Я прочитав більше 100 книг по фінансам – основні висновки

Я прочитав більше 100 книг по фінансам - основні висновки

Вітаю

Я прочитав більше сотні книг по фінансам, і хочу поділитись з вам основними висновками, які випливають із цих книг. Окрім цього, порівняємо популярні інвестиційні поради із думками академічної спільноти, тобто, що про них говорить науково доведений підхід. А також, пройдемось по шкідливим порадам, які навпаки, можуть зробити вас біднішими.

Тому починаємо, усі поради і висновки із книг можна звести до кількох простих кроків.

Перший крок – це заробляй більше ніж витрачай. Виглядає все просто і логічно, якщо все зароблене витрачати, то звідки ж візьметься грошовий потік.

А щоби цього досягнути потрібно оптимізувати витрати і намагатися заробляти більше. По оптимізації витрат є ціла окрема течія книг із найрізноманітнішими підходами, починаючи від того, що відкладай хоч щось (навіть якщо ти по вуха в кредитах), і аж до крайностей. Прикладом такої крайності, є течія під назвою FIRE (Financial Independence Retire Early – фінансова незалежність і ранній вихід на пенсію), їх основний принцип – “відкладай зараз – живи потім“, тобто, вони максимально себе обмежують, і все вкладають, щоби пошвидше отримати грошовий потік і жити на нього.

А узагалі, для того щоби оптимізувати свої витрати, майже усі книги радять просто вести облік таких витрат, де ви можете побачити зайві витрати чи витрати, які можна зменшити. Таким чином, ви зможете безболісно зменшити їх.

По збільшенню заробітку є теж серії книг, якщо ви працюєте на роботі – то це серії книг про підвищенню кваліфікації (тобто це вже більше фахова спеціалізація). А також, книги по особистісному росту (це є вже щось середнє між фінансами і психологією) – вони допоможуть побудувати відносини у колективі, збільшити власну самооцінку, навчить правильно представляти себе і відповідно, пришвидшить кар’єрний ріст і ваш заробіток.

А якщо ви маєте власну справу – то є серія книг по тематиці бізнесу, менеджменту, рекламі і тому подібне, які допоможуть вам збільшити надходження.

І окремо я хочу виділити книги по тайм менеджменту – це книги по управлінню вашим часом. Їх ціль оптимізувати ваш час, і зробити так, щоби ви витрачали менше часу, та при цьому, отримували більше.

Наступний крок – вкладай різницю між заробленим і витраченим. Тобто, щоби отримати у майбутньому грошовий потік, вам необхідно щось вкладати, а вкласти можемо тільки від різниці наших надходжень і витрат.

Порад скільки відкладати і як збільшувати об’єм відкладених коштів є безліч. Сама популярна порада, це відкладати не менше 10% свого капіталу.

Хоча варіантів є багато, дехто рекомендує починати із невеликих % відкладень  і плавно збільшувати (щоби не відчувати дискомфорту), є рекомендації по факту збільшення власного доходу збільшувати і % на відкладення.

Особливо хочу виділити ідею Роберта Кійосакі “заплати спочатку собі”, тобто спочатку відклади кошти, а потім із залишку уже витрачай. Це суттєво спрощує процес відкладання. Я особисто керуюсь таким принципом.

Як вкладати і у що – є просто безліч книг, і я не буду виділяти якісь окремі варіанти зараз, оскільки це занадто широка тема. У будь-якому випадку, кожен інвестор повинен прийти сам до своєї стратегії інвестування, у яку він вірить і яка є комфортною для нього.

І плавно переходимо до наступного кроку – це диверсифікація. Тільки диверсифікований портфель дасть можливість створити захищений капітал і зростаючий грошовий потік.

Можливостей диверсифікації є багато, так як є досить багато класів активів – акції, облігації, золото чи інші дорогоцінні метали, нерухомість криптовалюти, та й не можна виключати і не звичні методи інвестування, як предмети колекціонування, інвестиції у мистецтво, доля у бізнесі та багато іншого.

Так само можна диверсифікувати і у середині кожного класу активів. Наприклад, акції можна диверсифікувати по різним компаніям, по секторам, по географії. Облігації – корпоративні чи державні, термін погашення, валюта облігації, країна, де вони випущені та інше. Дорогоцінні метали – золото, срібло, платина, паладій. І так далі, по усім класам активів.

Які класи активів мають бути у портфелі інвестора і глибина диверсифікації по кожному класу – має вирішувати кожен інвестор самостійно. Тобто, це активи у яких інвестор бачить майбутній потенціал і розуміє ці активи.

Узагалі, по побудові портфелю є також серія книг, часто це вже книги більш серйозного характеру, де можна дослідити % відношення активів, скільки куди вкладати, різні схеми інвестування та їх роз’яснення.

І останній крок – це терпіння. Звучить просто, але це не так, із свого досвіду скажу, що насправді, до пасивності потрібно звикнути. Звикнути не боятись при просадках по портфелю, не поринати у ейфорію на рості, викинути з голови бажання якихось активних дій.

Якщо взяти середній висновок із книг, то єдині дії під час інвестування – це постійне вкладання коштів і реінвестування дивідендів. Все, жодних ніяких рухів не потрібно, будь яка активність, бажання поспекулювати у довгостроковій перспективі приводить до гірших результатів, ніж при пасивному інвестуванні.

Узагалі, один із найбільших брокерів США Fidelity у 2014 провів аналіз рахунків, щоби визначити категорії інвесторів, які показують найкращі результати. І всі сильно здивувались, коли результати показали, що найкращі інвестори – це мертві інвестори. А це говорить тільки про одне – чим менше активності на рахунку, тим кращі результати будуть.

Навіть Уоррен Баффет на цю тему сказав, що фондовий ринок – це механізм, який перерозподіляє гроші від активних, до терпеливих.

І до речі, складні відсотки починають працювати тільки при довгостроковому пасивному інвестуванні, інакше ви просто не побачите їх магію.

Тому, вчіться бути пасивним у будь-якій фазі ринку, це одне із самих важливих правил для успішного довгострокового інвестора.

А тепер давайте поговоримо, що говорить наука та прикладні дослідження, щодо основних популярних порад по інвестуванню. Професор Єльського університету (це один із найпрестижніших університетів у США) James Choi зібрав самі популярні твердження щодо інвестування і порівняв, що говорить про це офіційна наука (посилання).

Отож, перша про популярна порада говорить відкладати по 10-15% все життя, незалежно від віку.

Але науково усе не зовсім так. Суть в тому, що за своє життя люди у середньому мають різні рівні доходу, і відповідно різні норми заощаджень. Тобто, у молодості рівень відкладень від’ємний або біля нульовий, у середньому віці цей рівень високий і на пенсії знову стає від’ємний.

Із цього виходить, що норма відкладень має залежати від віку. Тобто у молодості люди мають відкладати небагато, у середньому віці відкладати уже більш суттєво, на а на пенсії відкладання закінчується.

Логіка є у цьому, проте тут ми попадаєм на інше заперечення, бо чим раніше ми почнемо відкладати, тим більше наша інвестиція зросте – час має велике значення для інвестування. Тому, тут потрібно знаходити баланс.

Наступна популярно порада – високі дивіденди це дуже добре. Насправді це не так, оскільки дивіденди – це гроші, які виводяться із компанії, які могли б бути інвестовані у розвиток компанії. Більше того, при виплаті дивідендів сплачуються податки.

Тобто, фактично виплата дивідендів, це зниження капіталізації компанії. Проте, тут є і інші моменти – компанії які виплачують дивіденди психологічно більш комфортні для інвестора, ніж компанії які їх не платять. Справа у тому, що дивіденди створюють грошовий потік без потреби продажу частки компанії.

Ще одна популярна рекомендація – це тримати більшу частку інвестицій у компаніях із країни вашого проживання. Так як більша частина книг, і саме дослідження проведені у сполучених штатах, то маємо на увазі фондовий ринок США.

Але і у такій інтерпретації це твердження заперечується науковими дослідженнями. Найкраще алокація компаній як локальних, так і міжнародних у портфелі інвестора повинна бути визначена пропорційно їх міжнародній капіталізації.

Четверта популярна рекомендація, звучить “інвестуйте у пасивні індексні фони“. І цього разу, ця книжкова порада повністю відповідає науковому підходу, оскільки доведено, що активне управління портфелем, як правило, погіршує інвестиційний результат.

І перед тим як перейти до порад, які можуть зробити вас біднішими, розглянемо останню інвестиційну пораду, як полягає у тому, що інвестувати можна навіть тоді, коли є борги чи кредити. Наука каже інакше, що потрібно спочатку розрахуватись із кредитами та боргами, а тільки потім займатись інвестуванням.

Логіка тут проста, інвестування, як правило, приносить значно менший відсотковий прибуток, ніж сплачуються  відсотки по кредитам. І відповідно, математика показує, що таке інвестування працює у мінус у порівнянні із просто сплатою кредиту.

Але тут є важливий момент, я рахую все ж таки пораду правильною. Так, по фінансовому результату звичайно це не вірно, але вирішується інше важливе питання – людина виробляє правильну інвестиційну звичку, що з часом окупиться із головою.

Ну і прийшов час до книжкових порад, які замість того, щоби збагатити вас, можуть навпаки, зробити вас бідніше.

Перше, це те, що багато книг морально застарілі. Тобто, ідеї вказані у книгах, чи формули і розрахунки просто уже не актуальні, і у кращому випадку просто не принесуть прибуток, а у гіршому – призведуть до збитків.

Тому, читаючи книги беріть до уваги коли вони написані і актуалізуйте ідею книги відповідно до сучасного стану ринку. Наведу приклад, у різні часи найпопулярнішими активами були золото, далі облігації, далі нерухомість, потім з’явився фондовий ринок і акції, потім популярність перейшла у ETF, а зараз із кожної праски ми чуємо про крипту. Тому, тримайте руку на пульсі.

Наступне – книги часто пишуться зацікавленими особами, наприклад, менеджерам хедж-фондів чи індексних фондів. Як приклад, книги написані Джоном Боглом, Реєм Даліо та іншими.

Я не кажу що їх не варто читати. Варто! Але, інформацію потрібно сприймати із урахуванням, що вони будуть поширювати ідеї зі сторони власних інтересів. Просто не дайте собою маніпулювати.

Далі, що хочу відзначити – у книгах забагато мотивації, і замало болю та втрат. Автори хочуть показати тільки позитивні сторони, але насправді бувають глибокі і довгострокові просадки, втрати, різні нюанси, до яких інвестори, що вчились по популярних книгах просто не готові. А це може призвести до неправильних дій та відчутних збитків.

Також, читаючи книги по інвестуванню, виникає відчуття, що капітал формується на фондовому ринку. Але це не так, капітал формується вашою зарплатою, прибутками від вашої діяльності, від бізнесу, будь-якими іншими надходженнями – тобто фактично капітал формується за рахунок ваших поповнень брокерського рахунку. А вже безпосередня через фондовий ринок ви захищаєте і примножуєте ваш капітал.

Та нажаль книги про це не пишуть, бо така правда не популярна, та може помішати високим рейтингам і успішним продажам. Все ж таки, книги пишуть щоби заробити грошенят, це такий же бізнес як і будь-який інший.

І від себе дам кілька порад на рахунок вибору книг.

По-перше, приділяйте уваги книгам по ризикам, так як “Обдурені випадковістю” Насіма Талеба. Бо саме ризикам має бути відведена максимальна увага.

По-друге, дізнайтесь про автора і його успіхи, перед тим, як купувати книгу. Я рахую, що людина без успіхів, просто не може нічого доброго навчити, у неї просто немає досвіду. Можна орієнтуватись і на відгуки, але сильно довіряти їм я б не став.

По-третє, якщо книга вас чимось зачепила – перечитайте її іще раз, але пізніше, через пів року чи рік. Ми часто не бачимо цінність одразу, а перечитуючи книгу – ми більш глибоко розкриваємо ідею. Я це перевірив на собі, у мене є навіть окрема полиця для книг, які я запланував перечитати.

І четверте, це не про книги, але це також важливо – старайтесь вести здоровий спосіб життя. Ви запитаєте що це має із інвестуванням? Я відповім – чим довше ми живемо, тим більше ми збільшимо власний капітал і тим більше ми заробимо!

А ще у мене є прохання до вас, напишіть які книги були найбільш визначальними для вас і вашого розвитку. Щодо мене, можливо зараз у мене полетять камені, але книги яка змінили моє життя були “Бідний тато, багатий тато” та “Квадрант грошового потоку” Роберта Кійосакі.

До нього можна ставитись по різному, Роберт Кійосакі точно не однозначна особистість, і зараз можливо є щось актуальніше. Але ці книги я прочитав у далекому 2003 році, і це було для мене щось нереальне.

Саме ці книги змінили моє бачення світу, я перестав бачити майбутнє у високих зарплатах і кар’єрному рості, саме тоді я вирішив стати інвестором.

Надіюсь що тему розкрив повністю. Якщо у вас є запитання чи доповнення по інвестиційним порадам чи висновкам із книг – обов’язково пишіть у коментарях.

? Корисні посилання по темі:

? Відкрити рахунок із бонусом 1000$ на комісію у брокера №1 Interactive Brokers>>>
? Відкрити рахунок у альтернативного брокера – Freedom Finance>>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте створення україномовного контенту!

Детально  у відео:

Якщо вам цікаво бути в курсі інвестиційних ідей, стратегій та їх результатів, підписуйтесь на телеграм-каналtwitter та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.

З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest