую питання по біткойну – біткойн такий же ризиковий актив, і буде вести себе схожим чином, як і індекс S&P500.

І до речі, біткойн інколи дає випереджуючі сигнали для S&P500 і загалом для ринку ризикових активів. На історії час від часу появляються дивергенції – коли ціна на біткойн падає, а на біржовий індекс – продовжує активно рости, але у кінці кінців усе закінчується падінням.

У такому порівнянні є логіка. Справа у тому, що у класі ризикових активів не усі активи однаково ризикові, тобто, біткойн та інша криптовалюта є більш ризиковою ніж акції компаній. Тому, інвестори спочатку виходять із більш ризикових активів, а потім із менш ризикових, і тільки потім уже переходять у захисні інструменти.

Якщо узагальнити цю інформацію, то по S&P500 середньостроково я бачу розворот ринку у сторону зниження, але короткостроково цілком можливе продовження росту чи боковий рух.

Чи буду я відкривати короткі позиції по біткойну і по S&P500? Конкретно зараз – ні, ще не «зійшлися всі зірки». Звичайно, ринок може піти і без того, щоби усі дані показували однозначну картину – бо може у будь-який момент щось тригернути, що запустить ринкові процеси.

Але без тієї повноти даних, відкривати позиції на пониження є занадто ризиковою справою.

В будь-якому випадку, якщо я буду відкривати позиції на падіння, я про це напишу у телеграм каналі, як завжди ще до того, як зайду в позицію, аргументую чому я це роблю, деталізую об’єми угод, інструменти, які я буду використовувати і зможемо там обговорити, якщо будуть виникати питання. Тому, якщо цікаво – то підписуйтесь і на телеграм.

А тепер наступний інструмент, який є доволі актуальний у поточній ситуації – це довгострокові облігації США. Розглянемо чому вони впали у ціні на поточний момент, і що чекати у перспективі.

Спочатку – чому облігації впали у ціні? Тут є два фактори, перший – це зростання дохідності облігацій, тобто, коли росте дохідність облігацій, то падає вартість тіла облігації.

Причина росту дохідності скоріш за все пов’язана із умовно хорошими даними по безробіттю. Чому я вважаю ті дані не хорошими, а умовно хорошими – написав у дописі «Це не закінчиться добре…».

І це зростання дохідності облігацій було підтверджене останнім аукціоном по 30-ти річним облігаціям. Але у тому, що зросла дохідність, я особисто не бачу жодної проблеми, так як загальний тренд на падіння дохідності усе одно зберігається.

І друга сторона падіння вартості – це сезонність у облігаціях, про неї трішки далі.

Чи будуть довгострокові облігації і далі падати у ціні? Давайте розберемось.

По перспективам, перше, на що я хочу звернути увагу – це позиції хеджерів, вони знаходилися у зоні покупки, а зараз вийшли із неї, тобто, середньостроково із високою ймовірністю можна чекати росту.

Наступний показник – це сезонність у довгих облігаціях. На відміну від S&P500 у облігаціях сезонність відпрацьовує повністю як має бути, згідно ринкових механізмів, і чекати відновлення вартості облігацій можна уже у другій половині жовтня.

Якщо взяти більш довгостроково – то цикл зниження ставок ФРС на даний момент має очікування падіння до 3,5% у червні 2025 року. Звичайно, в першу чергу це впливає на короткострокові облігації, але і на довгострокові облігації цей вплив є, хоча він і не такий прямий.

Більше того, якщо ж все таки, рецесія відбудеться, то буде ще два позитивні фактори для облігацій. Перше – це набагато сильніше зниження ставки ФРС (не виключаю і захід у зону від’ємних ставок), і друге – це перетік капіталу із ризикових активів (акцій), у захисні (облігації), що ще більше підніме вартість облігацій.

Тобто, я позитивно налаштований на ріст довгострокових облігацій.

Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.

ТОП брокер фондового ринку:

Freedom Finance Europe із можливістю поповнити криптою чи карткою українського банку>>>
 До 30 листопада 2024 діє акція від брокера – при відкритті рахунку за моїм посиланням і поповненні рахунку від 100$, брокер нараховує бонусом 1 акцію певної публічної компанії (зарахування до 10 грудня)

 ТОП криптобіржі, якими я користуюсь:

 Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
 Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
 Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
 Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!

 Підтримати розвиток проекту Capitalizator UA фінансово>>>

Відео версія:

Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Посилання із допису:

Індексу жадібності і страху – https://edition.cnn.com/markets/fear-and-greed

Угоди інсайдерів – http://www.openinsider.com/charts

Угоди найбільших фінкомпаній – http://www.openinsider.com/screener?s=JPM+GS+BAC+WFC+PNC+ms+schw+usb

Індекс VIX – https://stockcharts.com/h-sc/ui?s=%24VIX

CBOE Equity Put/Call Ratio – https://stockcharts.com/h-sc/ui?s=%24CPCe

Сезонність – https://insider-week.com/en/seasonal-charts/

30-Year Bond Auction – https://www.investing.com/economic-calendar/30-year-bond-auction-572

Індекс СОТ у бондах – https://insider-week.com/en/cot/30-yr-t-bonds/

Fed Rate Monitor Tool – https://www.investing.com/central-banks/fed-rate-monitor

 

Олександр Янчак

Recent Posts

Біткойн вмирає?

Я згідний, доволі дивна назва для допису, коли біткойн обновлює свої історичні максимуми, але давайте…

2 дні ago

Краще за Magnificent 7! У Європі?

Європейські акції доволі часто недооцінюють, порівняно із американськими – я не виключення, але виявляється, що…

1 тиждень ago

Воррен Баффет попереджує нас: «Забирайтеся Геть»

Думаю що багато із вас чули, що Воррен Баффет масово продає акції, і має на…

2 тижні ago

Проводите економічний аналіз? Спробуйте ці 4 набори даних!

У цьому дописі ми розглянемо 4 важливих набори економічних індикаторів США, які варто використовувати для…

3 тижні ago

Пасивне інвестування – це афера?

Нажаль, переважна більшість інвесторів сліпо довіряє теорії пасивного інвестування, яке часто базується просто на довгостроковому…

4 тижні ago

Це не закінчиться добре… до чого приводить маніпуляція даними (як у 2000, 2007 і 2020)

Статистика, навіть офіційна, часто вводить в оману інвесторів і наводить на хибні висновки – і…

1 місяць ago