Вітаю
Сьогодні напишу вам, як можна заробляти на курсі цін на пшеницю – коли купувати, коли продавати, коли бути поза ринком. Розглянемо тему зі сторони розумних грошей – як використовувати угоди інсайдерів, позиції хеджерів та сезонність.
А також, розглянемо які торгові інструменти можна використовувати інвестування – їх плюси, мінуси і практичність.
Узагалі, мова йде про інвестиційний прибуток, а не про вирощування, збір пшениці і так далі. Хоча, якщо навіть говорити про реалізацію власного урожаю – то так, даний підхід дозволить продавати по високим цінам. Хоча у загальному не про це)
Хочу почати із важливого зауваження – говорячи про пшеницю, я буду аналізувати усі зернові у загальному. До них, окрім пшениці, входить кукурудза, соя, овес, рис і так далі.
Справа у тому, що між усіма зерновими присутня висока кореляція, і розглядати кожен окремий вид зернових немає змісту:
Звичайно, у кожен окремий момент може бути різниця, але фундаментально чи секторно – це один клас активів, який зручніше і ефективніше розглядати у комплексі.
Почнемо аналіз із інсайдерів.
Інсайдери у пшениці
Якщо ви не в курсі, то, коротко кажучи, інсайдери – це представники компанії або власники великої долі у компанії, які мають доступ до внутрішньої інформації, і відповідно, вони повинні звітуватися у комісію по цінним паперам і біржам США.
Перевага інсайдерів у тому, що вони найбільш обізнані про перспективи у їх компаніях, тому слідкування за їх угодами надає нам перевагу, особливо, якщо аналізувати не одну компанію, а сектор узагалі.
До речі, у мене є безкоштовний курс інвестування “Розумні Гроші” – дуже рекомендую для ознайомлення і більш глибокого вивчення теми.
Продовжимо. Безпосередньо публічних компаній, які займаються виключно вирощуванням пшениці чи зернових узагалі – немає, тому ми виберемо компанії, які мають пряму діяльність у секторі та одночасно високу кореляцію. Щоби був чіткий зв’язок із цінами на пшеницю.
Наприклад, компанія Deere & Company [DE:NYSE] – якщо коротко, то це виробник тракторів та іншої сільськогосподарської техніки. Тут дуже чіткий і прямий зв’язок – чим вище ціна на зернові, тим більші продажі у компанії, оскільки агрокомпанії збільшують та оновлюють свій парк техніки саме із прибутків.
До речі, як тут на скріні DEER, так і на цінах у інших компаніях ви будете бачити місця розкореляції із пшеницею – це є нормально, так як на ціну акції пов’язаної із пшеницею, окрім цін не пшеницю, впливає ще й динаміка біржових індексів.
Наступна компанія Archer-Daniels-Midland Company [ADM:NYSE] – це покупець, переробник та посередник сільськогосподарської продукції, звичайно, включаючи зернові. Тобто зв’язок із ціною на пшеницю очевидний.
Наступна компанія це Bunge Limited [BG:NYSE] – ще один представник агробізнесу, зі схожою діяльністю як у попередній компанії.
І остання компанія The Andersons, Inc. [ANDE:NASD] – ще один представник агробізнесу, що займається виробництвом добрив для рослин, а також, займається торгівлею та мерчандайзингом у агро сфері.
Ось такий перелік компаній у нас вийшов. До речі, якщо потрібно, ви можете проаналізувати ринок ще глибше, і знайти ще компаній, які зв’язані із зерновими. Але особисто для мене, цього переліку компаній галузі достатньо.
Далі, у відібраних компаніях необхідно проаналізувати угоди інсайдерів – покупки та продажі, як це робити – я напишу далі, а зараз давайте пройдемось позиціям хеджерів.
Хеджери у пшениці
Хто такі хеджери. Хеджери – це великі виробники, у нашому випадку пшениці та інших зернових, а також, сюди входять компанії, які використовують у своєму виробництві пшеницю. Суть цих організацій – захеджуватись, або по іншому, захиститись від коливань ціни, так щоби максимально зменшити вплив зміни ціни на їх прибуток.
А завдяки тому, що хеджери зобов’язані звітуватись у комісію з торгівлі товарними ф’ючерсами, ми отримуємо дуже сильне джерело інформації для прийняття інвестиційних рішень. Цей звіт називається Commitments of Traders (зобов’язання трейдерів) або звіт СОТ.
Детально про хеджерів я написав у безкоштовному курсі “Розумні гроші” – повторюсь, дуже рекомендую ознайомитись!
Чисті позиції дають не багато інформації, саме інформативне – це зміна позицій за конкретний період часу, для цього я використовую індекс СОТ із періодом 19.
19 це не випадкове число і не підгонка – про це є в курсі, не будемо відволікатись.
І так, після нанесення даних по хеджерам ми побачимо таку картину:
Дуже гарно видно, який вплив на ринок мають позиції хеджерів – і це не дивно, так як саме хеджери є найбільшими гравцями на товарних ринках.
Майже кожен пік чи впадина по позиціям хеджерів вказують на розворот ринку – навіть ця інформація уже несе у собі велику прогнозну силу. Але, як ефективно використовувати усю цю інформацію – про це далі.
Сезонність у пшениці
І останній показник, який я використовую – це сезонність цін у пшениці. Сама по собі сезонність, не являється прогнозним елементом стратегії, але вона є потужним підтверджуючим сигналом.
Майте на увазі, що сезонність виникає від серії фундаментальних причин (особливо для товарних ринків), сезонність – це не просто математичне середнє. Але, у кожному конкретному році, можуть виникати фактори, які міняють типову поведінку ціни – саме тому сезонність не може бути самостійним сигналом до дій.
Тобто, якщо аналіз по інсайдерам і хеджерам додатково підтверджуються даними по сезонності – то такий сигнал має дуже високу ймовірність спрацювання.
Ось як виглядає сезонність по пшениці за останні 15 років:
До речі, що характерно для сезонності цін на пшеницю, це два дна – у середині січня і у кінці березня, а також – відсутність піків. Сезонно пшениця постійно плавно росте – а це висновок до того, що із нею краще працювати виключно у сторону покупок.
Інші дані для аналізу я не використовую. Узагалі можливих даних є багато, наприклад, динаміка засіяних площ, погода і таке інше. Але вказана вище інформація легко доступна і просто аналізується, та ще й дає високу ймовірність спрацювання.
Аналіз ціни на пшеницю
Тепер давайте зберемо всі дані разом, і нанесемо на графік пшениці, щоби зробити прогноз. По інсайдерам я переношу найбільші угоди на графік, по хеджерам у зонах 0-10 та 90-100 по індексу СОТ нанесу зони покупок і зони продажів, і вказую мінімуми по сезонності.
Ось що вийшло:
Жовті зони – це зони покупки по хеджерам, червоні зони – це зони продажів по хеджерам. Стрілочки вверх це покупки інсайдерів і стрілки вниз – це продажі інсайдерів.
Горизонтальні лінії – це сезонні мінімуми, нагадаю, по пшениці у нас немає сезонних максимумів
Нажаль, на пшениці немає стільки даних по інсайдерам, як на біржових індексах, золоті чи нафті, тому, необхідно приймати рішення із обмеженою інформацією.
Узагалі, для розуміння, ідеальний сигнал для покупки, це коли йде серія покупок інсайдерів у зоні покупки від хеджерів, що підтверджене сезонним мінімумом. Для продажу, відповідно навпаки.
Але непотрібно ганятись за ідеальними сигналами, у більшості випадків достатньо кількох одночасних.
Які якісні сигнали можна виділити – перше це покупка у березні-квітні 2021 року. У цей час була покупка від інсайдера ADM, була зона покупки від хеджерів + був сезонний мінімум. Єдине, що відрізняє цей сигнал від ідеального, це те, що була тільки одна покупка інсайдера, а не серія.
Наступний хороший сигнал був у липні 2021 – це покупка інсайдера після зони покупки по хеджерам.
Далі, хороший сигнал на продаж був у березні-травні 2022 року – зона продаж у хеджерів, яка підкріплена масовими продажами у інсайдерів. По інсайдерам, до речі, були не тільки велика кількість продажів, але і суми продажів були захмарними – на десятки мільйонів доларів.
Єдине що могло трохи відлякати – це сезонний мінімум під час сигналу. Але його сміло можна викинути із аналізу, так як на це момент був різкий ріст пшениці на 100% за короткий термін. Тобто, сезонна модель гарантовано уже поломана, і в даній ситуації, її не варто брати до уваги.
Тим самим виходить майже ідеальний сигнал на продаж.
І останній сигнал на покупку був на початку червня 2023 року – покупка інсайдером у зоні покупки по хеджерам. І, на даний момент, ця угода повинна бути успішно закрита у зоні продажу по хеджерам.
Торгові інструменти для торгівлі пшениці
А тепер давайте пройдемось по торговим інструментам, на яких можна реалізовувати стратегію. Самим прямим інструментом являється ф’ючерс на пшеницю – він торгується на чиказькій товарній біржі.
Проте, тут є проблемка – розмір контракту 5000 бушелів (це приблизно 136 тон), тобто об’єм контракту дуже великий, і для роздрібного інвестора не по зубам.
Як один із варіантів, можна використати контракти на різницю (так звані CFD) на пшеницю – вони є як у форексних кухонь, так і у нормальних брокерів. Сам інструмент CFD не поганий, і його можна впевнено використовувати, просто не у якихось сірих брокерів.
Також великі надії покладаю, що на українській біржі все ж таки появиться такий контракт на пшеницю. Для України, як у великій мірі аграрної держави, все ж таки необхідний такий інструмент.
Для себе я бачу найзручнішим використання фонду Teucrium Wheat Fund [WEAT:NYSE] – це є ETF на пшеницю, який у своєму складі тримає ті ж самі строкові контракти на пшеницю на СМЕ.
Якщо сигнал дуже сильний, то можна використати і потрійний ETF на пшеницю – це WisdomTree Wheat 3x Daily Leveraged [3WHL:LSE].
Єдиний нюанс тут у тому, що цього фонду немає на американському фондовому ринку, він торгується на лондонській фондовій біржі. Але, якщо ви маєте рахунок у Interactive Brokers – то це узагалі не проблема.
А якщо ще нама, то нижче є посилання із бонусом у 1000 доларів на комісію. Тому, якщо зареєструєтесь отримаєте хороший бонус, і одночасно, підтримаєте проект капіталізатор та створення якісного україномовного контенту.
Також, як варіант інвестування у пшеницю можна використати і акції, які ми оглядали для аналізу угод інсайдерів. Але всі брати не потрібно – відберіть ті що входять у індекс SP500 – тут перевірені якісні компанії, і можна серед тих що залишились відібрати ті, які платять дивіденди. Вийде, що за час утримання позиції ви будете періодично утримувати приємні бонуси у вигляді виплат по дивідендам.
Також, як інструменти можуть виступати і опціони. А узагалі, я великі надії покладаю на токенізацію активів, що максимально спростить інвестування у будь-які активи.
Трейдинг пшениці
Як відкривати угоду – це вже рішення кожного окремого трейдера. Можна входити ринковим ордером одразу після появи сигналу, або скористатись індикаторами чи технічним аналізом.
Так, це саме той випадок, коли технічний аналіз працює. Тобто, якщо є фундаментальні передумови, то тільки у такому випадку технічний аналіз має значення. Ну, але у вас може бути інша думка)
Особисто я використовую адаптивний конверт (Adaptive Envelope) для входу і виходу із позиції. Детально про нього можете почитати у статті “Адаптивний конверт”, і він є у відкритому доступі на TradingView.
Щодо об’єму позиції – то тут також, звичайно кожен сам вирішує. Я використовую 5-10% від капіталу у залежності від сили сигналу та інструменту (маю на увазі звичайний чи плечовий ETF).
Докупки також можливі – я їх розглядаю як окрему угоду, тобто, мають бути сигнали від розумних грошей. Єдине що, ціна докупки має бути як мінімум кращою на 10% від ціни основної угоди – щоби не навантажувати депозит без покращення ціни.
Надіюсь що тему розкрив повністю, якщо щось упустив – пишіть у коментарях, я доповню.
Також, якщо вам цікаво проводити аналіз якогось іншого активу – пишіть у коментарях, можливо і для нього можна побудувати аналіз на основі розумних грошей.
Корисні посилання по темі:
Відкрити рахунок із бонусом 1000$ на комісію у брокера №1 Interactive Brokers>>>
Відкрити рахунок у альтернативного брокера – Freedom Finance>>>
Реєструючись за цими посиланнями, ви не тільки отримуєте знижки і бонуси, але і підтримуєте створення україномовного контенту!
Детально у відео:
Якщо вам цікаво бути в курсі інвестиційних стратегій та їх результатів, підписуйтесь на телеграм-канал, twitter та ютуб-канал. Дякую вам за увагу і до зустрічі у наступних випусках.
З повагою, Олександр Янчак. Capitalizator UA.