Усе про криптовалютний арбітраж у одному дописі

Криптовалютний арбітраж - все у одному дописі

Вітаю

Сьогодні хочу максимально розкрити тему криптовалютного арбітражу. Зокрема, я об’ясню, що таке арбітраж, розглянемо існуючи види арбітражу – як кожен з них працює, їх плюси і мінуси. І саме цікаве – чи можливо автоматизувати весь процес арбітражу.

Вся інформація, викладена у цьому дописі, стосується криптовалютного ринку, але більшу її частину можна без проблем застосовувати і на класичних ринках – на фондовому ринку, на ф’ючерсних ринках і навіть на форекс.

Що таке арбітраж криптовалют

І так, що ж таке узагалі, цей арбітраж. Основна суть арбітражу – це проведення угод у двох чи більше торгових інструментах, з метою отримання прибутку, у такому вигляді, щоби максимально уникати ризиків.

А основною філософією стратегії арбітражу, це – відсутність ризику. Хоча, на фінансових ринках не буває нічого без ризиків – це потрібно усвідомлювати, проте погоджусь, що при правильно проведеному арбітражі вони значно нижчі ніж у інших торгових стратегіях. А далі, ми розглянемо ризики кожної окремої стратегії арбітражу.

Узагалі існує думка, що криптобіржі негативно ставляться до арбітражу, і навіть блокують аккаунти арбітражерів. Це все не відповідає дійсності – арбітраж це дуже позитивно для кожної біржі, так як саме арбітражери вирівнюють курси торгових інструментів. Не говорячи вже про торгову комісію, яку вони генерують.

Більше того, я сам активно займався крипто арбітражем з 2017 по 2019 рік і  на жодній із бірж не було заблоковано жодного аккаунта. Тому, зі сторони ризику від криптобірж – то їх майже немає.

Стратегії арбітражу криптовалют

Думаю по теорії достатньо, можна перейти до практики. Тим більше, що я займався арбітражем, і за свою кар’єру алготрейдера розробив десятки алгоритмів різної складності із різними арбітражними стратегіями.

Міжбіржовий арбітраж

Самий простий вид арбітражу – це міжбіржовий арбітраж. Він полягає у тому, що курс монети на різних біржах може відрізнятись.

Як правило, курси на найбільш капіталізовані монети мало відрізняється, і скоріш усього потенціал прибутку не перекриє вартість операцій. А вартість іноді відчутна – так як це не тільки торгова комісія, а ще й вартість виводу коштів.

Проте і це не саме гірше, найгірше – це час який тратиться на вивід монети із одної біржі, і зарахування на іншу. Це є найбільший неконтрольований ризик – так як за цей час курс може різко змінитись, і угода буде вже збитковою.

Я доволі давно займався таким арбітражем, і скажу, що це все ж таки важка робота. Іноді до середини ночі не лягав спати, бо чекав зарахування монет із біржи на біржу, щоби завершити угоду.

А ще потрібен сканер, бо руками знайти і порахувати потенціал – не реально. Тому я навіть для себе колись написав такий сканер:

Класичний міжбіржовий арбітраж

Проте, це ще не все. Навіть коли ви знайшли розходження для арбітражу, то це не кінець аналізу. Бо причин розходження курсів є безліч. Це наприклад, можуть біти різні токени але із однаковим тікером, може бути зупинка торгів на одній із бірж, або вводу чи виводу по токену, може бути копійчаний об’єм, що не перекриє витрати, і навіть висока волатильність курсу. Це все треба враховувати.

Про потенціал цієї стратегії на даний момент, важко сказати, але у кращі часи (2017-2018 рік), цей вид арбітражу приносив більше 100% в місяць. Зараз цей арбітраж також працює, я знаю людей, які живуть за рахунок цього виду арбітражу, але прибутки давно вже не такі солодкі.

P2P Арбітраж крипти

Я не буду детально зупинятись на p2p арбітражі, так як фактично, це частковий випадок із класичного арбітражу, єдина різниця – що тут задіяні фіатні валюти.

І це є найбільшою проблемою – так як там де поруч із криптою задіяний фіат, для мене особисто це казино і гра з вогнем.

Справа у тому, щоби заробляти достойні гроші, треба робити великий оборот по коштам, а це завжди попадає в око банкам, фінансовим установам і навіть іноді державним регулюючим органам.

І, якщо ви трішки цікавились цією течією арбітражу, то знаєте, що тут відбуваються регулярні блокування рахунків і заморожування коштів, які майже не реально повернути, бо ніякий банк не буде розбиратись що таке p2p арбітраж.

Більше того, у розумінні класичних фінансів арбітражні операції з валютою вимагають володіння ліцензією на валютну діяльність. Тобто, це як мінімум захмарні штрафи – це не просто незареєстрована підприємницька діяльність, а порушення ліцензійної діяльності (практично – це можуть бути мільйони і десятки мільйонів гривень).

А ще податки. Банки зберігають усі ваші фінансові операції, тому якщо вам прийде вимога заплатити податок, а також, пеню і штраф – не дивуйтесь. Тим більше, я впевнений, що ви не подавали у декларації цей прибуток, бо по діючому на даний момент законодавству це неможливо зробити.

А я нагадаю, що якщо ви подали декларацію – то держава може протягом 5 років виставляти претензії, а якщо не подали – то граничного терміну узагалі немає. Тобто, якщо ви подумали – “а рік пройшов, проблем нема” – то це узагалі не так.

І за кордоном вже не сховаєте свою діяльність – з 1 липня 2023 Україна стала членом угоди CRS. Це є автоматичний обмін податковою інформацією. Тобто, податковій не потрібно робити жодних запитів – всі дані про рахунки і рух по ним автоматично приходять в службу.

Виглядає досить похмуро і депресивно, але так і є. І ціль опису нюансів p2p арбітражу, не налякати, а попередити про існуючі ризики. Щоби, все ж таки, якщо ви наважитесь цим займатись – то ви повинні усвідомлювати всі можливі наслідки.

Триногий арбітраж

Триногий арбітраж чи трикутний арбітраж (або ще його називають статистичний арбітраж) – це стратегія, по якій будуються ланцюжки валют, по ним рахуються спреди (спреди – це робочі розходження на ланцюжку). І якщо знаходяться такі ланцюжки із хорошим потенціалом – бот проводить угоду.

Важливо розуміти, що ця стратегія руками не буде працювати – так як треба як можна частіше проводити розрахунки і проводити угоди.

Давайте на прикладі ланцюжка ETH/USDT – ETH/BTC- BTC/USDT розглянемо приклад стратегії. Бот проводить розрахунок таким чином. Якщо ми купуємо ефір за USDT, далі куплений ефір продаємо за біткойн, і уже продаємо біткойн і повертаємось назад до USDT.

Триногий арбітраж - статистичний арбітраж

Тобто, з якої базової валюти почали, до тієї і повертаємось. І ціль торгового бота, прорахувати результат – будемо в плюсі чи у мінусі по діючим курсам валют.

Але не все так просто – треба врахувати торгові комісії, можливі прослизання ціни і перевірити торгові об’єми в котируваннях, бо якщо ми угодою продавимо стакан цін, угода може одразу стати збитковою.

Ось як наприклад, можуть виглядати результати сканувань:

результати сканувань у триногому арбітражі

Видно побудувані ланцюжки і результати розрахунків, щоби було, якби ми проводили угоди. Тобто чітко видно, що більшу частину часу немає жодних арбітражних можливостей.

А ось як виглядають знайдені ланцюжки:

Ланцюжки статистичного арбітражу

Як бачите – їх не так і багато є, і це ще без фільтрування по всім параметрам.

За свою кар’єру алготрейдера я розробив десятки таких ботів, під різні біржі, різні алгоритми, включаючи синтетику. І можу сказати, що дана стратегія має багато мінусів.

Вона не капіталоємнісна, тобто ви ніяк не прокрутите навіть 1000 доларів (іноді можуть бути винятки, але на то вони і винятки). Узагалі, більша частина арбітражних випадків буде із залишками об’ємів у стаканах – тобто, коли після угоди залишається маленька кількість крипти, яка є узагалі менше мінімального розміру ордера – тобто прослизання ордера гарантоване.

Наступне – це велика конкуренція, судячи по обговоренням у мережі і по моїм приватним замовленням, досить багато трейдерів хочуть заробляти на цій схемі. І, окрім конкуренції, у мене склалось таке враження, що біржі самостійно закривають такі арбітражні можливості – але тут я можу помилятися.

У не такому далекому минулому, якщо я не помиляюсь у 2018 році, ця стратегія приносила у середньому  0,5-1,0% за добу на бінансі. Хоча і тоді, там прокручувались маленькі об’єми. Але так було не довго – в один момент бот перестав приносити прибуток – чи хтось швидший зайшов на ринок, чи біржа на себе взяла арбітраж, інших причин не бачу.

Чи жива ця стратегія зараз? Сумніваюсь, як мінімум, якогось відчутного потенціалу не думаю що вона несе.

Ф’ючерсний міжбіржовий арбітраж

Ф’ючерсний міжбіржовий арбітраж полягає у тому, щоби аналізувати котирування контрактів на різних біржах, і коли знайдене необхідне розходження котирувань – там де дешевше, там купувати, а де вища ціна – відкривати продаж.

Ця стратегія вже варта уваги, по причині того, що у ній відсутні майже всі мінуси із спотового арбітражу – а саме, для проведення угоди непотрібно виводити кошти із біржі на біржу. Тобто, ми не тратимо кошти на вивід крипти, і не тратимо цінний час між угодами – вони відкриваються фактично одночасно.

Окрім цього, ф’ючерсний арбітраж має серію переваг – можна використовувати торгові плечі, що суттєво збільшує прибуток, комісія менша ніж на споті, торгувати можна в лонг і в шорт, об’єми на ф’ючерсних контрактах як правило більші ніж на споті, а густина стакану – вища (тобто не буде прослизань).

А саме важливе – цей вид арбітражу повністю піддається автоматизації торгового процесу, від сканування ринків до ведення торгових угод. Так як майже кожна біржа має торгове API для автоматизації.

А враховуючи, що на даний момент майже всі біржі мають ф’ючерсні секції, на яких торгується велика кількість торгових пар – то такі угоди мають бути регулярно.

Такого типу ботів я також розробляв на замовлення – і варіантів модифікацій є багато, але от самого сканера для ф’ючерсного міжбіржового арбітражу не має, щоби я міг продемонструвати вам можливості.

Але у будь-якому випадку – ця стратегія має потенціал.

Внутрішньобіржовий ф’ючерсний арбітраж

Також варта уваги стратегія із-за того, що непотрібно виходити за межі однієї біржі. І тут є дві підстратегії.

Перша – це торгувати контракти із різними стейблкойнами, наприклад, на OKX можна торгувати BTC-USDT проти BTC-USDC, а на бінансі – торгувати BTC-USDT проти BTC-BUSD і так далі. Розходження у таких парах бувають як від ринкових коливань, так і від зміни курсу між стейблкоїнами – це буває не часто, проте на цьому можна добряче заробити.

Інша стратегія внутрішньобіржового арбітражу – це так званий календарний арбітраж. Тобто, торгуються безстрокові контракти та контракти із різними термінами експірації (експірація – це час закінчення контракту).

Тут є плюс, так як ціни між різними термінами експірації можуть суттєво відрізнятися і коливатися – що дає можливість набрати позицію практично будь-якого об’єму і забезпечити потенціал угоди. А саме важливе – чим ближче до експірації, тим ближче ціна контракту до спотової ціни (чи ціни безстрокового контракту).

Ось на скріні ви бачите різницю у вартості між бесзтроковим контрактом (як він правильно називається – свопом) і строковими контраткатми.

Внутрішньобіржовий ф'ючерсний арбітраж

І чим ближче до експірації – тим ближче ціна до безстрокового чи спот, і навпаки – чим термін експірації далі – тим розходження між контрактами більше. Як бачите – різниця між контрактами на момент скріну майже 1000 даларів.

Ця стратегія повністю піддається автоматизації, і до неї ми ще повернемось десь ближче до кінця допису, тому – дочитуйте до кінця.

Арбітраж спот-ф’ючерс

Це теж доволі цікава стратегія, і має право на життя. Тобто, тут ми контролюємо ціни на спот і на безстроковий ф’ючерс на вибраній біржі, і коли ціна на ф’ючерс вище спотової на певний %, тоді купуємо спот і продаємо ф’ючерс.

Як ви бачите, тут є обмеження, так як спот може бути тільки в лонг. Звичайно, можна використати маржинальну спот торгівлю, але сильно ускладняється алгоритм, і виростають витрати (маржа, як правило, доволі дорога).

Я не так давно робив бота, який торгував на Bybit, і можу точно сказати, що час від часу, можливості для арбітражу появляються, і навіть іноді на суттєві розходження (на тестах було помічено максимально 2% різниці), але нажаль, арбітражні можливості не регулярні.

Ось приклад такого розходження по цій стратегії:

Приклад спреду у арбітражі спот - ф'ючерс

Як бачите, можливості для входу є, але далеко не завжди вони відповідають потрібним вимогам. Маю на увазі – перекривання торгової комісії, врахування можливого прослизання ціни, необхідний об’єм і т.п.

Цю стратегію можна покращити – торгувати не в рамках однієї біржі, а зробити стратегію міжбіржовою. Тобто, враховувати котирування на декількох біржах – це однозначно забезпечить більшу кількість арбітражних можливостей.

Але із іншої сторони – це сильно ускладнює алгоритм роботи, особливо, якщо ви плануєте автоматизувати свою стратегію. Хоча, по даній стратегії, маючи сканер, який буде прораховувати розходження цін, думаю, що можна торгувати і руками.

Отож, основні види арбітражу я вам описав, але є і інші різні синтетичні види арбітражу, тобто – непрямі чи не явні методи арбітражу.

Наприклад, одноногий арбітраж. Суть цього виду синтетичного арбітражу у тому, що відкривається тільки одна угода.

Наприклад, на одній із бірж курс біткойна сильно відстає від інших, у цьому випадку, при одноногому арбітражу відкривається купівля на цій біржі даного інструменту, а на інших – жодних дій не проводиться, тобто угода без хеджування.

Так, появляться залежність від ринку, так як відкривається тільки одна сторона угоди – і це є ризик у кожній окремій угоді, але коли таких угод багато, за рахунок невеличкої математичної переваги, стратегія дає позитивний результат.

Також, бувають стратегії побудовані на опціонах, на плечових токенах і так далі. Варіантів, особливо синтетичного арбітражу – може бути неймовірно велика кількість, яка обмежується тільки фантазією і логікою трейдера.

Автоматизація арбітражу криптовалют

А тепер саме важливе – наскільки вам цікавий арбітраж криптовалют? Справа у тому, що у наш торговий бот Capitalizator Bot Pack можливо добавити стратегію внутрішньо біржового ф’ючерсного арбітражу.

Чому саме цей вид крипто арбітражу? Все просто – він повністю зрозумілий і без синтетики, легкий у застосуванні на практиці, легко налаштовується і має реальний видимий потенціал.

Тому, якщо вам цікаво використовувати таку арбітражну стратегію у своїй торгівлі – пишіть у коментарях. Якщо буде зацікавленість – то я напишу цього бота, і звичайно, він буде безкоштовний, без жодних прихованих комісій чи умов.

Просто мені потрібно знати ваш інтерес, бо ідея писати бота, яким не планує ніхто користуватись, не дуже тішить) Тим більше, що це доволі таки трудомісткий процес.

? Корисні посилання по темі:

? Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>

Детально  у відео:

Якщо вам цікаво бути в курсі нових подій і стратегій, підписуйтесь на телеграм-каналtwitter та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.

З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest