Чи може збакнротувати ETF?

Чи може збакнротувати ETF?

ETF фонди завжди позиціонують як максимально захищений актив, але чи справді це так? Так, такі інструменти надзвичайно зручні, але як щодо можливостей банкротства, обнулення чи інших вагомих ризиків? У цьому дописі ми об’єктивно розглянемо це питання.

Ціль цього допису – не залякати, а розібратись із можливими ризиками інвестицій у ETF фонди. Я детально вивчив цю тему, і нажаль, зобов’язаний зауважити, що можливих ризиків є не мало. Тому, починаємо.

Ризик провайдера ETF

Узагалі, як правило, найбільший ризик часто пов’язаний не із самим ETF, а із його провайдером, тобто компанією, яка випустила такий фонд.

Звичайно, ці компанії мають усі ліцензії і постійно проходять аудити на рахунок діяльності у сфері випуску ETF. Але усе одно це звичайні компанії, на які впливають ділові цикли, ринкові кризи, вони мають певні витрати, а часто і борги. Тому, такий ризик, хоч і не великий, але він присутній.

А у випадку дефолту провайдера фонду ETF починається процедура банкрутства. Першими на черзі отримати свої кошти – стоїть держава, якщо є заборгованість по податками чи іншим виплатам, далі йдуть кредитори, і аж у самому кінці стоять інвестори, які отримають залишки, або узагалі нічого не отримають.

Так, звичайно аудит фонду має попередити такі проблеми, але на 100% аудиту теж не потрібно довіряти. Нагадаю, що Бернарда Медоффа та його фонд Madoff Securities International також перевіряли аудитори і все було гаразд, а з часом виявилось, що це звичайна фінансова піраміда, що працює по схемі Понці, розміром 17 мільярдів доларів.

Тому, на віру усе сприймати не варто.

Щодо банкротства безпосередньо ETF. Узагалі, якщо ETF фонд усе робить відповідно до регламентуючих документів, то банкрутство фонду майже не реальне.

Обнулення ETF

Але є інший ризик – це обнулення ETF фонду, тобто, падіння ціни до нуля або біля того.  Для звичайних ETF це часто не має значення, це більше стосується комплексних фондів – плечових, інверсних і тому подібних.

Наприклад, щоби обнулити потрійний ETF, тобто фонд із вбудованим третім плечем, потрібно всього лиш щоби актив, який є наслідує фонд, впав у ціні на 34%. Тобто, при падінні базового активу на 34%, із третім плечем це буде падіння на 102%, тобто обнулення.

Якщо ви вважаєте що це не можливо, то це узагалі не так. Наприклад, навіть не самий волатильний індекс SP500 історично падав більше ніж на 20% за день.

Це ж саме стосується і інверсних фондів. Ось наприклад звичайний інверсний фонд SVXY – це інверсний фонд на волатильність.

SVXY | ProShares Short VIX Short-Term Futures ETF

Простий сплеск волатильності привів до того, що фонд за короткий час втратив більше 90%. При чому, ви би не змогли вийти десь по середині падіння, бо левова частина зливу ціни основного активу була вночі, тобто, коли інструмент не торгувався – був просто геп величиною 84%.

Хочу зауважити, що це був звичайний реверсний фонд, навіть не плечовий. Тому, будьте акуратні із екзотичними фондами.

Давайте глибше поглянемо у загальному на ризики ETF фондів. Вони не обов’язково приведуть до обнулення вартості фонду, але можуть привести до відчутних збитків.

Відтік інвесторів із ETF

Одним із найбільш відчутних ризиків для фонду – це відтік інвесторів із ETF. Це є велика проблема, так як фонди мають витрати на власне утримання, і при збільшенні відтоку інвесторів, усі ці витрати лагяють на інвесторів що залишились.

Тобто, або росте комісія фонду (Expense Ratio), або ці витрати перекладаються безпосередньо на вартість фонду. У будь-якому випадку, страждає від цього тільки інвестор, але аж ніяк не провайдер фонду.

Тому, старайтесь уникати фонди із невеликим об’ємом чистих активів, а також фондів із великим відтоком коштів.

Закриття ETF

Із цього ризику виникає наступний – це закриття ETF фонду. Тут, на перший погляд, нічого страшного – при закритті фонду інвестору повністю повертають кошти.

Вірніше умовно повністю, оскільки виникають додаткові транзакційні витрати, нерівномірна вартість відповідно базового активу. А одна компанія емітент навіть наважилася накласти на акціонерів судові витрати, пов’язані з закриттям фонду (таке буває рідко, але у минулому траплялося).

Проте основна проблема у іншому – фонди закривають, як правило, коли їх ціни на дні. Ви розумієте, що ніхто не ліквідує фонд, який з року в рік показує приріст.

Тому, на активах фонду ви не втратите, але із дуже високою ймовірністю, втратите на різниці цін – тобто, ви продасте нижче, ніж купували.

А якщо ви вважаєте що закриття ETF це рідкісне явище, то це не так – щороку закривається у середньому більше 150 ETF фондів.

Купівля “обкладинки”

Інший ризик – це структурний, якщо образно, то не можна перевести як “не суди книгу по обкладинці“. Те ж саме стосується і ETF фондів – необхідно чітко ознайомлюватись із описом, що саме переслідує фонд, і обов’язково, із складом його активів.

Наприклад, ви захотіли вкласти у біотехнологічний ETF, і якщо поглянете, що різниця між найгіршим і найкращим фондом просто величезна.

Чому так? Тому-що, один фонд може утримувати усі підряд біотехнологічні компанії, інший – компанії, що займаються дослідженнями геному, інші фонди вкладають у компанії, що розробляють ліки від раку і так далі.

Тому обов’язково вивчайте, у що вкладаєте гроші.

Помилка відстеження

Ідеально, ETF фонд відстежує основний актив майже 1 в 1, можливо із невеликим відхиленням із-за застосування комісії фонду. Але це не завжди так, іноді виникає помилка відстеження.

Наприклад, у фондів які тримають свої активи у ф’ючерсних контрактах не рідко може виникати сильна розбіжність із спотовою вартістю основного активу.

Це зв’язано із тим, що при переході із старого ф’ючерса перед експірацією у новий вартість таких активів не однакова. Якщо новий контракт дорожчий за попередній, то ця втрата лягає на чисту вартість активів і відповідно на ціну.

Ось приклад ціни на пшеницю і ETF фонду WEAT – ф’ючерсний фонд на пшеницю:

ціни на пшеницю і ETF фонду WEAT - ф'ючерсний фонд на пшеницюЧітко видно, що за рахунок такої різниці, при тому, що ціна на пшеницю майже не змінилась, ETF фонд втратив 75% у своїй вартості.

Це один із прикладів, варіантів втрати зв’язку може бути багато.

Податкові ризики ETF

Ми абсолютно не застраховані від зміни як законодавства України, так і від законодавства країни провайдера ETF фонду.

Останнім таким сюрпризом, було введення 10% податку на вартість лінійки фондів – податок саме від вартості активу при продажі, а не від вашого прибутку. Якщо ви не в курсі, то обов’язково ознайомтесь із дописом “Обережно ETF!“, інакше, це може дуже дорого вам коштувати.

Непередбачувані ризики ETF

Так, є ризики, які передбачити фактично неможливо, і зв’язані вони із політичними, економічними, законодавчими чи іншими ризиками.

Наприклад, зміна законодавства чи політична воля можуть призвести до заморозки активів, чи узагалі ліквідації фондів. Це може бути як заборона інвестицій у конкретну галузь, чи у конкретну країну.

Також, це може призводити до відсутності інформації про ціни. Як приклад, влітку 2015 року Афінська фондова біржа закрилася більше ніж на місяць, а фонду Global X MSCI Greek ETF (GREK) прийшлось якось викручуватись і визначати ціни на свій фонд із інформацією, яка була не повною, м’яко кажучи.

GREK | Global X MSCI Greece ETF

Як протидіяти ризикам ETF

Узагалі, хочу все ж таки наголосити, що все ж таки, ETF по своїй природі є інвестиціями із низьким ризиком, але треба чітко усвідомлювати, що нічого без ризикового у природі не існує.

Щоби уникнути ризиків, необхідно, глибше вивчати ETF із яким плануєте мати справу. Бо по самій назві фонду ви не визначите деталі, і чи конкретний фонд підходить саме вам, і чи не має у ньому якихось прихованих нюансів.

Узагалі, я бачу ETF ідеальним для використання у спекуляціях чи активних інвестиціях – саме фондом зручніше і дешевше придбати, наприклад, цілий сектор економіки чи якусь окрему галузь.

І ще одне хороше застосування ETF для інвестування невеликого капіталу. Так, маючи невеликий інвестиційний рахунок, важко взяти спектр акцій, щоби повторити біржові індекси, як приклад.

Але якщо у вас уже відчутний капітал, і плануєте довгострокове інвестування, то краще все ж таки, розподіляти по реальним активам. Тобто, замість ETF на SP500 взяти акції із індексу, замість ETF на золото – інвестувати напряму у золото і так далі. Моя позиція така, що навіть невеликі ризики треба усувати.

До речі, щоби повторяти індекс SP500 із високою точністю не потрібно тримати 500 акцій. Тому, якщо цікаво прочитати про безпечніші довгострокові інструменти для інвестування – не тільки про акції, а наприклад, про золото – у якій формі краще купувати, де можна взяти по цінам більш реальним до ринкової і не натрапити на шахраїв, як зберігати і так по різним активам – пишіть у коментарях, якщо буде інтерес, зроблю такий допис про реальні активи, це варта уваги практична інформація.

І повертаючись до ETF – якщо ви все ж таки, хочете працювати із ETF, то обов’язково проведіть диверсифікацію. Більшість типів активів мають декілька провайдерів ETF, тому диверсифікуватись не є проблема, а за те – ви в рази зменшуєте ризики.

Надіюсь що тему розкрив повністю. Якщо у вас є запитання, чи потрібно щось деталізувати або доповнити – пишіть у коментарях. Також, буду радий прочитати ваші думки на тему банкротства ETF у коментарях.

? Корисні посилання по темі:

? Відкрити рахунок із бонусом 1000$ на комісію у брокера №1 Interactive Brokers>>>
? Відкрити рахунок у альтернативного брокера – Freedom Finance>>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте створення україномовного контенту!

Детально  у відео:

Якщо вам цікаво бути в курсі інвестиційних стратегій та їх результатів, підписуйтесь на телеграм-каналtwitter та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.

З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest