Плечові активи – приховані ризики та потенціал

Плечові активи - приховані ризики та потенціал

Вітаю!

У цьому дописі ми розберемо тему плечових активів, що це таке і яких видів вони бувають, їх переваги та ризики, покажу на яких ринках присутні плечові активи і коли їх варто застосовувати.

А також, обов’язково розглянемо не очевидні особливості таких інструментів. Чому, наприклад, при рості базового активу, плечовий може впасти у ціні, і навпаки, чому ріст плечових активів може у рази перевищувати розмір вбудованого плеча.

Що таке плечові активи

Давайте спочатку розберемо, що собою являють плечові активи. Плечові активи – це інструменти, які дозволяють повторити рух базового активу у певну кількість разів, яка вказана у розмірі плеча (її також називають множником).

Такі активи існують на різних ринках. Прикладом такого плечового активу на американській біржі NYSE є фонд SPXL. Це потрійний ETF (фонд, що торгується на біржі) на індекс S&P500. Тобто, базовим активом для нього являється індекс S&P500.

Тобто, коли індекс за день росте на 1%, фонд SPXL росте на 3%. Тобто, у нього вбудоване плече 3 до індексу. Важливо звернути увагу на те, що мова йде про плече за день – це дуже важливо, і далі буде продемонстровано у розрахунках.

На американських біржах плечові інструменті є не тільки для індексів, вони є на нафту, газ, золото, облігації і багато інших інструментів. Це є доволі розвинутий інструмент, який користується попитом у інвесторів та трейдерів.

На криптовалютних ринках також є плечові активи, наприклад, на біржі Binance є BTCUP – це токен на біткойн із вбудованим плечем 3, а також є такий контракт на ефір та інші популярні криптовалюти.

На Bybit також є такі інструменти, наприклад BTC3L є аналогом BTCUP на бінансі, та й багато інших бірж мають такі інструменти у своєму арсеналі. У крипто середовищі плечові токени також досить популярні, що видно по торговим об’ємам.

Реверсні плечові інструменти

Є ще трішки складніші інструменти – це реверсні плечові активи. Узагалі реверсні – це зворотні, тобто ми отримуємо на виході плече, яке є протилежним до руху базового інструменту.

Трохи заплутано звучить, на прикладі буде усе зрозуміло. Наприклад, на NYSE є фонд SPXS – це потрійний реверсний ETF. Тобто, коли у нас S&P500 росте на 1%, фонд SPXS падає на 3%. Тобто – плече 3х дає результат у три рази більший, а реверс – означає рух у протилежну сторону.

Таких фондів на американській фондовій біржі є доволі великий спектр. Те ж саме і на рахунок крипти – такі інструменти є на крипто ринку, наприклад, на Binance є інструмент ETHDOWN це реверсний потрійний контракт на ефір, а на Bybit, є наприклад, XRP3S – потрійний реверсний контракт на Ripple.

Думаю, що із інструментами розібрались – якщо залишились питання, залишайте у коментарях. А тепер розглянемо які переваги дають нам такі інструменти, і які ризики вони несуть. Ну і звичайно, почнемо із ризиків.

Ризики плечових активів

Самий перший і найбільш очевидний ризик є у тому, що такі активи примножують на плече не тільки прибутки, але і збитки. Розумію що очевидно, але не всі зважають на це.

Наступний ризик – це обнулення інструменту. Цей ризик малоймовірний, але він існує. Давайте розберемо що це означає.

Наприклад, у нас потрійний фонд на біткойн, і у якийсь день виходить жахлива новина, і біткойн за день падає на 34%. У цьому разі, наш плечовий актив падає на 3 х 34%, тобто на 102%. Але падіння на 100% уже призводить до того, що вартість інструменту рівна 0.

Потворю, це дуже малоймовірний результат, але потрібно усвідомлювати, що хоча б теоретично, це можливо.

І самий неочевидний ризик, до якого приходять переважно через ставання на власні граблі, це ефект гальмування волатильності. І він як раз полягає у тому, що плече у нас рахується за 1 день, і якщо базовий актив виріс за місяць на 1%, то це не значить, що плечовий виросте за місяць на 3%, більше того – плечовий може навіть показати збиток.

Щоби не розписувати деталі, подивіться на табличку – тут усе буде зрозуміло:

ефект гальмування волатильності - приклад

Із таблиці видно, що початкова вартість активів звичайного і плечового – 100 одиниць, і протягом 10 днів ринок був у боковику, і один день ріс на 10%, а наступний день падав на 9%.

І на десятий день звичайний актив завершив із результатом +0,5%, а плечовий зі збитком майже 23%, хоча спочатку здавалося, що результат мав би бути +1,5%.

А виникає цей ефект гальмування волатильності із-за того, що плече у нас денне, тобто воно розраховується за один день, а наступний день знову йде розрахунок, але відносно початку цього нового дня.

Ось такий приклад на реальному ринку:

ефект гальмування волатильності на реальному ринку - SPXL проти SPY

Видно, що при значенні прибутку по SPY у 2.5%, SPXL показав збиток у -20%.

Із ризиками розібрались, давайте перейдемо до переваг.

Переваги плечових активів

Перша перевага – це зворотна сторона гальмування волатильності, а саме складні відсотки при активному рості. Наприклад, у таблиці, ви можете подивитись як це працює на тренді:

Складні відсотки у плечових токенах

Як видно, на активному тренді, випередження плечового активу уже становило у 4 рази більше ніж базового, незважаючи на вбудоване плече 3Х.

А ось як це виглядає на реальному ринку:

Складні відсотки на плечових токенах

Видно що за вибраний період індекс SP500 виріс на 400%, а плечовий фонд SPXL – на 8000%. Тобто, у 20 разів більше, ніж базовий актив.

Наступна перевага стосується реверсних плечових фондів – їх можна ефективно використовувати замість коротких продажів. Тобто, якщо я хочу зробити шорт угоду по SP500, краще купити реверсний фонд, наприклад той же SPXS.

Тобто, при прямому продажі ми отримуємо необмежений ризик і обмежений потенціал. Але якщо ми замість продажу купуємо реверсний інструмент, то отримуємо обмежений ризик і необмежений потенціал (особливо коли використовуємо плечовий реверсний інструмент).

Ось приклад динаміки ціни у реверсному BTCDOWN та базовому активі BTC:

приклад прибутку у реверсному BTCDOWN відносно BTC

Чітко видно, що при падінні біткойна на 65%, реверсний потрійний контракт виріс на 500%. Непогано як для ведмежого ринку)

Висновки по плечовим активам

І так, ризики і переваги уже відомі, тому можна робити висновки, коли можна використовувати плечові активи, а коли не варто.

Саме перше – це те, що плечові активи це не інструменти для довгострокових інвестицій. Якщо поглянути на графіки деяких інструментів, то здається, що це дуже хороший інструмент саме для довгострокових інвестицій.

Але це не так, ви на графіку просто відбираєте періоди довгих трендів, але це минуле – чи буде так рости ринок у майбутньому – цього ми не знаємо. Може бути легкий довгостроковий ріст, і гальмування волатильності з’їсть вартість активу.

А ще просадки, ось як це може виглядати – приклад як вів себе токен на потрійний курс біткойна на ведмежому ринку:

Просадка по плечовому контракту на біткойн - BTCUP

Чи готові ви пересидіти просадки у 99%? Не знаю як ви, але мені точно було б, як мінімум, неприємно.

Тому, застосування плечових активів я бачу у спекуляціях чи активних інвестиціях, оскільки, у таких угодах дуже важливу роль несе точка входу у позицію.

Я саме так і використовую плечові активи, якщо ви поглянете результати моїх активних інвестицій (на сторінці “Результати“), то побачите, що більша частина з них проводиться саме на плечових активах.

У будь-якому випадку, до плечових активів потрібно ставитись із відповідальністю і повним розумінням інструменту. Бо на них можна як багато заробити, так і багато втратити.

Надіюсь що тему розкрив повністю. Якщо у вас є запитання, чи потрібно щось деталізувати або доповнити – пишіть у коментарях. Також, буду радий прочитати ваші думки на тему плечових токенів.

? Корисні посилання по темі:

? Відкрити рахунок із бонусом 1000$ на комісію у брокера №1 Interactive Brokers>>>
? Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте створення україномовного контенту!

Детально  у відео:

Якщо вам цікаво бути в курсі інвестиційних стратегій та їх результатів, підписуйтесь на телеграм-каналtwitter та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.

З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest