Ось як SMART MONEY маніпулюють ВАШИМИ угодами, щоби ви втрачали! (як протистояти)

Ось як SMART MONEY маніпулюють ВАШИМИ угодами, щоби ви втрачали! (як протистояти)

Маніпулювання ринком – це доволі неприємна проблема, яка у кращому випадку зменшує наші прибутки, а у гіршому – приводить до відчутних збитків, навіть до повної втрати капіталу. При чому, маніпуляції відбуваються не тільки на фондовому ринку чи на крипті, вони бувають на усіх ринках – на облігаціях, золоті і товарних активах, і навіть на форексі. Тому, ми розглянемо найпоширеніші види маніпуляцій, щоби бути обізнаним, як їх застосовують проти нас, і як цьому протистояти. Це буде суто практичний допис, тільки із конкретикою і без води.

Одразу до справи. Почну із того, що маніпуляції зачіпають доволі широкий спектр учасників ринку – починаючи від стратегічних довгострокових інвесторів, які вкладають у активи на роки, і закінчуючи скальперами, які тримають угоди іноді менше хвилини.

Що таке узагалі маніпуляція? Маніпуляція – це перелік різного типу незаконних дій, ціль яких – ввести в оману учасників торгів і нажитися  на цьому. Так як багато таких дій не є незаконними у багатьох країнах (із-за відстаючого або недосконалого законодавства) або є такими, що межують із законом – то маніпулювання, можна частіше віднести до неетичної поведінки, ніж до незаконної.

І почнемо із простіших і, можливо, відомих вам видів маніпуляцій – на них не будемо детально зупинятись, і далі буду розповідати по факту складності і хитромудрості маніпуляцій – на них буде більше деталей.

Отож, найбільш відомим видом маніпуляції ціною – є схема накачування і скиду (Pump and dump). Коротко, якщо це на акціях – то маніпулятори викуповують задешево акції якихось, як правило, неліквідних компаній, а далі починають рекламувати її.

Це можуть бути розсилки спам листів, інвестиційні форуми і чати, публікація неправдивих аналітичних оглядів, холодні дзвінки і багато інших варіантів. У старіші часи навіть звичайною поштою розсилали такі повідомлення.

схема накачування і скиду (Pump and dump)

Довірливі інвестори починають скуповувати акції, далі актив починає рости експоненціально – далі включається FOMO у інвесторів, і в акцію заходить масовий інвестор.

А коли організатор накачки продав усі свої акції – то реклама закінчується, через певний час зупиняється притік нових покупців, і відповідно ціна каменем летить вниз.

До речі, на фондовому ринку такі прямі накачки уже стають більш рідкісним явищем. Справа у тому, що їх доволі швидко відслідковують, і знаходять організаторів. Зате вони з’явились на крипті.

А на крипті все стало набагато простіше – не треба викуповувати жодні токени чи монети, просто при випуску власних – залишити собі необхідну кількість. А далі, як найпопулярніший варіант, через рекламу у телеграм каналах (бо в телеграм є велике охоплення), можна зробити хорошу накачку ціни.

Ця схема працює до речі і на товарних ринках. Один із найвідоміших випадків – це у кінці 70-х брати Хант захотіли взяти під контроль ринок срібла. Вони викуповували усі контракти на срібло, із-за чого срібло дало 10 «іксів».

Вони викуповували усі контракти на срібло, із-за чого срібло дало 10 «іксів»

Певний час, вони володіли третиною світових запасів срібла. Щоби не вдаватися у деталі, втрутилась біржа COMEX, внаслідок чого ціни почали падати, а братам Хант не вистачало маржі і схема посипалась. Як результат ціна срібла повернулась до діапазону, який був перед накачкою.

До речі, по цій накачок і скиду акцій є два сильних фільми – це «Бойлерна» і «Вовк з Уолл-Стріт». Якщо ще не бачили, рекомендую до перегляду.

Як вберегтися від цієї маніпуляції? Дуже просто – не лізти у сумнівні активи (особливо по рекомендаціям телеграм каналів чи спам листів), і не купувати ніякі активи, коли йде експоненціальний ріст.

Наступна маніпуляція – це неправдиві новини. Мова йде не тільки про відверту берхню, але і про викривлення фактів, роздування подій, які не мають якогось значення, замовна аналітика і так далі.

Проблема таких маніпуляцій, це-перше – майже неможливо довести їх незаконність, скоріш це питання етики. А по-друге – таким чином маніпулюють «твердими активами», як біткойн, акції великих компаній, товарні активи і так далі.

Найбільш наочним прикладом є інвестиційні банки у США. Коли їм потрібно продати пені власні активи, вони випускають аналітику, яка говорить протилежне – що той актив має перспективи до росту. Тим самим – вони продають свої активи довірливим інвесторами.

Чому я кажу що це приклад наочний – бо по таким інвест банкам регулярно йдуть судові процеси, внаслідок чого, вони отримують невеличкі штрафи (порівняно із прибутком), і то, суто за конфлікт інтересів між банком і клієнтом. Бо довести, що це запланована маніпуляція – майже неможливо.

Маніпуляторами також часто виступають фізичні особи, наприклад той же Ілон Маск регулярно маніпулював ціною на твіттер, теслу, біткойн, догекойн і так далі. При цьому, комісія по цінним паперам і біржам нічого толком не довела, просто ввела якісь смішні обмеження для нього.

До речі, такими маніпуляціями займаються і центральні банки. Вони це називають «вербальними інтервенціями» і не несуть жодної відповідальності – хоча це є сама звичайна маніпуляція.

Тобто, такі маніпуляції повсюди – напевно не менше половини фінансових новин несуть у собі якусь маніпулятивну складову. І проблема у тому, що довести протиправні наміри – майже неможливо, а питання етики хвилює далеко не всіх.

Та не зважаючи на це, протидіяти таким маніпуляціям доволі просто. Не треба вірити усім новинам, кожну новину, яка здається важливою для вас треба перепровіряти, чи не має маніпуляції даними, чи посилання є на достовірні джерела і так далі.

Ну а саме важливо – проводити власний аналіз, а не вестися на те, що хочуть вам нав’язати. Бо за ваші гроші відповідаєте виключно ви.

Продовжуємо. Наступний вид маніпуляції – це продаж потоку ордерів. Так, є брокери які цим грішать. І як не дивно, це не вважається незаконним.

Чим погано, що брокер продає дані про наші ордера? Все просто – ви отримуєте гіршу ціну виконання ордера.

Пояснюю. Наприклад, ви відправили маркет ордер на покупку акції по 1 долару, ці дані отримує покупець потоку ордерів, і перед вами викуповує ту заявку по 1 долару, і продає вам уже по 1.01 чи навіть вище. Тобто, шляхом маніпуляцій він забирає частинку вашого прибутку собі.

Із лімітними ордерами схожа історія – той хто має доступ до потоку ордерів починає фронтранити ваш ордер, багато кого це змушує переставляти ціну вище (якщо ми говоримо про покупку) – так як ордер довго не виконується, і там по вищій ціні, вам продають раніше куплену акцію.

Узагалі варіантів використання потоку ордерів багато, і жоден не діє на користь інвестора. Якщо здається, що ще копійки, то це не так – останні дані, що я знайшов – це дохід більше 8 мільярдів доларів за 2021 рік, і ця цифра з року в рік росте.

Які брокери продають потоки ордерів? Майже усі, у кого є безкоштовна торгівля – звідкілясь треба брати прибуток, наприклад, той же Robinhood. А що робиться на нерегульованих криптобіржах, важко узагалі уявити.

Як вберегтися? Уважно вибирайте брокера фондового ринку чи біржу (у випадку крипти).

Наступний вид маніпуляції – це спуфінг (spoofing). Суть цієї маніпуляції – це розміщення великої кількості ордерів, без наміру їх виконувати.

Тобто, цими ордерами маніпулятори роблять видимість великої кількості покупців чи продавців. А це створює видимість ажіотажної покупки чи навпаки, панічних розпродажів, щоби вплинути на інших інвесторів та стимулювати їх здійснити бажану дію.

Тим самим, шахраї продають або купують актив по хорошим цінам, одержуючи надприбутки.

Як ви розумієте, цей процес повністю автоматизований, тобто виконується спеціалізованим програмним забезпеченням.

І якщо ви думаєте, що це якість копійчані маніпуляції, то це зовсім не так. Хто можливо пам’ятає у 2010 році був такий собі Flash Crash, коли фондові ринки США за кілька хвилин втратили 1 трильйон доларів у капіталізації.

Наступний вид маніпуляції – це спуфінг (spoofing)

Винного звичайно знайшли – це був трейдер, який займався саме спуфінгом, виставляв і знімав ордера на 200 мільйонів доларів. Зробив він це приблизно 19 000 разів.

Вберегтися від такої маніпуляції просто – не вестися на паніку, як правило, такі проливи швидко закриваються.

Наступний вид маніпулювання – це Wash Trading. Він полягає у тому, що шахраї проводять багато угод на покупку і продаж, тим самим створюючи видимість активності.

Це роблять із кількох причин. Перша – це залучення інтересу до активу і більш широкої аудиторії трейдерів. Тобто, великі об’єми попадають на сканери трейдерам, які починають цікавитись активом і на ньому торгувати чи інвестувати.

Інший варіант – створення штучно високої ціни. Тобто, на якийсь неліквідний актив, маніпулятор із різних аккаунтів купує і продає його, поки цей актив не попаде на сканери інших трейдерів, які також почнуть викуповувати даний актив за завищеною ціною.

Така схема була популярна серед NFT, коли вони були на піку популярності, таким чином розганяли ціну нічого неварті NFT, і продавали довірливим інвесторам.

Протистояти такому доволі просто – потрібно проводити власний аналіз і не купувати нічого просто із-за того, що воно росте в ціні, чи там підвищені об’єми.

Ще одна популярна стратегія маніпулювання називається «Ведмежий набіг». У деяких джерелах, цю схему називають «Дискредитація активу». Суть підходу доволі простий – шахраї набирають коротку позицію по інструменту і далі, усіма доступними способами пробують опустити ціну.

Для цього вони використовують запуск, наприклад, неправдивих новин, те що я розповідав раніше. Ціль цього посіяти негатив, невизначеність і сумніви у інвесторів, які починають на емоціях продавати і стають паливом для падіння ринку.

А далі уже справа тільки у тому, щоби підтримувати потік негативних новин аж до моменту виходу із позиції маніпулятором.

Чому використовується саме коротка позиція? Все просто, ринки падають швидше ніж ростуть, оскільки страх є сильнішою емоцією ніж жадність.

Тобто, для запуску ведмежого набігу, треба в рази менше ресурсів, ніж для схеми памп енд дамп.

Протидіяти цій маніпуляції теж можна. Просто, перевіряйте інформацію, майте кілька джерел незалежної інформації, а також – обов’язково проводіть власний аналіз.

Ще одним механізмом маніпуляції є публічні дії учасників ринку. Саме – дії, а не публікації у медіа чи висловлювання.

Справа у тому, що діям більше довіряють, ніж словам. Прикладом такого можуть бути покупки інсайдерів компаній – так як за угодами інсайдерів слідкує багато інвесторів. Є випадки, коли інсайдери купують акції своїх слабких компаній, щоби довести, що у компанії все добре і заманити інвесторів у покупку акцій.

Інші хитріші інсайдери не купують акції, а просто подають звіт у SEC, що вони купили, а через певний час звітують, що попередній звіт був помилковим. Буває і так.

Інсайдери маю на увазі законні – ті, що звітуються у комісію по цінним паперам і біржам. Не буду детально зупинятися, все є у безкоштовному «Розумні Гроші» (у розділі “База знань“).

Також, такою маніпуляцією можуть бути байбеки компанії чи підвищені дивіденди, для фінансування яких компанії іноді навіть беруть кредити, чим ставлять компанію у ще гірше становище.

На крипті також існує така маніпуляція – це рух крипто активів у гаманцях великих холдерів криптовалюти, чи як їх називають – китів. Коли вони переводять крипту із одного гаманця на інший, чи переказують на якусь криптобіржу, чи навпаки виводять із біржі на свій гаманець – це часто трактується трейдерами чи інвесторами як потужний сигнал на покупку чи продаж, чим активно користуються ці крупні утримувачі крипти для власної вигоди.

Боротись із цим видом маніпулювання також просто – не робити висновки із повітря, часто дії інсайдерів чи перекази між крипто гаманцями не несуть жодної корисної інформації.

А ще є технічні маніпуляції. Один із варіантів, на графіку ціни «вимальовують» якусь відому фігуру технічного аналізу, а коли довірливі трейдери бачать її і роблять свою ставку – то маніпулятори розвертають ціну.

Це можуть бути ідеальні трикутники, чашка з ручкою і т.п. – головне, щоби кидалось в очі і виглядало 100% сигналом.

Ще один вид технічного маніпулювання – це «Розхитування». У вибраному інструменті штучно постійно збільшується волатильність, при цьому трейдери починають переставляти власні стоп-лосс ордера далі і далі, які зі збільшенням амплітуди волатильності постійно спрацьовують. На чому і заробляють маніпулятори.

Ще один вид технічного маніпулювання – це «Розхитування»

Який вихід? При технічних маніпуляціях потрібно завжди ставити стопи і не пробувати відігратися, а торгувати тільки те, що ви розумієте.

Є ще така стратегія маніпулювання під назвою «Водоскид». Спочатку маленькими порціями маніпулятор купує актив, а коли набрав достатній об’єм – продає величезними ордерами по ринку. А так як, у стакані цін обмежений об’єм, то ціна просто валиться вниз. Плюс до падіння приєднуються інші трейдери, плюс спрацювання стопів. Внаслідок чого, ціна опускається в рази нижче ціни, де маніпулятор скуповував актив.

стратегія маніпулювання під назвою «Водоскид»

Ціль цієї маніпуляції – формувати дуже низьку ціну активу, як правило для набору власної великої позиції.

Схожою є стратегія «прокол». Особливо часто вона зустрічається на крипті – це різкий імпульс вниз – збір стопів у покупців, і далі таке ж різке повернення вверх – збір стопів продавців (у кого спрацювали ордера на продаж).

Схожою є стратегія маніпуляції «прокол».

Узагалі, технічних варіантів маніпуляцій є просто неймовірно багато.

Давайте перейдемо до ще однієї групи маніпуляцій ринку, яку можна об’єднати під назвою «Захват ринку».

Як правило, це стосується акцій. Наприклад – розмиття долі інвестора. Як варіант, мажоритарний інвестор випускає нові акції і викуповує їх сам (або через афілійовані компанії). Тобто, ви могли мати 1% компанії, а тепер 0,01%.

Хто слідкує за фондовим ринком України, той знає, що у нас не так давно, також була така ситуація у одній великій компанії.

Іншим варіантом можуть бути махінації із депозитаріями, куплені судові рішення, націоналізація активів та інше.

Як боротися із такими маніпуляціями? Ну, якщо у вас великі інвестиції – то можна спробувати судитися, якщо ні – то просто списати активи і забути про них. Але узагалі, щоби не допускати такого – не вкладайте гроші у незрілу економіку, гроші люблять капіталізм – там вони ростуть і там вони в безпеці. А якщо уже хочете вкласти у економіку, що розвивається – то невеликі суми і з розумінням ризиків, це вже щось ближче до венчурного інвестування.

Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.

? ТОП криптобіржі, якими я користуюсь:

? Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
? Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>

? Брокер фондового ринку №1 в світі:

? Interactive Brokers із бонусом до 1000$ >>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!

Відео версія:

Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest