Спостерігаю доволі не малий інтерес до аналізу криптовалют, але не з погляду криптана, а саме зі сторони інвестиційної оцінки. Тобто, на аналізі побудованому не на очікуваннях циклів, булрану, альтсезону чи якихось інших ефемерних причинах, а саме на аналізі, який побудований на бізнес моделі тієї чи іншої монети, причинно-наслідкових зав’язків та інших факторів, які впливають на попит та пропозицію, і відповідно – на ціноувторення.
Цей допис буде присвячено монеті BNB від біржі Binance, і якщо буде інтерес до цієї теми, то я зроблю серію оглядів проектів, які мають під собою певну інвестиційну основу, так званий фундаментал.
Почну із деяких важливих зауважень – це відео не про те, що потрібно бігти і купувати якість монети. Ні, це відео про те, чому BNB має хороший потенціал для зростання загалом, і не буде стагнувати – але у правильний період часу. Уся крипта відноситься до високо волатильних ризикових активів, тому тайминг грає важливу роль.
Я на момент створення допису володію BNB, але не у якості інвестиційного активу, а у якості проведення фінансового експерименту. Повна версія про експеримент є у цьому дописі, але якщо коротко – то експеримент полягає у тому, щоби визначити, чи буде робочою ідеєю утримувати певні біржові монети під час ведмежого ринку, при цьому беручи участь у різних подіях типу лаунчпадів і лаунчпулів, для збільшення кількості таких монет, тобто, ефективного покращення середньої ціни.
А тепер до справи. Почнемо із основної складності – на відміну від фондового ринку, де акція є частинкою компанію, і володіння нею дає право на частку прибутку – у крипті такого немає. У крипті – криптопроект це один суб’єкт, а монета проекту – це зовсім інший суб’єкт.
Тобто незважаючи на те, що багато проектів є успішними, і генерують прибутки своїм власникам, монети таких проектів можуть падати у ціні, так як їх роль у багатьох проектах суто номінальна, і їх ціль – просто зібрати кошти для розвитку.
Тому, аналізувати потрібно безпосередньо монети. А сам криптопроект, який є емітентом монети, потрібно аналізувати виключно в контексті монети. Тобто, чим діяльність проекту може бути корисною для монети, але аж ніяк не навпаки.
Основна проблема більшості криптовалют, що вони існуюуть як «крипта для крипти», а криптобіржі загалом, як і Бінанс зокрема, є певними шлюзами між криптою і фіатним реальним світом. Та й більше того, усі сучасні криптобіржі давно перестали бути просто місцем для обміну крипти чи трейдингу, це цілі екосистеми, які мають послуги фактично для кожного, хто цікавиться криптовалютною сферою.
Це – і копітрейдинг, торгові боти, майнингові пули, площадки для виходу нових проектів, дослідницькі послуги, пасивний заробіток, стейкінг, кредитування, інституційні послуги, Web3-рішення і так далі, це дуже довгий перелік. І саме головне, що такий перелік постійно поповнюється і виходять нові послуги, які утримують поточних клієнтів і забезпечують притік нових.
Давайте поглянемо на певну доступну статистику по Binance. Фінанси біржі ми чіпати не будемо, як я вже говорив – монета, це не акція. А поглянемо те, що впливає саме на BNB.
Отож, клієнтська база біржі постійно зростає, а потік нових клієнтів – це пряме зростання потенціалу росту BNB, так як потенціал його застосування також зростає, оскільки прямо зростає і торговий об’єм, який здійснюють користувачі.
Ще одним плюсом є загальне зростання кількості користувачів, які використовують криптовалюти і потенціал такого майбутнього зростання. А враховуючи, що Binance є лідером серед криптовалютних бірж – як по об’єму спотових угод, так і по деривативам – при чому із величезним відривом, то і левову частину нових користувачів залучать саме вони.
Особливо враховуючі їх активні маркетингові компанії – постійні промо, конкурси, акції і тому подібне, часто, до речі, із залученням їх монети BNB.
Можна бути скептиком криптовалют скільки хочеш, але коли економічно найсильніші держави приймають криптовалюту і дають їй зелене світло, то розвиток сфери загалом неминучий.
Навіть в Україні обіцяють у 2025 році нарешті повноцінно легалізувати криптовалюту, що не може не радувати!
І давайте тепер перейдемо від загального до конкретного, чому монета біржі Binance має перспективи, а також, трішки далі поговоримо про ризики – бо без розуміння ризиків, рішення про інвестування приймати не можна.
Отож, ціна криптовалюти, як і будь-якого іншого фінансового інструменту визначається попитом і пропозицією. Тобто, потрібно визначити причини, чому конкретно цю монету будуть купувати більше, ніж її продавати. І якщо це так, то ріст вартості буде забезпечений.
Тому, давайте пройдемось, як саме BNB використовується у екосистемі біржі, і яку користь вона приносить користувачам, які її утримують.
Перше, і саме явне – це знижка на торгову комісію. Той, хто утримує BNB і платить ним комісію, той отримує понижену ставку комісії.
Для тих, хто є холдером чи рідко проводить угоди – це не так важливо, але для активних трейдерів, особливо на секції ф’ючерсів – це велика необхідність, оскільки це економить суттєві кошти. А так як трейдерів доволі багато, то і використання такого функціоналу також активне.
Наступна перевага для холдерів BNB – це участь у VIP програмі. Я згідний, для середньостатистичного користувача це не дуже потрібно. Але для компаній, що займаються управлінням активами, крупних алгоритмічних трейдерів та інших учасників ринку, які роблять великий оборот чи просто мають активний бізнес у крипті – наявність участі у VIP програмі є життєво необхідним.
VIP програма – це не тільки величезні знижки на торгову комісію, це швидка підтримка із персональним менеджером, доступи до спеціальних послуг (наприклад, програма для маркет мейкерів), підвищені ліміти виводу коштів, зниженні ставки у позиці і багато іншого.
А доступ до таких програм, особливо до високих рівнів вартує учасникам утримання тисяч BNB на своїх рахунках на біржі.
Наступна перевага, яку надає біржа тримачам своєї монети – це доступ до Launchpad і Launchpool. Якщо коротко, то це два варіанти можливості отримати доступ до нових проектів, це щось типу як IPO для акцій.
Тобто, щоби отримати хорошу кількість монет нового проекту, часто потрібно використовувати відповідно велику кількість BNB. До речі, на біржі Binance виходять, як правило, доволі достойні проекти, які із часом дають хороший приріст – а це довіра до біржі, і це спонукає більше інвесторів брати участь у таких подіях, а значить – BNB викуповують більше.
Тобто, команда дослідників біржі не бере для участі будь-який проект, який просто готовий заплатити за вихід на біржі, а робить якісне дослідження. Звичайно, це не гарантія, і певні сірі проекти можуть проскакувати.
Але завдяки хорошому відбору, довіра у користувачів до Launchpad і Launchpool, саме на Бінансі, дуже висока. При чому настільки, що це часто впливає на курс BNB – іноді перед такою подією вартість BNB різко зростає, а після – доволі сильно просідає. У мене є навіть допис на цю тему, як на цьому можна заробляти, якщо вам можливо цікаво.
Схожим є і платформа Binance Megadrop – це участь у дропах токенів, але уже через Web3. Ця платформа також дає ранній доступ до виходу проектів – теж популярний серед ряду користувачів сервіс.
Також, Binance для тримачів BNB проводить різні промо акції. Є доступи до різних пропозицій і тому подібне. Тобто, залучення для користувачів присутнє.
А тепер давайте пройдемось по ще одному процесу, що підтримує ціну, а саме – спалюванні монет. Спалювання – це процес виведення монет із обігу для зменшення доступної емісії, тобто, біржа переводить монету BNB на адрес, до якого не має ключів, і вони вилучаються із обігу.
Ціль такого спалювання – це зменшення пропозиції і створення дефіцитності монети, і потенційно, збільшення вартості. Тільки потенційно збільшення вартості, а не пряме – бо спалення виключно впливає на підтримку ціни. А збільшує вартість тільки тоді, коли є попит на монету.
Пояснюю – ціна росте тільки від того, коли актив купують, тобто перевагу мають покупці над продавцями. А спалювання – не веде до жодного збільшення попиту. Проте, спалювання зменшує пропозицію, тобто, зменшує можливості купити BNB, так як його меншає. Тобто, йде підтримка ціни.
Багато інвесторів у криптовалюту попадають у таку пастку теорії дефляції, зокрема і холдери біткойна, які вважають, що обмежена емісія – це фактор росту. Тому, не введіть себе в оману!
Повернемось до спалювання. На ICO BNB було випущено 200 000 000 монет із обмеженою емісією. А у процесі спалювання, після досягнення емісії в 100 мільйонів монет спалювання буде зупинено.
На даний момент уже спалено майже половина усіх запланованих для цього монет. Тому, для майбутнього спалювання ще доступні приблизно 50 мільйонів монет, тобто, потенціал зменшення емісії становить приблизно 33%, тобто, доволі відчутна сума.
Спалюванню підлягає частина доходів, які отримує біржа від торгової комісії.
Про переваги і потенціал думаю достатньо. А зараз давайте пройдемось по основним ризикам BNB. Та спочатку, запрошую вас підписатися на мій телеграм канал по інвестуванню, так як я практикуючий інвестор, всі дописи там тільки по ділу – уся інформація прикладна і без води.
Отож перший і прямий ризик – це пряма залежність монети від біржі Binance. Будь-які проблеми біржі, погані новини, інформаційні атаки напряму впливають на ціну BNB. При чому, реакція може бути доволі сильною і сильно просажувати вартість монети. Від цього немає прямого захисту, вихід тут один – це диверсифікація.
Наступне – це регуляторні ризики. Сама по собі регуляція – це загалом позитивно для інвестора, так як це забезпечує йому захист інвестицій. Але саме для біржі це може бути проблемно і дорого.
Наприклад, можуть заборонити лаунчпади і лаунчпули у такому вигляді як вони є, і дозволити їх, наприклад, тільки кваліфікованим інвесторам. Тому, попит на BNB може сильно впасти.
Можуть піти ще далі, і заставити роз’єднати криптобіржу на частини, як це є у класичних інвестиціях. Тобто, із тієї структури, що існує зараз зробити окремо біржу (як механізм ціноутворення), окремо брокера (для доступу клієнтів), окремо депозитарія (для зберігання крипти) і так далі. Це також, може негативно вплинути на BNB, так як неясною буде можливість його застосування.
Ризик визнання BNB незареєстрованим цінним папером – тим більше, що певні ознаки цього є. Це, знову ж таки, може накласти серію обмежень на застосування монети в екосистемі біржі і швидкого знецінення.
Хоча, з іншої сторони – якщо у результаті цього BNB зареєструють як цінний папір, то це може мати додаткове прискорення для розвитку. Тоді, як варіант, Binance зможе ділитися із тримачами токена частиною прибутку – цінним паперам можна платити дивіденди. Так, це дуже гіпотетично, але плюси можуть бути.
Ну і звичайно – BNB має повну залежність від ринкових тенденцій. Крипта це високо волатильний ризиковий актив, і на ведмежому ринку, BNB як і інші монети також буде глибоко падати у ціні. Так, можливо у середньому і менше ніж інша незабезпечена крипта, але падіння точно буде.
Хоча, чим вище буде сприйняття криптовалют серед інвесторів, тим із часом загальна волатильність буде знижуватися, і цілком можливо, що у наступні кілька років вона буде співмірною із волатильністю у акціях.
Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.
Мій брокер фондового ринку:
Freedom Finance Europe із можливістю поповнити криптою чи карткою українського банку>>>
При реєстрації за цим посиланням у Freedom24 і поповненні рахунку від 100$, з 13 січня по 28 лютого 2025 діє акція – брокер дарує на рахунок акцію однієї із публічних компаній.
ТОП криптобіржі, якими я користуюсь:
Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>
Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!
Підтримати розвиток проекту Capitalizator UA фінансово>>>
Відео версія:
Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.