Що таке акція?

Що таке акція?

Навіщо ж компанії випускають акції? Які переваги вони отримують від випуску? Та, як інвестор може заробити на акціях? Навіщо власні кошти вкладати у акції? Про це сьогодні у дописі?

Спочатку розберемо навіщо компанії випускають акції. Для прикладу, підприємець Михайло є власником кав’ярні. Справи йдуть добре, справа приносить хороший грошовий потік.

Та приходить час, і Михайло планує розширити свій бізнес і відкрити ще десяток кав’ярень. Він порахував вартість оренди приміщень, заробітної плати працівникам, вартість інших витрат, і вийшло, що на його задум необхідно 5 000 000 гривень.

Але ось у чому проблема, у Михайло усього є тільки 500 000 гривень. Що ж робити? Як варіант, можна піти в банк і спробувати взяти кредит. Але за кредит потрібно платити відсотки, тобто прибутковість справи буде під питанням.

Та ще й не факт що банк узагалі дасть кредит під справу.

Тому Михайло вирішує піти іншим шляхом, а саме, залучити інвесторів. Для цього він випускає акції.

Він випускає 10 акцій вартістю по 500 000 гривень на покриття вартості нової справи. Одну акцію він купує сам, а інші 9 купують зацікавлені інвестори.

Тут ми підходимо до поняття акції. Акція – це частина компанії, і власник такої акції є фактичним співвласником такого підприємства. Він має право на отримання частки прибутку та має право брати участь в управлінні компанією.

У нашому випадку, 1 акція це 10% від усього підприємства. Тобто, власник однієї акції має право на 10% від прибутків кав’ярні, та сила голосу при управлінні кав’ярнею також рівна 10%.

Через рік діяльності кав’ярні заробили 1 000 000 гривень. Тому, співвласники компанії, які володіють акціями вирішили розділити цей прибуток. Тобто, на кожну акцію припадає 100 000 прибутку. Такий вид виплат прибутку компанії називається дивіденди.

Та окрім цього, підприємство ще більше розрослось і вартість усіх кав’ярень досягає 10 000 000 гривень. А це означає, що вартість кожної акції становить 1 000 000 гривень, тобто виросла вдвічі.

У цьому випадку, якщо власник акції продасть акції іншому інвестору, він отримає прибуток.

Таким чином, ми можемо зробити висновок, що за допомогою акцій можна заробити двома шляхами – за рахунок виплат дивідендів та за рахунок росту вартості акції.

Але все може піти не так радісно, кав’ярні можуть збанкротувати не витримавши конкуренції із іншими кав’ярнями, чи по іншій причині. Тому, окрім можливості заробити, інвестори несуть ризики втратити кошти.

Таким же чином, можна купувати акції публічних компаній, таких як Apple, Google, Microsoft та тисяч інших компаній. Купити акції публічних компаній можна на фондовій біржі.

А що таке фондова біржа, навіщо вона існує і які функції виконує – ми розглянемо у наступних дописах.

Якщо у вас є запитання чи цікаві доповнення – пишіть у коментарях, буду радий почути ваші думки по темі.

? Корисні посилання по темі:

? Відкрити рахунок із бонусом 1000$ на комісію у брокера №1 Interactive Brokers>>>
? Відкрити рахунок у альтернативного брокера – Freedom Finance>>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте створення україномовного контенту!

Відео версія:

Якщо вам цікаво бути в курсі інвестиційних стратегій та їх результатів, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.

З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest