Вітаю
Так, все вірно – в уран можна вкладати кошти, і заробляти на його ціні. І у цьому дописі ми розглянемо як можна купити уран, як аналізувати перспективи ціни – коли варто купити, а коли – продати, і як відібрати найкращий інструмент для інвестиції.
І що буде ще цікавого – як робити прогноз із неповною інформацією. Більше того, цю методику можна застосовувати до самих різних активів, де відсутня повна інформація по розумних грошам для аналізу.
Тому, переходимо одразу до справи. У чому ж полягає неповнота інформації – справа у тому, що по ф’ючерсному контракту на уран відсутні дані по позиціям хеджерів. Уран торгується на CME, але звітів COT (по зобов’язанням трейдерів ) по ньому не публікується.
Причини чому по урану відсутні ці дані – я не знайшов. На мою думку, це зв’язано із малими об’ємами торгів на даному інструменті, але я не впевнений у цьому. Якщо можливо ви володієте інформацією по даному питанню, напишіть будь-ласка у коментарях.
Таким чином, в урані із розумних грошей залишаються інсайдери. До речі, якщо ви не в курсі хто такі розумні гроші, зокрема, хеджери, інсайдери, рекомендую ознайомитись із безкоштовним курсом інвестування “Розумні Гроші”.
Продовжимо. Із інсайдерів пов’язаних із ураном є дві групи. Перша група – це компанії, які займаються видобутком урану. Тут все зрозуміло – чим вище ціна на уран, тим вище прибуток, і відповідно ціна акцій таких компаній також росте.
Інша група – це компанії, які використовують уран для своєї продукції. Найбільшими такими компаніями являються атомні електростанції. Тут картина протилежна, тобто чим вища ціна на уран, тим їх прибутки знижуються, так як збільшується вартість їх вихідного продукту (електроенергії), і відповідно падає ціна акції.
В принципі, інсайдерів у компаніях операторів атомних електростанцій можна було би використовувати для визначення коли ціна на уран має падати. Тому що, інсайдери атомних електростанцій купують свої акції, коли бачать перспективу росту акцій, тобто, ціна на уран має знижуватись.
Але є два нюанси. Перший – відсутні компанії, які займаються виключно атомною енергетикою, як правило, такі компанії володіють широким спектром електростанцій – гідроелектростанції, вітрові, сонячні, вугільні і так далі. Тобто виділити саме атомну частину – не вийде.
Другий нюанс – я не люблю короткі продажі у сировинних активах, це як правило робота проти математичного очікування.
Тому, для свого аналізу, я буду використовувати тільки акції компаній, що займаються видобутком урану. Як аналізувати вам – тільки вам приймати це рішення.
І так, для пошуку компаній, що займаються видобутком урану заходимо у будь-який скрінер компаній США, вибираємо енергетичний сектор (Energy), і вибираємо уранову індустрію (Uranium). І з тих компаній, що залишились, відбираємо тільки компанії із США (оскільки інсайдери звітуються тільки у США). Ось як це виглядає:
Таким чином, у нас виходить 5 компаній для аналізу
Причому, останні дві мають капіталізацію менше мільярда, тобто, це посередні компанії, але так як уранових компаній мало, то і ці візьму до аналізу.
І невеличкий лайфхак, якщо на основних американських біржах є мало компаній у потрібному секторі – заглядайте на ринок ОТС – там є багато компаній із різних секторів, і можна знайти додаткову інформацію. З ураном це не допомогло, так як компаній з інсайдерами не знайшов, але такий варіант необхідно мати на увазі.
З інсайдерами розібрались і тепер по черзі мали б перевіряти сезонність, але трішки поміняємо порядок цього разу, оскільки є деякі нюанси із інструментами, і відповідно – із сезонністю.
Щодо інструментів, можна розглядати контракт на уран на CME, але окрім того, що там доволі дорогий контракт (один тік 12,5 доларів), там ще й і з ліквідністю проблеми.
І відповідно із-за цього, навіть не існує ніяких контрактів на різницю на уран, так як провайдери CFD не мають як хеджувати свої позиції.
Прямого ETF на уран на американських біржах – немає. Із першого, що попадається на очі – це ETF на компанії, що займаються видобутком урану. І в принципі, тут є своя логіка, так як кореляція між ціною на уран і ціною на ETF уранових компаній є високою.
Але іноді кореляції між активами мало, ось ви бачите порівняння ETF на уран (Global X Uranium ETF) та ф’ючерс на уран (UX).
Кореляція висока, але візуально видно, що ціни компаній видобувачів безнадійно відстають від цін на уран. Такий варіант точно не підходить.
Але, на щастя є і інші ринки, наприклад, на фондовій біржі Торонто, можна придбати ETF саме на уран. Цей фонд називається Sprott Physical Uranium Trust Fund (тікер U-UN на TSX)
Як бачите, цей фонд майже 1 в 1 повторює курс урану. На графіку ви бачите деякі моменти, коли ціна ніби сильно відривається від ціни урану, але це не так, просто графік урану у доларах США, а графік фонду у канадських доларах.
А саме головне у цьому фонді, що він повністю свої активи тримає в урані, тобто це є абсолютно спотовий фонд.
Єдиний момент, що даний фонд торгується не в США, а у Канаді. Але, якщо ви маєте рахунок у Interactive Brokers – то це узагалі не проблема.
А якщо ще нема, то нижче є посилання із бонусом у 1000 доларів на комісію. Тому, якщо зареєструєтесь отримаєте хороший бонус, і одночасно, підтримаєте проект капіталізатор та створення якісного україномовного контенту.
Проте, якщо ви не бажаєте торгувати на біржі Торонто, то можете торгувати цей актив на ринку OTC Marktets. Там ви його знайдете під тікером SRUUF .
З інструментом розібрались, тепер можна повернутись до сезонності. Як ви розумієте, із-за відсутності ліквідності ф’ючерсів урану сезонності по ним немає, тому будуємо сезонність по канадському ETF на уран (Sprott Physical Uranium Trust Fund), тим більше, що у цього фонду є багаторічна історія, на яку можна покладатись для аналізу.
Ось як виглядає сезонність в U-UN.TO:
Як видно із графіку, найнижчі ціни на уран на у середині серпня і на початку жовтня, і найвищі у середині квітня. В даному випадку, сезонність повністю логічна. Уран – це, у основному, енергетичний продукт для атомних станцій, і тому він найдорожчий у опалюваний сезон, і найменш цінний у літній.
До речі, якщо ви хочете брати швидкий спекулятивний прибуток, все ж таки дивіться продаж не в квітні, а у листопаді – саме з жовтня по листопад сезонно йде самий стрімкий ріст ціни.
А тепер нанесемо все на графік фонду.
Тут на графіку стрілочки вверх це покупки інсайдерів і стрілки вниз – це продажі інсайдерів. А букви над і під стрілками – це назви компаній, у яких інсайдери проводили угоди.
Як видно, інсайдери дуже влучно купували і продавали акції своїх компаній – майже все на локальних мінімумах і максимумах цін на уран.
Зелені горизонтальні лінії – це сезонні мінімуми, а червоні – це сезонні максимуми. Як ви бачите я виділяю два сезонних мінімуми і два сезонних максимуми – так як залежно від поведінки ринку, вони можуть мінятись.
Нагадаю, що сезонність не може бути сигналом для прийняття рішення, це тільки сигнал на підсилення основного сигналу.
І на графіку нанесений і ще один індикатор – це адаптивний конверт (Adaptive Envelope). Детально про нього можете почитати у статті “Адаптивний конверт”, і він є у відкритому доступі на TradingView.
Тут я його використовую як альтернативу даним СОТ по хеджерам. Так як в урані немає даних по хеджерам, то потрібно знайти хоча би технічні моменти, де виконувати угоди на відкриття чи закриття позиції.
Звичайно дані СОТ несуть незрівняно більше інформації, але конверт частково виконує функції фільтрування зон покупки і продажу.
По налаштуванням конверту – він побудований на базі 200 денної простої ковзаючої середньої, тобто за рік, із відхиленням у два стандартних відхилення (дві конверти по 1 відхиленню).
І відповідно, я розглядаю купівлю урану якщо ціна знаходиться нижче самого нижнього конверту, і продаж урану – коли ціна знаходиться вище самого верхнього конверту.
Звичайно це не панацея, але як мінімум відсікаються неефективні зони для проведення угод.
Як торгувати уран – звичайно кожен сам має побудувати власні правила. Для мене точка входу – це коли ціна знаходиться нижче самого нижнього конверту і при цьому є хоча б одна угода від інсайдера на покупку, і відповідно на продаж – коли ціна вище самого верхнього конверту і є угода на продаж від інсайдера.
Щодо об’єму позиції – то тут також, звичайно кожен сам вирішує. Я використовую 5-10% від капіталу у залежності від сили сигналу (скільки інсайдерів купили, на яку суму, наскільки глибоко впала ціна, співпадіння із сезонним мінімумом).
Докупки також можливі – я їх розглядаю як окрему угоду, тобто, має бути повноцінний повторний сигнал. Єдине що, ціна докупки має бути як мінімум кращою на 10% від ціни основної угоди – щоби не навантажувати депозит без покращення ціни.
Надіюсь що тему розкрив повністю, якщо щось упустив – пишіть у коментарях, я доповню.
Також, якщо вам цікаво проводити аналіз якогось іншого активу – пишіть у коментарях, можливо і для нього можна побудувати аналіз на основі розумних грошей.
Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте створення україномовного контенту!
Детально у відео:
Якщо вам цікаво бути в курсі інвестиційних стратегій та їх результатів, підписуйтесь на телеграм-канал, twitter та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.
З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.
Я згідний, доволі дивна назва для допису, коли біткойн обновлює свої історичні максимуми, але давайте…
Європейські акції доволі часто недооцінюють, порівняно із американськими – я не виключення, але виявляється, що…
Думаю що багато із вас чули, що Воррен Баффет масово продає акції, і має на…
У цьому дописі ми розглянемо 4 важливих набори економічних індикаторів США, які варто використовувати для…
Нажаль, переважна більшість інвесторів сліпо довіряє теорії пасивного інвестування, яке часто базується просто на довгостроковому…
У цьому дописі пропоную розглянути два самі актуальні на даний момент інструменти – біржовий індекс…