У цьому дописі пропоную розглянути 6 самих актуальних безкоштовних сервісів для інвестора, які дійсно якісно допоможуть у процесі прийняття інвестиційного рішення.
Мова піде не про якісь загальні ресурси – типу, як TradingView, FinViz, а про інформацію, яка несе практичний, і часто випереджувальний характер – тому цей допис буде корисним як для новачків, так і для інвесторів із досвідом. Я особисто користуюся усіма цими сайтами, тому можу впевнено рекомендувати їх.
Першим я пропоную розглянути сервіс із моніторингу угод інсайдерів.
Узагалі хто такі інсайдери. Часто термін «інсайдер» звучить у негативному ключі, коли мова йде про якісь маніпуляції чи злочини, але це не так (вірніше не зовсім так, бо все ж таки, бувають незаконні інсайдерські дії).
Інсайдер – це особа, яка має доступ до внутрішньої непублічної інформації компанії. По законам США, до інсайдерів відносять службовців компанії, її директорів, а також, власників 10% компанії і більше.
Якщо ці особи здійснюють якісь угоди із акціями, вони повинні здавати у комісію по цінним паперам і біржам звіт по формі 4. Після здачі звіту, він стає доступним для всіх бажаючих.
Узагалі, по правилам, інсайдери не можуть використовувати інсайдерську інформацію для отримання інвестиційного доходу, але все ж таки, вони її використовують, це гарно демонструють позитивні результати їх угод.
Хоча, треба розуміти, що далеко не всі покупки інсайдерів будуть давати позитивний результат, а із продажами ще складніше. Але комплексний підхід сильно збільшує ймовірність позитивного результату.
Як можна проводити аналіз угод інсайдерів не буду зараз деталізувати, щоби не витрачати ваш час, оскільки у безкоштовному курсі «Розумні гроші» усе є в деталях.
Якщо коротко – то звертати увагу варто тільки на великі угоди, дуже добре коли це кластерні покупки (тобто, купують різні інсайдери із компанії), а ще сильніший показник – коли йдуть секторні покупки, тобто, наприклад, якщо у багатьох нафтових компаніях йдуть покупки акцій інсайдерами, то це дає дуже високу ймовірність росту усього нафтового сектору.
В інтернеті існують скрінери таких форм, які зчитують дані із сайту комісії по цінним паперам і біржам, і виводять дані у зручному форматі із можливістю аналізу.
Мій улюблений сервіс – це Open Insider. Там усе побудовано дуже зручно із можливістю провести відбір по необхідним критеріям. Наприклад, можна вказати ціновий діапазон для компаній, торговий об’єм, тип операції, пошук по окремій компанії чи групі компаній, чи навіть безпосередньо по інсайдеру
А ще, особливо вартим уваги для мене є графік кількості угод на покупку та продаж від інсайдерів. Цей індикатор є потужним доповненням до аналізу загально ринкових тенденцій – коли йдуть масові продажі інсайдерів, це часто передує розвороту біржових індексів у сторону падіння, і відповідно, коли є екстремальні покупки – це може бути одна із ознак майбутнього росту ринку.
Посилання на цей сайт, і на усі інші, про які я буду писати, я залишу у кінці цього допису, щоби могли самі проаналізувати, чи при потребі додати собі у вибране. Альтернатив Open Insider є багато, але я не буду відзначати ніякий інший ресурс, бо цей поза конкуренцією за зручністю.
Наступний сайт, який я рекомендую – відображає позиції хеджерів. Узагалі хто такий хеджер. Хеджер, це такий гравець ринку, ціль якого захеджувати ризики, іншими словами застрахувати себе від невигідної ціни.
Наприклад, фермер вирощує пшеницю, зараз ціна на пшеницю висока, але він переживає, що ціна із таких високих значень може впасти до того часу, як він буде збирати урожай і зможе продати його.
І для цього, він продає ф’ючерсний контракт на пшеницю по цій високій ціні, що є на даний момент. Тим самим, він отримує захеджовану ціну, тобто він зафіксував вартість свого урожаю. Якщо ціна на пшеницю впаде – фермер фактично продасть урожай за тою нижчою ціною, але за рахунок закриття шорт позиції по ф’ючерсу в плюс, він компенсує цю різницю.
Тобто, присутня фіксація ціни. Звичайно, якщо ціна на пшеницю виросте вище, то фермер усе одно отримує фіксовану ціну урожаю, так як, він продасть урожай дорого, але частину прибутку від цього, з’їсть збиток від закриття ф’ючерсного контакту.
Саме тому, хеджери дуже серйозно відносяться до процесу хеджування. Чому хеджери – це сильні гравці ринку, на дії яких варто звертати увагу.
Хеджери – це крупні компанії, які займаються реальним бізнесом, вони мають найбільше інформації про власні ринки, так як працюють на них часто десятиліттями, та мають саму якісну власну аналітику про ці ринку, тому вони із високою ймовірністю точно оцінюють, коли потрібно хеджувати.
А саме головне, що згідно законодавства США – хеджери зобов’язані звітуватися у комісію з торгівлі товарними ф’ючерсами, тобто ми можемо вільно аналізувати цю інформацію. Цей звіт називається зобов’язання трейдерів – Commitment of Traders.
По хеджерам, як саме їх аналізувати, також детально є у курсі «Розумні Гроші». Там є як аналізувати хеджерів, а ще що дуже важливо – як проводити комплексний аналіз, тобто, наприклад, поєднувати хеджерів та інсайдерів. Тобто, брати позиції хеджерів, як приклад, у золоті і доповнювати їх угодами від інсайдерів у компаніях, що займаються видобутком золота. Це дає потужну ринкову перевагу.
На даний момент, моїм улюбленим сервісом для аналізу позицій хеджерів є Insider-Week. Сайт дуже зручно побудований, він безкоштовний і є вся необхідна інформація – чисті позиції хеджерів та індекс СОТ (це найбільш важливий для мене інструмент аналізу). А якщо потрібно провести глибокий аналіз хеджерів, то там є уся історія по усім інструментам.
Альтернативи цьому сайту також є, зокрема, на платформі TradingView є серія індикаторів із даними по хеджерам, але є проблема, що час від часу ці індикатори перестають працювати і потрібно шукати щось нове.
Далі переходимо до індикаторів сентименту, тобто настроїв інвесторів. Чому індикатори сентименту працюють? Все просто – ці індикатори показують настрої масового інвестора, це психологія. А ринки – це яскраві представники реверсивної психології (тобто, зворотної), бо більшість людей не праві у своїх позиціях.
І тут немає ніякої теорії змови чи маніпуляцій, інакше ринок просто не може працювати.
Одним із найбільш відомих і якісних індикаторів є індекс жадібності і страху. Варіантів його реалізації є багато, але як на мене, найкращим є індикатор від CNN.
Він побудований на кількох дієвих показниках – це ринковий моментум у сп500, сила ціни акцій, широта цін акцій, відношення PUT і CALL опціонів, волатильність ринку, попит на безпечний притулок коштів і попит на сміттєві облігації.
Аналіз цього індикатору зараз розбирати не будемо, оскільки усе є детально і структуровано у тому-ж безкоштовному курсі «Розумні Гроші», просто коротко скажу, що цінність мають тільки екстремально низькі і високі значення.
У криптанів є популярним криптовалютний індекс жадібності і страху, але зі свого досвіду можу впевнено сказати, що індикатор від CNN є суттєво точнішим. Як фондові ринки, так і крипта – це клас ризикових активів, тому можна впевнено користуватися звичайним індикатором індексу жадібності і страху, також і для аналізу крипти.
Із його альтернатив можу рекомендувати дані по опитуванням настроїв інвесторів «американської асоціації приватних інвесторів». Хоча, це скоріш не альтернатива, а доповнення, оскільки цей індикатор рахується зовсім по інакшому.
Це є звичайне опитування членів асоціації про очікування від ринку, і цей індикатор є якісним додатковим джерелом інформації, так як показує настрої великої кількості інвесторів, але уже зовсім під іншим кутом.
Наступне цікаве джерело – це джерело технічної інформації. Технічної не у значенні, що це якість звичні технічні індикатори, а спеціалізовані індикатори, побудовані на ринкових даних.
Самий важливий із цих показників для мене – це індекс Армса (TRIN). Цей індикатор доволі точно показує можливі точки розвороту ринку.
Якщо наприклад, індикатори сентименту показують, що треба готуватися до розвороту десь у найближчому майбутньому, і якщо індекс Армса дав сигнал у такій зоні очікувань зміни тренду, то з великою ймовірністю така зміна відбудеться уже наступного дня чи через декілька днів.
Ви можете самостійно усе перевірити, посилання на цей індекс звичайно є внизу допису, а детальніше про нього, як завжди, у безкоштовному курсі «Розумні Гроші».
Знайти цей індикатор можна на багатьох ресурсах – він не рідкість, але на деяких із цих платформ індекс Армса розраховують не коректно. Я особисто дивлюсь його на платформі StockCharts.
І ще, поки ми говоримо про платформу StockCharts, то там є ще один індикатор, який можливо буде вам цікавий – це індикатор відношення Put до Call опціонів на акції на СВОЕ.
Зупинятись не буду, інформації по ньому є достатньо, а посилання також внизу.
Наступне джерело – це просто скарбниця даних, без перебільшення. І це сайт економічних даних федеральної резервної системи. Узагалі, чим потужне США у сфері інвестиційного аналізу – так це широта доступних даних і їх повна відкритість.
Давайте для прикладу розглянемо декілька таких корисних графіків.
Перше, і доволі актуальне для поточного моменту – це інверсія кривої дохідності між 10 і 2 річними облігаціями. Що це і навіщо вона я розглянув у попередньому дописі.
Вам більше цікава різниця між 10-річними і 3-х місячними облігаціями? Будь-ласка! Треба інакшу криву дохідності – теж без проблем, варіантів для порівняння є багато.
Потрібен індикатор рецесії Sahm Rule, що побудований по даним по безробіттю – будь-ласка.
Дані по особистим заощадженням домогосподарств, розміри виплат за відсотками по кредитам, відсоток акцій у портфелі домогосподарств, баланс ФРС, агрегат М2 і так далі, перелічувати можна дуже довго.
Альтернативи сайту економічних даних ФРС є – але тільки на цьому сайті найбільша повнота даних, і саме тут – першоджерело багатьох даних, тому, я використовую виключно саме цей ресурс.
Наступний важливий ресурс – це економічний календар. Економічних календарів насправді є доволі багато, але найзручніший для мене – це календар від Investing.com.
Пояснюю чому. По-перше, це широта даних – у них у одному місці публікуються дані по великій кількості показників, і по великому переліку країн. Так, зараз я сконцентрований в основному на США, але можливо в Україні відновиться робота фондового ринку, та й інші країни, що розвиваються можуть бути у певний час цікавими. А тут буде усе в одному місці.
А друге – це розкриття даних. Дані подаються одночасно у двох зручних форматах – таблиці і графіку, по якому найкраще видно усі тренди. Бо як раз тренди по даним дають випереджуючу картину по ринковим тенденціям.
Слідкую насправді я за невеликою кількістю індикаторів, зокрема, за даними по інфляції CPI – це індекс споживчих цін, також слідкую за виробничим РМІ – хороший індикатор поточного стану скорочення чи росту економіки (в принципі, він має і певний випереджувальний характер), слідкую за даними по безробіттю – тут є два важливих індикатори, це безпосередньо безробіття, і дані по кількості нових робочих місць, за виключенням сільського господарства.
Ну і звичайно – моніторинг ставки федеральної резервної системи. На інвестінгу є дуже зручний інструмент для моніторингу настроїв по ставці.
Ви можете бачити очікування по запланованим засіданням на рік вперед, більше того, можна спостерігати як мінялися очікування інвесторів із часом.
Звичайно, я не обмежусь тільки цими 6 сервісами, так як у різний час появляється необхідність у різних додаткових даних, але ці сервіси є базовими для мене при аналізі поточної ринкової ситуації і очікувань по перспективам.
Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.
ТОП брокер фондового ринку:
Freedom Finance Europe із можливістю поповнити криптою>>>
ТОП криптобіржі, якими я користуюсь:
Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>
Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!
Відео версія:
Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.
Посилання із допису:
- Угоди інсайдерів – http://www.openinsider.com/
- Позиції хеджерів – https://insider-week.com/en/cot/
- Індекс жадібності і страху – https://edition.cnn.com/markets/fear-and-greed
- Криптовалютний індекс жадібності і страху – https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/
- Опитування настроїв інвесторів AAII – https://www.aaii.com/sentimentsurvey
- Індекс Армса – https://stockcharts.com/h-sc/ui?s=%24TRIN
- CBOE Equity Put/Call Ratio – https://stockcharts.com/h-sc/ui?s=%24CPCe
- Інверсія кривої – https://fred.stlouisfed.org/series/T10Y2Y
- Інверсія кривої 2 – https://fred.stlouisfed.org/series/T10Y3M
- Індикатор рецесії Sahm Rule – https://fred.stlouisfed.org/series/SAHMREALTIME
- Особисті заощадження – https://fred.stlouisfed.org/series/PSAVERT
- Виплати відсотків за кредитами – https://fred.stlouisfed.org/series/B069RC1
- Акції у домогосподарств – https://fred.stlouisfed.org/series/BOGZ1FL153064486Q
- Баланс ФРС – https://fred.stlouisfed.org/series/WALCL
- Агрегат М2 – https://fred.stlouisfed.org/series/M2SL
- Економічний календар – https://www.investing.com/economic-calendar/
- U.S. Consumer Price Index – https://www.investing.com/economic-calendar/cpi-733
- U.S. ISM Manufacturing Purchasing Managers Index – https://www.investing.com/economic-calendar/ism-manufacturing-pmi-173
- U.S. Unemployment Rate – https://www.investing.com/economic-calendar/unemployment-rate-300
- U.S. Nonfarm Payrolls – https://www.investing.com/economic-calendar/nonfarm-payrolls-227
- Fed Rate Monitor Tool – https://www.investing.com/central-banks/fed-rate-monitor