Баскет трейдинг (basket trading) – практичний огляд стратегії торгівлі корзинами активів

Баскет трейдинг (basket trading) - практичний огляд стратегії торгівлі корзинами активів

Вітаю

Що таке баскет трейдинг? Як він працює? Які переваги надає торгівля корзинами активів відносно арбітражу та парного трейдингу? Як існують стратегії баскет трейдингу і як їх практично застосовувати? І звичайно, розглянемо питання автоматизації процесу торгівлі!

Що таке basket trading

Баскет трейдинг це один із видів ринково нейтральних стратегій, тобто стратегій, які не залежать від ринкової динаміки. Серед інших ринково нейтральних стратегій basket trading відрізняється тим, що торгуються не окремі фінансові інструменти, а корзини таких інструментів.

Тобто, йде торгівля одної групи інструментів (тобто, корзини інструментів) проти іншої групи інструментів (іншої корзини). Як окремий випадок торгівлі корзинами активів може бути торгівля одиночного інструменту проти корзини (далі я покажу приклад такої стратегії).

Давайте тепер розглянемо переваги та недоліки стратегії баскет трейдингу.

Перша перевага – це ринкова нейтральність. Тобто, можна отримувати прибутки не залежно куди рухається ринок.

Друга перевага – дуже велика кількість варіантів застосування. На ринку є багато класів інструментів, які можна ефективно використовувати для баскет трейдингу без жодної кореляції між результатами.

Третє – це гнучкість стратегії. Просто добавивши у корзину інструмент чи навпаки, прибравши – ми на виході маємо уже іншу стратегію. Цього ж самого можна добитися через застосування коефіцієнтів ваги для інструментів.

Якщо порівняти із арбітражем, то виникає перевага у більших розмірах розходження, і відповідно вищого потенціалу прибутку.

Якщо порівнювати із парним трейдингом – то у баскет трейдингу, за рахунок більшої кількості фінансових інструментів у кожній корзині, присутнє набагато краще сходження.

Але є і мінуси. По-перше, баскет трейдинг складніший за арбітраж чи парний трейдинг, і навіть розрахунок розходжень чи інших параметрів стратегії є більш трудомістким.

Іншим мінус – незважаючи на краще сходження ніж у парному трейдингу, все ж гарантії сходження немає. Тобто, до відбору інструментів потрібно підійти відповідально.

Тому перейдемо до відбору інструментів, а далі, до ринків, де можна застосовувати стратегію торгівлі корзинами валют.

Підбір інструментів для баскет трейдингу

Вибір інструментів у баскет трейдингу схожий до відбору інструментів у парному трейдингу, єдина різниця, що у парному нам потрібно всього два інструменти, а у баскет трейдингу необхідно набрати корзину таких інструментів.

Скільки саме має бути інструментів у корзині – не має прямої відповіді. Тут ви вже маєте самі визначити баланс між сходженням і потенціалом прибутку.

Оскільки, чим менше інструментів у корзині, тим більші розходження будуть, і тим більше потенціал прибутку. Але із іншої сторони – чим більше інструментів у корзині, тим краще сходження. Тобто, угоди будуть швидше закриватись.

Щодо підбору інструментів, то тут найбільшу вагу мають два фактори – кореляція та фундаментальний зв’язок.

Кореляція необхідна щоби бачити зв’язок між активами із технічної сторони – тобто, що активи забезпечують можливість як сходження, так і контрольованого розходження.

А фундаментальний зв’язок між активами дає нам високу ймовірність того, що і у майбутньому, ця кореляція збережеться. Які саме види фундаментального зв’язку можуть бути, ми вже детально розглянем у прикладах конкретних ринків.

Ринки для торгівлі корзинами активів

Узагалі, напевно на усіх ринках можна знайти інструменти, за допомогою яких, можна побудувати корзини для трейдингу.

Наприклад, на форекс можна виділити групу валют по географії, так як є опосередкований фундаментальний зв’язок побудований на географічних особливостях. Наприклад, валюти країн Океанії, це австралійський долар та новозеландський долар, і валюти Європи – євро та швейцарський франк.

І відповідно побудувати корзини валют – євро і новозеландський долар проти швейцарського франку і австралійського долара:

Баскет трейдинг на форекс

Як видно – є хороші розходження і при цьому, кореляція зберігається дуже високою і є сходження корзин. Тобто, стратегія працює.

Це звичайно не єдиний варіант, можна побудувати багато різних корзин, які не корелюють між собою. Окрім цього, форекс має дуже велику перевагу – це майже безлімітний ринок по ліквідності.

По самому популярному, на даний момент ринку – по крипті, також є можливості для торгівлі корзинами.

Як приклад, можна взяти криптовалюти, які мають певний фундаментальний зв’язок. Наприклад, взяти монети та їх форки. Як приклад, можна взяти корзину із бійткону та ефіру проти їх форків – Bitcoin Cash та Etherum Classic.

Криптовалютний баскет трейдинг

Як видно, навіть у такому базовому варіанті є дуже хороші розходження та часті сходження корзин. Тобто, стратегія добре показує себе. Єдине що хочу добавити – на криптовалютах є велика волатильність, тому на цьому ринку велику увагу потрібно приділяти ризик менеджменту.

Зараз криптовалютний ринок досить швидко розвивається, і тому на багатьох біржах є комплексні інструменти – так звані індексні контракти.

Наприклад, на Binance є 4 таких контракти:

Індексні контракти на Binance

Суть стратегії у тому, щоби торгувати індекс проти корзини елементів, які входять у цей індекс. Узагалі, якщо торгувати індекс проти усіх інструментів, які входять у цей індекс, то це вже буде не basket trading, а індексний арбітраж.

Але індексний арбітраж не такий цікавий як торгівля корзинами, оскільки його важче наслідувати – часом буває багато інструментів, та ще вагові коефіцієнти можуть частіше мінятись. Та окрім цього, розходження у арбітражі невеличкі.

Проте, якщо ми візьмемо із корзини наприклад топ 5 активів, чи активи, які наприклад, на 75% покривають склад індексу – то ми отримаємо хорошу кореляцію, і при цьому значно збільшимо розходження і потенціал прибутку.

Як додатковий варіант збільшення розходжень – можна трішки змінювати вагові коефіцієнти у складі корзини.

Щоби знайти які інструменти входять у індекс і їх вагу, просто перейдіть у опис інструменту (для бінансу просто натисніть на значок книжечки біля інструменту).

Де знайти інформацію про індекс

І на сторінці опису індексу знаходиться таблиця зі всіма даними по складу індексу і вся інша важлива інформація. Ось як це виглядає наприклад для індексу DEFI:

Склад індексу DEFI

А якщо взяти індекс DEFI проти 5 контрактів, які входять у нього, то вийде таки результат:

Індексний баскет трейдинг

Як видно, результат має всі необхідні умови для роботи – є хороші розходження, є постійні сходження і постійно зберігається кореляція. А якщо взяти до уваги, що на бінансі є 4 таких індекси, то можна впевнено побудувати портфель стратегій баскет трейдингу.

Далі йдуть інструменти фондового ринку, зокрема американські біржі NYSE та NASDAQ. Завдяки величезній кількості різних інструментів, на цьому ринку напевно є найбільше можливостей.

Почати можна із простого, наприклад, акції із одного сектору проти інших акцій із цього-ж сектору. Наприклад, візьмемо нафтовиків.

Щоби відібрати акції, заходимо на finviz, вибираєм енергетичний сектор та індустрію інтегрованих нафтогазових компаній, отриманий результат сортуємо по капіталізації.

Фільтр відбору акцій з одного сектору

Із списку уже формуємо корзини, по якому принципу – це вже вирішувати конкретно кожному трейдеру. Для прикладу я взяв через одну компанії по капіталізації у одну корзину, і через одну – у іншу, так, щоби чергувати акції по капіталізації. Із цього вийшов такий результат:

Торгівля корзинами акцій

Навіть при такому простому підході присутнє хороше розходження, є висока кореляція та сходження корзин. Все що потрібно для повноцінної торгівлі корзинами.

Враховуючи велику кількість секторів та індустрій, а також компаній у кожній групі, можна побудувати незліченну кількість торгових стратегій, які не будуть корелювати між собою.

Інший вид баскет трейдингу – це торгівля фонду ETF проти акцій, які в нього входять. Це повністю аналогічно, як ми розглянули по крипті торгівлю індексу прости його складу.

Тобто, ми визначаємо які активи входять у фонд, відбираємо найбільш вагомі і торгуємо їх безпосередньо проти фонду. Як знайти які саме активи входять у фонд, дуже просто, і джерел є багато.

Як приклад, заходимо на finance.yahoo.com , в пошуку вводимо потрібний тікер фонду чи його назву, переходимо у вкладку “Holdings” і прокручуємо вниз до розділу “Top 10 Holdings” (топ 10 активів фонду).

Як знайти склад ETF

Наприклад, якщо ви хочете торгувати індекс Dow Jones 30 проти акцій, які входять у нього. То у пошуку вбиваємо тікер DIA – це ETF на індекс доу джонса, переходимо у вкладку із його складом і отримуємо такі топові складники фонду:

ETF DIA - Top 10 Holdings

Навіть на 7 акціях і без вказання ваги зберігається сильна кореляція, і практично робочий варіант для торгівлі корзини:

ETF баскет трейдинг

І таким чином, можна будувати портфелі по різним ETF, яких є досить багато, тобто і можливостей буде також багато.

На фондовому ринку можна формувати і інші стратегії. Щоби не вдаватись у деталі, також можна торгувати групи ETF між собою, наприклад, на одну галузь, але від різних видавців, можна торгувати ETF на біржові індекси проти корзини секторних фондів і так далі. Перелік можливостей обмежується тільки фантазією трейдера.

Також можна працювати по стратегії баскет трейдингу і на ринках облігацій. Наприклад, будувати корзини корпоративних облігацій компаній із одного сектору і тому подібне.

По такому ж принципу можна будувати стратегії і на опціонах. Але одразу попереджую – опціони це інструмент професіоналів, там не лінійне ціноутворення, тому якщо ви не фахівець у опціонах, то краще пропустити цю ідею.

Баскет трейдинг можна застосовувати і на ф’ючерсних ринках, торгуючи групи активів по класам – наприклад, портфель металів між собою, зернові та інше. Головне не забувати про обов’язковий фундаментальний зв’язок між інструментами та кореляцію.

Ну, і ніхто не забороняє між ринковий баскет трейдинг, тут звичайно все складніше, але якщо є підвищений потенціал заробити, то варто користуватись і такими можливостями.

Стратегія торгівлі корзинами інструментів

Давайте тепер розберемо безпосередньо технічну сторону стратегії баскет трейдингу.

Все починається з відбору, як вже було зазначено, ми дивимось два фактори – це фундаментальний зв’язок та кореляції.

Для кожного ринку чи групи інструментів є власні фундаментальні зв’язки – десь очевидні, десь не дуже. Але вони мають бути, повторюсь – фундаментальні зв’язки забезпечать збереження кореляції у майбутньому.

Ну, і кореляція – вимоги до неї теж ви маєте встановити власноруч. Наприклад, вона може бути вище 0,75 щоби сходження було явним, але не вище ніж 0,95 – бо це вже ближче до арбітражу, і якихось вагомих розходжень може і не бути.

Наступний крок – це розробка параметрів системи. Це може бути як графічний аналіз, так і система бек тесту, чи можливо якийсь інший варіант.

Ціль такого дослідження – визначити оптимальні параметру входу у позицію, тобто розходження між котируваннями корзин активів.

Рахувати розходження можна різними шляхами. У моїй практиці найбільш розповсюджений і ефективний метод – це порівняння вартості корзин. Це робиться доволі просто.

У певний момент стратегія стартує, і на певну умовну суму відкривається розрахунок вартості корзин. У стартовий момент, так як корзини для ринкової нейтральності відкриваються однаковим об’ємом, і відповідно, вартість корзин однакова.

Як розрахувати вартість кожного елементу корзини. Тут все також просто. Наприклад, у нас на всю корзину угоду виділено 1000 доларів, і у кожній корзині по 4 елемента із однаковою вагою (рівномірна корзина). Тоді, кожна корзина буде варта 500 доларів (1000 доларів вартість угоди / 2 корзини), і тоді, кожен елемент корзини буде взятий на суму 125 доларів (500 доларів на корзину / 4 активи у кожній корзині).

Проте, із часом із-за зміни котирувань вартість корзин міняється. І виходить, що одна корзина стає дешевшою за іншу. І коли ця різниця стає більшою за наш параметр розходження – ми проводимо угоди. Інструменти корзини що дешевша – купуємо, інструменти дорожчої корзини продаємо.

Все насправді просто. А далі слідкуємо за прибутком – якщо досягаємо нашого планового прибутку – закриваємо угоду. Проте і не забуваємо про ризики, тому, потрібно мати на увазі рівень розходження, при якому краще закрити угоду і перестати втрачати. Нагадаю, сходження не гарантовані.

Також, у цій стратегії дуже ефективні усереднення. Тобто, якщо розходження продовжує рости – можна добрати позицію (тобто, докупити те що дешевше і допродати те що дорожче). Тим самим покращується ціна і збільшується об’єм, тобто, потенціал прибутку росте.

На усереднення можна використовувати коефіцієнт мартінгейлу – але з розумом, тобто не подвоювати кожне наступне усереднення, а збільшувати на 5-10%. Інакше стратегія просто перетвориться у казино.

Автоматизація баскет трейдингу

І ще одне важливе питання – чи можливо автоматизувати таку стратегію. Справа у тому, що торгувати її руками не дуже зручно, можливо, але не зручно.

Почну із того, що на даний момент є торгові платформи які мають потенціал для торгівлі корзинами активів. Наприклад, то й же Trader Workstation від Interactive Brokers має такий функціонал:

Trader Workstation basket trading

Це дуже суттєво полегшує життя трейдеру, але не вирішує усіх проблем.

Проте, стратегія баскет трейдингу повністю піддається автоматизації, і мабуть на усіх ринках є можливості це зробити. Починаючи від автоматичного розрахунку розходження, до відкриття угоди, її супроводження, усереднення і аж до фіксації прибутку.

Надіюсь, що тему торгівлі корзинами активів я розкрив, якщо необхідно щось уточнити чи доповнити – пишіть у коментарях.

? Корисні посилання по темі:

? Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
? Відкрити рахунок із бонусом 1000$ на комісію у брокера №1 Interactive Brokers>>>

Детально  у відео:

Якщо вам цікаво бути в курсі інвестиційних стратегій та важливих подій, підписуйтесь на телеграм-каналtwitter та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.

З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest