Вітаю
Сьогодні хочу розкрити тему парного трейдингу. Зокрема, ви дізнаєтесь, що таке узагалі парний трейдинг, розглянемо плюси і мінуси стратегії і як практично застосовувати цю стратегію.
У цьому дописі ви отримаєте інформацію, якої більше ніде немає – це пряма прикладна інформація, а не ще один допис із загальними фразами.
А також зачепимо питання – як можливо автоматизувати весь процес парного трейдингу, і як користуватись таким продуктом безкоштовно і ефективно.
Я буду писати про цю стратегію на прикладі криптовалютного ринку. Проте, парний трейдинг можна застосовувати на абсолютно любому ринку – це можуть бути акції, ф’ючерсні контракти, валютні пари, облігації, опціони і будь-які інші інструменти.
Тому, починаємо. І почнемо із того, що таке парний трейдинг і звідки він з’явився – це важливо для повного розуміння стратегії.
Що таке парний трейдинг?
Узагалі, якщо дуже спрощено, парний трейдинг – це торгівля двома інструментами, відповідно один в сторону купівлі, а інший – в сторону продажу. Тобто, виходить, що це ринково-нейтральна стратегія.
Що таке ринково нейтральна стратегія – це стратегія, яка працює незалежно куди йде ринок, тобто росте чи падає – стратегія все одно генерує прибуток.
Парний трейдинг став популярним із розвитком хедж фондів. Справа у томі, що початкова суть хедж фондів була саме у відкритті хеджованих позицій, тобто, при відкритті угоди на покупку, фонд хеджував її продажем у іншому активі.
Якщо наприклад, хедж фонд знаходив круту компанію, і хотів у неї інвестувати, то одночасно із купівлею акцій цієї компанії, фонд робив продаж іншої, гіршої компанії (як правило, із того ж самого сектору).
І тим самим виходила ринково нейтральна позиція, у якій фонд отримував прибуток за рахунок того, що куплена ним компанія є кращою за ту, що він продав, і при цьому, хедж фонд повністю відсікав загальну ринкову тенденцію. Тобто, результат не залежить від того чи ринок падає, чи росте чи у боковику. Це і є основна сила стратегії парного трейдингу – ви отримуєте чистий незалежний результат.
Як ви розумієте, арбітраж є також одним із видів ринково нейтральних стратегій. Детально види арбітражу і все що його стосується я розглянув у дописі “Усе про криптовалютний арбітраж“, тому зупинятись не будемо, а тільки розглянемо плюси і мінус парного трейдингу перед арбітражем.
Плюси парного трейдингу:
- Більший потенціал прибутку. Арбітраж має дуже обмеження розходження цін – це максимум кілька відсотків. У парному трейдингу – це можуть бути десятки відсотків
- Ширший спектр інструментів. У арбітражі мають бути тільки однотипні інструменти, у парному – можна використовувати майже усе, де можна вивести потенціал прибутку
Мінуси парного трейдингу:
- Немає гарантії сходження – це самий вагомий мінус. На відміну від арбітражу, якщо при парному трейдингу ви підберете інструменти, у яких відсутній якийсь зв’язок – розходження у парній угоді може не зійтися. Це страхується стоп-лосом звичайно, тобто не так страшно, але розуміти таку можливість потрібно.
- Більше роботи по пошуку активів – аналіз арбітражних угод досить простий, а от для парного трейдингу треба проводити аналіз, іноді навіть досить глибокий.
Види парного трейдингу
І плавно переходимо до практичної частини, і почнемо із видів парного трейдингу.
Перший вид, це – технічний парний трейдинг. Це є самий популярний вид , більше того, якщо ви раніше цікавились парним трейдингом і шукали щось у мережі, то 99% всієї інформації саме про цей метод.
Цей метод базується на кореляції торгових пар, які беруть участь у парній угоді. Кореляція, якщо максимально просто – це, у нашому випадку, певний статистичний зв’язок між цінами, тобто, коли ціна одного активу росте, то відповідно росте і ціна другого активу.
Для аналізу сили кореляції використовується коефіцієнт кореляції, або по правильному коефіцієнт Пірсона. Це значення від -1 до 1. При значенні 1 – два інструменти ходять повністю однаково – це вже арбітраж фактично, при значенні -1 – йде зворотній зв’язок, тобто, інструменти рухаються повністю протилежно. А значення 0 – це абсолютна відсутність кореляції.
І відповідно до ваших побажань, і відношення до ризику, ви вибираєте інструменти із відповідною кореляцією. Наприклад, якщо ви хочете торгувати інструменти які швидко сходяться, то краще торгувати інструменти із коефіцієнтом кореляції 0,9 і вище.
Якщо ви можете собі дозволити більше ризикувати, але при цьому отримувати більші прибутки – вибирайте пари із кореляцією від 0,8 до 0,9.
Важливо розуміти, що кореляція не постійна – тобто ви могли зайти в угоду при кореляції 0,95, а за час утримання кореляція впала до 0,85. Тай у загалі, не виключена розкореляція активів – це коли, як правило, при зміні фундаментальних основ чи сильних новин, кореляція між активами зникає.
Це важливо розуміти! І відповідно, планувати свій ризик менеджмент і ставити stop loss ордера.
Наступний вид – це фундаментальний парний трейдинг. Це вже більш якісний вид парного трейдингу, так як цей метод покладається не тільки на кореляцію, а ще й на більш глибокі зв’язки між активами.
Сюди входять самі різні варіанти. Наприклад, торгівля монет із одного сектору – одна монета проти іншої з того ж сектору (наприклад, біржові токени, DEFI і так далі).
Це може бути торгівля сильних токенів проти слабих, щось типу – ефір проти pepe, тобто, фундаментальна монета проти мем коїна.
Може бути торгівля сильних відхилень по ринку, наприклад, один токен із сектору пампанув, а інший із цього ж сектору стоїть на місці. У такого типу угодах можна досить круто заробити.
Як іще один варіант, це може бути торгівля монет після форку – тобто, такі монети часто ходять дуже схоже – тут головне, щоби було підтвердження по кореляції.
Тобто варіантів для фундаментального парного трейдингу може бути багато, головна суть, щоби окрім кореляції, був додатковий фундаментальний зв’язок.
Але, незважаючи на більшу якість таких парних ланцюжків, у фундаментальному парному трейдингу також можлива розкореляція, в силу новин чи інших факторів. Звичайно, її ймовірність буде значно менше ніж при технічному парному трейдингу, але все одно вона інколи буде появлятись.
Розходження у парному трейдингу
Давайте розглянемо питання розходження у парному трейдингу, чи як по іншому його називають – спред. Простий розрахунок, як у арбітражі не пройде, так як при парному трейдингу курси інструментів відрізняються.
Тобто, виходить що до курси валют треба урівноважувати, тобто, добавляти коефіцієнт ваги. Тобто спред буде розраховуватись по формулі:
Р = 100 * (К1 – В * К2) / К1
Тут у формулі,
- Р – це розходження, у відсотках
- К1 – ціна у першій парі парної угоди
- К2 – ціна у другій парі парної угоди
- В – ваговий коефіцієнт
Сам ваговий коефіцієнт розраховується як відношення курсу К1 до К2, але у початковий момент, тобто при старті розрахунку розходження.
Тобто, від часу старту розрахунку розходження, цей коефіцієнт буде трішки відрізнятись. Це насправді плюс, так як зменшує конкуренцію між алгоритмами.
Як дуже спрощений варіант, можна використати відношення курсу К1 до К2. Але цей розрахунок – є синтетичним і не прямим, і його можна використовувати хіба тільки для першого входу в угоду.
Цей підхід має зручність у тому, що на це відношення можна нанести індикатор, і входити таким чином. І все, на цьому його застосування закінчується – виходити із позиції чи усереднювати по цьому індикатори коректно неможливо.
Це зв’язано із тим, що ми не можем відтворити відношення курсів у торгових угодах, коли ми торгуємо одну пару в лонг, а другу в шорт, то математично це різниця, але аж ніяк не відношення.
Тому, якщо ви думаєте, що парний трейдинг, наприклад, ETHUSDT проти BTCUSDT це теж саме, що тримати позицію по ETH/BTC – то це узагалі не так. З самого початку буде дуже схоже, але чим далі по часу від точки входу і зміни курсів, ви побачите велику різницю у результаті спреду ETHUSDT-BTCUSDT і курсу ETH/BTC .
Автоматизація парного трейдингу
А тепер саме важливе – чи цікава вам стратегія парного трейдингу і, відповідно, чи потрібен вам такий бот? Справа у тому, що у наш торговий бот Capitalizator Bot Pack можливо добавити цю стратегію.
Тому, якщо вам цікаво використовувати парний трейдинг у своїй торгівлі – пишіть у коментарях. Якщо буде зацікавленість – то я напишу цього бота, і звичайно, він буде безкоштовний, без жодних прихованих комісій чи умов.
Корисні посилання по темі:
Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>
Детально у відео:
Якщо вам цікаво бути в курсі нових подій і стратегій, підписуйтесь на телеграм-канал, twitter та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.
З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.