Хеджер. Організація CFTC та звіт СОТ (Commitment of Traders)

Хеджер. Організація CFTC та звіт СОТ (Commitment of Traders)

Ще одна важлива категорія “Розумних Грошей” – це хеджери. Хто такий хеджер загалом?

Хеджер (англ. hedger) – категорія, різновид учасника біржової торгівлі, який має на меті здійснення операцій на біржі для захисту від ризику зміни ціни. Він здійснює на біржі так звані, операції хеджування.

Як хеджер зазвичай виступає продавець або покупець реального активу (товар, валюта, цінні папери). Уклавши угоду про постачання чи отримання активу у майбутньому, він намагається з допомогою операції хеджування на біржі захистити себе від можливих несприятливих змін цін на той час, коли настає момент розрахунку за поставку/отримання товару.

Для операцій хеджування використовують ф’ючерси та опціони – стандартні біржові контракти. Як це робиться не буду описувати, ви можете почитати на вікіпедії? чи у інших джерелах, там дуже доступно описано, і це не дуже важливо для нас.

Для нас важливіше розуміння того, що хеджер має найбільше інформації, і найбільш точно оцінює ринок свого інструменту. Крім цього, хеджер – це найбільший гравець ринку, тому ніхто не має такого впливу на ринок, як він, він фактично рухає ринком, коли набирає або скорочує свою позицію.

Організація CFTC

Як ви розумієте, ринок ф’ючерів і опціонів повинен регулюватися, саме CFTC займається цим. Розшифровується Commodity Futures Trading Commission (CFTC ) — Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами, завдання цієї організації – забезпечення захисту ф’ючерсних ринків та учасників ф’ючерсної торгівлі від можливих маніпуляцій і зловживань, підвищення ефективності? та контроль за правомірністю процесу клірингу клієнтських угод.

По суті, це аналогічна організація, як SEC для фондового ринку. Як і SEC, CFTC вимагає деяким типам учасників ринку відчитуватися про свої позиції. Вся ця інформація збирається в один звіт?, який називається Звіт СОТ (Commitment of Traders) — зобов’язання трейдерів.

Commitment of Traders

Звіт СОТ публікується раз на тиждень на офіційному сайті Комісії з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC) у текстовому форматі CFTC.gov. Вимога даних звітів полягає в тому, що всі учасники ринків, розділені на кілька груп, і найбільші з них, звітують про свої відкриті позиції. Американське законодавство зобов’язує подавати цей звіт для забезпечення прозорості функціонування ринку похідних інструментів?.

Найбільші учасники ринків нафти, золота, індексів, боргових паперів та інші звітують кожен день за своїми позиціями. Підсумки за зібраними даними підводяться у вівторок, але сам підрахований звіт СОТ зазвичай публікується в п’ятницю, однак із-за святкових дат публікації звітів можуть бути змінені. Таким чином, ми отримуємо дані з тижневим запізненням, тобто фактично за минулий тиждень?, а не за поточний.

Інформація на сайті регулятора надається в текстовому вигляді, але в інтернеті є сайти, які подають цю інформацію в графічному вигляді, ми розглядаємо це далі.

Звіти COT

CFTC поділяє всіх учасників ринку на три групи – оператори (або хеджери) – Сommercials, великі спекулянти (або великі трейдери) – Large traders і дрібні спекулянти (або дрібні трейдери) – speculants. Перші дві групи звітують самі, а за останню групу трейдерів звітує брокер.

Оператори (хеджери) — Сommercials

Це великі, зазвичай виробничі підприємства, і працюють вони з фізичним товаром, а на ф’ючерсних та опціонних ринках вони хеджують свої позиції, стаючи у коротку позицію на зростанні активу, у довгу на падінні. Варто зауважити, що оператори найкраще на ринку обізнані про стан справ, тому що це їхній профіль. Погодьтеся, що компанія, яка займається бізнесом у своїй сфері вже десятки років, знає про нього більше, ніж усі спекулянти разом узяті.

Крупні спекулянти (крупні трейдери) — Large traders

Великі спекулянти – це переважно різні фонди, інколи це можуть бути фізичні особи, але з досить великим, як для даного інструменту обсягом позиції. До кожного інструменту CFTC вказує обсяг позиції, у якому, ви будете великим спекулянтом, і цим будете зобов’язані звітувати. Великі спекулянти торгують для отримання зиску, але ніяк не для хеджування.

Дрібні спекулянти (дрібні трейдери) — speculants

Дрібні трейдери в більшості випадків не мають рації, причини різні: найменша обізнаність, найбільша схильність до впливу емоцій та інше. Як результат цих недоліків, дрібні трейдери входять у ринок якраз наприкінці тренду, незадовго до його розвороту.

Дрібні та великі спекулянти являються фактичними контрагентами для позицій хеджерів.

Формат звіту COT

Пишу одразу – на практиці ми не будемо читати звіти напряму, ми будемо аналізувати уже графічні дані, але щоби розуміти всю фізику процесу⚙, ми повинні розглянути зразок звіту.

Звіти СОТ, як я писав вище, знаходяться на сайті CFTC.gov, вони поділені на групи і мають стандартизований вигляд. Звіт формується окремо для кожного ринку та містить у собі інформацію щодо позицій учасників ринків, змін порівняно з минулим тижнем та відкритого інтересу. Давайте розглянемо звіт по золоту:

Формат звіту COT - позиції хеджерів по золоту

На перший погляд, інформація може здатися дуже хаотичною і незрозумілою, але це тільки на перший погляд. Насправді все просто.

У заголовку таблиці видно три групи, про які ми говорили:

  1. Non-Commercial – це в сукупності окремі трейдери, фонди і фінансові інститути. Здебільшого це трейдери, метою яких є спекуляція (крупні трейдери).
  2.  Commercial – це великий бізнес, який використовує ф’ючерси для хеджування (хеджери).
  3. Non-Reportable positions – це дрібні спекулянти, які не підзвітні.

Для кожної колонки є ще дві колонки – Long та Short:

  • Long – кількість контрактів на купівлю, про які повідомили комісію з товарної ф’ючерсної торгівлі (CFTC).
  • Short – кількість контрактів на продаж, про які повідомили комісію з товарної ф’ючерсної торгівлі (CFTC).

Як ви бачите, для Non-Commercial є колонка Spreads – це кількість протилежних позицій. Наприклад, компанія одночасно тримає 1000 контрактів у покупках, і 200 у продажах, тоді вона звітуватиме у графу лонг 800 (чиста позиція), а спред – 200 (різниця).

Графа Total – у ній складаються всі позиції із двох груп: із групи Non-Commercials та Commercials. Група Дрібних трейдерів (Non-reportable positions) там не враховуються.

У рядку Commitments відображаються значення позицій на поточний момент. Видно, що Non-Commercials мають у лонгах 241 004 контракти, у шортах 146 049 контракти, та спред за позиціями 88 385 контрактів.

У рядку Changes (зміни) відображаються зміни значень порівняно з минулим тижнем.
Бачимо, що порівняно з попереднім тижнем, лонги зменшилися на 10 122 контракти, шорти збільшилися на 13 044 контракти, і спред упав на 19 229 контрактів

У звіті також є Open Interest (Відкритий інтерес) та його зміна порівняно з минулим тижнем. Він розраховується з огляду на всі три групи учасників ринку. Open interest показує кількість контрактів, які були виконані. В принципі, цей показник я не використовую, але знати про нього необхідно.

Отож, ми розібралися хто такий хеджер і його важливість, що таке CFTC та розібрали звіт СОТ (Commitment of Traders). У наступному дописі ми розглянемо графічний аналіз звітів СОТ та поняття індексу СОТ, і як його використати для отримання інвестиційної чи торгової переваги.

Відео на тему:


Ну, що ж, якщо ви не хочете пропускати нові матеріали по курсу інвестування, ви можете слідкувати за оновленнями на телеграм-каналі та ютуб-каналі. А також, є можливість підписатись по електронній пошті (блок справа), якщо вам так зручніше.

Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних матеріалах.

З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest