Вітаю
Перед тим як почати працювати по стратегії з інвестуванням у акції OTC, давайте розглянемо що таке позабіржовий ринок, як отримати туди доступ та інші моменти по цьому питанню. Одразу відмічу – працювати я буду на позабіржового ринку саме США.
Чому ринок США? Все просто – це найбільш капіталізована країна, де зосереджений найбільший капітал (це питання ліквідності і вибору компаній) та найкращий захист інвесторів (це питання безпеки).
Що значить, що ринок позабіржовий (англ out the counter, ОТС)? Тут все просто – на ОТС розміщені акції та інші інструменти, які не пройшли лістинг на біржі. Для лістингу на біржах є дуже багато вимог, та окрім цього, дуже дороге задоволення для проведення там IPO. Тобто, малим компаніям чи стратапам просто немає іншого доступного варіанту, щоби розмістити свої акції, окрім як на позабіржовому ринку.
Багато публічних компаній розпочали свій шлях саме з ОТС, а потім перейшли на NYSE чи NASDAQ. Та не рідкість і зворотні процеси, тобто, коли компанія перестає відповідати вимогам NYSE чи NASDAQ, її знімають із лістингу на біржах, і переводять на позабіржовий ринок.
Майте на увазі, що ОТС – це ринок, але ніяк не біржа. Тут є різниця, так як угоди відбуваються поза межами біржи, безпосередньо між двома сторонами. Фактично, для цього використовуються брокери і дилери, які приймають заявки і виставляють котирування.
Виглядає трохи дивно, проте, у біржовій платформі ви не побачите різниці, так як уже давно всі учасники ринку використовують так звані ECN (Electronic Communication Network, електронна комунікаційна мережа) – тобто, електронна система здійснення угод купівлі-продажу акцій, яка якраз намагається усунути роль посередників (тобто, тому і непотрібна біржа). ECN пов’язує брокерів, дилерів та трейдерів між собою, щоб вони могли торгувати безпосередньо, минаючи біржові механізми посередників.
Щодо регулювання, між ринком і біржою є різниця. В той час як біржі регулюються американською комісією по цінним паперам та біржам (SEC, U.S. Securities and Exchange Commission), регулювання ринків покладено на організацію FINRA – Financial Industry Regulatory Authority (Орган регулювання фінансової індустрії).
Це трішки зменшує деякі вимоги до емітентів, проте, відповідальність за протиправні та шахрайські дії не знімає. Наприклад, акції, що котируються на OTC, мають слабші вимоги до фінансової звітності – відсутня пряма вимога до того, що звіт пройшов аудит, чи навіть відсутня вимога, щоби його узагалі подавати у SEC.
Це значно спрощує життя компаній, так як проведення аудиту, це доволі дорога процедура, і не всі дрібні компанії мають на це гроші. І нагадаю, що за неправдиву інформацію у звітах, емітенти несуть відповідальність, а у США за фінансові злочини карають сильно.
Тому потрібно враховувати, що позабіржові ринки зазвичай менш прозорі, ніж біржі, а також підпадають під слабшу регуляцію. І деякі компанії користуються цим, проте, як із цим боротись, я детально розгляну у наступному дописі по темі.
Позабіржові акції торгуються через майданчик OTC Markets Group – це позабіржова система торгів акціями. Вона відображає котирування брокерів/дилерів для цінних паперів позабіржового ринку (OTC). Основна її функція – це створення саме організованого ринку позалістингових цінних паперів.
Система не є ні підрозділом NASDAQ, ні SEC (як помилково думають деякі інвестори). Це є публічна компанія, акції якої можна придбати на цьому ж майданчику під тікером OTCM:
Ця компанія заснована ще у 1913 році, а також, вони навіть платять дивіденди! До речі, біржа NASDAQ також починала як позабіржовий ринок – вони навіть назву не поміняли – розшифровується як National Association of Securities Dealers Automated Quotation (з англ. автоматизовані котирування Національної асоціації дилерів цінних паперів).
Весь ринок ОТС ділиться на декілька категорій:
Ринок OTCQX — наш найкращий ринок для компаній, які відповідають високим фінансовим стандартам і розкривають актуальну інформацію. На цьому ринку не можуть знаходитись акції із категорії Penny Stocks (так звані дешеві компанії), компанії обгортки (так звані Shell companies) та компанії на стадії банкротства.
Ринок OTCQB призначений для американських і міжнародних компаній на стадії розвитку. Це так званий венчурний ринок, вимоги до компаній, щоби знаходитись у цій категорії – це ведення звітності, проходження щорічної перевірки та сертифікації менеджменту. А також, тут не можуть бути компанії банкроти, та компанії із вартістю акції менше 1 цента.
Усі інші компанії торгуються на Pink, який є ринком за замовчанням для брокерів-дилерів, які хочуть торгувати цінними паперами. Тут торгується широкий спектр цінних паперів, які публікують нерегулярну звітність – тому тут необхідно бути уважним.
Сам Pink ділиться на дві категорії Pink Current Information та Pink Limited Information.
Pink Current Information включає компанії, які, за визначенням OTC Markets Group, оприлюднюють поточну інформацію на ринку відповідно до їхнього “стандарту звітності компанії“. Інформацію можна надати в SEC, а якщо компанія не з США, то у відповідні свої регулюючі органи держави емітента, або відповідно до інструкції з розкриття інформації ринку Pink.
Pink Limited Information включає компанії, які, за визначенням OTC Markets Group, відповідають мінімальним вимогам, але мають обмежене розкриття та/або фінансову інформацію у відкритому доступі, наприклад ті, які можуть не виконувати свої зобов’язання щодо подання декларацій до регулюючих органів. Цей рівень також може включати неамериканські компанії, зареєстровані на кваліфікованій іноземній біржі, яка не вимагає розкриття інформації англійською мовою.
Ще є категорія Expert Market (експертний ринок) – це непублічна секція, на яку мають доступ тільки дилери та брокери, для виконання власних угод та угод на потреби крупних інвесторів.
І остання категорія, це Grey Market (сірий ринок) – як видно із назви, сюди зливається весь шлак, який не може увійти у попередні категорії.
Узагалі, я буду користуватися ринками OTCQX, OTCQB та Pink Current Information – усі інші ринки занадто ризиковані зі сторони присутності необхідної інформації для аналізу, та узагалі її правдивості.
На рахунок чи є з чого вибирати, то впевнено скажу що так – на даний момент на ОТС торгується більше 17 000 фінансових інструментів.
Як узагалі отримати доступ до ринку ОТС? Все просто – знайти брокера з доступом на цей майданчик, у США їх є дуже багато. Особисто я користуюсь послугами Interactive Brokers – у них найнижчі торгові комісії, хороше виконання та зручна платформа для виконання стратегії.
Для цього реєструємся у брокера Interactive Brokers (до речі, за цим посиланням, ви отримаєте до 1000 доларів на комісію), проходите просту реєстрацію, заливаєте свої документи і після затвердження, просто обираєте доступ до OTC.
Для цього заходите в свій кабінет, і далі вибираєте у меню “Налаштування” (Settings). Далі, перейдіть у розділ торгових дозволів (Trading Permissions), далі вибираєте розділ акції (Stocks) – воно саме перше у меню, і далі, ставите галочку навпроти дешевих акцій США (United States (Penny Stocks)):
Також, для збільшення прибутку рекомендую скористатися програмою збільшення дохідності (Stock Yield Enhancement Program) – вона також знаходиться у налаштуваннях. По цій програмі, ви можете давати в оренду акцію і за це отримувати відсотки. А ці відсотки по акціям ОТС відчутні, так як для коротких продажів, на цьому ринку не так багато доступних акцій, і відповідно росте ставка по коротким продажам та ваш прибуток.
Купувати чи продавати акції на ОТС, ви можете рівно так само, як і акції на біржах – вводите тікер компанії, кількість і ціну акції та відправляєте наказ. Технічно, ви не помітите жодної різниці чи купуєте ви акцію на OTC, чи на NYSE/NASDAQ.
Думаю, що цієї інформації по ОТС достатньо для розумінням з чим ми маємо справу. А вже у наступному відео, я пройдусь по факторам, які я буду враховувати для пошуку акцій, які мають потенціал росту не менше 1000%.
? Корисні посилання по темі:
? Брокер для доступу на OTC Interactive Brokers>>>
? Сайт майданчика OTC Markets>>>
? Що таке Capitalizator Stock Ventures>>>
Відео на тему:
Якщо вам цікаво бути в курсі стратегії інвестування на позабіржовому ринку OTC та її результатів, ви можете слідкувати за оновленнями на телеграм-каналі та ютуб-каналі. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.
З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.