Чому більшість інвесторів втрачають гроші на ринку? Як насправді працює ринок!

Чому більшість інвесторів втрачають гроші на ринку? Як насправді працює ринок!

Чому більшість людей втрачають гроші на ринку? Хто управляє ринком і чи існує так званий маніпулятор? У цьому відео розглянемо як насправді працюють ринки, і саме головне – як це знання допоможе заробляти!

Узагалі звідки появилась тема, що ринком керує якась невидима рука, якийсь маніпулятор, чи як останнім час люблять говорити «кити».

Усе насправді старе як світ – на ринку більшість трейдерів і інвесторів постійно втрачають гроші. Шукають нові стратегії, чудотворні індикатори, якісь патерни і так далі, тобто, замість того, щоби глибше зануритись у тему – шукають прості шляхи.

І звичайно, після регулярних фінансових втрат більшість просто здається і починає вважати, що на ринку неможливо заробляти, бо ринком хтось керує і постійно призводить усіх до збитків. Як зараз популярно казати «бриють хом’яків».

Це все старе як світ. Історично, люди завжди коли не могли щось об’яснити логічно (коли не просто не вистачало знань), вони пояснювали це вищими силами. Коли люди не знали фізики, вони рахували що блискавка, це робота вищих сил. А як інакше пояснити явище?

Коли люди не знали фізики, вони рахували що блискавка, це робота вищих сил.

Цим користувалися інші люди, які мали зиск із цього. Вони могли придумати пояснення на будь-яку подію. Вдарила блискавка? Ну, значіть вищі сили чимось не задоволені – і вони отримували із цього власну вигоду, вони працювали по принципу «дайте грошей, я все вирішу».

Те ж саме і зараз. Є цілий культ блогерів і псевдо фінансових гуру, які розповідають про містичних маніпуляторів, які управляють ринком. А вони «знають» як працюють маніпулятори, просто купіть якийсь курс чи вступіть у супер секретний чат, і будете знати як купувати разом із маніпуляторами))

Звучить смішно, але насправді це сумно. Особливо враховуючи, що покупці таких продуктів, інвестори мало що втратять на таких продуктах, вони і на ринку також втратять.

Тому давайте розберемо, чому ж все таки більшість учасників ринку (за деякими даними більше 90%) втрачають гроші на ринку.

Давайте вияснимо для початку, що таке ринок. Ринок – це настрої учасників торгів. Тобто, на ринку є дві групи учасників, це покупці та продавці. Тому, ринок росте – коли бажаючих купити більше, ніж бажаючих продати. І, відповідно, ринок падає, коли продавців більше ніж покупців.

А сам баланс як раз формується настроями. Чим більше позитивних очікувань – тим більше покупців, а чим більше негативних – тим більше продавців. Тобто все формується психологією людей.

Як казав легендарний трейдер Джессі Лівермор – «Ринки ніколи не зміняться, бо ніколи не зміниться людська природа».

Добре, але чому ж тоді, у своїй більшості малі та середні спекулянти втрачають кошти, а великі і професіональні – навпаки, ще більше заробляють. Усе просто – вони розуміються у людській природі, у психології ринку.

Ринок – це настрої учасників торгів

Людьми керують дві основні емоції – страх і жадність. І саме це використовує професійний капітал. Вони набирають позиції у період паніки, а продають у період ейфорії.

І це не тому що вони такі геніальні, а тому, що насправді, у них немає інших варіантів, бо щоби розпродати велику кількість активу, потрібні величезні зустрічні заявки. Тобто, якщо якийсь фінансовий інструмент торгується об’ємом 1000 контрактів на день, а вам потрібно продати 100 000 контрактів, то на звичайному ринку це буде неможливо, бо ціна просто вкатається в дно. Це буде однозначно величезний збиток.

Тому, єдиний варіант продати у прибуток власні активи це тільки наявність ейфорії на ринку. Коли покупців багато і вони готові купувати за будь-яку ціну. Саме тоді їм можна розпродавати активи і фіксувати прибутки.

Те ж саме і на рахунок покупки професійним капіталом, набрати великий об’єм позиції можливо тільки тоді, коли присутній великий страх, а ще краще – паніка. Інакше ніяк. Денний об’єм у кожного інструменту обмежений, і розмір заявок у стакані цін також.

присутній великий страх, а ще краще - паніка

І для цього немає потреби робити якісь зусилля – усе стається саме собою. Коли ринки сильно ростуть – усі починають на цьому хайпити, появляються новини про безмежні перспективи, це підхоплюють блогери і псевдо аналітики – йде автоматичний розігрів теми.

Таким чином, різного типу інвестори і трейдери починають масово купувати, часто навіть і з кредитними плечима. Появляється так зване FOMO – страх втратити можливість заробити.

Все робота зроблена – є потік покупців, яким можна продавати власні великі позиці без втрати вартості. Так фіксується прибуток тими, хто розуміє як працює ринок.

Є навіть теорії змов, що типу, ці умовні «великі гроші» замовляють у пресі статті, щоби проманіпулювати настроями. Але я особисто впевнений, що цього немає. Справа у тому, що фінансові журналісти є посередніми інвесторами, і тому вони дійсно можуть вірити у те що вони пишуть… я вже мовчу про інші джерела фінансової інформації.

теорії змов, що типу, ці умовні «великі гроші» замовляють у пресі статті

Ви ж розумієте, що якби той фінансовий журналіст чи аналітик розумів як усе працює, то він би не працював на когось, а успішно управляв би власним чи залученим капіталом. Не говорю навіть про псевдо експертів, які є насправді дилетантами, і розкручують тему, маючи, в найкращому випадку, поверхневе розуміння процесів.

Рівно те ж саме і з покупками – по такому ж сценарію натовп інвесторів, через інформаційний простір спонукають продавати. Але мало хто із цих інвесторів задумується кому вони продають і навіщо хтось купує, якщо усе так погано.

Тобто, для того щоби створити ейфорію чи паніку, потрібно просто створити інформаційний привід. Він може появитись чисто технічно – наприклад, стрімкий ріст чи падіння ціни активу, обновлення історичних максимумів чи мінімумів, або роздутий новинний фон.

А часто це йде все разом. Дуже показовою є історія із ціною на біткойн. На всіх історичних подіях для біткойну, де по ідеї він мав безмежно рости, його ціна не росла, а навпаки – падала.

Дуже показовою є історія із ціною на біткойн

Можете самі переконатись що було після дозволу на торгівлю ф’ючерсного контакту на біткойн на СМЕ (чиказькій торговій біржі), далі було IPO Coinbase (лістинг акцій на фондовій біржі), дозвіл ф’ючерсного ETF на біткойн, а зараз і вихід спотового ETF.

Все це потужні інформаційні приводи, де капітал може розвантажити свої позиції у роздрібного інвестора.

Зразу випереджу можливе питання – чому ж ціна не падає одразу після інфоприводу, а може і дале рости. Все просто – те що крупний капітал вийшов із позиції не означає, що закінчились покупці. При сильному FOMO може спокійно ще довший час продовжуватись тренд, але він усе одно уже буде обмеженим у часі, так як основна сила покупців уже, так би мовити «погашена» у крупні продажі. А при відсутності параболічного руху роздрібні покупці почнуть розпродавати власні активи і починається розворот ціни.

потужні інформаційні приводи, де капітал може розвантажити свої позиції

Узагалі, якщо ви аналізували новинний фон – то самі позитивні новини виходять завжди на піку ринку, а самі негативні – на мінімумах ціни. Зверніть на це увагу.

Як приклад. В 2020 році на пандемії були найкращі можливості купити акції чи біржовий індекс – але новинний фон говорив протилежне. Навіть повністю розуміючи цей процес, я особисто не купив у той момент акції – страх втратити кошти сильно впливає на людей і паралізує логічні висновки.

В 2020 році на пандемії були найкращі можливості купити акції чи біржовий індекс

Думаю ви чули фразу «Купуй на слухах, продавай на фактах» – вона дуже гарно відповідає справжній картині ринку. Може прямолінійно її не варто сприймати, бо все ж таки ринки не лінійні, але мати на увазі необхідно.

Як ви бачите – ринок це просто психологія учасників торгів. Людині простіше купувати коли актив росте і всі навколо твердять про ріст, це заспокоює і підтверджує умовну правильність власних дій.

А коли все падає, і коли зі всіх куточків лунає, що все пропало – у такі моменти купувати нереально важко. Я це на собі проходив, тому точно знаю, про що говорю.

І важко буде до того часу, поки ви не переконаєтесь самі що саме так працює ринок. Психологія більшості не міняється – середньостатистичний інвестор чи трейдер завжди буде втрачати, а крупний капітал, та поодинокі інвестори, що розуміють фізику процесу – будуть заробляти.

Інакше просто не може бути, на всіх ринках – більшість буде втрачати, а меншість буде заробляти.

Я кажу це не для того, щоби налякати вас, а для того, щоби ви розуміли механіку рикну.

І перед тим як перейти до того, як же правильно аналізувати ринок, я відповім на логічне запитання, яке може виникнути – «То що, маніпуляторів не існує?».

Звичайно існують, але існувати вони можуть тільки на ринках із невеликою капіталізацією. Тобто низько ліквідних ринках, бо для маніпуляції ринком потрібно володіти великим відсотком активу, інакше важко підтримувати ціну та піднімати її вверх.

популярна схема pump & dump

Наприклад, популярна схема pump & dump, яка з’явилась на фондовому ринку прекрасно працює. Спочатку шахраї скуповували велику кількість акцій якихось шлакових дешевих неліквідних компаній, далі випускали серії новин – створювали інфопривід, публікації захмарних перспектив тієї компанії по соціальних медіа та форумах , розсилки спаму, обдзвони клієнтів і так далі. У давніші часи навіть звичайною паперовою поштою розсилали.

Тим часом, вони піднімали ціну власними покупками чим розігрівали інтерес і жадність, а коли усе летіло просто розвантажували власні акції усім бажаючим купити. Якщо ви уже давно на ринку, то могли бачити, що не рідко денний об’єм торгів у таких накачках акцій був більше за повну капіталізацію компанії – настільки високий ажіотаж створювався.

Із появою крипти все стало ще простіше – тепер не треба викуповувати токени для маніпуляцій, просто при запуску проекту необхідно залишити більшу частину цих токенів за собою, а невелику частину пустити в продаж. Думаю, ви були не одноразово свідком таких маніпуляцій.

Є і іншого типу маніпуляцій, але суть не в цьому. Суть у тому – що прямі маніпуляції незаконні, і, наприклад, по маніпуляціям на ринку США не один такий організатор схем сидить. А великий капітал робить усе законно.

І саме важливе – як не потрапити на гачок, а ще краще – як заробляти на ринку?

Є ціла серія індикаторів настроїв, чи як їх називають індикатори сентименту

Це не складно – для початку вести аналіз настроїв. Є ціла серія індикаторів настроїв, чи як їх називають індикатори сентименту. Це є різні опитування інвесторів, індикатори жадності і страху, опціонні індикатори та багато інших.

По ним ви можете аналізувати настрої, ви будете бачити коли на ринку паніка, а коли ейфорія. Ви можете бачити інформаційний фон – що рекомендують різні аналітики, блогери і так далі.

Контролюйте вихід сильних інфоприводів. Узагалі розпізнати потужний інфопривід доволі просто, коли про одну новину починають розповідати усі підряд, то впевнено можна вважати, ще це до чогось призведе.

Беріть до уваги стан ринку – експоненціальний ріст великими палками як правило знак можливого фіналу. Вважайте на обновлення історичних максимумів ціни активу.

Аналізуйте що роблять справжні розумні гроші – угоди інсайдерів, позиції хеджерів.

І до речі, нерідко зломи трендів йдуть на сезонних факторах чи циклах – вони також мають певну силу.

І пам’ятайте, що інформацію не можна сприймати прямолінійно. Типу, якийсь індикатор настроїв показав паніку – значить потрібно купувати. Так це не працює, потрібно все розглядати у комплексі, та зі сторони ймовірностей.

На ринку ніколи не буває 100%, буває висока ймовірність подій, на яку інвестор чи трейдер може зробити ставку – купити чи продати актив.

Таким підходом ви побудуєте реальну картину, що відбувається на ринку. Як працювати із розумними грошима, настроями інвесторів та іншими даними, і як на основі цих даних робити висновки і проводити угоди, я розказав у безкоштовному курсі «Розумні Гроші» (на сторінці База Знань).

? Корисні посилання по темі:

? Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
? Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>
? Відкрити рахунок із бонусом 1000$ на комісію у брокера №1 Interactive Brokers>>>
? Відкрити рахунок у брокера із доступом до IPO – Freedom Finance>>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте створення україномовного контенту!

Відео версія:

Якщо вам цікавий такий підхід до ринку – підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.

З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest