Біткойн вмирає?

Біткойн вмирає?

Я згідний, доволі дивна назва для допису, коли біткойн обновлює свої історичні максимуми, але давайте проведемо аналіз біткойна не криптанським підходом, а саме інвестиційними. Тут є про що розповісти – це буде перша частина допису.

І друга частина допису буде пов’язана із ризиками біткойна, про які чомусь не прийнято говорити, більше того, цю тему постійно уникають. Думаю, про них варто знати усім, хто пов’язаний із криптою, але особливо важливо для довгострокових холдерів біткойна.

Хочу сказати, що я не являюсь біткойн песимістом, а загалом дуже позитивно ставлюсь до усієї крипто індустрії, так як вона дає доволі хороші інвестиційні можливості.

А тепер, безпосередньо до справи. Почнемо аналіз із угод інсайдерів, у компаніях, що пов’язані із криптою, Це майнери, криптобіржі та великі холдери біткойна.

Загалом, інсайдери – це особи, які мають доступ до закритої інформації компанії, що недоступна широкому загалу. До них належать керівники компаній, члени ради директорів, великі акціонери (які володіють 10% акцій і більше) та інші посадові особи. Вони можуть ухвалювати рішення, які впливають на діяльність компанії та її ринкову вартість. Тому, вони зобов’язані звітувати про свої угоди, а ці звіти доступні усім бажаючим для аналізу.

криптобіржі Coinbase – як видно по скріну, інсайдери активно розпродають власні акції

Почнемо із криптобіржі Coinbase – як видно по скріну, інсайдери активно розпродають власні акції, при чому великими об’ємами, на мільйони доларів. І що характерно, немає жодної покупки цього року.

Покупки у них бувають, і дуже вдалі – по дуже хорошим цінам. І це стосується не тільки Coinbase, але й інших інсайдерів. Але це продемонструю далі у дописі, на загальному графіку, де будуть усі інсайдери.

Microstrategy і усім відомий біткойн максималіст Майкл Сейлор

Наступна цікава компанія – це Microstrategy і усім відомий біткойн максималіст Майкл Сейлор. Так от, він постійно продає акції своєї компанії і за весь період, поки компанія почала купувати біткойни, він не купив жодної акції.

Загалом, я при припускаю, що він може продавати акції компанії, щоби купити собі напряму біткойни і володіти незалежно від компанії. Хоча це трохи дивно. Та на відміну від Сейлора, у Microstrategy є ще інші інсайдери, які дуже вдало купували акції раніше.

поглянемо на Cleanspark

Переходимо до майнерів. Першим поглянемо на Cleanspark, у них продажі в основному невеликі останнім часом, але у березні були доволі суттєві об’єми угод. І дуже вдала покупка інсайдером по дну ринку.

Наступний майнер - це Mara Holdings

Наступний майнер – це Mara Holdings. У них інсайдери почали масово продавати із червня і продовжують активно продавати до цього часу. І також, інсайдери дуже гарно закупились на самому дну ринку.

Ще є Riot Platforms – але тут нічого цікавого, інсайдери цієї компанії тільки продають власні акції

Ще є Riot Platforms – але тут нічого цікавого, інсайдери цієї компанії тільки продають власні акції, при чому, незалежно, чи ціна висока чи низька.

І схожа ситуація у ще одного майнера - Hut 8

І схожа ситуація у ще одного майнера – Hut 8, у них немає жодної покупки, тому аналізувати таких інсайдерів немає змісту, оскільки не видно ефективності, чи вдало вони купують і продають.

А тепер, давайте просумуємо усіх інсайдерів, із нанесенням узагальнених угод на графік. Тут я не включав угоди по Riot Platforms та Hut 8, оскільки вони не значимі, а також не ставив продажі Coinbase, оскільки у цій компанії щомісяця продажі, тому жодного значення вони не можуть мати. І те ж саме, по Майклу Сейлору

На графіку зображений місячний графік біткойна, і стрілочками на несені місяці, де були покупки інсайдерів і вагомі продажі. А прямокутниками зображені ділянки, де проводилися концентровані покупки і продажі.

сумарні дії інсайдерів доволі якісно показують діапазони де варто дивитися у сторону покупки і продажу

Як видно, сумарні дії інсайдерів доволі якісно показують діапазони де варто дивитися у сторону покупки і продажу. При чому, покупки завжди більш вагомі для аналізу ніж продажі.

Це пов’язано із тим, що купуючи акції – інсайдер хоче заробити на рості їх вартості, а продаж уже не такий однозначний, і важче аналізується. Це пов’язано із тим, що причин продавати може бути багато, це не тільки фіксування прибутку, це може бути раніше заявлений план продажів, чи продаж акцій для оплати коледжу дітям, покупки нового будинку, яхти і так далі.

Посилання на інсайдерів, і усі інші джерела, я залишу внизу допису, якщо вам буде цікаво провести власний аналіз.

Наступний індикатор, який доступний для аналізу – це криптовалютний індекс жадібності і страху. Цей індекс на днях досяг рівня 90, що є ознакою екстремальної жадібності, тобто, фактично більшість впевнена у продовженні росту.

Наступний індикатор, який доступний для аналізу – це криптовалютний індекс жадібності і страху

Проте, ринок працює у режимі реверсивної психології, тобто, більшість завжди не права. Бо на ринку, не можуть усі заробляти, так це не працює – на ринку заробляє меншість.

Наступний показник, який демонструє те, що ринок гарячий – це Google Trends.

Наступний показник, який демонструє те, що ринок гарячий – це Google Trends. Популярність пошукового запиту по слову «Біткойн» перебило максимуми попереднього піку ринку 2021 року. Тобто, ажіотаж навколо теми високий.

знаходження застосунку Coinbase на топових місцях по завантаженню у категорії фінансів, причому

Іншим показником, який підтверджує гарячу фазу ринку, є знаходження застосунку Coinbase на топових місцях по завантаженню у категорії фінансів, причому, на днях їх застосунок знаходився на перших місцях. Це самий прямий показник настроїв інвесторів, бо це не опитування чи думки, а саме – дії.

Загалом, ще було б добре проаналізувати позиції хеджерів по біткойну, але біткойн веде себе чітко як фінансовий інструмент, типу біржових індексів, індексу VIX, тобто, його можуть хеджувати одночасно із двох сторін, із покупки та із продажу. Тому, аналіз буде не точний, на відміну, від товарних активів.

Якщо подивитися, то усе вказує на явну переоцінку вартості біткойна, але це жодним чином не ознака того, що його варто шортити. Це інструмент, у якому, на мою суб’єктивну думку, краще уникати коротких продажів, так як цей інструмент любить різко рости. Звичайно, якщо ви професіонал, то вас це не стосується.

Але ці показники показують те, що ризик профіль для покупки біткойна знаходиться в зоні зі слабкими математичними очікуваннями. Тобто, величина потенційного росту і її ймовірність, значно менша за ймовірність і можливу глибину падіння. Таким чином, якщо ви хочете купувати біткойн по такій ціні, то попередньо добре обдумайте цю дію.

І переходимо до ризиків біткойна, які як правило не замічають, із-за певної омани, яка існує навколо нього. Про ризики не прийнято говорити у крипто спільноті, але як і будь-якому фінансовому інструменті їх потрібно розуміти, інакше може бути дуже боляче.

Почнемо із того, що біткойн – це ризиковий актив, такий як і акції, нерухомість, корпоративні облігації і тому подібне. Ось на скріні нанесені логарифмічні графіки біткойна і біржового індексу SP500. Логарифмічний графік прибирає волатильність, і тому дуже гарно видно, яка висока кореляція між цими інструментами – усі тренди, кожен пік і кожне дно, усе збігається.

біткойн – це ризиковий актив, такий як і акції, нерухомість, корпоративні облігації і тому подібне

Тому, популярну думку, що при падінні біржових індексів капітал перетече у біткойн, варто відкинути. Принаймні зараз, може колись у майбутньому щось зміниться, але на даний момент жодних ознак того, що біткойн стає захисним активом – немає.

Більше того, біткойн є набагато більш волатильним ризиковим активом, тобто, він росте швидше за усі інші активи, і так само падає значно глибше.

Тобто, клас ризикових активів можна розділити на менш ризикові (наприклад, нерухомість, корпоративні облігації), є середньої ризиковості (це акції та фондові індекси) та більш ризикові (це криптовалюта, венчурні інвестиції у тому подібне).

Тому, помилкою є порівнювати біткойн із золотом, чи іншими представниками захисних активів. Це яскраво демонструє логарифмічний графік між ціною біткойна, золота і довгострокових облігацій. Як видно, між золотом і облігаціями існує кореляція, навіть не зважаючи на зміну тренду між ними у останні роки. А от із біткойном кореляції немає.

помилкою є порівнювати біткойн із золотом, чи іншими представниками захисних активів

Та й фізично, золото себе поводить інакше. Що відбувається, якщо ціна на золото падає нижче рівня собівартості видобутку? Усе просто, спочатку закривають нерентабельні шахти, а залишають ті, де ще вигідно добувати. А якщо ціна падає ще нижче, то просто зупиняють усі родовища і консервують їх до кращих часів, коли із-за зменшення пропозиції, ціна золота не почне рости, щоб знову було вигідно проводити видобуток.

А що відбудеться, якщо ціна біткойна впаде нижче собівартості майнингу? Як із золотом, спочатку відключаються майнери, де майнинг дорогий. Але при подальшому падінню ціни, будуть відключатися і усі інші. Бо майнинг – це звичайний бізнес, підприємства не можуть довго працювати у збиток.

І тут якраз криється основна різниця – золото може спокійно існувати і торгуватися навіть тоді, коли видобуток повністю зупинений. А біткойн – не може собі цього дозволити, оскільки для передачі транзакції, потрібні майнери. Без них транзакція не пройде.

А це просто може знищити його як актив, оскільки, без транзакцій на покупку чи продаж, неможна визначити ринкову ціну, бо немає угод.

Чи може ціна на біткойн довго знаходитися нижче ціни собівартості – абсолютно може! На даний момент, біткойн ще не пережив ще жодної серйозної кризи чи рецесії. Єдине що було, це ковід дамп, але тоді усе так швидко залили грошима, що кризою це назвати важко.

ковід дамп, але тоді усе так швидко залили грошима, що кризою це назвати важко

Та, ми можемо повернутися до аналогії із біржовими індексами, так як я уже показав, що біткойн – це також ризиковий актив. Отож, на графіку показаний індекс SP500 із врахуванням інфляції. І чітко видно, що тільки за останні 60 років індекс падав із піку більше ніж на 60% два рази.

за останні 60 років індекс падав із піку більше ніж на 60% два рази

Історично, за час існування біткойна, у нас індекс SP500 максимально падав на 30% у 2022 році, при цьому біткойн падав на 76% (це усе із врахуванням інфляції), то наскільки зможе впасти біткойн, якщо SP500 впаде на 50-60%? На 90%, на 95% чи на 99%?

А наступне – це час падіння. Один раз індекс падав 15 років, другий раз майже 10 – при чому, це тільки падіння до дна, без врахування відновлення. Чи залишаться якісь майнери у мережі і збитковим майнингом такий довгий проміжок часу? Комерційні – точно ні, а майнери-ентузіасти – можливо що так.

Але тут уже буде проблема пропускної здатності мережі і ризики атаки 51%, так як у будь-який момент великий майнер чи їх група, зможе провести атаку такого типу, якщо у цьому буде інтерес.

І якщо ви вважаєте, що ймовірність такого сценарію дуже низька, то це не так – кризи і рецесії були раніше, і будуть час від часу повторюватися – це частина економічного циклу. Інакше економіка не працює.

До речі, чому я враховую інфляцію на графіках. Справа у тому, що інфляція напряму впливає на вартість електроенергії, а без неї майнинг не може існувати.

Переходимо до наступної помилкової і популярної думки, що інвестиційний гігант BlackRock та інші масово купують біткойни.

BlackRock не тримає на своїх балансах жодного біткойна. Усі біткойни, що вони купують, направляються виключно на потреби забезпечення їх біткойн ETF. А інвестують у цей ETF такі ж самі інвестори, що і на криптобіржах, просто для них такий інструмент зручніший і зрозуміліший.

Тому, усі ці притоки у біткойн ETF не несуть жодної корисної випереджуючої інформації. І ріст притоків не несе ваги до прогнозу на майбутній ріст ціни. Хіба навпаки, як зростання попиту роздрібних інвесторів, які у своїй більшості втрачають гроші на інвестиціях.

Узагалі, потрібно розуміти, що BlackRock займається комісійним бізнесом – тобто, вони беруть комісію за те, що інвестори утримують активи у їх ETF. Їм, по великому рахунку, усе одно куди піде біткойн, їм головне щоби побільше людей купували і тримали свої гроші у IBIT.

щоби побільше людей купували і тримали свої гроші у IBIT

Хоча так, чим вище росте ціна, тим люди активніше заходять у ETF, тому, останнім часом можна у мережі зустріти прогнози від аналітиків цієї компанії, що біткойн буде тільки рости.

Але, ще кілька років тому вони називали біткойн чуть не аферою. І це зрозуміло, бо тоді вони не могли заробляти комісію на біткойні, і їм не був потрібен перетік капіталу із їх фондів у інші активів. Та зараз ситуація діаметрально змінилася. Ось така собі маніпуляція інформацією для власної вигоди.

Ще одна маніпуляція побудована на тому, що біткойн має обмежену емісію, тому ціна буде постійно рости. Тут потрібно розділити питання на дві частини.

Перше – про вплив обмеженої кількості на ціну. Загалом, так, це має певний мінімальний позитивний вплив, але не більше. Є багато активів із обмеженою емісією – ті ж криптовалюти, акції і тому подібне, але багато із цих активів падають у ціні.

І навпаки, є активи, кількість яких постійно зростає (наприклад, ресурсні) – але їх вартість росте. Тому, тут потрібно розуміти, що вплив на ціну має майже виключно попит і пропозиція. Поки актив цікавий покупцям – він буде рости, а як тільки перестане бути цікавим – то його ціна буде падати, і жодна обмежена емісія не змінить цього.

Друга частина – це те, що існує технічна можливість збільшити цю цифру у 21 мільйон біткойнів. Так, потрібно мати контроль над мережею біткойна. І це не так проблемно, достатньо, щоби об’єднали свої зусилля всього лиш три найбільші майнингові пули і все.

достатньо, щоби об’єднали свої зусилля всього лиш три найбільші майнингові пули і все

Тобто, якщо комусь від цього буде якась вигода, то це зробити можливо. Особливо, якщо по якійсь причині майнинг стане не вигідним, то втручання у базовий код може бути таким рішенням, яке зробить майнинг знову прибутковим, але чи виграють від цього холдери – це уже окреме питання.

Є ще й інші нюанси, але вони не такі вагомі, тому не буду витрачати ваш час. Та загалом, потрібно сприймати біткойн як один із інвестиційних інструментів, а не покладатися на нього як на єдину альтернативу примноження капіталу. Його алокація у портфелі має відповідати вашому відношенню до ризику.

Але із іншої сторони – не варто відмовлятися від інвестування у біткойн чи іншу криптовалюту у сприятливі періоди, оскільки цей інструмент дає дуже високий потенціал зростання, якого, на даний момент, немає у жодному іншому активі. Просто завжди потрібно усвідомлювати ризики.

Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.

? Мій брокер фондового ринку:

? Freedom Finance Europe із можливістю поповнити криптою чи карткою українського банку>>>

 До 30 листопада 2024 діє акція від брокера – при відкритті рахунку за моїм посиланням і поповненні рахунку від 100$, брокер нараховує бонусом 1 акцію певної публічної компанії (зарахування до 10 грудня)

? ТОП криптобіржі, якими я користуюсь:

? Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
? Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!

? Підтримати розвиток проекту Capitalizator UA фінансово>>>

Відео версія:

Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Посилання із допису:

Угоди інсайдерів>>>

Crypto Fear & Greed Index>>>

Google Trends>>>

Coinbase app rank>>>

 

Pin It on Pinterest