Вітаю!
Розпочинаю роботу по ще одному фінансовому портфелю, а саме – по спекулятивному портфелю IPO. Цей портфель буде стартувати не скоро, але хочу наперед поділитись інформацією, щоби ви уже були готовими до спекуляцій в момент, коли IPO будуть актуальними (звичайно, якщо вам сподобається цей підхід).
Надіюсь ви знаєте, що IPO – це первинне розміщення акцій. Я не буду вдаватись у теоретичні основи IPO та його механіку, у мережі є безліч інформації по темі, тому повторятись немає змісту. Перейдемо одразу до практики.
Мій досвід роботи із IPO достатньо негативний, 10 із 11 угод завершились мінусом, я навіть встиг розчаруватися:
Проте, я вирішив більш глибоко проаналізувати тему первинного публічного розміщення акцій. І дійшов висновку, що результати IPO по своїй природі повністю корелюють із динамікою біржових індексів. Звичайно, кожне IPO живе “своїм життям”, але у середньому, по усім IPO динаміка та ж сама.
Але є один нюанс – це повторення індексів більш волатильне. Тобто, коли ринки падають – акції IPO падають набагато глибше, а коли ринок росте – відповідно, і IPO ростуть швидше.
Якщо порівняти рух біржових індексів із статистикою всіх IPO (що були доступні на Freedom Finance), то середня динаміка значно краща:
Тобто, у середньому, за три місяця (це період Lock up) кожна інвестиція приносить у середньому 53% – це, на хвилиночку більше 200% річних. З таким середнім результатом, мої результати здаються якоюсь помилкою. Проте це не так, справа у тому, що я попав на “поганий” період. Це значить, що Lock up період по моїм IPO закінчився коли ринок почав падати ?
Про це свідчить інший показник від того ж Freedom Finance – якщо врахувати дані до вересня 2021, то результат складе уже 62%, тобто на 10% більше. А результат кращий, бо тут розрахунок не включає період падіння біржових індексів – тобто, Lock up періоди не припадали на падіння ринку.
Хочу зауважити, що реальні цифри прибутку будуть меншими, так як тут вказані “брудні” результати, без врахування комісії. А комісії відчутні – 3-5% за участь у IPO (залежить від суми) і 0,5% за продаж.
Тобто, звідси і висновок – вкладати у IPO потрібно на рості ринку?. Причому, чим стрімкіший ріст, тим більше IPO випереджують ринок, і можна отримати надприбутки.
Бульбашка Dot Com (1999-2000), як приклад стрімкого ринку, також позитивно вплинула на IPO інтернет компаній – такі розміщення, у середньому, приносили 80,6%,що у середньому в 4-8 раз більше, ніж на звичайному ринку. До речі, акції, які не належали до категорії інтернет-компаній, також давали підвищений результат у 2-2,5 рази, що теж важливо – у такий період, можна вкладати у IPO різних секторів.
В таблиці можете подивитись результати IPO у той період і зрівняти із даними за попередній і подальший періоди:
Із цього усього, для себе я зробив висновок, що починати “прогрівати” рахунок потрібно буде приблизно за 5-7% до досягненням індексу S&P500 попереднього історичного максимуму. Тобто, перед початком активного росту.
Прогрівати ? рахунок потрібно по простій причині – щоби отримувати побільше алокацію по IPO. Згідно правил Freedom Finance (це на даний момент фактично єдиний брокер з доступом до IPO) для збільшення алокації необхідно тримати акції Freedom Holding Corp [тікер FRHC:NASDAQ] – для себе я планую тримати 25% активів портфелю IPO у цих акціях.
Наступне, це тримати ліквідний портфель – для цього я куплю на 50% портфелю ETF на індекс Dow Jones 30. Також, ще потрібно для підвищення алокації – це рівномірність участі у IPO, тобто, з моменту прогріву я буду брати участь у всіх первинних розміщеннях.
Як ви бачите у нас для IPO залишається тільки 25% активів, і на перший погляд виглядає, що дуже не ефективно буде використовується капітал, проте це не так. Насправді алокації, як правило дуже малі, так як є дуже багато бажаючих брати участь у IPO – по результатам моїм алокацій, це у середньому 2,5%. Тобто, отримуємо акції у середньому на 50 доларів при виділенні на участь у IPO суми у 2000 доларів.
Тобто, перший період ми будемо отримувати середні результати, а уже на активному рості ринку, будемо мати прогрітий рахунок, і отримувати більші прибутки при більших алокаціях.
І ще хочу попередити, що навіть на активному рості, будуть IPO з негативним результатом – потрібно дивитись тільки на сумарний результат.
До речі, я провів невелике дослідження, на рахунок утримання компаній придбаних на IPO на довгострок. Тобто, не продавати акції після закінчення Lock up періоду, а тримати їх. Дослідження поверхневе, проте, із нього чітко видно, що портфель акції після первинного розміщення випереджує індекс SP500.
Звичайно, є акції, які падають у небуття, проте є акції, які давали більше 1000%, навіть одну знайшов з результатом більше 2000%. І це по цінам лістингу на біржі, а не по цінам які ми отримуємо безпосередньо на IPO (вони набагато кращі).
Але, незважаючи на це, я планую робити саме спекулятивний підхід до IPO – тобто буду продавати одразу після закінчення Lock up періоду. На це є дві причини, перша – це швидко звільняти вкладені кошти, щоби наступні IPO брати нормальним об’ємом?, а не блокувати гроші у акціях. А друга причина – це реалізувати основну перевагу первинного розміщення, а саме, суттєва різниця між нашою ціною розміщення і ціною лістингу на біржі. З часом ця перевага буде нівелюватись.
IPO я буду торгувати у брокера Freedom Finance, на даний момент альтернатив немає. А якщо у вас немає рахунку у цього брокера, то ви можете відкрити рахунок за ?посиланням.
Про всі IPO, у яких я буду брати участь я буду робити дописи, а окрім цього, для повного розуміння, я буду вести публічну статистику. Це буде дуже цікаво і прибутково!
Відео по темі:
Якщо вам цікава ця тема, ви можете слідкувати за оновленнями на телеграм-каналі та ютуб-каналі. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.
З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.