Європейські акції доволі часто недооцінюють, порівняно із американськими – я не виключення, але виявляється, що у Європі є група компаній, які по дохідності співмірні із Magnificent 7, а по деяким якісним характеристикам, випереджують їх.
Називається ця група компаній – Granolas. І у цьому дописі, ми розглянемо, що це за група компаній, її характеристики і якісні переваги, а також, коротко пройдемось по цим компаніям, щоби розуміти який бізнес має високий потенціал до зростання, і загалом, які галузі можуть дати приріст вартості, суттєво випереджуючи середньо ринкові показники.
Перше і основне питання, навіщо узагалі звертати увагу на європейські акції, якщо фондові індекси Європи відстають від американських?
Але так відбувається далеко не завжди. Звичайно, за останні роки є явне випередження американських акцій, але це усе циклічно, і наступить період, коли міжнародні акції будуть випереджувати США. Тому, добре мати певну алокацію і у Європі.
А друге питання – це визначити сектора, які мають перспективи до підвищеного зростання. Останні десятиліття, ми звикли, що найкращий ріст дають технологічні компанії. Але це так зараз, у майбутньому, усі ці компанії можуть перестати бути компаніями росту, а стати компаніями вартості. Це нормальний шлях розвитку компаній.
І відповідно, технологічний сектор перестане бути сектором росту. Це еволюція ринку, так само, до технологічного сектору, найбільший ріст показували нафтові компанії, ще до того – транспортний сектор, а ще раніше – фінансовий.
Тому, потрібно аналізувати сектора і галузі економіки, які можуть давати приріст.
А тепер до Granolas. Цю групу компаній визначив один із найбільших інвестиційних банків Goldman Sachs ще у 2020 році. Це була така собі європейська альтернатива американській групі компаній FAANG.
На той час, назву Magnificent 7 не використовували, вона виникла фактично у 2023 році додаванням до FAANG компаній Microsoft, NVIDIA та Tesla, і виключення Netflix.
Goldman Sachs розробив цей індекс для того, щоб надати інвесторам можливість сфокусуватися на європейських компаніях зі значним потенціалом зростання та стійкістю до ринкових коливань.
Тобто, були відібрані компанії із сильними фінансовими показниками та стабільною ринковою позицією, які мають постійне зростання доходів, високу і стабільну маржу та сильні фінансові звіти.
Назва Granolas – це акронім, створений банком для опису компаній Європи, що входять у цю групу, посортовані за ринковою капіталізацією на той час. Це компанії GSK, Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L’Oréal, LVMH, AstraZeneca, SAP і Sanofi.
Дохідність Granolas гарно демонструє їх графік із порівнянням з Magnificent 7. Як видно, у середньому, дохідність компаній майже однакова, при тому, що європейські фондові індекси відчутно відстають від американських.
Але дохідність, це не єдина характеристика, яка повинна цікавити інвестора, тому давайте розглянемо певні якісні переваги групи компаній Granolas.
Ітак, перше, про що я уже згадував – це диверсифікація по ринкам, бо у більшості інвесторів, усі гроші сконцентровані на ринках США (я тут не виключення). А також, що не менш важливо – це диверсифікація по країнам. У Granolas входять компанії із Великобританії, Німеччини, Нідерландів, Франції, Швейцарії і так далі.
Тобто, немає концентрації по одній країні, а включений цілий спектр – тобто, це дійсно якісна диверсифікація. А заодно, сюди можна врахувати диверсифікацію по валютам.
Крім того, існує більша диверсифікація у середині груп компаній. По-перше, у Granolas входять 11 компаній, а у Magnificent 7 – всього сім.
Але і це не саме головне, у Magnificent 7 існує максимальна концентрація на технологічному секторів. Хіба що Тесла відноситься до автовиробників, тобто, споживчого циклічного сектору, але, по великому рахунку, це також технологічна компанія.
У Granolas узагалі відсутній ризик концентрації на одному секторі – сюди входять компанії із різноманітних секторів економіки – фармацевтика, біотехнології, виробництво напівпровідників, харчова промисловість та технології. Тобто, сама по собі ця група уже є диверсифікованою.
А це приводить до ще одного плюса – це низька волатильність групи Granolas. Незважаючи, що дохідність така ж як і у Magnificent 7, але просадки по падінню вартості портфелю значно менші, тобто, такі компанії утримувати у портфелі більш комфортно.
Наступний плюс – це стабільний бізнес, більш передбачувані грошові потоки та прибутки, ніж у технологічних компаніях, які часто залежать від ризиків появи нових технологій, регулювання роботи із даними, від технічних збоїв і тому подібне.
І ще один плюс для багатьох пасивних чи довгострокових інвесторів – це стабільні дивіденди. Багато із компаній Granolas мають довгу історію виплат високих дивідендів, тоді як більша частина Magnificent 7 зосереджені виключно на рості.
Та й загалом, у середньому, Granolas є більш дешевими компаніями по показнику р/е, тобто, відношення капіталізації до прибутку. Хоча, потрібно відзначити, що усе одно вони переоцінені відносно середніх ринкових значень.
Проте, є певні схожості із Magnificent 7 – наприклад, акції Granolas також мають велику вагу у європейських індексах, не таку велику як чудова сімка, але усе одно займають більше 20% усього індексу.
Хоча, Granolas не мають такого прямого впливу на європейський ринок, і не тягнуть за собою весь індекс, як це роблять компанії із Magnificent 7.
Тому, я для себе особисто вирішив, що після реалізації рецесії, я візьму собі у портфель акції зі списку Granolas. Чи всі компанії, чи якісь окремі – я уже розповім по факту, бо ще поки занадто рано проводити повноцінний аналіз, оскільки потрібно буде враховувати ринкову кон’юнктуру, яка буде на той час.
А тепер давайте коротко пройдемось по компаніям із списку Granolas. Починаємо із GlaxoSmithKline (GSK) – фармацевтична компанія з Великої Британії, вона входить в десятку найбільших фарм компаній світу по прибуткам.
В основному вони спеціалізується на розробці ліків, вакцин та споживчих медичних продуктів. Ключові продукти включають вакцини від респіраторних захворювань і препарати для лікування астми.
Це активна компанія, у неї у розробці та на дослідженнях, на момент запису знаходиться кілька десятків препаратів по таких сферах, як інфекційні захворювання, ВІЛ, імунологія, онкологія та інші.
Тобто, це компанія, що активно розвивається і має усі шанси на подальший ріст. А також, вона платить дивіденди розміром більше 4%.
Наступна компанія – це Roche, швейцарська компанія, одна з найбільших у світі у сфері біотехнологій. Відома завдяки лікам від раку та діагностичним продуктам, що охоплюють тестування та лабораторні послуги.
Також, вони є виробником біотехнологічних лікарських препаратів у галузі онкології, вірусології, ревматології та трансплантології. Також платить високі дивіденди – більше 3,5%.
До речі, на всякий випадок поясню різницю між фармацевтичними компаніями і біотехнологічними. Фармацевтичні компанії займаються розробкою та виробництвом лікарських препаратів із синтетичних або природних хімічних речовин, тоді як біотехнологічні компанії використовують живі організми та біологічні процеси для створення ліків.
Далі, ASML – Нідерландська технологічна компанія, яка є світовим лідером у виробництві обладнання для виготовлення напівпровідників, особливо фотолітографічних систем, необхідних для чіпів найвищої складності. Ну буду зупинятися у деталях, але цю компанію часто називають самою важливою компанією у світі.
Nestlé – про цю компанію я думаю чули усі. Це Швейцарський гігант у сфері харчових продуктів. Відомий брендами Nescafé, KitKat, Gerber та іншими. Основний акцент компанія робить на продуктах харчування, напоях і догляді за домашніми тваринами.
Ця компанія відноситься до сектору Consumer Defensive – тобто, споживчий захисний сектор. Компанії такого типу, найменше страждають під час криз і рецесії, так як вони випускають продукцію першої необхідності. А також, як правило, платять високі дивіденди. Наприклад, Nestlé платить більше 3,5%.
Далі, Novartis – ще одна велика фармацевтична компанія, але уже із Швейцарії. Не буду детально зупинятися, би ми уже розглядали фармацевтику. Єдине що додам, що вони спеціалізуються в основному на онкології, неврології, офтальмології, кардіології, респіраторних захворюваннях і трансплантології. Також платить високі дивіденди – на рівні 3,5%.
Переходимо до Novo Nordisk – це данська біофармацевтична компанія, світовий лідер у розробці та виробництві препаратів для лікування діабету, ожиріння та гормональних порушень.
Останній їх успішний і дуже популярний препарат, який приніс їм хороші продажі – це препарат від ожиріння Ozempic. Думаю, ви в новинах багато чули про нього.
Наступна на черзі ще одна усім відома компанія – L’Oreal. Французький косметичний гігант, який виробляє продукцію для догляду за волоссям, шкірою, парфумерію, косметику, засоби гігієни та інше. Ключові бренди включають L’Oréal Paris, Garnier, Maybelline та інші.
Ця ще один представник сектору Consumer Defensive – тобто, споживчий захисний сектор, тому, доходи компанії, стійкі до криз.
Наступна компанія LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) – французький конгломерат і найбільша у світі компанія в галузі предметів розкоші, що об’єднує більше 70 престижних брендів у п’яти основних секторах: мода та шкіряні вироби, косметика та парфуми, ювелірні вироби та годинники, алкогольні напої і роздрібна торгівля.
Тобто, це ще один представник широко диверсифікованого бізнесу.
Наступна компанія, також усім відома – це AstraZeneca, британсько-шведська фармацевтична компанія, яка спеціалізується на онкології, кардіології, неврології, респіраторних захворюваннях та інших областях. Відома нам в першу чергу, завдяки вакцині від останньої пандемії.
Це доволі велика компанія, яка дуже сильно вкладається у свій розвиток. Щоби це зрозуміти, достатньо поглянути на перелік їх розробок – на даний момент, у них у різник фазах досліджень знаходиться 189 препаратів, тобто, потенціал у компанії присутній.
Переходимо до SAP – німецька компанія, один із лідерів у сфері корпоративного програмного забезпечення. Основний продукт – ERP-системи для бізнесу, які дозволяють автоматизувати управління підприємствами..
Наступна компанія – Sanofi. Це французька фармацевтична компанія, яка випускає препарати для лікування діабету, онкології та вакцини. Детально зупинятися не буду, оскільки компанії із цього сектору ми розглянули достатньо, єдине що добавлю, що компанія виплачує високі дивіденди, на рівні 4%.
Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.
Мій брокер фондового ринку:
Freedom Finance Europe із можливістю поповнити криптою чи карткою українського банку>>>
До 30 листопада 2024 діє акція від брокера – при відкритті рахунку за моїм посиланням і поповненні рахунку від 100$, брокер нараховує бонусом 1 акцію певної публічної компанії (зарахування до 10 грудня)
ТОП криптобіржі, якими я користуюсь:
Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>
Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!
Підтримати розвиток проекту Capitalizator UA фінансово>>>
Відео версія:
Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.