Вітаю
Сьогодні я напишу вам про портфельне інвестування у криптовалюті – навіщо вам портфельне інвестування, як сформувати свій крипто портфель і принципи такого формування, та у якості прикладу, покажу свій криптовалютний портфель – із чого він складається і чому самі ці активи увійшли у мій портфель, та чи підійдуть вони вам.
Почну із того, що не варто недооцінювати портфельне інвестування – на довгостроковому, і навіть на середньостроковому періоді воно переганяє будь-яку активну стратегію. А доказ цьому те, що у списку найбагатших людей світу ви знайдете багато портфельних інвесторів, але жодного активного інвестора там немає.
Портфельне інвестування
Перед тим як перейти до принципів формування портфелю, давайте об’ясню що таке інвестиційний портфель. Узагалі інвестиційний портфель це є просто набір реальних або фінансових активів. Якщо застосувати це питання до криптовалюти, то фактично, це перелік криптовалют які є у вашому володінні.
Щоби скласти власний криптовалютний портфель, необхідно поставити собі ряд запитань, і тільки по цим відповідям, ви зможете сформувати собі ефективний портфель. Тому, щоби не тратити час, пройдемось по важливим питанням, і паралельно, у контексті, будемо розглядати базові принципи формування такого портфелю.
І так, перше питання – на який термін ви хочете інвестувати? Справа у тому, що у вас може бути ціль – наприклад, через 3 роки я хочу купити машину чи будинок, або ви хочете щоби портфель був безстроковим – а ви жили на відсотки. Тому, першим ділом – формуйте свої часові рамки, і звідси виходить перший принцип інвестування – це час.
Друге питання – скільки коштів ви можете виділити? Нажаль, у більшості із нас немає безмежних ресурсів, тому ми можем виділити якусь конкретну суму грошей під інвестиції, або виділяти відсотки від надходжень (наприклад, 10% щомісяця від заробітної плати). Звідси випливає наступний фактор – це розмір інвестиції.
Третє питання – чи готові ви ризикувати і на скільки? Важливе питання, відповівши на яке, ви зможете формувати свій портфель консервативно (наприклад, купуючи тільки біткоїн чи ефір), помірковано (добавити середньо капіталізовані проекти) чи агресивно (наприклад, інвестувати у нові крипто проекти). І звідси виходить третій принцип – це степінь агресивності портфелю.
З цих питань, виходить і ще один принцип інвестування – це диверсифікація. Дуже важливе питання, яке не можна ігнорувати. Тримати один чи два активи у портфелі – дуже погана ідея, справа у тому, що криптовалюти це до цього часу ще молодий ринок, де скамляться навіть великі потужні криптопроекти, тому, проектів повинно бути багато. Скільки – вирішувати вам (для себе я вже вирішив, і покажу все далі), але суть у тому, щоби при скамі одних проектів, прибуток по іншим перекривав цю втрату і, більше того, приносив прибуток.
А звідси виходить наступний принцип – баланс портфелю. Тобто, ви маєте вирішити скільки коштів можна виділити під кожну конкретну інвестицію у портфель. Самий простий, але не самий ефективний спосіб – це рівномірно вкласти у всі проекти. Але, узагалі, заведено так, що у проекти із найменшими ризиками вкладається більше коштів, ніж у проекти із високими ризиками – але це уже вам вирішувати відносно агресивності вашого портфелю.
І останній, не дуже очевидний, принцип – це реінвестування прибутків криптовалютного портфелю. Справа у тому, що активи можна відправляти у стейкінг, фармінг чи інші види пасивного доходу, і відповідно збільшувати свої накопичення, причому, по складному відсотку. Але тут треба визначитись які монетки можна використовувати у таких операціях, а які ні – так як використання сторонніх майданчиків стейкінгу, фармінгу і т.п. – це додаткові ризики, вони називаються ризиками контрагента. Це треба враховувати.
Думаю по принципам достатньо – їх можна сформувати досить багато, але вище написаного абсолютно достатньо, щоби сформувати успішний крипто портфель під власні вимоги.
Єдине на що я хочу звернути увагу, що ви маєте забути при виділені вам кошти на період інвестування. Якщо у вас є ризики того, що вам потрібні будуть кошти раніше, ніж закінчиться ваш період інвестування, то краще не вкладайте ці кошти. Бо як правило, кошти потрібні, коли ваш портфель у просадці – ось такий закон підлості.
І наберіться терпіння, ви не побачите результат одразу, непотрібно будувати собі ілюзії. Час і терпіння – це ваші друзі. Дуже люблю фразу Уоррена Баффета, що ринок – це такий механізм, який перерозподіляє гроші від активних до терпеливих. І я сам переконався у цьому багато разів.
Принципи мого криптопортфеля
А зараз, на прикладі, мого крипто портфеля, я покажу ці принципи на практиці, а ви уже можете на основі мого підходу, сформувати свій власний. І так, перше пройдемось по базовим запитанням.
Який термін мого інвестування? Тут у мене немає прямого терміну інвестування, свій портфель я буду утримувати до завершення бичачого циклу. Справа у тому, що крипта – це дуже волатильний і на даний момент, все ж таки більше спекулятивний інструмент, але це тільки на мій погляд. І немає гарантії, що проекти які досягнуть піку у цьому циклі росту, будуть рости і у наступному, тим більше, що ринок крипто проектів дуже активний, і нові ефективніші проекти замінюють старі, які йдуть на звалище проектів.
Скільки коштів я можу виділити? Під криптовалюту я виділяю 5% від своїх надходжень. Узагалі, під інвестування я виділяю 10%, але під крипту тільки половину. Іншу частину я розподіляю під інші активи, приближені до реальних – якщо цікаво, пишіть у коментарях, зроблю допис, там також дуже корисно і цікаво.
Наскільки я готовий ризикувати? Крипта це узагалі, по своїй суті, підвищені ризики. Тому – так, я готовий ризикувати, але все в міру. Узагалі свій портфель я би охарактеризував як збалансований, так як він містить декілька “підпортфелів” – основний об’єм у консервативній частині, частина коштів у поміркованому і найменший капітал – у агресивному. Детально уже про активи і стратегії портфелю я напишу і покажу далі.
Наступний принцип – це диверсифікація, тут у мене все гаразд, так як у моєму портфелі десятки активів. На рахунок принципів балансу портфелю і реінвестування, то ці момент також повністю розкрию у огляді мого портфелю.
Тому, переходимо до мого криптовалютного портфелю.
Мій криптовалютний портфель
Як я написав вище, мій портфель складається із трьох частин, і давайте розглянемо їх по порядку.
Перша і найбільша частина – це консервативна частина портфелю. Вона містить у мене тільки біткойн. Багато хто рахує, що до консервативних криптовалют, якщо звичайно можна так сказати, можна віднести ще й ефір, тому тут ви дивіться самі.
Весь біткойн знаходиться на холодному гаманці і не бере участь у додаткових можливостях заробити, таких як фармінг чи інший пасивний дохід. Ціль цієї частини стратегії – максимально зберегти цінність портфелю і відсіяти всі можливі фактори ризику. І на рахунок балансу, то консервативна частина складає орієнтовно 75% від усіх активів.
Далі йде друга по величині – поміркована частина портфелю. На неї виділено приблизно 20% мого портфелю, і сюди входить дві стратегії.
Перша – це купівля біржових токенів, зараз у портфелі є токени BNB (від біржі Binance), токен OKB (від криптобіржі OKX) та токен BIT (біржа Bybit), і планую добавити токен BGB (від біржі Bitget) – це дуже цікава криптобіржа, яка досить швидко набирає обороти.
Чому токени криптобірж? Все просто – я їх повністю розумію, розумію чому вони будуть рости у своїй ціні (про це детально написано у дописі “Токени криптовалютних бірж, як зрозуміла інвестиція“), а також, завдяки цим токенам, я наповнюю агресивну частину портфелю новими токенами, але про це далі.
І друга частина поміркованого портфелю – це мій експеримент “Купуємо 25 найдешевших монет із ТОП-100“. Якщо коротко, то у ньому я купую токени, які найбільше просіли у ціні. Чому це не агресивна частина портфелю? Все просто – тут токени середньої капіталізації із списку ТОП-100, тобто, незважаючи на просадки в моменті, всі проекти тут середньої якості.
І остання частина портфелю – це агресивна. Тут самі ризиковані токени, але із іншої сторони, вони мають найбільший потенціал росту. Цей портфель містить 5% мого криптовалютного капіталу, і складається також із двох частин.
Перша – це інвестиції у токени лаунчпулів і лаунчпадів, які я зберігаю у свій портфель Capitalizator Crypto Ventures. Якщо ви ще не читали моє дослідження про потенціал лаунчпадів, то рекомендую вам ознайомитись із дописом “Скільки реально можна заробити на інвестуванні у лаунчпади“, щоби ви побачили наскільки гігантські прибутки можуть приносити такі проекти.
І друга частина агресивного портфелю – це купівля токена BTCUP, це є плечовий токен на біткойн із плечем 3х. Це також ризикована, але надприбуткова можливість заробити на рості криптовалютного ринку. Не буду тут вдаватись у деталі, якщо вам цікаво – я усе в деталях описав у дописі “Високоризиковані інвестиції – плечові токени“.
Всі токени поміркованої і агресивної частини портфелю, по можливості я розміщую у різних видах пасивного інвестування – стейкінг, фармінг і т.п., це може суттєво збільшити мої прибутки з часом. Тобто вони не просто лежать у гаманці, а множаться.
Ось так виглядає мій криптовалютний портфель, який побудований відповідно до моїх портфельних принципів.
Як висновок просто скажу – запишіть свої вимоги до портфелю, відповівши на три запитання, які я описав вище. На підставі ваших відповідей, складіть ваші принципи і на основі них, побудуйте власний портфель, та інвестуйте у нього.
Портфельне інвестування це найпростіше, найнадійніше і найприбутковіше що може бути, воно підходить всім, як абсолютному новачку, так і професіоналу. Тому, не зволікайте, створюйте власний інвестиційний криптовалютний портфель.
Корисні посилання по темі:
Біржа Binance із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа OKX із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа Bitget із 20% знижкою на комісію>>>
Біржа Bybit із бонусами до 30 000 USDT>>>
Детально у відео:
Якщо вам цікаво бути в курсі нових подій і стратегій, підписуйтесь на телеграм-канал, twitter та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.
З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.