Як інвестувати в золото? ПОВНА інструкція

Як інвестувати в золото? ПОВНА інструкція

У цьому дописі пропоную розглянути 8 самих важливих речей, які потрібно знати якщо ви інвестуєте чи плануєте інвестувати в золото. По-перше, чим є золото і чим воно не являється (іноді золоту приписують властивості, яких воно не має). Наступне – види золота (до речі, з появою блокчейн технологій це перелік поповнився дуже зручними інструментами). Як інвестувати в золото і як можна спекулювати його ціною.

А також, блок про фізичне золото – який формат фізичного золота найбільш ефективний, де купити золото, як перевірити золото (без використання дорогої експертизи, у домашніх умовах) і не менш важливе питання – як його зберігати?

Одразу до справи. І почнемо із питання – чим золото є і чим воно не являється. Якщо ми говоримо про золото – то це не інструмент для того, щоби заробити (якщо ми говоримо узагальному про довгострокове утримання, а не спекуляції), це інструмент для збереження цінності.

Фактично, золото – це засіб для страхування від глобальних ризиків, типу колапсу, крупних криз і тому подібне. Зараз пропагується популярна думка, що біткойн замінить золото у цій сфері, проте, як би я позитивно не ставився до біткойна – він залежить від наявності електрики, комунікаційних мереж і обслуговування обладнання, що уже не буде можливим при серйозних потрясіннях.

А по золоту відомо багато історичних фактів, як воно рятувало людей під час війн, голоду і інших форс мажорних ситуаціях. Люди які мали золото, ювелірні вироби чи навіть столове срібло майже завжди мали значно більше можливостей для виживання.

Тобто, золото це в першу чергу захист від форс мажору, а тільки на другому місці – приріст капіталу. Справа у тому, що золото навіть не завжди переганяє інфляцію.

золото навіть не завжди переганяє інфляцію

Ось ви бачите динаміку ціни золота – золото знаходиться на історичних максимумах своєї вартості, і при чому, найбільше, що кидається в очі – тренд постійно тільки зростає.

якщо ми зробимо поправку на інфляцію – тобто зменшення вартості долара, у якому вимірюється ціна золота, то картина уже не така оптимістична

Але, якщо ми зробимо поправку на інфляцію – тобто зменшення вартості долара, у якому вимірюється ціна золота, то картина уже не така оптимістична. Золото знаходиться не на максимумах, більше того, якби ви купили золото у 1980 році, то навіть більше ніж за 40 років ви були б у мінусі.

Але хоча б і тут є тренд на зростання вартості, не такий значний як без врахування інфляції, але є.

Тобто, якщо ви хочете отримувати ріст капіталу від золота, то це точно не найкраще рішення. Хоча, є варіанти покращення цієї динаміки росту вартості, але про це буде далі.

Наступне хибне бачення функції золота – що це актив, щоби заробляти при рецесії. Але і це не так, золото не росте під час рецесії. Ось на графіку ви бачите ціну золота і нанесені періоди рецесії.

золота – що це актив, щоби заробляти при рецесії

Із графіку чітко видно, що немає прямої залежності ціни золота від рецесії, оскільки буває як ріст його вартості, так і падіння під час рецесії.

Навіть, якщо прибрати екстремуми і порахувати середнє значення зміни вартості золота під час рецесії, то ми отримаємо значення +4%. А це значення лежить в рамках звичайної волатильності ціни золота.

Тобто, золото фактично живе власним життям і якоїсь прямої залежності від рецесії немає. Так, у середньому воно дає невеликий плюс, порівняно із тим, як просідає фондовий ринок, але знову ж таки – ми повертаємось до того, що золото просто зберігає цінність.

Щороку видобуваються тисячі тон золота

А ще багато хто не враховує, що у золоті є інфляція – тобто, його кількість не статична, а постійно зростає за рахунок видобутку. Щороку видобуваються тисячі тон золота.

вартість видобутку. І чим вища вартість видобутку, тим більше це буте штовхати ціну золота вверх

Хоча у цього процесу є ще й інша сторона – це вартість видобутку. І чим вища вартість видобутку, тим більше це буте штовхати ціну золота вверх.

Переходимо до видів золота. Існує основних три види золота – фізичне, паперове і золото на блокчейні.

Фізичне золото думаю зрозуміло – це те золото що існує фізично, тобто безпосередньо сам метал. Якщо ви збираєтесь купувати золото як захисний актив – то фізичне золото це виключно єдиний правильний варіант.

В цьому випадку ви повністю володієте цінністю без посередника, тобто, у вас відсутній ризик контрагента.

Паперове золото – це різні ETF фонди, ф’ючерси, золоті сертифікати, депозити у золоті і так далі. Цей інструмент зручний для спекулювання і середньострокових інвестицій.

Причина – нульові затрати на утримання золота, низькі комісії за угоди, невелика різниця між цінами покупки і продажу, висока ліквідність і все ж таки, досить висока безпека на середніх термінах утримання.

І золото на блокчейні – воно має схожі характеристики із паперовим, але також має ряд переваг. Узагалі про що мова – золото на блокчейні чимось схоже на ETF фонди. Певні організації мають на балансі фізичне золото, але на нього випускають не акції фонду, а токени. Ці токени забезпечені повністю золотом, а ці організації регулярно проходять аудит.

Найбільш відомими такими токенами є Pax Gold (токен PAXG) від компанії Paxos

Найбільш відомими такими токенами є Pax Gold (токен PAXG) від компанії Paxos і Tether Gold (токен XAUt) від компанії Tether, це та компанія, що є емітентом токена USDT.

Крипто золото Tether Gold (токен XAUt) від компанії Tether

Такий варіант золота має усі характеристики паперового, але ще й деякі плюси. По перше – це умовна анонімність (за потреби). Ви можете відкрити гаманець і купити ці токени за іншу крипту, ніхто не буде питати ваші документи, непотрібно проходити реєстрацію у брокерів чи на біржі, та заповнити десяток форм.

Наступне – легкість транспортування будь-куди (тут є схожість із паперовим золотом, але паперове може бути обмеженим нормами брокера, якимось санкціями, законодавством чи тому подібне), доступ до активу 24х7 і 365 днів на рік – крипто ринок працює цілодобово, продати і вивести гроші в готівку займає мінімум часу.

І ще один плюс – це генерація додаткової вартості. Ваші токени можуть бути застейкані у web3-протоколах або навіть просто на біржі можна поставити у розділ із пасивним доходом та отримувати відсотки.

Таким чином, залежно від вашої мети ви відбираєте необхідний вид золота, так щоби воно максимально ефективно відповідало поставленим цілям.

Щодо інвестування в золото – коли найкраще інвестувати в золото? Якщо ви розглядаєте золото саме як захисний інструмент – то час придбання фізичного золота не такий важливий. Просто можна постійно підкуповувати його на визначений вами відсоток.

Скільки золота має бути у портфелі? Також залежить від вашої інвестиційної стратегії, але як на мене, ця цифра не повинна перевищувати 10%, інакше ви будете втрачати на дохідності портфелю.

Це до речі може бути не якийсь відсоток портфелю, але й навіть певна фіксована маса золота, наприклад, 10 чи 100 унцій.

І все ж таки, якщо хочеться взяти золото по хорошій ціні, то коли найкраще купувати? Методик і систем аналізу є багато, але я надаю перевагу аналізу «розумних грошей».

Для довгострокових покупок можна використовувати екстремуми позицій хеджерів. Хеджери, якщо коротко – це учасники ринку, які працюють у реальному секторі, і через фінансові інструменти хеджують ризики росту чи падіння ціни (їх ще називають комерційні трейдери). І по законодавству США, вони повинні звітувати у комісію з торгівлі товарними ф’ючерсам про свої позиції, а цей узагальнений звіт є публічним.

Я не буду детально зупинятися, щоби не витрачати ваш час – бо це не основна тема допису, але детально про аналіз із розумними грошима є у безкоштовному курсі «Розумні гроші» (на сторінці “База Знань“) або у скороченій версії – «Усе про активне інвестування».

Купити золото по хорошій ціні, то коли найкраще купувати

І так, найкращий час для покупки для довготермінового інвестування – це купувати, коли позиції хеджерів знаходяться на максимальних рівнях (фактично, це мінімальні короткі позиції).

індекс СОТ по золоту – це вже не прямі позиції хеджерів, а побудований індекс по максимумам і мінімумам за певний період

Золотом можна і середньостроково спекулювати – воно дуже гарно піддається прогнозуванню. Особисто я використовую для спекулювання такі інструменти, як індекс СОТ по золоту – це вже не прямі позиції хеджерів, а побудований індекс по максимумам і мінімумам за певний період, використовую дані по угодам інсайдерів у компаніях, що займаються видобутком золота, срібла та міді (це одна група металів, що корелюють між собою), а також, беру до уваги сезонність (це не вирішальний індикатор, він просто посилює чи послаблює прогноз).

використовую дані по угодам інсайдерів у компаніях, що займаються видобутком золота, срібла та міді

Як усе це разом працює, як я вже казав, детально описано є у безкоштовному курсі по розумним грошам. В будь-якому випадку, я практикуючий інвестор, тому усі свої угоди, ще до їх проведення я публікую у телеграм каналі, включаючи аналітику і причини власних дій.

беру до уваги сезонність (це не вирішальний індикатор, він просто посилює чи послаблює прогноз)

Переходимо до практики роботи із фізичним золотом. Перше питання тут, у якій формі найкраще купувати – у злитках чи монетах?

Я особисто надаю перевагу саме монетам. Причин декілька. По перше, більш розвинутий вторинний ринок. Тобто, монету продати можна швидше та з меншою втратою по ціні. Зі злитком важча ситуація, щоби отримати більш-менш хорошу ціну продажу, скоріш за все, вам потрібно буде продати злиток у той же банк, де ви його купили. При чому, пакування має бути непошкодженим і присутній сертифікат. А в окремих випадках прийдеться ще заплатити за експертизу.

Наступне, це естетика і різноманіття – доволі приємно час від часу переглядати власну колекцію.

Додаткова колекційна вартість. Монети випускаються певним тиражом, і з часом, крім вартості самого металу росте і колекційна вартість. При чому, це стосується не тільки колекційних монет, але і інвестиційних також.

Тобто, навіть інвестиційно це вже буде суттєва прибавка до зростання вартості.

Проте, це моє суб’єктивне бачення, бо злитки також мають свої переваги. Наприклад, інвестиції у золото в злитках можна почати із менших сум – на ринку є злитки вагою навіть по 0,5 грама. У злитках золото майже завжди найвищої проби – 999,9.

Тому, вам потрібно визначити пріоритетні вимоги до золота, а відносно них вибирати уже формат самого золота.

Наступне важливе питання – де купити золото? Варіантів є насправді дуже багато. Якщо ви плануєте інвестувати в українські золоті монети, то вам доступний первинний ринок монет.

Купити їх можна як у банків партнерів НБУ, або самий простий варіант – через офіційний інтернет магазин НБУ – там є розділ «золоті монети», а далі, як у звичайному інтернет магазині, вибираєте монети які вас цікавлять, оплачуєте карткою і монету доставляють поштою.

Первинний ринок, як правило, є найдешевшим варіантом, але із іншої сторони, вибір монет не буде таким великим як на вторинному ринку.

Щодо вторинного ринку, то є спеціалізовані аукціони і маркетплейси, де можна придбати золоті монети чи злитки. Але тут уже потрібно вважати на те, щоби не попастися на шахраїв. Потрібно уже розбиратися у матеріалі – тобто, це вже для більш обізнаних інвесторів у золото.

Інший варіант – це спеціалізовані інтернет магазини. В інтернет магазинах, як правило, ціни трішки вище ніж на маркетплейсах, але це плата за те, що спеціалісти інтернет магазину уже самі роблять експертизу продукції, і ви не попадете на підробку (із великою ймовірністю). Проте, серед інтернет магазинів відбирайте такі, які давно працюють на ринку і вже здобули репутацію.

До речі, можна замовляти монети із закордонних монетних дворів – досить багато з них доставляють продукцію в Україну. Також є і великі міжнародні інтернет магазини із продукцією із золота.

Але в цьому випадку, треба вважати на податки і мита

Але в цьому випадку, треба вважати на податки і мита. Якщо вартість, наприклад, монети перевищує 150 євро – то на вартість вище вам потрібно буде заплатити 10% мита і ПДВ у розмірі 20% від суми перевищення плюс мито. І до цього ще й потрібно оплатити послугу розмитнення.

Тому, потрібно рахувати, чи така покупка не вийде занадто дорогою.

Одне із основних питань – де зберігати золото? Тут я дам відповідь зворотну – де не варто зберігати. По-перше, я рахую поганим вибором зберігати золото у банківських комірках, бо в цьому випадку, губиться вся суть його захисного механізму.

Справа у тому, що при колапсах чи форс-мажорних подіях, є велика ймовірність, що ви не зможете попасти в банк і не будете мати доступ до свого золота.

Наступне, де я не рекомендую тримати золото – це вдома. Нажаль, у мене є негативний досвід зберігання цінності вдома, тому для мене це – табу.

Але, якщо у вас є якийсь супер сховок чи система безпеки, то можливо зберігати вдома може бути робочим варіантом.

В будь-якому випадку золото має зберігатися так, щоби воно відповідало трьом факторам – було у максимальній безпеці, ви могли добратись до нього за відносно короткий час і будь-який момент.

Наступне питання, яке необхідно розкрити – як перевірити золото без дорогої експертизи чи обладнання. Та перше ніж перейти безпосередньо перевірки, потрібно максимально усунути первинні ризики.

Що я маю на увазі – купуючи на первинному ринку, перевіряти золото немає потреби. Якщо ми говоримо про вторинний ринок – то працюючи із надійними інтернет магазинами, також, в принципі, можна довіряти.

Працюючи через маркетплейси – дивіться на рейтинг продавця, це не гарантія звичайно, але не думаю, що хтось буде ризикувати репутацією, заради того, щоби один раз заробити.

А ще, у випадку монет, якщо ви хочете бути впевненим у тому, що монета справжня – купуйте монети в слабах.

купуйте монети в слабах.

Якщо коротко, слаб – це така упаковка, що герметично запакована і там усередині знаходиться монета. Вони зроблені так, що замінити там монету, без того щоби пошкодити упаковку неможливо.

Слабуванням монет займаються спеціальні організації з високим рівнем довіри та з власними експертами високого рівня, при чому монету перед тим як заслабувати перевіряє не менше ніж 2 експерта.

Таким чином, купуючи монету у слабі – ви маєте гарантію що монета справжня, більше того – там оцінена ступінь якості монети, а по номеру слаба ви на спеціалізованому сайті можете перевірити монету, а також, приблизно слідкувати за ринковою вартістю.

А тепер до самої перевірки золота. Самий простий і безпечний метод – це перевірка водою, по закону Архімеда. Спочатку золоту монету зважте і запишіть вагу, потім заберіть її з ваги і поставте посудину із водою і таруйте її (виведіть позначку на нуль).

Тепер треба золото опустити у воду, але так, щоби воно не торгалось дна і боків посудини. Для цього, наприклад, я звичайну нитку переплітаю навхрест і ставлю на неї монету, і акуратно беру за краї ниток і опускаю у воду до повного занурення монети.

Самий простий і безпечний метод перевірки золота – це перевірка водою, по закону Архімеда

Тепер вага буде показувати водотоннажність, тобто масу витісненої води. А далі, ділимо заміряну масу монети на масу витісненої води і отримуємо фактично густину металу. Завдяки тому, що у золота дуже висока густина, його легко відрізнити від інших металів. Схожими за густиною фактично є тільки платина і вольфрам, але вони сильно відрізняються від золота навіть на вигляд.

Схожими за густиною фактично є тільки платина і вольфрам, але вони сильно відрізняються від золота навіть на вигляд

Отож, чим ближчою буде отримане число до 19,3 (це густина золота), тим вищою є проба.

З першого разу може бути важко, особливо опустити монету так, щоби вона не випала на дно, але із досвідом ви будете досить швидко усе перевіряти.

Є ще різні хімічні методи, наприклад, йодом – але я не рекомендую застосовувати такі методи, так як можна пошкодити золотий виріб, а це суттєво знизить його вартість.

Якщо вам цікава така тематика, підписуйтесь на телеграм-канал та ютуб-канал.

? ТОП криптобіржі, якими я користуюсь:

? Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
? Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
? Відкрити рахунок на Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>

? Брокер фондового ринку №1 в світі:

? Interactive Brokers із бонусом до 1000$ >>>

Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте розвиток проекту Capitalizator UA!

Відео версія:

Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних дописах. З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.

 

Pin It on Pinterest