Привіт
У цьому дописі я розкажу як я бачу якісний відбір компаній, акції яких мають потенціал росту від 1000% і вище. Весь відбір ділиться на декілька етапів, які аналізуються саме в такому порядку – відбір компаній, пошук необхідних технічних характеристик на графіку, фінансовий аналіз та корпоративна звітність і у кінці, загальний аналіз компанії та висновки.
Даний аналіз буде суттєво відрізнятись від звичного всім аналізу акцій – справа у тому, що я не шукаю якісь ідеальні недооцінені акції – це не біржовий відбір. Я працюю із позабіржовими акціями, де треба знайти акції, які мають високу ймовірність росту.
Тому на багато, на перший погляд важливого, я буду закривати очі. Тож, почнемо.
Відбір компаній
Весь аналіз компаній починається із скрінера на сайті OTC Markets Group:
Далі, ми попадаємо на сторінку скрінера, і вписуємо параметри, по яким нам потрібно знайти акції. Пройдемось по розділам по порядку.
Перший параметр, це – Ринки (Markets). Як я писав у попередньому дописі, я використовую тільки ринки OTCQX, OTCQB та Pink Current.
Наступе, це – типи цінних паперів (Security Types). Мене цікавлять тільки звичайні акції (common shares) та привілейовані акції (preffered stocks). Всі інші активи просто усуваю, так як вони не несуть потенціалу росту, або мають просто підвищені ризики.
Країна емітенту (Country) – тут я вибираю виключно США. Узагалі, на крайній випадок можна добавити ще й Канаду, але все-ж таки, я працюю тільки по США. Причини цьому дві – перша у тому, що у США суворо наказують за фінансові злочини, тому компанії із штатів, відповідальніше відносяться до звітності – тут менше неправдивої інформації та шахрайства.
А друга причина – американці охочіше вкладають у свої компанії, ніж у закордонні. А на ОТС, найбільше інвесторів сам із США (ринок американський все ж таки) – а це питання ліквідності і потенціалу.
Поле “Caveat Emptor” залишаємо невідміченим. Це так зване попередження – покупець обережно. Якщо його вибрати, то будуть попадатись компанії, які підозрюються у шахрайстві чи якихось інших протиправних діях. У таких акціях може бути зупинка торгів, або навіть делістинг з ринку. Тобто, такі акції я не буду ризикувати брати у портфель.
Поле індустрія (Industry) також залишаю невідміченим – чим займається компанія, і наскільки перспективна галузь, я вже буду аналізувати безпосередньо при аналізі компанії.
Далі, налаштуємо фільтр безпосередньо акцій.
Перше, це ціна акції (Price). Ціну акції ставлю від 0,0001 долара до 0,01 долара. Чому така низька вартість? Все просто – чим менша ціна, тим легше ціні вирости. Наприклад, щоби вирости на 1000% від ціни 0,0001 потрібно всього лиш 10 тіків – це може бути справа 1 дня. Тобто, найбільшу вагу приділяємо компаніям, із найнижчою ціною.
Наступне поле “зміна ціни” (Price Change) ігнорую, воно не має для мене жодного значення. Більше того, мені навпаки, непотрібні компанії, які уже ростуть у ціні.
У полі об’єму (Volume), вказую мінімальний торговий об’єм. Об’єм тут рахується у кількості акцій, за попередній торговий день. Якийсь конкретний об’єм мене не цікавить, я ставлю 1000 акцій, щоби відсіяти мертві компанії, у яких узагалі немає активності – такі компанії, як правило, і не мають перспективи активності у майбутньому.
І останній показник, це умовна ознака, що компанія не відноситься до дешевих акцій (Penny Stock Exempt). Якщо коротко, то щоби компанія не була “дешевою” (penny stock) вона повинна відповідати одній із характеристик – ціна вище 5 доларів, середній прибуток за останні 3 роки не менше 6 мільйонів доларів або емітент має активів не менше, ніж на 2 мільйони доларів. Тобто, цей показник для мене не має жодного значення.
Все що потрібно було налаштувати вже налаштовано – самий останній блок ефективність (Perfomance) мене не цікавить.
Тепер справа від фільтрів появиться таблиця – я її сортую по ціні (нагадую що писав вище – ціна має пріоритет) – для цього у результатах натисніть на заголовок колонки із ціною (PRICE), і виходить така таблиця результатів:
Все, перший етап відбору зроблений, тепер переходжу до технічних характеристик графіку.
Технічні характеристики графіку
Ціль графічного аналізу – це в першу чергу, відсіяти компанії які мені не підходять, а по-друге – знайти акції, які мають підвищені перспективи росту (принаймні, я так вважаю).
Почну з того, що я відсіюю. Одразу виключаю компанії, які торгуються менше 5 років – для аналізу потрібна історія, тобто потрібно дивитись як вела себе акція у минулому. Звичайно, необхідно чітко розуміти, шо поведінка акції у минулому, не гарантує таку ж поведінку у майбутньому. Те ж саме стосується усіх наступних аспектів аналізу.
Далі, відсікаю акції, які стрімко і постійно падають у ціні – шанс що хтось зайде у акцію, фактично нульові.
А також, одразу пропускаю акції, які знаходяться у фазі росту – це часто означає, що велика частина потенціалу росту (а іноді і весь), вже позаду. Влітати у поїзд, що їде, може коштувати доволі дорого для депозиту.
А тепер, пройдусь по факторам, які позитивно можуть повипливати на майбутній ріст, як на мою думку. Саме головне – в акції повинні бути хоч якісь видимі торги, тобто регулярні торги. Це питання ліквідності – щоби в акцію можна було зайти і вийти.
Наступне, що я дивлюсь як вела себе акція на історії – якщо по історії акція часто не обновляє свої мінімуми, тобто це боковий рух або рух акції з невеликим зниженням ціни за останні роки.
Я розумію, що це звучить дуже відносно, і деякі речі будуть не зрозуміло одразу, проте, на практиці все буде ставати на місце. По великому рахунку, все що я пишу – це перша версія, яка буде мінятись і удосконалюватись у майбутньому – про всі результати і зміни я буду, звичайно ж, публікувати.
Я щось відволікся трохи, повернемось до теми. Наступне що мені потрібно від графіку – раніше по історії повинні бути пампи чи просто плавний ріст не менше 1000% – таких формацій повинно буди декілька, хоча-би 2-3. Це буде підтвердженням того, що до компанії є інтерес.
Наступне, що мені потрібно – це щоби акція торгувалась на своїх історичних мінімумах. Це питання потенціалу, а також, по моїм спостереженням, більшість фаз росту на ОТС починалось із досягненням нового історичного дна.
І остання характеристика – це патерн розвороту. Досліджуючи графіки компаній з ОТС (та й не тільки ОТС це стосується), левова частина розворотів тренду починалось по двом формаціям – довга проторговка на рівні (хоча би три місяці) або гальмування падіння на високому об’ємі.
Ось як вони виглядають:
Фактично, патерн 2 – це стиснутий патерн 1, і навпаки – патерн 1 це розтягнутий патерн 2. Тобто, в обидвох варіантах видне накопичення позиції через зупинку падіння.
Усі вищевказані фактори носять емпіричний характер, вони появились у результаті аналізу сотень графіків акцій, які росли в ціні не менше 1000%. Вони будуть перевірені на практиці, і можливо змінені чи доповнені.
На цьому, з технічними характеристиками графіку завершено. Далі, компанію, після цього етапу, продовжую аналізувати статистичні дані компанії.
Фінансовий аналіз
Цей аналіз включає загальний огляд компанії згідно даних, які опубліковані на сайті OTC Markets, але не стосуються фінансів.
Отже, вбиваємо тікер компанії, і переходимо одразу на вкладку котирування (quote). Тут ми дивимось два показники. Перший, це ринкова капіталізація (MARKET CAP) – вона не повинна перевищувати 50 мільйонів доларів, а ще краще, не більше 25.
Тут справа у тому, що чим вище вартість компанії, тим важче їй рости – маленькі компанії ростуть набагато швидше.
І наступне – це у блоці справа не повинно бути червоних чи чорних значків – це є попередження про якого типу проблеми. Якщо на значок навести, то буде уточнено що це. Якщо є жовтий значок – то читаєте у чому справа, жовтий колір не завжди погано. Проте ідеально, коли все зелене:
Наступне – я захожу у профіль компанії (Company Profile) і дивлюся чим займається компанія. Є сектори, які мають високий потенціал швидкого росту – як правило, це біотехнологічні компанії та IT-технології. Проте, це компанія із іншої індустрії, то це не причина забирати її з подальшого аналізу.
У загальному, щодо роду занять, я досить просто аналізую – якщо їх бізнес (це розділ BUSINESS DESCRIPTION), це щось зрозуміле для мене, чи щось, у чому я бачу якусь перспективу – я продовжую аналіз. Але якщо компанія займається чимось неперспективним, чи якоюсь діяльністю, якій я недовіряю – я одразу виключаю таку компанію з подальшого аналізу.
Трішки нижче, є розділ фінансова звітність (FINANCIAL REPORTING) – тут можна перевірити розділ статус звітування (Reporting Status) – на скріні видно, зо звітується компанія в SEC (це самий ідеальний варіант).
Нижче статус чи звітність пройшла аудит, чи ні (Audited Financials). Звичайно, то що пройшла аудит краще, про те це не самий вагомий показник.
Прокручуємо сторінку нижче і бачимо ще важливі дані:
Спочатку дані профілю (PROFILE DATA). Тут є дані по класифікатору від SEC (SIC – Industry Classification) – якщо ви з опису не зрозуміли чим саме займається компанія, то тут є чітка категорія бізнесу.
Нижче є дані по кількості найманих працівників (Employees) – узагалі, це відносний показник, але узагалі, я бачу так, що чим більше людей працює у компанії, тим серйозніший бізнес. Хоча це далеко не завжди так.
Нижче є розділ із описом продуктів та послуг компанії (PRODUCTS AND SERVICES) – це те, чим компанія заробляє, чи збирається заробляти.
І останнє поле цієї секції – це COMPANY FACILITIES. Це щось типу власності компанії чи її основних засобів, чим вона володіє чи заробляє кошти. Цим полем можна оцінити наскільки серйозна компанія.
Наступний пункт, це відомості про цінні папери (Securities Details), у ньому знаходиться інформація що стосуються акцій компанії.
Показник ринкової капіталізації ми вже розглянули, тепер давайте я розкажу про акції, але попередньо, я розшифрую що значать ці показники.
Спочатку про значки. Якщо біля цифри є значок – це значить, що дані перевірені і відповідають реальності. А у кінці – стоїть дата, це дата, коли ці дані були востаннє верифіковані.
А тепер по термінам. Перший термін – це авторизовані акції (Authorized Shares). Це є максимальна кількість акцій, яку може законно випустити компанія. Ця кількість встановлюється в установчих документах компанії (наприклад, у статуті компанії).
Акції в обігу (Outstanding Shares) – це загальна кількість акцій, якими наразі володіють акціонери. Тобто це акції, які уже випущені із числа авторизованих акцій.
Ці акції діляться на дві категорії – акції із обмеженим доступом (Restricted) та акції без обмежень (Unrestricted).
Акції з обмеженим доступом – це акції, якими володіють інсайдери компанії, співробітники та ключові акціонери, які перебувають під тимчасовим обмеженням. По цим акціям заборонена торгівля.
Ну, і відповідно, акції які не мають обмежень, можуть вільно торгуватися на ринку.
Наступний показник (Held at DTC), це акції, які знаходяться у депозитарній компанії.
І останній показник, це кількість акцій у обороті (Float) – це кількість акцій, які знаходяться у вільному обігу на ринку, які не мають жодних обмежень і які можна купити, чи продати через OTC.
Мене тут цікавить, щоби відношення акцій у обороті (Float), було як можна більше до кількості авторизованих акцій (Authorized Shares). Тобто, щоби максимальна кількість акцій уже була в обороті, оскільки кожен додатковий випуск акцій із дозволеної кількості, а також, вихід акції із статусу обмеженої до звичайної, при їх продажу на ринку буде призводити до тиску на ціну.
Нижче, можна подивитися чи було щось цікаве у корпоративних діях (Corporate Actions), чи були дивіденди і спліти (Dividends & Splits), та примітки по цінному паперу (SECURITY NOTES).
Окремо хочу зупинитися на даних по коротким продажам (Short Selling Data). Якщо ви не знаєте що таке короткі продажі, то це коли інвестор чи трейдер упевнений що акція буде падати, він зичить акції, і продає, а після завершення операції, фіксує прибуток (чи збиток), і віддає позичені акції.
І нас цікавить, відсоток акцій, які знаходяться у коротких продажах, для цього, необхідно поділити кількість цих акцій на загальну кількість у обороті (Float). І якщо цей показник перевищує 25% – це дуже крутий сигнал, що може бути short squeeze – виніс шортистів.
Тобто, ціна акції починає рости і всі шортисти починають закривати свої позиції, і тим самим піднімають ціну (бо закриття продажу, це є покупка), і за рахунок лавинного ефекту ціна може рости на сотні відсотків за короткий час.
Одразу відповім на запитання по темі, чому я шукаю акції які можуть вирости, якщо більша частина акцій на ОТС плавно падає у ціні? Все просто в коротких продажах обмежений прибуток, та необмежений ризик! Навіть одна, угода може привести до того, що ви втратите депозит і ще будете винні брокеру – це не така і рідкість, почитайте, в інтернеті достатньо таких історій.
А ще, за коротку продажу необхідно платити. Ви ж розумієте, що позичати акції просто так ніхто не буде. А ставки по таким компаніям ОТС, можуть сягати сотні відсотків річних (якщо таких акцій мло у доступі). До речі, ми якраз на таких позиках я також планую заробляти, як це зробити, я детально розглянув у попередньому дописі.
Переходимо до наступної вкладки – Новини (News). Тут сама важлива частина, не самі новини, а те., що вони є. Тобто, свіжі новини – це фактор того, що компанія активна і працює. І, відповідно, довга відсутність новин – це ознака того, що компанія не активна, такі компанії варто остерігатись.
Ну, і при можливості, бажано почитати останні новини, так як вони, часто можуть бути драйверами росту цін на акції.
Особливо цікавий момент, коли новин довго не було (1-2 роки), і тут почали публікуватись регулярно. Це також ознака, що ринок може почати ріст.
І варто звернути увагу, ще на саму останню вкладку -дослідження (Research). Там іноді бувають огляди від сторонніх компаній.
Із фінансовою перевіркою усе, давайте тепер перейдем до корпоративної звітності.
Корпоративна звітність
Хочу знову ж таки, нагадати, що я не шукаю якісь неймовірні результати у звітності компаній, необхідно просто бачити ключові показники. Якщо ви шукаєте якість фінансово круті компанії, то за копійчаними цінами їх тут немає.
Також, детально не буду зупинятись, тільки базово. Деталі уже будуть, коли я буду аналізувати компанії. Справа у тому, що залежно від галузі чи діяльності, заповнення буде мати різний зміст та вагу.
Важливо розуміти, що якщо операція по звіту збиткова, то не ставиться знак “-“, а число просто пишеться в дужках.
І так, переходимо вкладку фінанси (FINANCIALS), і у звіт про доходи (Income Statement):
Перший показник – це доходи (Revenues), це скільки заробила компанія. Ідеально, коли цей показник у плюсі і росте із року в рік.
Далі, операційні витрати (Operating Expenses) – допускається ріст витрат, але за умови, якщо ростуть доходи. Якщо ростуть витрати, а доходи падають – це погано.
Дохід від триваючої діяльності (Income from Continuing Operations) – це категорія чистого доходу, що враховує звичайну господарську діяльність компанії. Фактично, це операційний дохід. Добре це коли дані плюсові.
Неповторювані події (Non-Recurring Events) – це є статті витрат чи прибутків, які є незвичайними та не очікуються під час регулярних господарських операцій; наприклад, витрати на знецінення, витрати на реструктуризацію та збитки в судових процесах, списання запасів і тому подібне.
І нижче, сумарний результат, фактично сама важлива цифра цього звіту – чистий прибуток (Net Income). Як ви розумієте, в ідеальній ситуації, він має постійно рости із року в рік.
Наступний звіт – це бухгалтерський баланс (Balance Sheet):
Тут також зупинятись не буду особливо, тільки ключові моменти.
І так, перша частина звіту – це активи (Assets). Грубо кажучи, чим їх більше тим краще.
Друга частина – це зобов’язання (Liabilities). Тут навпаки, чим зобов’язань менше, тим краще.
Проте, самим важливим є відношенням всіх активів (Total Assets) до всіх зобов’язань (Total Liabilities). Якщо цей показник більше 2 – то це дуже добре, тобто активів у два рази більше ніж зобов’язань. Навіть якщо просто активів більше ніж зобов’язань, то це також добре.
Із самого низу є цей же показник, але у вигляді різниці активів і зобов’язань. Він називається чисті матеріальні активи (Net Tangible Assets), він менш інформативний, проте ним гарно спостерігати за динамікою по рокам.
І залишилось остання вкладка – це грошові потоки (Cash Flow). Суть його куди йдуть гроші і звідки приходять. Зараз зупинятися на цьому теж немає змісту, так як аналіз необхідно робити в контексті самої компанії.
У загальному, корпоративну статистику розібрали. Проте, якщо вам хочеться детально по всім показникам пройтися, пишіть, я зроблю детальний опис, бо саме в цій стратегії, вище написаного достатньо.
Переходимо до останнього етапу перевірки:
Загальний аналіз компанії
У цьому блоці – я дивлюсь на інформацію про компанію у мережі. Перше – я заходжу на сайт, і ознайомлююсь із вмістом. Тобто, наскільки якісно зроблений сайт, чи є якась актуальна інформація, продукція чи якась додаткова інформація. Оцінюю відвідуваність сайту через сторонні сервіси.
Перевіряю соціальні мережі компанії – чи активність, підписники та реакції підписників (коментарі, лайки тощо).
Можу подивитись інформацію про менеджмент компанії – їх компетентність та соціальні мережі (якщо є).
Також, дивлюсь у twitter, чи є якась інформація по компанії – тут також можна знайти багато цікавого.
У цьому етапі я можуть бути різні додаткові перевірки і аналіз. Знову ж таки, все залежить від конкретної галузі та компанії.
Ризик менеджмент
Це частина стратегії, яку не можна ігнорувати, так як робота по цій стратегії йде по акціям із підвищеним степенем ризику.
Я вирішив виділити під експеримент Capitalizator Stock Ventures суму 2 500 доларів. При цьому, я планую взяти для перевірки акції 100 компаній. Із цього виходить, що на кожну компанію я буду виділяти 25 доларів.
Це невелика сума, але її з головою достатньо для проведення експерименту. Тобто, після того, як я наберу 100 акцій, я буду спостерігати і робити висновки, що необхідно змінити, що добавити до стратегії, а що придбати. А також, визначу, як параметри є ключові, а які другорядні.
І якщо експеримент себе добре покаже, то відповідно, у цю стратегію я буду вкладати уже суттєві кошти.
Вернусь до ризик менеджменту. Я планую брати не більше 1 компанії у портфель на тиждень. Це забезпечить більш якісний відбір компаній, а також, буде диверсифікація по часу. Тобто, акції будуть купуватись у різні ринкові цикли, і не будуть повторювати тенденції.
По питанню докупок позиції у просадці – вони можуть бути, але за умови, якщо у мене не змінилось відношення до акції. Фактично докупка – це як окрема угода.
Тобто, я повинен і далі вірити у компанію, при чому – має бути падіння хоча би на 75-90%? (діапазон, бо сам ще конкретно не знаю). Також, обов’язково щоби із часу останньої угоди пройшло не менше ніж 6 місяців – це диверсифікація по часу + часткова гарантія, що ми я .
При цьому, тейк-профіт зменшую у два рази. Причина зменшення тейк-профиту, це збільшення ризиків, так як у акції уже збільшений об’єм.
Висновки
Після того як аналіз завершений, якщо компанія мені сподобалась – я беру її у свій портфель. Важливо розуміти – що ідеальних компаній не буде, і часто буде більше питань до компанії, ніж відповідей, тому це потрібно розуміти, і вибирати для себе ключові чинники.
Якихось чітких критеріїв я не можу дати, так як на цьому етапі експерименту уявлення про перспективну компанію ще доволі розмите. Суть всього аналізу – знайти компанії, у які я можу повірити, що вони можуть дати ріст.
В першу чергу ця стратегія – це тест, але тест на реальні гроші, тому підходити до цього я буду серйозно.
У наступних відео, я буду проводити аналіз компаній, які я відібрав – що сподобалось, що ні, а що насторожує, і таким чином ви будете бачити уже в деталях як я роблю відбір і аналіз.
Також, я буду вести аналіз всіх угод у публічному документі, та шукаю моніторинг для рахунку у Interactive Brokers, щоби було видно усе, що відбувається у моєму портфелі.
? Корисні посилання по темі:
? Брокер для доступу на OTC Interactive Brokers>>>
? Сайт майданчика OTC Markets>>>
? Що таке Capitalizator Stock Ventures>>>
? Що таке позабіржовий ринок та OTC Markets>>>
Відео на тему:
Якщо вам цікаво бути в курсі стратегії інвестування на позабіржовому ринку OTC та її результатів, ви можете слідкувати за оновленнями на телеграм-каналі та ютуб-каналі. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.
З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.