Як використати РЕЦЕСІЮ 2024 року, щоб розбагатіти

Як використати РЕЦЕСІЮ 2024 року, щоб розбагатіти

В осяжному майбутньому наступить один із найкращих часів, щоб кардинально покращити своє фінансове положення. Незважаючи на те, що поточний стан економіки не є у критичному стані, вона впевнено рухається в сторону рецесії. У цьому дописі ми розглянемо ознаки рецесії, чому варто очікувати її у середньостроковій перспективі і як використати рецесію, щоби ґрунтовно покращити свій фінансовий достаток.

І хоча слово «рецесія» звучить доволі негативно, це є просто частина економічного циклу, і рецесії відбуваються періодично. Тому, до неї треба бути готовим, щоби максимально використати таку можливість, і знижки які вона надає.

Як каже Баффет – «Погані новини – кращі друзі інвестора». Але, повторюсь – до неї потрібно готуватись.

Тому, давайте подивимось, чого варто очікувати у наступні орієнтовано 6-12 місяців. Але перед тим як перейти до аналізу, давайте розберемо що таке рецесія, щоби чітко розуміти із чим ми маємо справу.

І так, рецесія – це фаза економічного циклу, під час якої відбувається загальне зниження економічної активності. Як правило, рецесія супроводжується зниженням витрат, нульовий ріст внутрішнього валового продукту (або навіть його зниження), збільшення рівня безробіття і падіння інших економічних показників.

рецесія - економічний цикл

Якщо глянути на цей процес із середини, то це виглядає приблизно таким чином. У підприємства падають продажі, а відповідно і скорочуються прибутки. Тому, підприємство скорочує витрати, відповідно – це з одної сторони, зменшення зарплати у працівників, а з іншої – підприємства менше замовляють товарів і послуг у іншого бізнесу.

Такими чином, і працівники менше витрачають (бо зарплата менше), і інший бізнес також отримує менші продажі, і відповідно менші прибутки. Далі, все йде по колу – підприємства змушені ще йти на більші скорочення витрат – тепер вони звільняють частину працівників, а також, із-за низьких продажів, зменшують вартість власних товарів чи послуг, що вони надають – чим ще зменшують власні доходи.

А це ще погіршує стан економіки. І так спіраль закручується все гірше і гірше.

Що відбувається на ринку. Компанії звітуються гірше за очікування – це призводить до відтоку частини інвесторів. Далі, по ходу погіршення ситуації, компанії публікують дані, про зниження очікувань по прибутку у майбутньому. А це, призводить до ще більшого відтоку інвесторів.

А так як це відбувається у більшості компаній, то увесь ринок починає падати. Інвестори переводять свої гроші у більш прибуткові чи більш безпечні місця.

Як правило, для рецесії має бути якийсь тригер, що запускає такий негативний процес. Це можуть бути фінансові кризи, лускання фінансових бульбашок і будь-які інші події.

Що буде цього разу – важко сказати, але як на мене, рецесію спровокує здування бульбашки технологічних компаній. Я про це детально писав у дописі «Як рухнуть технологічні компанії».

Хоча, по великому рахунку, не важлива причина рецесії. Головне правильно її використати. І перед тим як переглянути самі ефективні інструменти, а також, як підготуватися до рецесії, давайте розглянемо, що зараз відбувається у найбільшій економіці світу.

І почнемо із внутрішнього валового продукту. Останні дані показують, що ВВП США активно знижується, і за І квартал 2024 року він рівний 1,6% (що було гірше за очікування у 2,3%), а на другий квартал очікується уже 1,6%, при чому, фактично ВВП може бути ще нижчим.

І почнемо із внутрішнього валового продукту. Останні дані показують, що ВВП США активно знижується

Тобто, динаміка ВВП доволі стрімко падає, такі речі просто так не відбуваються. Дані за ІІ квартал 2024 року вийдуть 30 травня – будемо слідкувати.

Наступний індикатор – це рівень безробіття. Якщо відкинути дані за 2020 рік, оскільки там пандемійний рік був, то видно що зараз йде плавне заокруглення динаміки рівня безробіття вверх, тобто воно збільшується.

Наступний індикатор – це рівень безробіття

Узагалі безробіття це є запізнюючий індикатор рецесії, тобто, він починає ріст уже коли рецесія відбувається. На даний момент, безробіття уже доволі плавно росте, останні дані були 3,9%, тобто впевнено підбираємось до 4%.

плавно знижується динаміка росту заробітної плати

З іншої сторони, плавно знижується динаміка росту заробітної плати. Нові цифри, по комплексу даних по безробіттю вийдуть 7 червня – також варто слідкувати.

Наступний індикатор – це індекс PMI. Це дуже сильний випереджуючий індикатор, і на даний момент він знаходиться нижче рівня 50, тобто, у значенні, яке показує зниження економіки.

Наступний індикатор – це індекс PMI. Це дуже сильний випереджуючий індикатор

У попередній раз його дані трішки ввели в оману деяких інвесторів – тобто, індекс перейшов від значення нижче 50 у зону вище, але одразу ж і повернувся. Я про це попереджав, що це не несе жодного позитиву – це підтверджували інші індикатори.

Наступні дані по PMI вийдуть 3 червня – будемо слідкувати. По макро статистиці достатньо, є і інші індикатори, але вони будуть показувати схожу картину.

Єдине, на що я хочу ще звернути увагу – це на індикатор Баффета (це є відношення капіталізації фондового ринку США до внутрішнього валового продукту). Зараз цей індикатор знаходиться в рамках двох стандартних відхилень від середнього значення, тобто ринок дуже сильно перегрітий.

індикатор Баффета (це є відношення капіталізації фондового ринку США до внутрішнього валового продукту)

Ці дані просто не можна ігнорувати. Так, це не знак, що на днях все повалиться вниз, але це точний середньостроковий показник.

І ще один важливий графік, і переходимо далі. Нижче ви бачите графік ймовірності рецесії, і на даний ймовірність рецесії у наступні 12 місяців становить приблизно 70%.

графік ймовірності рецесії, і на даний ймовірність рецесії у наступні 12 місяців становить приблизно 70%

Це надзвичайно високе значення, особливо із врахуванням попередніх історичних спрацювань. А друга сторона цього графіка – це офіційні дані федерального резервного банку Нью Йорку, який є одним із 12 членів ФРС.

Далі ми розглянемо які інструменти можна використовувати, щоби заробити на рецесії, але перше визначимо, як найточніше знайти дно ринку. Звичайно, я не говорю що можна купити самісіньке дно, але можна знайти оптимальний час набору позиції.

Почнемо з того, абсолютне дно рецесії чи будь-якої кризи – це максимальна капітуляція інвесторів. А її визначити, насправді, не так вже і важко.

Є ціла серія індикаторів сентименту, тобто настроїв – це опитування інвесторів, це індекси жадності і страху, метрики соціальних мереж, google trends, це врешті решт, максимально панічні заголовки у пресі. Це одна сторона медалі.

Інша – зворотна, це дані по розумним грошам, тобто максимальний ріст покупок інсайдерів, це позиції хеджерів і так далі.

Добавляємо сюди дані по макро – і у нас буде готова відповідь. Якщо переживаєте, що упустите момент, то при бажанні можете підписатись на мій телеграм канал – я там оперативно викладаю всю важливу інформацію, а так як я  практикуючий інвестор, то і всі свої угоди і плани по угодам (ще до їх виконання) викладаю там. Канал суто інвестиційний, без нічого лишнього, тільки прикладна інформація.

І перед тим, як перейти до питання «як підготуватися до рецесії», давайте пройдемось по актуальним фінансовим інструментам.

І так, перший інструмент це – акції. Акції є одним із найкращих інструментів, щоби заробити на кризі.

Тут є два моменти. По-перше, на кожній рецесії йдуть хороші знижки на акції. Ринок в середньому падає на 31% під час рецесії, проте цього разу, є шанси на більш глибоке падіння, так як крім проблем, що насуваються на економіку, безпосередньо сам ринок є надзвичайно перегрітим.

Ринок в середньому падає на 31% під час рецесії

Якщо взяти аналітиків великих інвестиційних банків, то їх розрахунки показують можливість падіння у середньому на 30-60%. А якщо на стільки падають ринки у середньому, то будуть хороші компанії, які впадуть у ціні на 60-80% і більше.

Другий позитивний момент рецесії – це відсів поганих компаній. Тобто, слабкі компанії, які заледве виживають, і живуть від кредиту до кредиту – просто збанкротують. А це, в свою чергу, полегшує відбір акцій у свій портфель.

А якщо не має бажання вибирати акції, то просто візьміть ETF на біржовий індекс – це є також дуже хороше і безпечне рішення.

Другим таким інструментом є криптовалюта. Крипта – це такий же ризиковий інструмент як і акції, вона падає коли падають акції, і росте – коли ростуть акції. Так, крипта це інший клас активів, але все одно вона відноситься до групи ризикових. Єдине що, криптовалюти це більш волатильний інструмент – вона падає значно глибше ніж біржові індекси, а при рості – росте набагато вище.

Тому, це більш ризикова ідея, але із набагато більшим потенціалом.

Наступний хороший інструмент – це нерухомість. Але я не спеціалізуюсь по нерухомості, тому йдемо далі.

Готівка. Так, звичайна готівка – це дуже хороший інструмент для кризи. Прийнято рахувати, що готівку не можна тримати, оскільки її з’їдає інфляція. Але, коли усе навколо падає, готівка стає самим безпечним місцем зберігання цінності.

По даним City Group із 2001 року готівка є єдиним активом, який забезпечує актуальний захист під час рецесії. У такі часи навіть великі інвестиційні і хедж фонди просто накопичують готівку.

Навіть, якщо подивитися на дії Уоррена Баффета і його фонд, то він зараз максимально переходить у готівку.

Уоррена Баффет і його фонд, то він зараз максимально переходить у готівку

Як каже Рей Даліо – «cash is no longer trash», готівка уже не сміття.

Важливо розуміти, що готівка мається на увазі у валюті економічно сильних держав – долар США, євро, британський фунт і тому подібно. Гривня в кризу не найкраще рішення.

І перед тим як підійти до підготовки до рецесії – поглянемо на останній інструмент. Це – короткострокові облігації.

Фактично, це є аналог готівкових коштів, але ви будете додатково отримувати невеличкі відсотки і ваш капітал буде трішки рости (принаймні інфляцію будете переганяти).

Як я і говорив у попередніх відео і дописах, акції я припинив купувати, і якщо виходить поповнити брокерський рахунок, то все переводжу в короткострокові облігації. Те ж саме і з дивідендами від акцій – перенаправляю їх на покупку облігацій.

Купую я не прямі короткострокові облігації, а через ETF фонд SHY – це доволі зручний варіант.

Купую я не прямі короткострокові облігації, а через ETF фонд SHY – це доволі зручний варіант

А тепер до підготовки до кризи, бо в теорії все звучить дуже привабливо, але більшість людей не зможуть скористатися такою можливістю.

Почнемо із того, що рецесія буває доволі рідко, приблизно раз на 10 років – тому треба використовувати кожну можливість, це є швидкий фінансовий ліфт.

Ви можете заперечити, що остання криза була у 2020 році, і щось зарано для нової. Проте, це не зовсім так. У 2020 році рецесії не дали розвинутись, вона як тільки появилась – її одразу залили грошима і пом’якшеннями. А це, тільки відтермінувало розвиток рецесії, але ніяк не її вирішило. Більш того, як на мене із-за тих дій, нова криза буде більш глибокою і затяжною.

А тепер до справи, як підготуватися до рецесії.

Перше – це бути готовим психологічно. Здається це банальщина, але це не так. Ми звикли, що коли ціни на товари чи послуги падають – то це добре. Так і є, і це ми добре розуміємо в усіх сферах – крім фінансів.

Як тільки ринки починають падати, одразу усі починають говорити що на фондовому ринку всіх обманюють, крипта скам і так далі.

Я не виключення. Я не був готовий і пропустив можливість заробити на кризі 2020 року (хоча усе вказувало купувати) – бо думав, що цього разу усе інакше, але і того разу і всі інші кризи – завжди усе однаково. До кризи просто треба бути готовим.

А на справді, коли усе стає дешевшим, інвестор, який розуміє що відбувається – купує, бо за ті ж самі гроші, можна купити більше. Тому треба переформувати своє бачення, щоби воно працювало вам на користь вам, і не було страшно купувати.

Друге – потрібно чітко усвідомлювати, що після ведмежого ринку завжди появляється бичачий.

Тобто, якщо ви купили якійсь хороші активи на рецесії по хорошій ціні, але ринок продовжує падати, то це не проблема. Ви уже у виграшній позиції, так як маєте перевагу.

По дослідженням Yahoo Finance у перший рік відновлення ринку, він у середньому росте на 40%, а за два перших роки показник росту становить 68%.

А це значить, навіть не вгадуючи абсолютне дно, просто інвестуючи на падінні – це уже є вигідним рішенням. Фондовий ринок у довгостроковій перспективі завжди відновлювався у кожному випадку.

Третє – не чекати коли офіційно оголосять рецесію. Оголошення рецесії йде уже по факту, тобто, коли усі фундаментальні показники це підтвердять, і офіційні органи їх опрацюють і також підтвердять.

А це відбувається тільки заднім числом, коли економіка уже відновлюється. А у такому випадку, заробити максимально навряд чи вийде.

Потрібно тримати руку на пульсі, тим більше, що це не так і складно.

Четверте – потрібно почати діяти і готуватися ще до кризи. У моменти перегрітого ринку потрібно мати готівкові гроші, щоби було що інвестувати під час рецесії.

Також, треба мати кошти у реальному житті, тобто якусь частину коштів просто відкладати на власні майбутні побутові потреби. Справа у тому, що під час кризи часто падає рівень зарплати, регулярно бувають скорочення – невідомо, що може бути із вашим постійним джерелом доходів.

Рецесія може тривати і кілька років, тому якщо ви не будете підготовленими, то вам можливо прийдеться продавати власні інвестиції у збиток, просто для того, щоби прожити, замість того, щоби навпаки, заробити на цій ситуації.

Тут є цілий комплекс рішень – це подбати про свою кар’єру (щоби бути умовно, незамінимим працівником) чи посилити свою справу (якщо ви не найманий працівник), максимально вийти із кредитів і по можливості зменшити споживання на час рецесії. Варіантів багато, і це доволі індивідуально.

Багато хто не дооцінює цей момент, а він дуже дорого обходиться. Це один із найважливіших факторів успішного інвестування узагалі.

Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.

? ТОП криптобіржі, якими я користуюсь:

? Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
? Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>

? Брокер фондового ринку №1 в світі:

? Interactive Brokers із бонусом до 1000$ >>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!

Відео версія:

Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest